Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

За партою в 50+. Як Університет третього віку вчить пенсіонерів цифровій грамотності

Опубліковано

Пенсіонери часто почуваються самотніми та нікому, крім сім’ї, не потрібними. Вважають, що їм залишилося лише дожити свій вік, і що все найцікавіше у їхньому житті вже далеко позаду. Щоб допомогти таким людям рухатися в ногу з часом і знайти нове заняття, у Києві відкрили соціальне підприємство «Університет третього віку “Європейський”». Фахівці навчають їх цифрової грамотності: користуватися кредитними картками та соцмережами, відкривати депозити, дивитися фільми онлайн. Вже 40 учасників здобули нові знання, а деякі навіть розпочали свій бізнес.

Віктор Тиркало,
Віктор Тиркало,

Засновник соціального підприємства «Університет третього віку “Європейський”»

Підприємець, член громадської ради у Дніпровській райдержадміністрації в Києві, викладає у бізнес-школах, проводить тренінги для підприємців малого бізнесу

Бабусі готові диджиталізуватися

Зараз є багато людей старшого віку, які хочуть розібратися у всіх сучасних штучках. Я багато разів звертав увагу, що у відділеннях банку, котрий видає пенсії, щомісяця 18-19 числа утворюються величезні черги до каси. Хоча по місту стоять термінали, оплату через них за комунальні платежі можуть зробити лише деякі пенсіонери. Хоча всі вони могли б платити з дому через мобільні додатки. Коли ми людям показували, як це робити, то вони були здивовані, що це не складно. Рутинна робота лише в одноразовому налаштуванні цих платежів — згодом вони самі підтягуються, тільки потрібно вказувати суму.

Серед людей передпенсійного і пенсійного віку є бухгалтери, юристи, адвокати, колишні чиновники. Ринок праці їм більше нічого не пропонує. Ми вчимо їх, що можна створити своє мікропідприємство, бути корисними для суспільства і заробляти гроші додатково до пенсії. Тому ми знайшли людей 50+, які готові шукати можливості самореалізації та спілкуватися з однодумцями. А не сидіти вдома і, як кажуть, потихеньку деградувати.

Знайомимо пенсіонерів з картками та соцмережами

Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає одне з перших місць у світі стосовно депресії, особливо серед людей пенсійного віку. На думку експертів, навчання — це один із найкращих способів для профілактики цього захворювання. Воно допомагає їм крокувати в ногу з часом, тренувати пам’ять і розвивати інтелект. Своїм проєктом ми покращуємо освіту дорослих, створюємо для них співпрацю з реальними секторами ринку та адаптовуємо їх до цифрового світу. 

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Наш університет «Європейський» розташований у Києві, на вулиці Великій Васильківській 57/3. Проводимо тренінги за трьома напрямками: фінансова грамотність, комп’ютерна та ІТ грамотність та особистісний розвиток людини та самозайнятість. Зокрема, навчаємо людей володіти комп’ютером та смартфоном, користуватися банківськими картками, проводити платежі, купувати щось в інтернет-магазинах, спілкуватися у соціальних мережах.

Ми вже навчили три групи, загалом це приблизно 40 людей. Найстаршому учаснику на момент навчання було 76 років. У середньому вчаться в нас пенсіонери 55-65 років. У нас були індивідуальні заняття. Учасники після карантину ще отримають задуманий нами кінцевий продукт — допомогу у створенні мікробізнесу. Переважно це стосуватиметься підприємців другої та третьої групи. Дистанційно все це проводити досить складно для пенсіонерів. Хоча зараз ми працюємо над створенням формату змішаної системи освіти, щоб частину інформації подавати людям онлайн.

Коли пенсіонери тільки приходять до нас, то більшість із них дуже сумніваються в тому, що зрозуміють всі ці гаджети. Розповідали, що просили близьких пояснити їм, як ними користуватися, однак у тих не вистачало терпіння. Але, відверто кажучи, віра у свої сили у них з’являється дуже швидко. Наші викладачі їм кілька разів показують, як і що робити, і вони слухняно все повторюють. 

Не обов’язково працювати на когось

Все свідоме життя я займаюся бізнес-освітою, викладаю у спеціалізованих школах і проводжу тренінги для мікропідприємців. Після навчання в університетах людям видають дипломи, і в цілому в них вибудувана одна стратегія — дорожче продати комусь свою «робочу силу». Інакшими словами, знайти десь роботу, а з неї вийти на кар’єру. Я ж прихильник іншої концепції: створювати середній клас в Україні через формат самозайнятості, тобто робота на себе.

Віктор Тиркало бере участь у проєкті SELab із підготовки соціальних підприємців

У 2019 році я потрапив на проєкт SELab із підготовки соціальних підприємців, успішно пройшов кількамісячне навчання і захистив свою проєктну роботу про бізнес-освіту для людей «срібного віку» — 50+. Незадовго після цього моя ідея перетворилася на проєкт «Університет третього віку “Європейський”». Я спілкувався з багатьма подібними вишами, й там є хороші гуртки крою та шиття, танців, мистецтва, але саме елементу бізнес-освіти серед них немає. У цьому і є наша особливість. Наш університет як соціальне підприємство ввійшов до «Каталогу соціальних підприємств України». Паралельно ми ще маємо два проєкти, де викладаємо підприємництво для учасників від 19 та 38 років.

Й от як бізнес-тренер я переконую громадян, що вони мають вибір, чи працювати їм на когось, і можуть започаткувати власну справу. Підтримую створення відкритого демократичного суспільства, коли людина самостійно забезпечує перші два щаблі піраміди Абрахама Маслоу: потреби фізіологічні та безпеки. Тобто, їй не потрібно когось про щось просити, шукати допомогу — вона повинна сподіватися лише на себе, на свої професійні якості, зв’язки, стан здоров’я. І, відповідно, все це берегти та розвивати.

Сертифікат SELab «Бізнес освіта 50+»

Фільми онлайн та позики без відсотків

Реклама проєкту нам була не потрібна. Діяло «сарафанне радіо»: учасники один одному розповідали, що в нас не просто теоретичні лекції про те, що змінилось у світі. Навпаки, наші фахівці дуже терпеливо навчають цих людей конкретним професійним навичкам, які їм потрібні в житті. Зокрема, ми знайомили їх з освітніми платформами Prometheus, Laba, «Освіторія», Coursera. Уявіть їхнє здивування, що не обов’язково потім буде платити за додаткове навчання, якщо вони опанують цифрову грамотність.

Також учасники відкрили для себе величезний світ кінофільмів. Бабусі й дідусі від внуків чули, що можна дивитися фільми не тільки тоді, коли вони транслюються по телевізору. Але можливості опанувати техніку в них не було. Тобто, ми розвиваємо у них навички, які необхідні не тільки для ведення бізнесу, а й для загальної соціалізації.

Читайте також: ЖЕК у смартфоні: як діджитал-платформа вирішує побутові проблеми українців

У блоці фінансова грамотність ми навчаємо, як правильно оформлювати депозити, в якій валюті, на які терміни. Як брати позики, розповідаємо про електронні гаманці, про що не знає навіть багато молоді. Більшість людей вважають, що банки видають кредити лише під відсотки. Насправді ж можна брати позики не невеликі терміни та віддавати назад ту ж суму. Ми вчимо їх, як з користю залучати ці кошти у свої бізнеси та мати можливість таким чином отримати пасивний дохід.

Освіту пенсіонерів спонсорують діти

Для старту проєкту нам потрібно було 385 тисяч гривень на перші шість місяців роботи. Частково ми їх отримали як донати від людей, які були готові допомогти. Основна частина — це самофінансування, тобто учасники самі оплачують своє навчання. Вартість навчання становить від 380 до 650 гривень, хоча вона не повністю покриває всі витрати. У приблизно 80 відсотках за бізнес-освіту платили діти пенсіонерів, які не могли самостійно «диджиталізувати» своїх батьків.

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Окрім мене, викладає в нашому університеті фінансовий консультант Андрій Малецький, котрий все життя займається цифровою грамотністю. Також він навчає просування бізнесу у соцмережах. Є педагогинею в нас і професійна бухгалтерка Тетяна Лобунець, котра має ступінь кандидатки економічних наук. Вона навчає учасників створювати ФОП, розповідає про всі шляхи реєстрації мікробізнесу. Також ми запрошуємо наших партнерів із різних бізнесів час від часу проводити тренінги, ділитися досвідом.

Колишні «слухачі» університету — вже бізнесмени

Одна з наших випускниць Наталя Покотило створила мережу магазинів «Наш фермер» із класною бізнес-моделлю. Вони працюють у трьох будинках житлових комплексів і продають екологічну фермерську продукцію. Також успішним став проєкт FoodEx від брата з сестрою Світлани та Сергія Котенків. Це виготовлення і доставлення екоїжі у замороженому форматі. Вони вже працюють за кордоном, мають свої підрозділи у різних містах України.

Мережа магазинів «Наш фермер», створена Наталією Покотило випускницею проєкту «Підприємництво 38+» програми «Підприємництво для всіх»

Колишніх наших «слухачів» університету та проєктів Програми «Підприємництво для всіх», які досягли успіху у бізнесі, ми будемо запрошувати до майбутніх учасників університету «Європейський». Для людей важливо розуміти, що ось цей підприємець раніше сидів тут, за їхньою партою. Вони розповідатимуть, яким чином сформувалося їхнє підприємство, з чого вони починали, як розвивали тощо. Говоритимуть про різні нюанси, як от санстанція, податкова інспекція, рекет. Ми домовилися, що вони будуть відверті й допомагатимуть у створення мікробізнесів.

Майбутнім підприємцям — приємний бонус

Нам вдалося повністю захопити пенсіонерів вірою в те, що попри свій вік вони можуть розвиватися та відкривати свою справу. Буквально з третього заняття в університеті «Європейський» у них вже загоряються очі. Вони настільки педантичні, зацікавлені, замотивовані, що це просто фантастика. Хоча не всі завершували навчання. Деякі учасники після кількох занять розуміли, що це не зовсім їхнє, і йшли без потреби платити за решту навчання. Навіть якщо лише одиниці стають мегауспішними підприємцями, учасники отримують неоціненну користь від навчання. Вони знайомляться зі світом сучасних технологій та можуть використовувати здобуті навичками у своєму житті.

Випускники програми проєктів «Підприємництво для всіх»

Кінцева ідея нашого підприємства у тому, що після карантину учасників, які започаткують свою справу, ми візьмемо на довічне обслуговування. Їм допомагатиме наш бухгалтер, маркетолог та програміст, щоб кожному підприємцю не довелося наймали собі цих фахівців у команду. Вони здаватимуть за них звітність, проводитимуть банківське обслуговування рахунків тощо.

Людям «срібного віку», які думають, що не зможуть опанувати цифрові навички, варто побороти вій страх. Вони можуть прийти до нас, подивитися на тренерів, поспілкуватися з учасниками проєкту. Наша програма складена спеціально для пенсіонерів, тож жодних складнощів не має виникати. Завжди потрібно з чогось починати. А далі вже вирішувати: цікаво воно вам чи ні.​

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі