Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«З любовʼю – тато», «Нове життя» та «За лаштунками імперії». 10 аудіокниг про українську ідентичність – радять ШоТам і MEGOGO

Опубліковано

Скучили за книжками, але бракує часу на читання? ШоТам разом із MEGOGO зібрали 10 аудіокниг про українську ідентичність. Ця добірка створена з любов’ю до української літератури та слухачів. Кожен з авторів у списку шукає свою відповідь на запитання «хто ми» та «про що ми». Діставайте навушники, відкривайте MEGOGO Audio і насолоджуйтеся.

1. «Шлях становлення української ідентичності»

Автори: Ярослав Грицак і Олександр Комаров

Про що книга? Ця книга – розмова простими словами про те, що насправді означає українська ідентичність і як вона сформувалася. Аудіодоріжка розрахована на півтори години, за які ви проходите найважливішими сюжетами нашої модерної історії.

Слухати аудіокнигу

2. «Ми з України. Історії про людей, якими захоплюється світ»

Авторка: Уляна Скицька

Про що книга? Аудіоверсія книги журналістки Уляни Скицької розповідає про видатних українців, яких об’єднують досягнення світового рівня. Серед героїв є як відомі особистості, так і ті, хто стане для слухачів справжнім відкриттям. Ми й не здогадувалися, що мультиплікатором культових діснеївських «Білосніжки», «Дамбо» та «Піноккіо» був українець Володимир Титла. Такі люди надихають, а їхні біографії настільки дивовижні, що хочеться з гордістю вигукнути – НАШІ! 

Слухати аудіокнигу

3. «Нове життя»  

Авторка: Маргарита Сурженко

Про що книга? Аудіоверсія книги Маргарити Сурженко – спроба зрозуміти тих, хто у 2014-му залишився на окупованих територіях. Головні герої – звичайні люди зі своїми переживаннями та надіями. 

Розриваючись між бажанням жити в України та страхом змін, вони не змогли побороти останній, прирікши себе на безробіття, дефіцит та нескінченні агітаційні промови. «Нове життя» вражає реалістичністю, а морально однозначних героїв ви не знайдете.

Слухати аудіокнигу

4. «За лаштунками імперії. Есеї про українсько-російські культурні відносини»

Авторка: Віра Агеєва

Про що книга? «Найпослідовніша російська демократія завжди закінчується на українському питанні», – відзначає лауреатка Шевченківської премії Віра Агеєва. Вона допомагає розібратися, як українські митці чинили спротив імперії, і чому національну пам’ять вдалося зберегти в часи її тотального стирання. «За лаштунками імперії» – внесок у те, щоб назавжди витіснити «толстоєвщину» з нашого культурного простору.

добірка аудіокниг українською

Слухати аудіокнигу

5. «Подолати минуле. Глобальна історія України»

Автор: Ярослав Грицак

Про що книга? 15-річна робота Ярослава Грицака розвінчує міфи, стереотипи та ілюзії про Україну, а ще вписує її у світовий історичний контекст. Це саме та історія, якої багатьом не вистачило в школі чи універі – без сухої констатації дат і подій, а з живим аналізом, що допомагає усвідомити себе частиною нації. Грицак спонукає прийняти минуле України. Книга відкидає роль українця-жертви та пропонує роль творця. Але щоб творити нове майбутнє, треба знати історію.

Книга подолати минуле - топ аудіокниг

Слухати аудіокнигу

Читайте також: Топ-15 нових українських подкастів. Про війну, бізнес та новини, від яких не хочеться здохнути

6. «Перемагати українською»

Авторка: Ольга Дубчак

Про що книга? Після 24 лютого ми заговорили українською інакше. Кандидатка філологічних наук та редакторка Ольга Дубчак відразу це відчула. Тому у своїй книзі вона упорядковує нашу мовну ненависть до росіян, пояснює, за якими мовленнєвими особливостями ми розпізнаємо ворога, та доводить, що українці вміють воювати словом.

Книга перемагай українською

Слухати аудіокнигу

7. «Антологія української короткої прози»  

Автори: команда MEGOGO Audio

Про що книга? Команда MEGOGO Audio зібрала 20 оповідань та повістей від Лесі Українки, Володимира Винниченка, Ольги Кобилянської, Миколи Хвильового та інших видатних письменників.

Упорядницею антології стала журналістка та культурна менеджерка Богдана Неборак. Віталій Ажнов, Марічка Штирбулова, Катерина Петрашова, Олександр Печериця та інші чудові українські голоси озвучили аудіооповідання, щоб ви змогли поринути в інтермеццо з класикою прози.

Антологія української короткої прози

Слухати аудіокнигу

8. «Кобзар»  

Автор: Тарас Шевченко

Про що книга? У школі ми шанували Шевченка, але не до кінця розуміли його творчість. Для багатьох Тарас Григорович був лише суворим таврувальником панів і царів у шапці та кожусі. Але з віком усвідомлюєш – над Шевченковим «Кобзарем» не владний час, бо в ньому пульсує українська ідентичність. Відкрийте будь-яку поезію – написана ніби зараз. Написана про нас. І зі зручною аудіоверсією книги буде більше можливостей це зрозуміти. Почніть слухати – вас не відпустить. 

Кобзар Шевченка

Слухати аудіокнигу

9. «#Маріуполь #Надія»  

Авторка: Надія Сухорукова

Авторка аудіокниги, Надія Сухорукова, пережила холод, голод, страх, зруйновані будинки та наближення смерті після початку блокади Маріуполя. Ця аудіокнига – щоденник російської окупації. А ще зізнання в любові – улюбленому місту, яке росіяни перетворили на руїни. І людям, які не віддали надію попри катування страхом.

топ аудіокниг: Маріуполь Надія

Слухати аудіокнигу

10. «З любовʼю — тато»

Автор: Валерій Пузік

Про що книга? Він міг показувати сину світ, навчати і просто бути поруч. Натомість пішов захищати свою державу у російсько-українській війні. Та попри виснажливі воєнні будні головний герой не забуває бути батьком. Так виникає ця книжка – розмова із сином, який залишається далеко, але водночас завжди поруч – у самому серці.

Тут немає батальних сцен чи описів боїв. Валерій Пузік намагається продемонструвати, що навіть у час найжорстокіших війн у центрі всього – людина. Він веде читача уламками спогадів, рефлексіями сьогодення і мріями про майбутнє, створюючи власну фронтову реальність.

топ аудіокниг: З любов'ю тато

Слухати аудіокнигу

Коментарі

Суспільство

«Листи до вільного Криму»: Фагот прочитав лист незаконно ув’язненого Богдана Зізи (ВІДЕО)

Опубліковано

У межах ініціативи «Листи до вільного Криму» Олег Михайлюта прочитав лист політвʼязня Богдана Зізи.

Про це повідомили у Представництві президента України в АР Крим.

Богдан — кримський художник та активіст з Євпаторії, незаконного засудженого росією до 15 років позбавлення волі у колонії загального режиму.

Фото: інстаграм-сторінка Богдана Зізи

Олег Михайлюта прочитав лист Богдана Зізи, щоби привернути увагу до усіх незаконно засуджених росією громадян України.

Наразі Богдан Зіза перебуває в ув’язненні на пересиланні у виправній колонії №29 міста перм.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

«Долучайтеся до ініціативи “Листи до вільного Криму”. Напишіть листа, розкажіть про акцію друзям та колегам, поділіться інформацією в соцмережах. Ці нескладні кроки допоможуть нашим співгромадянам відчути, що попри всі перешкоди — ми продовжуємо боротися за їхню свободу. Спротив триває!» — написали у представництві.

Нагадаємо, що на Київщині запрацювала «Мобільна служба підтримки» для ветеранів та їх близьких.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Олега Михайлюти

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Рятувальники ДСНС пройшли навчання у Польщі за міжнародними стандартами (ФОТО)

Опубліковано

У Польщі завершився тренінг, у якому взяли участь українські рятувальники. Він проходив у місті Новий Сонч з 7 по 11 жовтня.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Навчання об’єднало оперативні групи та логістичних спеціалістів задля переатестації фахівців за міжнародними стандартами INSARAG.

Читайте також: Шахістка з Київщини удванадцяте стала чемпіонкою світу з шахів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

«Українські рятувальники продемонстрували високий рівень майстерності та готовність працювати за найсучаснішими світовими стандартами. Це ще один важливий крок до переатестації за INSARAG та досягнення більшої інтеграції українських служб порятунку у світову систему реагування на надзвичайні ситуації», — написали в пресслужбі.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Тренінг став другою фазою спільного проєкту з Польщею, який спрямований на вдосконалення пошуково-рятувальної команди важкого класу MRC Ukraine. Під час занять учасники удосконалювали свої технічні навички, підвищували рівень командного управління та підготувалися до майбутніх викликів.

Нагадаємо, що Литва передає Україні ударні дрони на понад п’ять мільйонів євро.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Починати працювати з пам’яттю потрібно вже зараз»: як українці вшановують загиблих і фіксують досвід війни

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення висвітлило потребу формулювати нову мову пам’яті як відгук про трагічні події, фіксацію свого досвіду чи віддання шани полеглим героям.

ШоТам розповідає про три проєкти, в яких учасники шукають спосіб висловитися про переживання цієї війни та того, як ми будемо пам’ятати її в майбутньому.

Документальний театр як інструмент роботи з історіями

У 2018 році в Україні відкрили філіал міжнародного «Музею воєнного дитинства», що розпочав роботу зі збору свідчень дітей і підлітків, на життя яких вплинула тимчасова окупація Донбасу та Криму. Після повномасштабного вторгнення музей почав поповнюватися історіями дітей з усіх областей України. 

Ці свідчення та особисті речі стають основою виставок по всій країні. Окрім цього, інструментом роботи з пам’яттю став театр — у 2024 році в музеї створили експериментальну майстерню документального театру «Озимі», в якій 10 підлітків з різних регіонів України створили виставу на основі власних історій. Прем’єра відбулася в «Театрі юного глядача» у травні.  

«Мистецтво пропонує безліч форматів говоріння про складний досвід. Документальний театр — один з таких, що швидко реагує на зміни в суспільстві та здатен їх зафіксувати в моменті. До того ж, у театрі комунікація з глядачем відбувається напряму: ми бачимо на сцені людей, які самі про себе говорять, що створює для музею нові можливості репрезентації дитячого досвіду», — говорить куратор вистави Андрій Борутя.

Вистава на основі власних воєнних історій підлітків. Фото: «Музей воєнного дитинства»

Після проєкту учасники майстерні й далі спілкуються, зустрічаються на святкування днів народжень і спільні прогулянки.

Тим часом музей продовжує документувати дитячі історії війни. На сьогодні там зібрали вже понад 600 свідчень і 60 інтерв’ю.

Досліджувати пам’ять через мистецтво

З березня по липень 2024 року ГО «Культурні практики» разом з ГО «Музей сучасного мистецтва» проводили Лабораторію практик меморіалізації — проєкт пошуку візуальної мови для пам’яті подій та героїв російсько-української війни й розширення підходів до створення меморіальних проєктів.

«Для багатьох українців сьогодні важливо в той чи інший спосіб вшановувати загиблих, фіксувати події та свій досвід у публічному просторі. Ми переконані, що будувати національний меморіал можна лише після закінчення війни, але починати працювати з пам’яттю про трагічні події, особливо локальною, потрібно вже зараз», — пояснюють організатори проєкту.

Насамперед у межах Лабораторії провели освітній онлайн-курс від практиків, на який подали заявки понад 350 учасників.

Для практичної роботи над проєктами меморіалізації відібрали 38 учасників, яких кураторки поділили на чотири групи. Кожна з груп вирушила в дослідницьку експедицію — до Харкова, Мощуна, Чернігова й Одеси, де учасники зустрічалися з представниками громад та професійними спільнотами, збирали інформацію в архівах, відвідували виставки та меморіали. Наприкінці вони розробили та представили 25 проєктів меморіалізації для громад, з якими працювали.

Унікальний підхід громад до створення меморіалів

Хоч меморіали — вже звичний інструмент збереження історичної пам’яті, в Україні досі немає нормативів чи правил їхнього створення: відповідальність за те, як меморіали формуватимуть простір навколо себе та які сенси нестимуть, лежить на місцевих громадах. Звісно, є розроблені рекомендації для громад від Українського інституту національної пам’яті, однак як саме їх втілювати, залежить від потреб, розуміння та доступних ресурсів спільноти.

Наприклад, три громади Чернігівської області в межах діяльності ГО «Асоціація демократичного розвитку» створили незвичайні меморіали — алеї червоних кленів-рубренів. Активісти посадили ці клени під час толок, щоб вшанувати і втрати, і сміливість та взаємодопомогу людей.

Відкриття алеї в Колицівці. Фото: ГО «Асоціація демократичного розвитку»

«Ця алея, яка в майбутньому розростеться, назавжди залишиться в пам’яті як символ подій у 2022 році. Особлива подяка тим, хто згодився записати свої спогади та зробити їх публічними. Це дуже важливо, бо невблаганний час стирає спогади, змінює їх», — поділилася асистентка керівниці проєкту в ГО «Асоціація демократичного розвитку» Наталія Апанасько.

Створення меморіалів об’єднало громади. Наприклад, у Киїнці місцевий садовий центр подарував громаді додаткові саджанці дерев, кущів і квітів, аби алея стала сквером — першим відкритим публічним простором у селі. У Количівці ж поливати дерева приїхала пожежна команда. 

Разом з деревами громади встановили й уніфіковані пам’ятні знаки, а на них — таблички з QR-кодами, що ведуть на сайти громад, де зібрані історії з початку російського вторгнення.

Фото: Дмитро Пруткін

Коментарі

Читати далі