Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«З любовʼю – тато», «Нове життя» та «За лаштунками імперії». 10 аудіокниг про українську ідентичність – радять ШоТам і MEGOGO

Опубліковано

Скучили за книжками, але бракує часу на читання? ШоТам разом із MEGOGO зібрали 10 аудіокниг про українську ідентичність. Ця добірка створена з любов’ю до української літератури та слухачів. Кожен з авторів у списку шукає свою відповідь на запитання «хто ми» та «про що ми». Діставайте навушники, відкривайте MEGOGO Audio і насолоджуйтеся.

1. «Шлях становлення української ідентичності»

Автори: Ярослав Грицак і Олександр Комаров

Про що книга? Ця книга – розмова простими словами про те, що насправді означає українська ідентичність і як вона сформувалася. Аудіодоріжка розрахована на півтори години, за які ви проходите найважливішими сюжетами нашої модерної історії.

Слухати аудіокнигу

2. «Ми з України. Історії про людей, якими захоплюється світ»

Авторка: Уляна Скицька

Про що книга? Аудіоверсія книги журналістки Уляни Скицької розповідає про видатних українців, яких об’єднують досягнення світового рівня. Серед героїв є як відомі особистості, так і ті, хто стане для слухачів справжнім відкриттям. Ми й не здогадувалися, що мультиплікатором культових діснеївських «Білосніжки», «Дамбо» та «Піноккіо» був українець Володимир Титла. Такі люди надихають, а їхні біографії настільки дивовижні, що хочеться з гордістю вигукнути – НАШІ! 

Слухати аудіокнигу

3. «Нове життя»  

Авторка: Маргарита Сурженко

Про що книга? Аудіоверсія книги Маргарити Сурженко – спроба зрозуміти тих, хто у 2014-му залишився на окупованих територіях. Головні герої – звичайні люди зі своїми переживаннями та надіями. 

Розриваючись між бажанням жити в України та страхом змін, вони не змогли побороти останній, прирікши себе на безробіття, дефіцит та нескінченні агітаційні промови. «Нове життя» вражає реалістичністю, а морально однозначних героїв ви не знайдете.

Слухати аудіокнигу

4. «За лаштунками імперії. Есеї про українсько-російські культурні відносини»

Авторка: Віра Агеєва

Про що книга? «Найпослідовніша російська демократія завжди закінчується на українському питанні», – відзначає лауреатка Шевченківської премії Віра Агеєва. Вона допомагає розібратися, як українські митці чинили спротив імперії, і чому національну пам’ять вдалося зберегти в часи її тотального стирання. «За лаштунками імперії» – внесок у те, щоб назавжди витіснити «толстоєвщину» з нашого культурного простору.

добірка аудіокниг українською

Слухати аудіокнигу

5. «Подолати минуле. Глобальна історія України»

Автор: Ярослав Грицак

Про що книга? 15-річна робота Ярослава Грицака розвінчує міфи, стереотипи та ілюзії про Україну, а ще вписує її у світовий історичний контекст. Це саме та історія, якої багатьом не вистачило в школі чи універі – без сухої констатації дат і подій, а з живим аналізом, що допомагає усвідомити себе частиною нації. Грицак спонукає прийняти минуле України. Книга відкидає роль українця-жертви та пропонує роль творця. Але щоб творити нове майбутнє, треба знати історію.

Книга подолати минуле - топ аудіокниг

Слухати аудіокнигу

Читайте також: Топ-15 нових українських подкастів. Про війну, бізнес та новини, від яких не хочеться здохнути

6. «Перемагати українською»

Авторка: Ольга Дубчак

Про що книга? Після 24 лютого ми заговорили українською інакше. Кандидатка філологічних наук та редакторка Ольга Дубчак відразу це відчула. Тому у своїй книзі вона упорядковує нашу мовну ненависть до росіян, пояснює, за якими мовленнєвими особливостями ми розпізнаємо ворога, та доводить, що українці вміють воювати словом.

Книга перемагай українською

Слухати аудіокнигу

7. «Антологія української короткої прози»  

Автори: команда MEGOGO Audio

Про що книга? Команда MEGOGO Audio зібрала 20 оповідань та повістей від Лесі Українки, Володимира Винниченка, Ольги Кобилянської, Миколи Хвильового та інших видатних письменників.

Упорядницею антології стала журналістка та культурна менеджерка Богдана Неборак. Віталій Ажнов, Марічка Штирбулова, Катерина Петрашова, Олександр Печериця та інші чудові українські голоси озвучили аудіооповідання, щоб ви змогли поринути в інтермеццо з класикою прози.

Антологія української короткої прози

Слухати аудіокнигу

8. «Кобзар»  

Автор: Тарас Шевченко

Про що книга? У школі ми шанували Шевченка, але не до кінця розуміли його творчість. Для багатьох Тарас Григорович був лише суворим таврувальником панів і царів у шапці та кожусі. Але з віком усвідомлюєш – над Шевченковим «Кобзарем» не владний час, бо в ньому пульсує українська ідентичність. Відкрийте будь-яку поезію – написана ніби зараз. Написана про нас. І зі зручною аудіоверсією книги буде більше можливостей це зрозуміти. Почніть слухати – вас не відпустить. 

Кобзар Шевченка

Слухати аудіокнигу

9. «#Маріуполь #Надія»  

Авторка: Надія Сухорукова

Авторка аудіокниги, Надія Сухорукова, пережила холод, голод, страх, зруйновані будинки та наближення смерті після початку блокади Маріуполя. Ця аудіокнига – щоденник російської окупації. А ще зізнання в любові – улюбленому місту, яке росіяни перетворили на руїни. І людям, які не віддали надію попри катування страхом.

топ аудіокниг: Маріуполь Надія

Слухати аудіокнигу

10. «З любовʼю — тато»

Автор: Валерій Пузік

Про що книга? Він міг показувати сину світ, навчати і просто бути поруч. Натомість пішов захищати свою державу у російсько-українській війні. Та попри виснажливі воєнні будні головний герой не забуває бути батьком. Так виникає ця книжка – розмова із сином, який залишається далеко, але водночас завжди поруч – у самому серці.

Тут немає батальних сцен чи описів боїв. Валерій Пузік намагається продемонструвати, що навіть у час найжорстокіших війн у центрі всього – людина. Він веде читача уламками спогадів, рефлексіями сьогодення і мріями про майбутнє, створюючи власну фронтову реальність.

топ аудіокниг: З любов'ю тато

Слухати аудіокнигу

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі