Суспільство
Топ-15 нових українських подкастів. Про війну, бізнес та новини, від яких не хочеться здохнути
Що послухати в дорозі або перед сном? А чому б не спробувати подкасти? Зібрали для вас добірку з 15 нових українських проєктів – про бізнес, культуру, освіту, війну та добрі новини, від яких не хочеться жбурнути телефон на підлогу. Усі ці подкасти регулярно оновлюються, а деякі – практично дебютанти. Читайте опис, клікайте на назву та підключайте навушники. Українці вміють робити справді якісні речі.
Асиметрія
Подкаст популяризаторки читання Емми Антонюк та «клятого раціоналіста» Артема Албула. Про що? Про речі, які нас різнять і поєднують. Про різні погляди на світ і його складові. Про любов, секс, красу та історію браузера. Власне, про все, що відбувається з кожним і кожною з нас. Ідеально підійде для тих, хто цінує відвертість та прямолінійність авторів.
Як ми вижили
Радимо послухати новий сезон подкасту, у якому розповідають про українські досвіди Другої світової війни. Автори подкасту зустрілися з людьми, які в ті часи були дітьми чи підлітками, та зібрали їхні спогади. Як результат – 8 епізодів про життя під нацистською окупацією та після неї. Голокост, примусова праця, концтабори та винищені села – це подкаст для тих, хто прагне досліджувати історію з розповідей очевидців.
Новини, від яких не хочеться здохути
Спільний подкаст фактчекінгового проєкту VoxCheck та медіа конструктивної журналістики #ШоТам. Новий сезон став логічним продовженням подкасту «Переможеньки», який команда VoxCheck розпочала рік тому, аби підтримати українців у потоці негативних новин. Тепер журналісти й фактчекери не просто фокусуються на перевірених і позитивних новинах, а й розповідають, як повторити ці кейси у ваших громадах. А ще діляться кумедними історіями фейків. Це подкаст для тих, хто не просто цікавиться успіхами України, а й шукає, як їх примножити.
Rebuilding
Російські окупанти знищують українські міста, залишають людей без домівок та руйнують школи й музей. Усе те, що ми будували роками. Але обов’язково відбудуємо знову. Як це зробити – розповідають автори нового подкасту «Суспільного». Думки архітекторів, посадовців, волонтерів, які просто зараз працюють над відбудовою нашої країни. Якою буде повоєнна Україна, чим може допомогти кожен із нас – усе це в подкасті Rebuilding. Спойлер: подкаст сподобається навіть тим, хто нічого не тямить в архітектурі та урбанізмі.
Лабораторія нонфікшн
Лабораторія нонфікшн – перший український подкаст про якісний нонфікшн. У кожному випуску автори подкасту обговорюють із новим героєм одну із книг видавництва «Лабораторія» та проблематику навколо теми та жанру. Клімкін і дипломатія, Чиченіта і кіно, Сироїд про бюрократію і не тільки. Нові епізоди з’являються не часто, але це аж ніяк не применшує актуальності попередніх випусків. Радимо усім, хто полюбляє, коли про складні речі говорять простими словами.
Як вам вдалося?
Це подкаст від медіа Vector із представниками креативної економіки про те, як їм вдалося й вдається – створювати, факапити й розвивати. Продукти, команди та ідеї. «Ощадбанк», єДопомога, Uklon та Helsi – це лише мала частина бізнесів і проєктів, чию кухню відтепер можна дослідити зсередини.
Музиканти і війна
Це документальний подкаст від «Радіо Культури» про те, як українські музиканти виборюють нашу перемогу на різних фронтах. Про натхнення, нові ідеї, творчість та боротьбу. Кожен випуск – це історія вибору, впливу та самовідданості. Анастасія Шевченко, Анжеліка Рудницька, Мар’яна Садовська – в епізодах цього подкасти ви точно не зустрінете попси та «байрактарщини».
Життя в серванті
З початком російсько-української війни ми поступово почали позбуватися радянщини. І, напевно, найбільш очевидний шлях – просто позбутися всього застарілого й непотрібного. Але тут починається найскладніше, адже доводиться зустрітися із речами та звичками, які ми любимо і навіть вважаємо своїми. І цього позбутися найскладніше. У подкасті «Життя в серванті» медіа The Ukrainians спільно з IREX намагаються розібратися, як прибрати радянські атрибути, які, неначе величезний сервант, стоять у нашому житті.
Поплава
Цей подкаст виник з аудіопростору в українському твіттер. Автор і модератор – Олег Новіков, співорганізатори – Валерій «внутрішній Стамбул» Агєєв і Олексій «Шоб шо». У форматі «Фронтова поплава» керівник фонду «Повернись живим» Тарас Чмут разом з командою відповідають на запитання твітерян про ситуацію на війні. Також подкаст проводить й інші тематичні розмови, зокрема, «Економічну поплаву».
Книгосховище
Коли нам добре або погано ми звертаємось до одного з ідеальних винаходів людства – книжки. Чи є місце для читання під час війни? На які книги варто звернути увагу зараз, а про які краще забути назавжди? Як змінюється сучасна українська література під впливом війни? Ці та інші питання авторка подкасту Олена Гусейнова обговорює з відомими письменниками, видавцями, критиками, літературознавцями та іншими гостями «Книгосховища».
Дофамін для освіти
Це подкаст громадської організації «Смарт освіта», в якому автори спілкуються з провідними фахівцями про тренди та зміни в освіті, а також: як допомогти дітям зрозуміти свої цілі, як їх досягати та як знайти мотивацію вчитися. Для кого цей подкаст? Передусім для батьків та вчителів, а також для всіх, кому цікава тема освіти та змін у цій системі.
Шит ай ноу Лайв
Щоразу на слухачів чекають абсолютно різні теми: від корупції й біблії до міських легенд, сучасних інфлюенсерів, диктаторів, відпустку та секти.Засновники подкасту Кріс Косик та Діма Малєєв говорять про все, що цікаво та незрозуміло. І для цього їм не потрібно бути експертами. А ще це діалог на відстані, адже Діма – в США, а Кріс – в Україні.
Radio kmbs
Це проєкт Києво-Могилянської бізнес-школи, у якому викладачі, учасники та випускники розповідають про актуальні для управлінців теми. Стратегії ведення бізнесу, управління, розвиток, бренд-менеджмент тощо. Чи варто чинити спротив змінам? Як побудувати культуру довіри в компанії? Що формує бренд роботодавця та чому інновації неможливі без контакту з клієнтами? Подкаст для тих, хто займається бізнесом або прагне почати власну справу.
Ніжний інгліш
Як нарешті перестати боятися англійської мови? Що потрібно, аби зрештою сказати свої перші 20 слів англійською? Чому ця мова все вчиться-вчиться, та ніяк не вивчиться? Ведуча подкасту Хельґі Палко впевнена, що мову неможливо вивчити, не вибудувавши із нею стосунки. «Ніжний інгліш» – подкаст про те, як будувати здорові стосунки з англійською мовою.
Віра в кіно
Українська воєнна документалістика, яка народжується на фронті, чи життєствердна класика, яку можна дивитися при свічках. Тут і зараз шукаємо кіно, яке допоможе пережити війну і блекаути, вірити в життя і Перемогу, а ще – зберегти здоровий глузд і здоровий гумор. Що побачили в Україні голлівудські зірки? Що дивляться і знімають українці в умовах війни? Про це і не тільки – у подкасті «Віра в кіно» від радіо «Промінь».
Суспільство
Сучасну техніку для розмінування передали у рамках співпраці з платформою UNITED24. Це допоможе фахівцям ДСНС ефективніше виконувати завдання з розмінування територій. Три автомобілі підвищеної прохідності «Козак ПМ-Л» передали Державній службі України з надзвичайних ситуацій за фінансової підтримки уряду Словенії.
Про це повідомляє ДСНС.
Призначення техніки
Автомобілі розроблені для перевезення обладнання, транспортування вибухонебезпечних предметів і розмінування. Новітня техніка підвищує мобільність і безпеку піротехніків у складних умовах.
Читати також: Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі
Голова ДСНС Андрій Даник висловив вдячність уряду Словенії та платформі UNITED24 за надану допомогу:
«Сучасні автомобілі «Козак ПМ-Л» забезпечать фахівцям мобільність і підвищать рівень безпеки під час виконання завдань із розмінування».
Нагадаємо, що КПІ запускає курс «Гуманітарне розмінування» для ветеранів і ветеранок.
Фото: ДСНС.
Суспільство
Договір, який передбачав будівництво житлових будинків та офісів на території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, буде розірвано. Таке рішення ухвалили після хвилі обурення серед киян.
Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
«У відповідь на мій лист-рекомендацію, Національний ботанічний сад імені Гришка підтвердив: інвестиційний договір, який викликав стільки обурення серед містян, буде розірвано», — зазначив Ткаченко.
Він додав, що питання забудови ботанічного саду стало резонансним для громади, адже йдеться про унікальну природну зону, яка є не лише окрасою Києва, а й об’єктом національного значення.
Нагадаємо, як може виглядати Палац Щеньовських після реновації: активісти показали візуалізації (ФОТО).
Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua, Дмитро Перов.
Суспільство
Український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник стали лауреатами престижної премії Freedom Award 2024 від данського фонду Poul Lauritzen Foundation.
Про це Асєєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.
«Мав честь отримати Freedom Award 2024 данського фонду Poul Lauritzen Foundation у Копенгагені. Цього року вирішено було нагородити двох українців: мене та Ольгу Скрипник», — написав письменник.
Церемонія в Музеї данського спротиву
Нагородження відбулося 16 січня 2025 року в Копенгагені, у Музеї данського спротиву. У своєму виступі Ольга Скрипник присвятила премію українцям, які стали жертвами російської агресії, — військовополоненим, цивільним заручникам і мешканцям окупованих територій.
Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів
Скрипник розпочала свій виступ віршем Максима «Далі» Кривцова, поета й фотографа, який загинув на фронті:
Коли мене запитають, що таке війна
я без роздуму відповім: імена.
«Війна в Україні — це імена. Героїчних військових, полонених, вбитих дітей, тих, хто чинить опір у найскладніших умовах. Ця нагорода — знак поваги до незламності українського народу», — підкреслила Скрипник.
Що відомо про премію Freedom Award
Премію Freedom Award вручають щорічно за видатний внесок у захист прав людини в умовах ризику. Її заснував фонд Poul Lauritzen Foundation, заснований данським бізнесменом і учасником опору нацистській окупації Поулом Лаурітценом.
Нагадаємо, що Вікторію Амеліну посмертно відзначили за внесок у боротьбу за свободу слова.
Фото: фейсбук Станіслава Асєєва.