Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Їдуть народжувати навіть з інших областей: як громади на Полтавщині об’єдналися, аби зберегти лікарню

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Одна лікарня на три громади —  так працює медзаклад у Лохвиці, що на Полтавщині. Грошей для лікування близько 30 тисяч жителів не вистачало, тому сама лікарня могла зовсім припинити своє існування. Для громад це стало стимулом, аби об’єднатися. 

Як лікарні на Полтавщині вдалося подолати фінансові труднощі та стати медичним хабом, читайте в ШоТам.

Потрібно зберегти лікарню 

Коли після децентралізації Лохвицький район розділився на три громади, місцева лікарня опинилася під управлінням Лохвицької. Проте медзаклад продовжував обслуговувати жителів усіх трьох громад — Лохвицької, Сенчанської та Заводської. 

Для шпиталю така кількість пацієнтів без фінансування стала  викликом. Грошей з державного бюджету не вистачало не лише на сучасну техніку, а й навіть на зарплати медикам

«У громадах розуміли, що потрібно зберегти лікарню. До найближчих таких закладів у Полтаві доводиться далеко їхати, до Миргорода — погані дороги. Ми б не могли подолати фінансові труднощі без коштів міських рад», — пригадує головний лікар Лохвицької лікарні Віктор Бурлей.

Начальник відділу економіки та інвестицій Лохвицької міської ради Олег Карабка пояснює:

«Наша громада почала шукати партнерів серед тих громад, які користуються послугами лікарні. Так почали вести перемовини з сусідньою, Сенчанською громадою».

У перші роки після децентралізації Сенчанська громада надавала субвенції Лохвицькій міській раді на утримання лікарні. Зрештою, шість місяців перемовин завершилися успіхом — у червні 2023 року Лохвицька та Сенчанська громади підписали договір про співпрацю та почали разом фінансувати медичний заклад.

«Ми працювали над тим, щоб не лише виділити кошти на зарплати працівникам, але й на покупку нового обладнання для розвитку лікарні. У 2022 році наша міська рада виділила близько 12 мільйонів гривень на шпиталь. Минулого року — це було близько 6 мільйонів гривень», — підрахувала голова Сенчаської ОТГ Наталя Сліпухова.

Підтримали ініціативу співробітництва і в Проєкті USAID «ГОВЕРЛА». Така співпраця допомагає громадам оптимізувати використання ресурсів, економічно зростати та розв’язувати екологічні проблеми. А ще допомагає створювати масштабні проєкти.

«Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» дуже нас підтримали й допомогли з оформленням документів, супроводжували впродовж усього процесу підписання договору про співпрацю», — додає Олег Карабка.

Читайте також: Раніше лікувалися в іншому місті, а тепер — удома. Як на Волині лікарня отримала необхідне обладнання

Голова Лохвицької громади Віктор Радько та голова Сенчанської громади Наталія Сліпухова. Фото: decentralization.ua

«Лікують не лише лікарі, але й технології»

Завдяки співпраці, місцева лікарня змогла придбати нове обладнання. Тепер жителі обидвох громад більше не мусять їздити до сусідніх міст для складних хірургічних операцій. 

«Ми придбали лапароскопічну стійку завдяки коштам із Сенчанського бюджету. Це обладнання, яке допомагає робити малоінвазійні операції в гінекології чи урології — раніше нам доводилось оперувати зі звичайним розрізом черевної стінки. Тож можу сказати, що лікують не лише лікарі, але й технології», — ділиться головний лікар Віктор Бурлей.

За словами медика, значно скоротилася тривалість таких операцій. Також після такого втручання хворі одужують швидше. 

«Після лапароскопічної операції ми можемо виписати пацієнта додому вже на наступний день. Людина має менші больові відчуття та швидше повертається до нормального життя», — пояснює головний лікар.

Головний лікар Лохвицької лікарні Віктор Бурлей показує лапароскопічну стійку. Фото: ШоТам

Читайте також: Відбудова України: на Херсонщині відремонтували майже 70 лікарень

Окрім того, міській раді вдалося відремонтувати деякі приміщення медзакладу та придбати ендоскопічне обладнання, щоб робити гастроскопію.

«У середньому ми лікуємо 5 тисяч пацієнтів на рік. Пишаємося нашим пологовим відділенням, куди приїжджають народжувати навіть з інших міст України», — додає Віктор Бурлей. 

Читайте також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Оскільки Лохвицька лікарня зараз обслуговує також жителів сусідніх населених пунктів, місцева влада веде переговори з іншими громадами, щоб додатково збільшити фінансування та мати можливість і надалі закуповувати нові медичні прилади. 

Суспільство

13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Опубліковано

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.

Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.

Вчинок хлопця

Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.

Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.

Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу

Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.

Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Фото: фейсбук-сторінка Сумської міської ради

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Опубліковано

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.

Про це повідомили в заповіднику.

Щорічне обстеження заповідника

Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.

Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)

Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.

«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.

Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото: Сергій Жила

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» призначила низку додаткових рейсів між Києвом і Трускавцем

Опубліковано

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.

Про це повідомили в УЗ.

Розклад руху

З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.

У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.

Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.

Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).

Фото обкладинки: «Укрзалізниця»

Читати далі

Шопочитати

Культура13 години тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес16 години тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....

Суспільство3 дні тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...

Суспільство6 днів тому

Плете понад 40 років: це майстер з Волині, який робить великодні кошики

«Цього мене навчив батько, якого в селі всі називали майстром, адже він мав золоті руки...