Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Про міни через ігри. Дітей та підлітків на Чернігівщині навчають бачити небезпеку

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Російська окупація Городнянської громади на Чернігівщині тривала понад місяць — з першого дня повномасштабного вторгнення до 3 квітня 2022 року. 

Одним з наслідків для громади є численні міни та вибухонебезпечні предмети. Аби навчити місцевих дітей та підлітків розпізнавати міни та знати, що робити, якщо їх знайшли, ГО «Лампа» проводить в громаді навчання з мінної безпеки.

«Можливо, вам було б цікавіше вчити марки авто чи нові моделі одягу, аніж види мін. Але зараз такий час, що насамперед маємо знати про такі речі», — каже тренерка на початку одного з занять.

Завдяки тренінгам 30 дітей вже знають, що робити, якщо побачать міни

ГО «Лампа» виникла на Чернігівщині у 2020 році, аби розв’язати гуманітарні проблеми. Організація розвозить набори для гігієни, харчові та господарські пакети для мешканців прикордоння, а ще облаштовує укриття в навчальних закладах. Ще один напрям роботи організації — Програма Clear від Global Communities за фінансування USAID

«Наші тренери вчать дітей розпізнавати вибухонебезпечні предмети, хоча багато з них вже бачили їх на власні очі. Ми живемо на прикордонні, тому небезпека може виникнути щодня», — каже представниця ГО «Лампа» Олеся Беребера.

Координаторка програми Clear та представниця ГО «Лампа» Олеся Беребера розповідає про тренінги з мінної безпеки в Городнянській громаді. Фото: ШоТам

Фахівці організації проводять тренінги з мінної безпеки для дітей, підлітків, жінок та літніх людей з прикордонних територій. Відбуваються вони в освітніх центрах, де є укриття, аби учасники могли сховатися в разі небезпеки. 

Організація вже провела тренінги для 30 дітей Сновської та Городнянської громад на Чернігівщині. Також до заходів долучилися 15 місцевих жінок. Для дітей організація проводить багато активностей та ігор, аби в такій формі вони отримали практичні навички. 

«Тренери ділять дітей на групи, роздають їм картки з мінами та їхніми назвами, а потім просять їх згрупувати. А ще проводять вікторини, дають загадки, аби діти закріпили все почуте», — каже Олеся Беребера.

Читайте також: «Міна не заіржавіє від дощу чи снігу, це фейк». Як мешканців громади, що межує з Білоруссю, вчать поводитися з вибухонебезпечними предметами

«Треба бути дуже обережними»

Одним з учасників тренінгів з мінної безпеки від ГО «Лампа» є 14-річний Кирило Коливан. Хлопець навчається в Бутівському ліцеї Городнянської міської ради на Чернігівщині, малює картини та віддає волонтерам, які розігрують їх та збирають кошти на військо.

Один з учасників тренінгів з мінної безпеки Кирило Коливан. Фото: ШоТам

Долучитися до тренінгів Кирилові запропонувала його мама, яка є вчителькою в школі, де він навчається. Але хлопець каже, що і сам хотів взяти участь, вже говорив про це з друзями.

«Думаю, що такі тренінги для нас, підлітків, необхідні. Дорослі завжди нас попереджають про небезпеку в лісі чи нежитлових приміщеннях, бо там можуть залишатися міни»

Діти та підлітки Бутівського ліцею в укритті слухають про міни та як їх розпізнавати. Фото: ШоТам

Найбільше Кирило запам’ятав три головних правила — не підходь, не чіпай та зателефонуй 112. Кирило каже, що те, про що він дізнався на тренінгах, знадобиться йому під час прогулянок з друзями, аби почуватися безпечніше.

«Я хотів дізнатися, які є міни, але крім цього, ми грали ігри, працювали разом та гарно провели час», — каже хлопець.

«Хочу, щоб син був у безпеці»

Мама Кирила Наталія Єроніна-Коливан також брала участь у навчанні з мінної безпеки. Як вчителька, жінка супроводжувала своїх учнів з Бутівського ліцею.

Наталія Єроніна-Коливан розповідає про свою участь в тренінгах. Фото: ШоТам

«Як мама підлітка я дуже рада, що в нас проходять такі тренінги, бо хочу, щоб мій син був у безпеці. Бо батьки не можуть весь час ходити з ними за ручку», — каже Наталія.

Читайте також: В Україні створили сайт із мінної безпеки для батьків, вчителів і дітей

Крім тренінгів, ГО «Лампа» планує облаштувати арттерапевтичний простір в навчальних закладах Городнянської громади та організувати навчання для психологів та соціальних педагогів. 

«Хочемо провести арттерапевтичні сесії для дітей, бо в такий час вони необхідні, аби збалансувати емоційне здоров’я дітей», — підсумовує Олеся Беребера.

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі