Суспільство
ЄС дає мільйон євро на відновлення обсерваторії в Карпатах
Євросоюз виділить 1 мільйон 53 тисячі євро на відновлення астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван (Чорногірський хребет, Карпати).
Про це у Facebook повідомили представники українського Уряду, пише Європейська правда.
На базі обсерваторії планують створити Міжнародний науковий центр “Обсерваторія” Прикарпатського університету та Варшавського університету. Відповідну грантову угоду уклали Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника та Міністерство інвестицій і розвитку Польщі.
Читайте також: Уперше за 22 роки Україна модернізує свою антарктичну станцію
“Концепція, запропонована Прикарпатським національним університетом, полягає у створенні так званого трансформера, який об’єднає сучасний науково-дослідний центр з базою підготовки фахівців для проведення пошуково-рятувальних операцій”, – зазначили у Прикарпатському національному університеті.
Проект “Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван для потреб високогірного рятувального центру” реалізують у межах програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.
Як зміниться обсерваторія?
За кошти ЄС зокрема планують встановити сучасне метеорологічне обладнання, придбати необхідну рятувальну техніку та сучасне спорядження для українського і польського рятувальних загонів. Це допоможе виконувати пошуково-рятувальні операції у надскладних умовах високогір’я. Частину коштів витратять на ремонт та облаштування приміщень в межах завдань проекту.
“Цей грант досить складний з точки зору виконання. Зокрема, близько 50 відсотків грантових коштів буде спрямовано на ремонт, відновлення та адаптацію приміщень обсерваторії для потреб рятувальних служб і наукового центру”, — зауважив ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда.
За його словами, проект розрахований на два роки, але фактично він має бути реалізований протягом півроку, адже в умовах високогір’я вести будівельні роботи можна не більше трьох місяців на рік.
Нині Україна бере участь у чотирьох програмах прикордонного співробітництва із загальним бюджетом 360 мільйонів євро.
Що відомо про обсерваторію на горі Піп Іван?
Астрономічна і метеорологічна обсервато́рія на верши́ні Піп Іва́н, також звана умовною назвою Бі́лий Слон — колишня обсерваторія на горі Піп-Іван; найвище розташована споруда в Україні, в якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938—1941 рр.
Розташована на території Верховинського району Івано-Франківської області. Площа приміщень будівлі становила 554 кв.м, об’єм – 4796 куб.м. Площа забудови становить 816,26 кв.м.
Незважаючи на понад 50 років запустіння та руйнації, фундаменти та стіни будівлі збереглися у задовільному стані. Необхідно поновити дерев’яні перекриття, столярні вироби, дах, виконати заново все інженерне забезпечення. Але перш за все потрібно відновити дорогу від лісництва у присілку Явірник до обсерваторії.
Реконструкцію обсерваторії почали ще в 2012 році. Відновлення такого об’єкта дуже важливо як для нашої науки, так і для розвитку міжнародних відносин.
Після відновлення обсерваторії там зможуть проходити практику і займатися наукою українські та польські студенти.
Суспільство
Символ вдячності та дружби
Що дає статус міста-побратима
Коментарі
Суспільство
Чим особлива цьогорічна ялинка
- Білосніжний колір: символізує початок світлого шляху, оновлення та святкову чистоту.
- Розміри: штучна конструкція заввишки 15 метрів — вище за минулорічну.
- Прикраси: 2 тисячі бірюзових іграшок, світло-блакитна гірлянда завдовжки 2 кілометри.
Фотозона «Крила Фенікса»
Коментарі
Суспільство
Що змінилося
- сонячні колектори для нагріву води;
- індивідуальні теплові пункти.
Коментарі