

Суспільство
«Є повністю зруйновані амбулаторії у селах – там будуть модульні будівлі». Досвід окупації та відбудови Балаклійської громади на Харківщині
П’ять медичних закладів Балаклійської громади були зруйновані повністю, 60% – пошкоджено чи розграбовано. Та окупація й бойові дії не зупинили українських медиків – вони добровільно надавали допомогу місцевим жителям та ділились залишками ліків, ховали медичне обладнання вдома та чекали ЗСУ.
Як оговтуються від окупації та відбудовують медичні заклади, читайте у матеріалі ШоТам.

Оксана Бондар
секретар Балаклійської міської ради.
Наперекір бажанням окупантів місто оживає
До складу Балаклійської громади Харківської області входять 14 старостинських округів і 37 населених пунктів. До початку повномасштабної війни у нас проживало понад 41 тисяча мешканців.
Та 2 березня 2022 року російські війська зайшли у місто і лише 8 вересня над Балаклійською міською радою знову замайорів український прапор. Близько 12 тисяч жителів міста залишались і пережили ці страхи окупації.
Була пошкоджена соціальна інфраструктура, а саме наша лікарня. Також багато приватних будинків та багатоповерхівок були частково або повністю зруйновані.
Проблем з відновлення багато. Але все осилюємо з державною підтримкою та за допомогою донорів. Це Червоний Хрест та UNICEF, МОМ та ACTED, а також багато інших неурядових організацій. Працює програма «єВідновлення», створена комісія і жителі отримують кошти на відшкодування втраченого майна. Встановлюються вікна коштом благодійних фондів – можливо, не так швидко, як того хотілось, але допомога є і вона величезна. І, звісно, підтримує Харківська ОВА та навіть маємо допомогу від Вінницької міської ради. Всім небайдужим, які нам допомагають, хочеться сказати слова вдячності й низький уклін.

Балаклію та більшість інших окупованих сіл громади звільнили 8 вересня 2022 року. Фото: ШоТам.
Бойові дії тривають зовсім поруч, але місто оживає – люди повертаються. Усі магазини, банки і частина промислових підприємств відновили роботу. Відбудовуються поліклініки та фельдшерсько-акушерські пункти у старостатах, і навіть центральна лікарня вже повноцінно працює. Попри бажання нашого ворога, ми живі і продовжуємо жити на рідній землі.

Лариса Блудова
заступниця міського голови м. Балаклія.
З перших днів ми стали волонтерами і розвозили гуманітарку по усій громаді
Не вся громада була окупована, але значна частина – місто Балаклія та 8 з 14 старостинських округів. Та всі населені пункти були у зоні бойових дій, тому маємо дуже багато зруйнованих сіл.
Система медичних закладів громади базується на комунальному некомерційному підприємстві Балаклійський центр первинної медико-санітарної допомоги. До воєнного стану в структуру центру входило 12 амбулаторій і 11 ФАПів (фельдшерсько-акушерських пунктів). З них 5 було зруйновано (у селах Волохів Яр, Шевеліка, Мілова, Щурівка та Волобуївка) і 14 пошкоджено. Тож наразі на території громади працює 8 з 12 амбулаторій та 6 з 11 ФАПів. На роботі – 18 лікарів, 33 медичних сестер і 8 молодших медсестер.
Під час окупації і ще місяць після звільнення ми волонтерили: розвозили допомогу, ліки і все необхідне. Із 31 березня по 7 травня 2022 року ми виїхали у сусідню громаду й працювали під керівництвом начальника Ізюмської військової адміністрації. Робили те саме – доставляли у нашу громаду гуманітаку. Та невдовзі рашисти закрили вʼїзд гуманітарки, аби показати нашим людям, що українська влада їх кинула. Це був дуже складний період аж до деокупації восени 2022 року.
Через два дні після звільнення Балаклії до нас зайшло 60 тонн гуманітарки – продуктів харчування. А далі потрохи стали відновлювати всі сфери життя.
Відбудова – це спільна робота держави, міста та десятків благодійних фондів
3 жовтня запрацювали найбільш вцілілі заклади та продовжуємо відновлювати роботу далі. Все, що було зруйноване або вкрадене рашистами, компенсується благодійними фондами за координації Харківської ОВА. Допомога є і медикаментами, і необхідним обладнанням. Наприклад, БФ «Пацієнти України» відновили амбулаторію №1 в Балаклії та замінили вікна, а у селі Вербівка (населенням близько двох тисяч жителів до війни) відновили опалення й також допомогли з вікнами.
Є повністю зруйновані амбулаторії у селах, і там планують поставити модульні будівлі. А поки цього немає, ми організовуємо виїзні прийоми з інших населених пунктів. Такі виїзні бригади працюють й від благодійників: надають ліки та допомогу спеціалістів, зокрема, психологів. Інший варіант для жителів цих сіл – безкоштовний транспорт до медичних закладів Балаклії, що забезпечується гуманітарною місією «Проліска».

У громаді організовують виїзні прийоми з інших населених пунктів. Фото: ШоТам.
Відбудова – це не завжди відповідальність одного субʼєкта. Часто буває, що, наприклад, перекриття даху фінансується місцевим бюджетом, а перший поверх відновлює благодійний фонд. Звісно, незначні пошкодження легше виправити, тож фонди більш зацікавлені такими проєктами. Але ми плануємо і капітальне будівництво та вже погоджуємо план робіт з Міністерством охорони здоров’я.
З місцевого бюджету ми покриваємо витрати на 34,5 мільйона гривень для медичних закладів. Це комунальні послуги, паливо та відшкодування лікарських препаратів. За іншими статтями ми фінансуємо і відновлення будівель медзакладів. Наприклад, село Петрівське було в окупації п’ять днів, а розбите так сильно, що важко описати. Коштом місцевого бюджету ми швидко відновили котельню, а далі вже благодійні фонди надавали будівельні матеріали.
Нині працює все: медицина, садочки, школи, ліцеї та гімназії. До війни ми мали 1600 дошкільнят та 4200 дітей шкільного віку. То наразі маємо до трьох тисяч дітей. Підприємства відновлюються, але повільніше, ніж хочеться. Небезпека ще є і це не секрет, але люди повертаються.

Марʼя Глізнуца
директорка комунального некомерційного підприємства Балаклійський центр медико-санітарної допомоги.
Ні звʼязку, ні світла, ні інтернету, а часом і без води – такою була наша робота
Під час окупації наша мережа медичних закладів продовжувала працювати, але частково і на добровільних засадах. Ми перевели всіх співробітників у режим простою для того, щоб не взаємодіяти з окупантами та не наражати на небезпеку тих, хто працює.
У дитячій поліклініці Балаклії залишились і допомагали шість лікарів, які роздавали гуманітарну допомогу (ліки, памперси тощо), консультували пацієнтів та, на жаль, виписували довідки про смерть. Лікарі виходили на роботу всього на декілька годин, адже навіть бути у приміщенні лікарні було небезпечно через обстріли та загалом обставини. Хотіли б допомогти онлайн чи телефоном, але неможливо – звʼязку у місті майже не було. Крім того, люди приходили за медикаментами, тому треба було перебувати на місці.
Ситуація ускладнилася, коли окупанти обмежили вʼїзд української медичної гуманітарки. Адже пацієнтам, наприклад, діабетикам, ліки потрібні постійно. Тримались як могли на запасах, потім брали російську гуманітарку (що часто виявлялась викраденою з українських складів), але і цього не вистачало. На жаль, у нас були випадки, коли люди з хронічними захворюваннями помирали через нестачу медикаментів.
Декілька закладів були розграбовані: окупанти винесли техніку та навіть меблі. Та от саме в нашому структурному підрозділі завдяки лікарям, які тут залишились, рашисти не наважились зайти та грабувати. Окупанти придивлялись і навіть питали, чи є щось, що нам не потрібно. «Все наше нам потрібно», – казали лікарі. У таких ситуаціях напевно забуваєш про небезпеку та власні страхи.
Після деокупації всі досить швидко зібрались, і вже 3 жовтня ми розіслали інформацію працівникам з проханням повертатись на роботу. Для медиків ми облаштували кабінети, які найменше постраждали, та організували графік виїзду по громаді.

60% закладів мають руйнування та частково розграбовані. Фото: ШоТам.
Паралельно розв’язували ремонтні питання – покривали дахи, замінювали вікна. З перших днів з допомогою прийшли благодійні організації, які швидко оцінили наші потреби і приїхали вже з підрядниками та матеріалами.
60% закладів мають руйнування та частково розграбовані. З таких матеріальних втрат – окупанти забрали машину для перевезення хворих. Тож наразі ми возимо з собою апарат штучної нирки. Поки це потребує всього чотири пацієнти, але цифра така не може бути сталою.
Усього наразі ми обслуговуємо близько 37 тисяч жителів, тому ми маємо відновлюватись і працювати заради наших людей.

Алла Бабенко
фельдшерка загальної практики амбулаторії сімейної медицини села Гусарівка.
Рашисти заходили в амбулаторію, та вкрасти нічого не змогли – ми вже сховали
Під час окупації російськими військами ми всією сімʼєю з дітьми були тут на місці. Як і багато жителів ми не думали, що таке лихо прийде. Тому не встигли виїхали і лишались вдома. Залишались і пацієнти, особливо лежачі: з ними ділились памперсами, препаратами, антибіотиками – всім, що мали.
Коли російські війська зайшли у Балаклію, ми вже розуміли, що можуть дійти і до нас. Оскільки ми мали засоби первинної допомоги, то все це разом з обладнанням забрали додому. В амбулаторію перестали ходити зовсім.
Росіяни заходили у медзаклад, сусіди прямо бачили це. Були вибиті вікна, перевернуті шафи, але загалом шкоди невеликої наробили. Напевно шукали якісь медикаменти. Красти тут не було чого – ми максимально забрали по домівках компʼютери, кардіограф та іншу техніку.
Місцеві знали, де ми живемо, тож приходили і за ліками, і за консультаціями. Звертались з різними скаргами та найчастіше у людей підвищувався тиск через тривогу. Також звертались із загостренням циститу. І звісно перевʼязка, якщо якісь поранення, у серйозних випадках зазвичай везли одразу на Балаклію.
Була молода жінка тільки-но після пологів – хворіла через те, що постійно потрібно було ховатись у погребах. Їй також допомагали і ліками, і консультаціями. Зараз у неї та дитини все добре.
Село звільнили наприкінці березня, але обстріли продовжувалися ще довго. Тому ми виїхали. Колега моя тут лишалась довше, десь до середини літа. Та коли їхній дім зруйнували, то і вони виїхали усією сімʼєю. За словами старости Гусельського старостинського округу, у селі з 440 будинків – 280 пошкоджених або зовсім зруйнованих.
Постраждала й будівля амбулаторії. Приліт був біля самого входу, тому потребували заміни вікон у частині приміщень, ремонт частини даху, ґанку та деяких приміщень. Допомога з відновлення зʼявилась майже одразу, та і ми не чекали завершення робіт – розпочали прийом пацієнтів з 1 листопада, коли ще вікна були забиті фанерою. Наразі все вже працюємо повноцінно.

Будівля амбулаторії у Гасарівці потребувала ремонту. Фото: ШоТам.
Нині обслуговуємо понад 500 наших постійних жителів, з них – 20 дітей.
До нас їдуть люди з інших сіл, де розбиті приміщення, або ж консультуються телефоном. Звичайно, ми обслуговуємо всіх, хто потребує. Навіть якщо потрібно виїхати – автомобіль є, паливо є, тому їдемо.
Щочетверга до нас приїжджає сімейний лікар, а так постійно маємо двох працівників. Медикаментів різних в достатку: від температури, тиску, головного болю. Все це гуманітарна допомога, яку безкоштовно ми даємо людям за їхніми потребами.
Суспільство

У дитинстві ми мріяли про Барбі або ж пупсів, яких можна годувати. А якби нам тоді хтось сказав, що можна гратися лялькою-бойовим гусаком або ж ляльковою версією себе?
До Всесвітнього дня лялькаря ШоТам зібрав десять українських сучасних майстринь, які бережуть давнє народне мистецтво та точно вас здивують.
Ляльки в стилі УПА з Прикарпаття
Забавки в українському стилі, у вигляді зими, весни, літа чи осені, а також у формі УПА — все це створює вчителька образотворчого мистецтва з Франківщини Оксана Василів. У своїх соцмережах майстриня пише, що всі її роботи об’єднує велике захоплення, з яким вона береться до справи.
Першу пару ляльок у формі УПА жінка створила у 2022 році, через кілька місяців після початку повномасштабної війни, адже відчула особливий символізм і хотіла у творчості показати продовження боротьби за нашу державу.


Фото з соцмереж Оксани Василів
Де придбати: фейсбук Оксани Василів
Бойові гусаки та лялька у вигляді Бориса Джонсона
У 2022 році Наталія Дремлюга з Вінничини волонтерила на підприємстві, яке шило плитоноски та розгрузки для українських військових. У вільний час жінка хотіла робити щось цікаве власноруч, тому пригадала російські фейки про нашу біологічну зброю та створила перші ляльки у вигляді бойових гусей.
Ще один цікавий виріб майстрині — лялька-гусак, схожа на колишнього прем’єр-міністра Великої Британії та доброго друга України Бориса Джонсона. Одну з таких забавок майстриня передала йому через журналістів.


Фото з соцмереж Наталії Дремлюги
Де придбати: фейсбук Наталії Дремлюги
Ляльки-обереги для ЗСУ
Народна майстриня України Ніна Балала з Полтавщини створює мотанки майже 10 років. Разом з колегами вона випустила дві збірки «Секретів лялькарок України», у яких розповіла про те, як виготовляти традиційні ляльки.
З початком повномасштабної війни майстриня створює обереги для військових. Також вона продає ляльки на благодійних аукціонах, а гроші віддає на потреби ЗСУ.
В Україні мотанки майстрині можна побачити в музеях Глухова, Броварів та Ужгорода. А ще вони вже помандрували за кордон — в Норвегію, Канаду, Францію та Польщу.


Фото з соцмереж Ніни Бабали
Де придбати: фейсбук Ніни Балали
Ляльки-портрети з добрими широкими очима
Майстриня Зоя Шишковська з Умані створює керамічні та текстильні ляльки, які дуже схожі на їхніх замовників.
Уже 30 років жінка працює викладачкою в дитячій школі мистецтв, а спробувала створити першу ляльку понад 8 років тому, аби зануритися в дитячі спогади.
Люди надсилають пані Зої свої фото й вона намагається зробити схожим обличчя забавки, а одяг, взуття й усе інше вигадує та створює сама.

Фото: інстаграм Зої Шишковської
Де придбати: інстаграм Зої Шишковської
Усміхнені ляльки з вінтажного горища
Художниця-лялькарка з Луцька Іванка Морем вважає, що стилізованою лялькою може стати кожен. Усі свої вироби майстриня створює з фотографій, які їй надсилають замовники. Кожна лялька усміхнена, адже жінка вирішила, що ці іграшки мають приносити лише позитив і добро.
Майстриня створює свої ляльки понад 15 років і за цей час виготовила кілька тисяч екземплярів за світлинами своїх клієнтів. Частину з них замовили за кордон, тому усміхнені ляльки від Іванки понесли традиційну народну творчість до інших народів і культур. Свої вироби майстриня створює вдома на горищі, яке оформила у вінтажному стилі.


Фото з інстаграму Іванки Морем
Де придбати: інстаграм Іванки Морем
Ляльки-мініатюрки з вовни
Майстриня зі Львова Дарія Сірко створює мініатюрні ляльки за допомогою голки, якою можна валяти шерсть. Вона виготовляє іграшки за портретами своїх клієнтів, а також за персонажами відомих фільмів.
З деяких із них майстриня робить дерев’яні підставки, а менші можна використовувати як брошки для одягу.


Фото з соцмереж майстрині
Де придбати: інстаграм Дарії Сірко
Мотанки з візерунками різних регіонів
Сестри Наталія та Тетяна Катриченко є народними майстринями України та вже понад 15 років створюють авторські ляльки-мотанки. Для них використовують домоткане полотно ХХ століття, яке купують на ярмарках і фестивалях. Вони часто створюють ляльки з давніми візерунками з різних регіонів України, а також відтворюють давні стилі, як-от вигляд чигиринської нареченої на другій світлині.
Свої вироби сестри вважають прикрасою для інтер’єру, проте клієнти часто купують їх як обереги. Ляльки від майстринь Катриченко уже замовляли в Японію, Америку, Португалію, Італію та інші країни.

Фото з соцмереж майстринь
Де придбати: фейсбук майстринь
Читайте також: Купують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ
Зеленський і Байден з полімерної глини
За понад десять років Катерина Москаленко з Кропивницького створила 60 ляльок з полімерної глини, які виглядають, наче справжні. Серед найцікавіших — президент України Володимир Зеленський та колишній президент США Джо Байден: над ними майстриня працювала протягом восьми місяців.
Декілька ляльок мають власні паспорти, в яких вказані їхні назви. До кожної Катерина сама створює одяг та аксесуари, тому виготовляє одну протягом кількох місяців.

Фото: Суспільне Кропивницький
Де придбати: фейсбук Катерини Москаленко
Українські відьмочки для тих, хто вірить у магію
Майстриня зі Львова Людмила Кушнір створює різні ляльки, проте особливо привертають увагу маленькі відьми. У соцмережах жінка пише, що їх можна розмістити біля вхідних дверей, аби іграшка стала вартовою дому та не впускала до нього негативну енергію, або ж просто милуватися цією красою.


Фото з інстаграму Христини Кушнір
«Це гарний подарунок для тих, хто вірить у магію. Для людей, що обирають екологічний спосіб життя, для тих, хто цінує натуральні матеріали і прагне оточувати себе речами, які не шкодять природі. Ці ляльки підійдуть тим, хто вміє бачити красу в найдрібніших деталях», — вважає Христина Кушнір.
Де придбати: інстаграм Христини Кушнір
Ляльки-донати для воїнів
Олена Корнієнко з Черкас продає свої ляльки, аби зібрати донати для ЗСУ. Минулоріч майстриня організувала виставку «Маленькі історії» в Черкаському обласному краєзнавчому музеї, де презентувала нову серію своїх виробів. Усі виручені кошти жінка перерахувала на допомогу знайомому військовому.
За фахом жінка психологиня, проте вже понад 10 років проводить групові та індивідуальні майстер-класи з лялькарства. Ця творчість для неї теж є своєрідною терапією.

Фото: Суспільне Черкаси
Де придбати: на сайті
Суспільство

У Києві створять безбар’єрний маршрут, що пролягатиме від ЦНАПу Дарницького району (вулиця Степана Олійника, 21) до станції метро «Деміївська».
Про це повідомили в КМДА.
Що відомо про маршрут
Маршрут увійшов до списку з десяти перших безбар’єрних шляхів, які представив Департамент транспортної інфраструктури КМДА.
Безбар’єрний шлях створять завдовжки 12,5 кілометрів. Він об’єднає низку важливих об’єктів, зокрема:
- аптеки;
- медичні заклади і лабораторії;
- районний суд;
- Дарницьке управління поліції;
- відділення «Нової пошти» й «Укрпошти» тощо.
Для сполучення між цими об’єктами курсуватимуть автобуси маршруту № 91. Для пасажирів облаштують тактильну навігацію до найближчих зупинок громадського транспорту.
Також фахівці встановлять пристрій для звукового оповіщення про сигнали світлофорів на перехресті вулиць Олександра Кошиця та Драгоманова. Разом із цим поліпшать технічний стан зупинок «Вулиця Кошиця» на вулиці Драгоманова в обох напрямках руху.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Як облаштують маршрути
Маршрути створюють для безперешкодного пересування людей з інвалідністю, батьків із візочками, людей старшого віку тощо.
Кожен маршрут обладнають:
- зручними з’їздами і пониженими бордюрами;
- тактильними смугами;
- навігацією для людей із порушеннями зору;
- оновленими інформаційними табло.
Ці шляхи дозволять відвідувати лікарні, аптеки ЦНАПи, станції транспорту, бібліотеки, музеї та інші важливі об’єкти. Один із десяти маршрутів охоплює 25 ключових точок.
Нагадаємо, що українські призери Олімпійських ігор долучилися до фотопроєкту «Спорт читає».
Фото обкладинки: Unsplash
Суспільство

Принц Уельський Вільям завітав до «Школи свободи» в Таллінні, яку заснували у 2022 році для біженців з України. Під час візиту принц Вільям поспілкувався з українськими школярами та отримав від них пам’ятний подарунок.
Про це повідомили на сторінках принца та принцеси Уельських.
«Школу заснували для підтримки українських дітей та молоді, які постраждали від війни. Вона пропонує їм гостинне та безпечне середовище для навчання. Слухаючи історії від учителів та учнів, стає зрозуміло не тільки про людські наслідки конфлікту, але й про мужність і силу, яку проявляють ті, кого він торкнувся»‚ — зазначили у дописі.
У публікації також розповіли про започаткування школи, процес навчання та труднощі, які виникали у дітей.

Читайте також: Голос покоління цієї війни: про що фільм «Стрічка часу» Катерини Горностай
Принцу Вільяму одна з українських учениць подарувала браслет, сплетений у кольорах прапора України. Він відповів:
«Моя донька одягне його і швидше за все забере його в мене. Щиро дякую. Я обожнюю українські кольори».

Нагадаємо, що Шерон Стоун показала картину українського художника у себе вдома (ВІДЕО).
Фото: інстаграм принца та принцеси Уельських