Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Який світ ми залишимо дітям?» Сім українських кліпів, які говорять про важливе

Опубліковано

Музика і кліп — це не лише поєднання звуків і картинки, а й певний меседж, який можна донести до слухачів. Виконавці все частіше у своїй творчості апелюють до різних соціальних тем, намагаються через зміст та форму передати важливу проблематику. Серед них — екологія, толерантність, права людей та свідоме споживання. На фоні заїждженої «попси» є дійсно потужні музичні роботи. Пропонуємо підбірку українських кліпів останніх двох років, знятих із важливим проблемним підтекстом.

The HardKiss — «Гора»

Це історія про планету, природу і те, який жахливий слід людство залишає після себе. Написана як рефлексія на кліматичні проблеми. Перший куплет фронтвумен гурту Юлія Саніна написала, коли восени 2019 року в Києві стояв сильний смог. Вона розповіла, що після цього подумала: «Який же світ ми залишимо дітям?». Гора у кліпі постає як рятування, вона востаннє дарує людству живу росу, гасить полум’я, наповнює водойми, змиває хаос і ненависть.

У цьому кліпі можна побачити кадри з вуличними заворушеннями, в яких беруть участь самі учасники The Hardkiss. При цьому солістка постає перед глядачами у войовничому образі — з мечем у руках і в кольчузі на тілі. Іншу частину кліпу зняли в згорілому лісі біля Києва, де вокалістка продовжила співати у темній вуалі на обличчі. Наприкінці кліпу музиканти позують серед тропічної рослинності у ботанічному саду, там Юлія одягнена в розкішне сріблясте плаття із довгим рукавом на одній руці.

15 музикантів — «Різні.Рівні»

Це соціальний кліп про толерантність, у створенні якого взяли участь 15 музикантів, серед яких Аліна Паш, Сергій Бабкін, KrutЬ та Yuko. Вони намагаються донести українцям важливу думку: ми всі рівні, незалежно від гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації. На думку організаторів соціального проєкту, музика — це саме той інструмент, який допоможе зрозуміло пояснювати складні речі. А ще в музиці немає місця для ксенофобії та булінгу.

Сергій Бабкін розповідав, що дуже хоче, аби молоде покоління жило у вільному, толерантному суспільстві без засудження, стереотипів. А водночас із розумінням, що таке свобода слова, рівність та самовираження. Alina Pash вважає, що українцям вже час дорослішати, переходити на нові рівні свідомості, аби нарешті здобути легкість та приємність життя, без агресії та страху.

Alyona Alyona та «Океан Ельзи» — «Країна дітей»

Реперка та рок-гурт до Міжнародного дня дітей й травня 2021 року презентували нову пісню, присвячену українським дітям, які постраждали від війни й терактів. Український поет і прозаїк Сергій Жадан наприкінці минулого року запропонував Святославові Вакарчуку створити пісню на його вірш. Поезію він присвятив Данилу Дідіку — хлопцю, який загинув внаслідок теракту під час Маршу єдності в Харкові у 2015 році.

Alyona Alyona написала свою частину тексту, а Вакарчук — музику. Як розповіла реперка, разом вони довго міркували, як поділитися зі слухачами історією, яка болить у їхніх серцях не один рік. Тому після творчих роздумів вирішили зробити дві версії треку. Кліп до пісні знімали на початку травня у Лисичанську, що на Луганщині. У відео з’являються діти 8-13 років, які проживають у місті.

Gorchitza — Shkoura

Цей кліп електронний гурт створив у співпраці з однойменним карпатським брендом одягу. Останній у своїй діяльності пропагує усвідомлене виробництво й раціональне споживання. Всю продукцію виготовляють без використання електроенергії та інших ресурсів, які можуть осушити планету. Нитки прядуть за допомогою ручного шпинделя, вироби плетуть на ткацькому верстаті XVIII століття, занурюють у гірську річку і сушать на вулиці. Якраз ці процеси автори показали у своєму кліпі.

Трек виконаний без вокалу, сама ж мелодія яскраво доповнює тематику кліпу. Сам гурт Gorchitza стартував свою діяльність у 2007 році. Проєкт активно гастролював із 2008 до 2014, змінюючи вокалісток. Кліп Shkoura світ побачив у 2019 році, після п’ятирічної паузи у кар’єрі виконавців. 

Друга Ріка — «Сьомий день»

Це саундтрек до повнометражного фільму «Я, Ніна», у якому знімається телеведуча Яніна Соколова, яка пережила рак. Боротьба з онкологією надихнула її створити мультимедійний проєкт, а «Сьомий день» став його гімном. Автори кліпу хочуть змінити ставлення суспільства до онкохворих, адже, згідно з різними даними, щороку приблизно у 140 тисяч українців діагностують рак. Тому не дивно, що так чи інакше ця хвороба зачіпає майже кожну четверту родину в Україні.

Лідер гурту Валерій Харчишин розповідав, що знає, як важно буває людині прийняти такий діагноз, а тим більше знайти у собі сили для подальшої боротьби. Проте називає й позитивні приклади, як от його подруга Яніна, яка «навіть у найтемніші часи не втрачала надії та жаги до життя». Він вірить, що кліп допоможе людям пережити страшну мить і подарує надію на щастя, що б не сталося.

Samuum — Maria

Українсько-вірменський гурт Samuum випустив пісню та кліп Maria, де іронічно, але водночас серйозно викривають одну з проблем близькосхідної культури — порушення людських прав жінки. Головну героїню викрадають для весілля. Під церковні дзвони здійснюють злочин проти людської свободи — саме так релігія виправдовує насилля. А проте наречена покірно лежить, загорнута у килим, розуміючи, що така її доля, передана їй у спадок. Це історія дівчини, якій доводиться зіштовхуватися з багатьма труднощами, щоб її поважали в суспільстві, в якому вона живе.

Samuum — це музичний проєкт, створений співачкою Лусіне Кочарян і саунд-продюсером, режисером Андраніком Берберяну. У своїх творах музиканти розкривають «виворіт» життя на Близькому Сході, виступають на підтримку жіночого руху в регіоні та по всьому світу. 

Zwyntar — «Кажани»

Київський дарк-кантрі гурт називає свій кліп до пісні «Кажани» найдорослішим з усіх, що вони випускали. Артисти порушують тему сприйняття деякими людьми кажанів як чогось страшного. Вони показують, як люди готові вбивати цих тварин, хоча вони віднесені до Червоної книги України. Кліп виконаний у готичному стилі, але місцями є приводи усміхнутися. Після виходу ролика виконавці почали звертатися до своїх фанатів як «Кажани і кажанеси».

Читайте також: «Приймаємо пологи та лікуємо грижі». Як у Харкові рятують кажанів від загибелі

На відео учасники гурту перевтілились у людиноподібних кажанів із пірсингом, які тероризують місто і періодично ходять на вечірні шоу. Під кінець кліпу глядачу показують газету. Крім заголовків, там весь текст — це оповідання Едгара По «Маска Червоної Смерті» про готичний маскарад, де всі присутні помирають у кінці. Сенс твору полягає в «невідворотності смерті», що перегукується з долями персонажів у відео.

Koloah і Otoy — «Байдуже, хто ти, якщо тобі не байдуже»

Саундпродюсер Koloah і музикант Otoy у своєму маніфесті закликають українців голосувати на виборах, доводячи те, що це відповідальність кожного громадянина та його внесок у своє ж майбутнє. Автори треку наголошують, що нам не дарма дали право голосу, так само як дідусям чи бабусям, що активно вибирають майбутнє. Вони закликають українців бути соціально усвідомленими, щоб мати час на інвестицію або хоча б її спробу у майбутнє.

Koloah і Otoy намагаються зробити голосування модним. На їхню думку, українець може бути будь-ким за кольором, гендером, бажанням кохати чи вірити. Але єдине, яким він може бути досить сумнівно — аполітичним. Саундтрек музиканти створювали під місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, однак за своїм змістом і метою він залишатиметься актуальним і надалі.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі