Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Якщо ми не зігріємо себе, то просто не дійдемо до фінішу». Як Володимир Станчишин робить психотерапію ближчою для інших

Опубліковано

Володимир Станчишин — психолог-психотерапевт, який робить терапію популярною та ближчою для інших. Він записує подкаст, проводить відкриті лекції та вже видав три книги, присвячені психотерапії.

Травень – був місяцем обізнаності про ментальне здоровʼя, тому для ШоТам Володимир розповів про те, чому тривога — це нормально, коли варто звертатися по допомогу та чому «треба зігріти себе, щоб дійти до фінішу».

«Нам не обов’язково всім мати психотерапевта, бо це не постійний менеджер, що вестиме нас за ручку все життя. Але якщо складно, то варто звернутися до нього по допомогу, аби стабілізуватися»

Жити з тривожністю — це нормально?

Володимир Станчишин ділиться, що головна мета його першої книги «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією» — довести, що не варто боятися тривожності, адже бути тривожною людиною цілком нормально. 

«Нас вчили, що варто бути завжди зібраними та впевненими. Але якщо ми є тривожними, то варто брати з цього максимум. Тривожні люди більш уважні та чутливі, адже є більш виваженими у своїх діях та рішеннях. Люди, які менш тривожні, є більш рішучими та легкими в починаннях. Варто розуміти, що у світі є й такі, і такі люди. Тривожні стани — це норма в житті», — розповідає Володимир.

Якщо в людини є тривожний розлад чи депресія, то варто розуміти, що вона не одна в цілому світі зі своєю проблемою, а ще є ті, хто готовий і може допомогти. 

Володимир Станчишин під час запису подкасту. Фото з соцмереж Володимира

Станчишин каже, що звертатися до психотерапевта варто тоді, коли людина відчуває, що щось їй заважає жити. Якщо вона боїться висоти, але живе на першому поверсі своє щасливе життя, то все гаразд. Але якщо квартира розташована на дев’ятому поверсі, й щодня доводиться проходити через тривогу, задишку і страх, то варто попросити про допомогу та поділитися цим з терапевтом. Якщо ж тривога, депресія чи нагнітання заважають реалізовувати ідеї чи планувати життя, то варто йти до фахівця, який може допомогти. 

«Нам не обов’язково всім мати психотерапевта, бо це не постійний менеджер, що вестиме нас за ручку все життя. Але якщо складно, то варто звернутися до нього по допомогу, аби стабілізуватися», — розповідає Володимир Станчишин.

Варто дати собі та психотерапії більше однієї спроби

Якщо людині не підходить стоматолог чи кардіолог, то вона звертається до іншого — так само має бути з психотерапевтом. «Ми знаємо, що медицина допомагає, але люди вважають, що психотерапевт має довести нам те, що терапія допомагає в житті. Якщо мені не підходить спеціаліст, то це не означає, що не підходить і сфера також. Якщо ми хочемо заховатися за словами “я був у психотерапевта, і мені не допомогло”, то це не вихід. Бо від того, що нам не допоміг стоматолог, зуби не перестануть боліти — треба шукати іншого фахівця. Так само з психотерапією», — переконаний Володимир Станчишин.

Люди можуть розібратися з видами терапії, аби зрозуміти, яка саме їм підходить — поведінкова, когнітивна чи гештальт-терапія. А ще зрозуміти, чи комфортно себе почувають на прийомі у фахівця. 

«Ми відчуваємо людей і чи можемо від них обігрітися. Має бути ідея, що психотерапія працює, і не давати собі лише одну спробу. Часто люди думають, що тільки прийдуть, їм усе по поличках розкладуть, і вони вийдуть уже змінені та наповнені. Це так не працює. 

Якщо людина не може відкритися, то для цього є психотерапевт, який ставить питання і допомагає щось зрозуміти. Деякі речі відкриваються не на першій сесії. Людина розповідає про самоусвідомлення, стосунки зі світом, з батьками, віру в себе й так далі. Дуже рідко це буває коротко», — вважає психотерапевт.

Володимир Станчишин під час публічних лекції про терапію. Фото з соцмереж Володимира

Про деякі травми не можна розказати на першій же зустрічі — треба мати багато довіри до людини, а для цього потрібен час. «Терапія — це стосунок. Не інтимний, не дружній, але це теж обмін довірою та теплом, над яким працюють двоє людей, які відкриваються. Часто люди навіть не знають, які травми ховаються в них, бо вони відкриваються згодом», — стверджує Володимир.

Психотерапевти допомагають з травмами, які здавалися цяточкою

Один зі стоматологів Володимира любить казати про те, що коли люди питають на прийомі, скільки коштуватиме полікувати цяточку карієсу на зубі, то він не може сказати відразу, адже іноді під час буріння за цією цяточкою ховається повністю зруйнований зуб. Так само і в психотерапії — людина може дізнаватися про свої травми, які могли здаватися лише цяточкою. Володимир каже, що тут психотерапевту важливо не нашкодити, так само як і лікарю, добре працювати з проблемою та допомогти людині вийти з тяжкого стану.

На запитання, як терапевти відновлюють ресурс і дають собі раду після того, як радять з проблемами інших, Володимир розповідає, що так само, як усі інші люди, що відпочивають після роботи — йдуть у кіно, п’ють каву, спілкуються з рідними та друзями, слухають музику, читають книжки. 

Володимир Станчишин з власною книгою. Фото з соцмереж Володимира

«Професія психотерапевтів класна, але це професія. Психотерапевти дуже емпатійні, вони переймаються історією людини, яка до них приходить, але ми теж люди, і в нас є своє життя. Терапевт включений в історію та щиро хоче підтримати людину й допомогти їй, але в межах того часу, який для цього виділений», — розповідає фахівець.

Якщо є можливість — подбайте про себе

Психотерапевт каже, що під час війни важливо продовжувати жити це життя. У кожного з нас своя історія, і вона відрізняється у всіх — тих, хто служить у війську, цивільних, які живуть у країні, українців за кордоном або тих, хто проживає втрату близької людини. «Реалії війни в тому, що кожен з нас має свій досвід, і не передбачено, що інша людина може його зрозуміти. Але нам потрібно працювати з тим, аби об’єднати всі ці досвіди в один український народ», — вважає він.

Володимир каже, що аби жити, потрібно приймати реальність такою, як вона є, та зрозуміти, що ми живемо й житимемо у війні. Навіть коли вона завершиться, ми житимемо у післявоєнній країні з наслідками цієї війни. Коли ми це приймаємо, то маємо усвідомити своє місце у війні. І останнє — ухвалити рішення про те, що ми робимо, а далі створюємо план, як це зробити. З часом цей план втілиться в життя, і настане рутина та стабілізація. «Рішення може бути хорошим або поганим, можливо, колись воно зміниться, але ця схема необхідна, аби стабілізувати нашу психіку», — ділиться Володимир Станчишин.

А ще він стверджує, що якщо ми усвідомили, що хочемо бути в цій країні, жити тут, то маємо працювати для перемоги — донатами, волонтерством, поширенням інформації про війну тощо. 

«Це дає відчуття залученості. І де б ми не були та що б не робили, маємо шукати час для себе: прочитати книжку, поїсти круасани, спекти хліб чи поїхати в невелику подорож. Війна довга й холодна, тому якщо ми не зігріємо себе, то просто не дійдемо до фінішу. Якщо є можливість подбати про себе, то варто це зробити, і це не означатиме, що ми забули про війну чи про своє рішення, ким ми є у цій війні», — підсумовує психотерапевт Володимир Станчишин.

Від трудового навчання до власного центру психотерапії

Сам Володимир Станчишин родом з містечка Дрогобич, що на Львівщині. Після завершення школи пішов навчатися в місцевий університет, мав стати вчителем трудового навчання й інформатики. На цьому наполягали батьки, бо хоч тоді вдома не було комп’ютера, але робота з ним вважалася дуже перспективною. Дуже скоро чоловік відчув, що не на своєму місці, але саме під час навчання зрозумів, чим хоче займатися насправді. 

На четвертому курсі Володимира відправили на педагогічну олімпіаду, де він і відкрив для себе велику любов до спілкування та публічних виступів. Тоді й вирішив вступити на психологію в ЛНУ імені Франка. Свою роботу в психології Володимир почав у Центрі «Емаус» у Львові, де консультував батьків дітей з інвалідністю.

З часом у житті чоловіка з’явилися й інші можливості для роботи, а ще він почав вивчати психотерапію в Українському інституті когнітивно-поведінкової терапії. У 2014 році, з початком війни, Володимир працював п’ять років у Центрі психічного здоров’я у Львові в Шпиталі ім. Митрополита Шептицького.

А вже у 2019 році Володимир Станчишин відкрив власний Центр психічного здоров’я «Лабораторія змін». «Це був зрозумілий крок у роботі з собою, коли багато робиш, а потім розумієш, що хочеш робити це сам. До того треба було дорости», — розповідає Володимир.

Робить психотерапію ближчою для людей

Цьогоріч «Лабораторії змін» виповнюється п’ять років. «За цей час у нас було багато людей, які казали нам “дякую”. В нас працювали багато сильних фахівців і яскравих особистостей. У центрі завжди було багато життя, попри те, що ми існуємо в часи турбулентності — пандемії ковіду та повномасштабної війни. Це класне місце й для тих, хто приходив сюди на консультації, і тих, хто тут працює, адже це можливість проживати своє життя та допомагати його проживати тим, хто до нас звертається», — каже Володимир.

Володимир Станчишин проводить лекції про психотерапію. Фото з соцмереж Володимира

Фахівець проводить відкриті лекції з психотерапії, записує подкаст «Бо любов» з Radio SKOVORODA та видав уже три книги на цю тему: «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією», «Для стосунків потрібні двоє» та «Емоційні гойдалки війни. Роздуми психотерапевта про війну».

«Я не сидів і не мав стратегічного плану про те, що маю дуже скоро створити подкаст чи написати кілька книг. Я просто робив свою роботу, а люди вже самі зверталися з пропозиціями», — ділиться Володимир.

У перший рік повномасштабної війни Володимир Станчишин спільно з командою видавництва «Віхола» видав свою третю книжку «Емоційні гойдалки війни. Роздуми психотерапевта про війну». Роботу над нею він називає власною психотерапією, адже тоді війна принесла багато безпорадності та невизначеності, а книга дарувала стабільність і розуміння, що можна робити свою роботу.

Володимир Станчишин під час презентації своїх книг. Фото з соцмереж Володимира

«Ця книга була про той час і відповідь на нього. Аби переживати цей жах, потрібно було творити. У той момент було важливо зафіксувати, що всі ми проживали. Ми хотіли показати, що все, що ми відчуваємо — правильно. Єдине неправильне і ненормальне — це сама страшна війна», — каже Володимир.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство3 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: