Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Які бувають міни й боєприпаси та як їх розрізнити. Інструкція від ДСНС

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

174 тисячі км2 України вважаються потенційно заміновиними, це 30% території. Ця площа дорівнює трьом площам Хорватії. У зоні потенційного ризику – понад 6 мільйонів людей.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій уже працює над розмінуванням деокупованих і прифронтових територій. ДСНС попереджає про небезпеку та закликає зберігати пильність, адже тисячі боєприпасів залишаються активними після ворожих обстрілів, а міни та решта вибухонебезпечних предметів можуть бути будь-де: у покинутих будинках, на вулицях, у полях, лісах, на узбіччях доріг і навіть на дитячих майданчиках.

У ДСНС розповіли про те, якими бувають міни, як їх розпізнати та що потрібно й не потрібно робити, якщо ви помітили небезпечний предмет.

Що робити, якщо бачите вибухонебезпечний предмет

  • Не торкайтеся, не намагайтеся його пересунути, підняти чи спробувати знешкодити.
  • Відійдіть на безпечну відстань – щонайменше на 100 метрів.
  • Попередьте інших про небезпечну знахідку.
  • Позначте місце, де ви побачили підозрілий предмет (палицею, одягом, камінням тощо).
  • Зателефонуйте та повідомте поліцію або ДСНС за телефонами: 101, 102 або 112 (єдиний номер екстреної допомоги).

Найбільш розповсюджені вибухонебезпечні предмети 

ПФМ-1, ПМН-1, ПМН-4, ПМН

Протипіхотна фугасна міна ПФМ-1. Джерело: сайт ДСНС України.

Протипіхотні фугасні міни як правило бувають коричневими чи зеленими. Їх встановлюють на поверхні чи в товщі ґрунту та маскують. Такі міни можуть пролежати в землі роками й здетонувати, якщо на неї наступити ногою, натиснути рукою або наїхати автівкою.

Так біля деокупованого села Євгенівка Миколаївської області двоє чоловіків їхали польовою дорогою по дрова, й їхній легковик підірвався на протипіхотній міні. Люди не постраждали. Вони викликали ДСНС, бо із замінованої зони вже не змогли виїхати самотужки. 

«Заздалегідь обмірковуйте свій шлях, обирайте тільки безпечні та перевірені дороги. Польові шляхи й узбіччя можуть приховувати небезпеку, тому краще об’їхати асфальтованою дорогою чи дорогою з твердим покриттям», – коментують у ДСНС.

МОН-90, МОН-50, ПОМ-2, МОН-100, МОН-200

Протипіхотна міна осколкової дії МОН-90. Джерело: сайт ДСНС України.

У протипіхотних мін осколкової дії характерний колір зелений або коричневий. МОН-50 і МОН-90 мають випуклий корпус, а МОН-100 та МОН-200 схожі на сталеві банки. Їх встановлюють безпосередньо на ґрунт або на інші вертикальні поверхні. Якщо зачепити розтяжку – здетонує. Такі міни можуть вразити людей або транспорт на відстані в 90 метрів. 

Міни-пастки

Міна-пастка МЛ-7. Джерело: сайт ДСНС України.

Міни-пастки чи міни-сюрпризи. Ці міни завширшки з дволітрову банку й не більше 15 сантиметрів у висоту часто ховають або маскують у безпечних, на перший погляд, предметах: дитячих іграшках, ліжках, шафах. Такі міни діють за принципом розвантаження: натиснув, міна активізувалася, а коли прибрав предмет, під яким був пристрій – вибухнула.

Після деокупації Херсона, на територіях було виявлено багато мінного сміття. Приміром, в одній з адміністраційних будівель міну-пастку МЛ-7 знайшли під принтером. За словами спікера ОК «Південь» Владислава Назарова, такі «сюрпризи» росіяни залишили мало не в кожному кабінеті. 

ПТМ-1, ПТМ-3

Протитанкові міни дистанційного керування ПТМ-1. Джерело: сайт ДСНС України.

Протитанкові міни дистанційного керування бувають зеленими чи коричневими, їхній корпус може бути пластиковим чи металевим. Їх встановлюють на поверхні за допомогою засобів дистанційного мінування, тобто в конкретному місці з метою пошкодити техніку. Ці міни спрацьовують самостійно, якщо змінюється електромагнітне поле, наприклад, поруч з’являється інший металевий предмет (авто, танк), або стікає час таймера. 

ТМ-62М, ТМ-62П3

Протитанкові міни фугасної дії ТМ-62. Джерело: сайт ДСНС України.

Протитанкові міни фугасної дії. Як правило, корпус у таких мін сталевий, а встановлюють їх на поверхні або в ґрунті та маскують. Вони спрацьовують від натиску вагою від 150 кілограмів або зміни електромагнітного поля, тому поруч з такими мінами не варто користуватися телефоном або рацією.

ММ 60-мм, ММ 82-мм, ММ 120-мм, 

Мінометна міна ММ 60-мм. Джерело: сайт ДСНС України.

У мінометних мін є три калібри: 60 мм, 82 мм та 120 мм. Впізнати такі міни можна за оперенням на задньому кінці. Їх використовують для ураження людей і техніки – осколки від них можуть розлетітися на 250 метрів. Мінометні міни спрацьовують від контакту чи падіння. 

Ф-1, РГД-5, РКГ-3, РГН, РГО

Ручна граната Ф-1. Джерело: сайт ДСНС України.

Характерна ознака таких гранат – розмір: вони завбільшки зі стиглий лимон. Звідси й народна назва гранати Ф-1 – «лимонка». Гранати спрацьовують, якщо витягнути стопорне кільце, або ж від удару. Часто ручні гранати встановлюють на розтяжку. Осколки від Ф-1 можуть розлітатися до 200 метрів. 

Так у селищі Ольшанське, що на Миколаївщині, діти знайшли три гранати, сховані в піску на дитячому майданчику. Хлопці одразу зателефонували до поліції та повідомили про небезпечну знахідку. Після цього прибули фахівці вибухотехнічної служби та вилучили боєприпаси. 

Згодом дітлахів нагородили за пильність, а батьків – за виховання. Про це повідомили на сторінці ГУ ДСНС у Миколаївській області. 

ПТАБ-1М, 9н210, О-10

Касетний боєприпас ПТАБ-1М. Джерело: сайт ДСНС України.

Особливість цих боєприпасів у тому, що вони невеликі та мають тоненькі стінки, які ховають у собі осколки чи протитанкові, протипіхотні або запальні міни. Тобто в одному вибухонебезпечному предметі міститься щонайменше з десяток менших. Їх можна впізнати по оперенню або парашутах у хвості. Такі міни спрацьовують від удару об землю чи предмет. 

У ДСНС попереджають: якщо ви помітили такий, як на зображеннях, або інший підозрілий предмет, схожий на міну чи боєприпас, – не наближайтеся до нього. Повідомте поліцію або ДСНС за телефонами: 101, 102 або 112.

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі