Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заробити на табличці множення і закохати дітей у математику? Кейс «Освітнього простору» з Рівного, що працює за авторською методикою

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Юлія Семенюк перетворила шкільне захоплення математикою на справу всього життя. Освітній простір підприємиці став унікальною платформою, яка за допомогою авторських методик перетворює навчання дітей на захоплюючий та цікавий процес.

Напередодні вторгнення засновниця простору ризикнула масштабувати бізнес: завдяки гранту від Платформи соціальних змін їй вдалося орендувати нове приміщення та закупити необхідне обладнання. Здавалося, повномасштабна війна зруйнує всі плани, проте команда «Освітнього простору Юлії Семенюк» знайшла сили не лише відновити роботу, а й реалізувати соціальну складову. Як саме – Юлія Семенюк розповіла в інтерв’ю ШоТам.

Юлія Семенюк

підприємиця, засновниця однойменного «Освітнього простору» у м. Рівне

Математика була моєю пристрастю ще зі школи

Моя любов до математики проявилася ще у шкільні роки, але глибше поринути у предмет вдалося не відразу. Коли в школі почали формувати математичний клас, мій тодішній класний керівник відмовив батьків від переходу, запевнивши, що я не впораюся з програмою. Але справжні мотиви вчителя я зрозуміла значно пізніше – коли сама почала викладати. Він просто не хотів зменшувати кількість відмінників у своєму класі. Залишившись там, мені довелося зіткнутися з цькуванням, психологічним насильством та фізичними погрозами від однокласників.

Наступного року до нас прийшла нова вчителька математики, і мої однолітки її не сприймали. Вона буквально потерпала від неповаги, тож я вирішила проявити солідарність, адже сама перебувала в схожій ситуації. Згодом у нас виникли дуже теплі взаємини. Оскільки інші однокласники ігнорували вчительку, вона приділяла мені найбільше уваги.

Згодом у викладачки закінчився контракт зі школою, але це не завадило їй допомагати мені з підготовкою до ДПА. Завдяки цьому я написала роботу на 12 балів і нарешті потрапила в математичний клас. Там було дуже комфортно, зовсім інша атмосфера, інше оточення, і саме там я познайомилася з майбутнім чоловіком.

Юлія Семенюк

Коли дійшло до вибору університету, я навіть не намагалася вступити на математику. Тоді ще не було ЗНО, система працювала дещо інакше, тож шансів потрапити на бюджет практично не було. Тому я обрала інший фах, можна сказати, проміняла математику на фізику, але гештальт залишився незакритим. Я все ще мріяла про математику.

Почали бізнес з франчайзингу, а згодом створили власний напрям

За освітою я вчителька фізики та інформатики. Якийсь час викладала за фахом у коледжі, але постійно заміняла вчителів математики. Після декрету працювала в приватному закладі, де навчала бухгалтерів користуватись програмами для автоматизації обліку. Тоді дитині було два роки, а я все більше замислювалась про власну справу. 

Разом із чоловіком ми почали розглядати різні варіанти. Спершу захотіли запустити приватний садок, але бракувало коштів. Невдовзі  відкрили для себе бізнес-модель франчайзингу. Тому почали бізнес із франшизи  додаткових послуг в сфері освіти. У лютому 2018 року ми стали партнерами мережі дитячих центрів з ментальної арифметики Indigo Mental Club. 

Після пів року роботи я зрозуміла, що ментальна арифметика – дійсно цікава методика, яка відмінно розвиває когнітивні навички дітей, а також дає надійний фундамент для вивчення шкільної математики. Але все частіше  наші учні хотіли покращити знання зі шкільної математики, детально розібратися з рівняннями, дробами, планіметрією та опанувати значно складніші теми. Так у нас з’явився новий напрям – шкільна математика. Ми розширили аудиторію і набирали на навчання дітей 2-11  класів.

як заробити на математиці: викладачка освітнього центру юлії семенюк

Донька надихнула розвивати техніку швидкого читання

Якщо математика як напрям роботи прийшла в моє життя після першої дитини, то народивши другу я вирішила займатись розвитком швидкого читання. Методики, яка допомагає опрацювати текст в кілька разів швидше, ніж при звичайному читанні. На той момент моїй дитині було п’ять років, і вона вже вміла читати. Так само я хотіла навчити й другу дитину, тож пішла на курси для тренерів зі швидкочитання. А згодом наважилася створити окрему платформу для дітей.

Коли ми створювали цей проєкт, то думали, що до нас прийдуть діти, які вже читають, але хочуть навчитись робити це швидше. Середня техніка читання в школах – 100 слів за хвилину, а ми сподівались, що діти збільшать її вдвічі чи навіть утричі. Натомість ми отримали дітей, які мали реальні проблеми з читанням. Вони погано запам’ятовували абетку, плутали літери, а потім довго читали складами і не могли скласти все це в суцільні слова. Були випадки, що діти вчились вже в другому класі, а читали лише п’ять слів за хвилину. 

Заглибившись у цю тему, я зрозуміла, що інструменти класичного швидкочитання не закривають реальні потреби дітей. Тому пішла на навчання з нейропсихологічного підходу для подолання труднощів в читанні, розібрала для себе цей підхід і втілила в наших курсах. Ми поєднали класичне швидкочитання з нейропсихологічним підходом та тренуваннями на платформі. Тому вважаємо нашу методику SmartRеаder дійсно авторською. Її результативність доведена нашими випускниками, до того ж ми маємо спеціалізоване навчання для вчителів і розробили власні підручники.

Завдяки навчанню ми нарешті наважилися на зміни

Десь у жовтні 2019 року я прочитала про Український фонд стартапів, який зокрема фінансував сферу освіти та ІТ. Тієї миті я зрозуміла, що поєднання освітнього продукту з ІТ-рішенням – це можливість для подальшого росту. Тож ризикнула, вклала заощадження в платформу і готувалася до гранту. Його вдалось отримати в квітні 2021 року. Далі – гранти від проєкту для жінок-підприємиць Visa She’s Next та міського Управління економіки. Завдяки цьому в нашому освітньому центрі з’явилася інтерактивна дошка та телевізор.

Наступним етапом нашого розвитку став грант від Платформи соціальних змін. Ми подались на акселераційну програму для підприємців, організовану компанією Smart People. Навчання було платним, але більшу частину витрат покрила Платформа.

Програма складалася з трьох етапів, упродовж яких ми з менторами пропрацьовували місію, візію, цінності, маркетингове просування, менеджмент, управління персоналом, оптимізацію виробництва, сервіс, соцмережі та масштабування проєкту. Саме завдяки цьому навчанню я вирішила, що час розширятися. На той момент ми мали лише 60 м² – кілька класів в офісному центрі. 

команда Освітнього центру Юлії Семенюк
Команда Освітнього центру.

З часом нам вдалось знайти в Рівному майже втричі більше приміщення. Власне, саме завдяки навчанню від Платформи соціальних змін ми наважились щось змінювати і розвиватися. Спершу я навіть не розуміла, що в нас буде можливість позмагатися за грант. Ми просто виконували домашні завдання, презентували власні проєкти та описували, з якою метою використовували б теоретичне фінансування. А в кінцевому підсумку вдалось отримати кошти на реалізацію нових задумів. 

Через війну нам довелося починати все практично з нуля

Завдяки участі в програмі від Платформи соціальних змін я вперше подивилася в очі своєму страху. Адже одна справа – йти на ризик, коли все добре, спокійно і є певні прогнози. І зовсім інше – коли довкола всі говорять про можливий наступ.

Наприкінці січня ми якраз орендували нове приміщення. Там не було нічого – лише стяжка на підлозі. Ми завезли матеріали, розробили дизайн, почали мурувати стіни, закупили опалювальну техніку. І все це зупинила російська агресія.

Читайте також: «Усе соціальне – безкоштовне» – це міф. Як бізнес вирішує проблеми українців? Кейс безглютенової пекарні Inaksha

До вторгнення у нас було понад 300 учнів. А в березні, коли ми організували безкоштовні онлайн-заняття, долучилися лише 30. Паралельно потрібно було вирішувати купу інших проблем, знайти кошти, аби виплатити заробітну плату команді. І якраз тоді Платформа соціальних змін запустила прямі ефіри, аби морально підтримати українців. Це дійсно допомогло.

Навесні ми відновили ремонт і попри все рухались далі. Почали більше себе цінувати та впевненіше просити гроші за якісні послуги. До червня працювали безкоштовно, а потім відновили повноцінну роботу – набрали нових учнів та організували табір. А після переїзду в нове приміщення почали активно рекламуватись на всю Україну. Тому зараз у нас багато учнів навчаються онлайн. Також маємо представництва зі швидкочитання за франчайзингом в інших містах.

Перетворюємо математику на захоплюючий предмет

Ми з командою вважаємо, що у навчанні все вирішує ставлення викладача до дитини. У звичайних школах один клас – це до тридцяти учнів, а тому приділити достатньо уваги кожній дитині вчитель не може. Натомість у нашому освітньому центрі група – це до семи учнів, а заняття триває цілу годину.

Другий важливий момент – пояснення вчителя. У нас є внутрішня школа математики, де освітяни діляться своїми навичками та порадами. Математика дуже абстрактна, її складно уявити, тому потрібно вміти цікаво розповісти, наприклад, про квадрат двочлена. Адже уявити його неможливо. 

Важливим також є підхід до теоретичного матеріалу, який ми подаємо на основі опорних схем, де вся теоретична інформація логічно структурована. Це про якісну візуальну подачу. Ще один важливий момент – багаторазове повторення. Крім того, на уроках ми використовуємо інтерактиви через сторонні платформи. Усе це створює суцільну методику, яка урізноманітнює заняття та робить їх динамічними.

Усі погляди в команді мають бути зведені до спільного знаменника

На цьому етапі розвитку бізнесу найскладнішим для мене є систематизувати всі процеси. Ми прописуємо такі стандарти бізнесу, щоб мати можливість швидко адаптувати нових працівників в колективі. Це необхідно, аби бачення керівника збігалося з баченням всього колективу. Усі погляди в команді мають бути зведені до спільного знаменника, якщо говорити мовою математики.

Ще складним є питання масштабування – у яких форматах його робити, що буде доречним. Паралельно будуємо відділ продажів, і це процес, який також потребує чималих зусиль. Вважаю, що керівник має відповідати за всі ці процеси і дбати про сприятливу атмосферу в команді.

як заробити на математиці: вихованці центру Юлії Семенюк

Бізнес – це завжди про прибутки

Соціальна складова «Освітнього простору Юлії Семенюк» проявляється в двох моментах. По-перше, вартість наших групових занять є досить доступною порівняно з іншими пропозиціями на ринку. А по-друге, ми надаємо безкоштовні місця для дітей, які постраждали внаслідок війни. Це малеча, яка втратила батьків, домівку, чия родина стала переселенцями або чиї батьки воюють у лавах ЗСУ. Кілька дітей вже скористалися цією можливістю, і ми раді підтримати їх та допомогти.

Взагалі підприємництво – це отримання фінансової винагороди за свою роботу. Навіть Волт Дісней казав, що йому потрібні гроші, щоб створювати екшн. Тому бізнес – це завжди про прибуток. А соціальним він стає, коли починає допомагати іншим. Наприклад, поділившись частиною цього прибутку, працевлаштувавши людей з інвалідністю тощо.  

Бізнес не може працювати виключно на соціальній складовій, коли всі послуги безкоштовні. Навіть благодійні фонди певний відсоток коштів можуть витрачати на операційні витрати, заробітну плату тощо. Тож ми маємо розуміти, що людина не може нормально жити і керувати підприємництвом без матеріальної винагороди. 

Часто підприємці кажуть, що їхній бізнес – не про гроші, мовляв, вони працюють не заради них. Але насправді гроші – це можливість розвивати свій продукт, створювати нові робочі місця, сплачувати податки і допомагати незахищеним верствам населення.

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі