

Суспільство
Як заробити 400 000 грн на тюльпанах. Історія фермерів-везунчиків
На Херсонщині другий рік поспіль навесні розквітає величезне тюльпанове поле, яке встигли охрестити “Маленькою Голландією”. Його засадили двоє друзів – Віталій Шакало та Олег Демченко. Інженер-ядерник та режисер постановник – вони ніколи не працювали на землі. Але унікальність їхньої методики зробила їх відомими навіть в Голландії.
Читайте також: Херсонські тюльпанові поля чекають на туристів
Свій бізнес чоловіки починали як виключно аграрний. Але кілька випадковостей всього за один рік зробили їхнє господарство найпопулярнішою туристичною локацією степової Херсонщини.

Випадок №1: Від шафрану до тюльпанів
“У мене з Олегом Миколайовичем агрономія в генах. Вона сама до нас прийшла. Ми їй не навчалися”, – сміється Віталій Шакало, один зі співзасновників фермерського угіддя “Шафран Любимівський”. Він за освітою інженер-ядерник, його дідусь був агрономом. Другий власник агробізнесу – Олег Демченко, за освітою інженер-електрик та режисер-постановник, його батько був одним із найбільших фермерів Херсонщини.

Віталій разом Олегом шукали нішеві культури, на яких можна заробити і щоб процес був цікавий. Кажуть, що не лише грошей хотіли.
Читайте також: Українець планує створити унікальний “Центр аромату”
У 2015 році Віталій разом з Олегом посадили поле крокусів, з яких добували дорогу та корисну приправу – шафран. Частину поля відвели під спаржу. Це і було початком їхнього бізнесу. Про тюльпани тоді ніхто навіть і не думав. Але один випадок змінив усе.
“Пізньої осені у 2017 році ми приїхали за голландським посадковим матеріалом крокусів. На одному зі складів, який знаходиться в Україні, з колегою побачили у куточку цибульки тюльпанів, які в сезон не встигли продати. Не було спочатку думки, щоб купити їх і посадити. Але вирішили врятувати квіти”, – пригадує про своє спонтанне рішення фермер Віталій Шакало.

Продавці переконували землеробів, що цей посадковий матеріал не вартий того, щоб з ним возитися. Адже він був не найкращої якості, та й пора посадки для нього вже пройшла. Віталій вирішив не відступати від рішення.
Там же на складі підприємці знайшли кілька видів нарцисів, які теж не продалися. Набрали всього потроху. Висаджували їх на своїй плантації, коли починалася зима.
“Голландці казали, що у квітів шанси вижити і зацвісти – мізерні, бо пізно висаджені. Але попросили нас, щоб відправили їм фото, як виглядатиме поле з насадженнями весною. Зацікавив наш експеримент”, – ділиться спогадами Віталій.
Читайте також: Як заробити на лавандовому полі, Instagram та хіпстерах?
З набраних на складі залишків, підприємці посадили менше, ніж пів гектара тюльпанів.
Випадок №2: Голландці самі захотіли стати партнерами
Голландці самі почали пропонувати саджанці херсонським фермерам, після того, як побачили квітуче поле із насаджень, які взагалі не мали прийнятися. За словами Віталія, частину посадкових матеріалів згодом голландські фермери передали безплатно.

“Ми познайомилися з голландцем, найбільшим постачальником цибулинних квітів у його країні. Він багато разів приїжджав до нас на поле і бачив, з яким натхненням ми з Олегом Миколайовичем працюємо біля землі. Йому дуже сподобався наш ентузіазм. Коли побачив, що ми стараємось і для нас це не лише спосіб грошей заробити, а й сенс життя – взявся допомагати. Потім приєдналися і його колеги”, – поділився Віталій.

Спочатку голландські колеги віддавали залишки посадкового матеріалу зі своїх полів. Часто це були цибулини не найвищої якості. Але це дало змогу українським фермерам показати свій професіоналізм.
Читайте також: На Одещині бізнесмен вирощує мандарини та гранат у відкритому ґрунті
Цього року українські фермери чекають, що в період цвітіння тюльпанів до них приїдуть дві делегації з Голландії подивитися на результат.
Випадок №3: Туристичним бізнес став за одну ніч
Як почався агротуризм на тюльпанове поле? Весною 2018 року SSM-ниця, яка працювала на компанію – виклала фото поля у мережу з підписом, що висаджено велике тюльпанове поле. Допис зібрав більше 600 репостів за ніч. Наступного дня почали телефонувати туроператори з Херсону, які хотіли привезти людей на екскурсії.
Підприємці заздалегідь не планували займатися агротуризмом. Усе вийшло випадково. Їм нашвидкуруч довелося готуватися до зустрічі з першими відвідувачами.

Отож, протягом торішнього сезону помилуватися квітковою красою приїхало близько 20 тисяч людей. Це тільки ті, які платили за вхід. І ще стількох на територію пустили безплатно. Адже багато чого фермери роблять з метою благодійності (про це далі).
Цього року вхід для дорослих 30 гривень, дітей пускатимуть за 15 гривень.
“Найдорожче в нашому бізнесі – підготовка до екскурсій. Утримувати квіткове поле не так дорого обходиться. Щоб приймати туристів, довелося вирівняти площадки під паркування біля поля. Зробили доріжки із піску і щебеню. Підготували фотозони та інші зручності”, – каже Віталій.
Читайте також: Лавандова локація для селфі і не тільки: чим дивуватимуть туристів на Херсонщині
Цього року в період цвітіння тюльпанів на території проведуть кілька аграрних заходів. Приїдуть представники компаній, які торгують добривами, системами поливу. Пройде виставка дронів для агрономів. Планують розмістити близько 40 тентів з представниками агрофірм з усієї України.

Фермери висадять ще 40 видів рослин, які квітнутимуть з березня по вересень та приваблюватимуть туристів.
Як знайти “Маленьку Голландію”?
На гугл-мапах є помітки і “Шафран Любимівський” і “Маленька Голландія”. Потягом або автобусом можна дістатися з Каховки. З міста через кожні 20 хвилин їде рейсовий автобус до Любимівки. Від зупинки до поля 150 метрів пішки. Туристів пускають групами по 10-30 людей. Але там потік відвідувачів великий, тому довго чекати не доведеться. Екскурсії проводять волонтери. Вхідний квиток для дорослих – 30 грн, дитячий – 15 грн.

Початок цвітіння тюльпанів прогнозують на 28 квітня. Але у Facebook фермери кілька разів на тиждень оновлюють інформацію та показують, як виглядають рослини.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ