Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Vitaliy SHakalo ta Oleh Demchenko tiul pany Vitaliy SHakalo ta Oleh Demchenko tiul pany

Суспільство

Як заробити 400 000 грн на тюльпанах. Історія фермерів-везунчиків

Опубліковано

На Херсонщині другий рік поспіль навесні розквітає величезне тюльпанове поле, яке встигли охрестити “Маленькою Голландією”. Його засадили двоє друзів – Віталій Шакало та Олег Демченко. Інженер-ядерник та режисер постановник – вони ніколи не працювали на землі. Але унікальність їхньої методики зробила їх відомими навіть в Голландії.

Читайте також: Херсонські тюльпанові поля чекають на туристів

Свій бізнес чоловіки починали як виключно аграрний. Але кілька випадковостей всього за один рік зробили їхнє господарство найпопулярнішою туристичною локацією степової Херсонщини.

Торік тюльпанову ферму на Херсонщині відвідали 20 тисяч туристів

Випадок №1: Від шафрану до тюльпанів

“У мене з Олегом Миколайовичем агрономія в генах. Вона сама до нас прийшла. Ми їй не навчалися”, – сміється Віталій Шакало, один зі співзасновників фермерського угіддя “Шафран Любимівський”. Він за освітою інженер-ядерник, його дідусь був агрономом. Другий власник агробізнесу – Олег Демченко, за освітою інженер-електрик та режисер-постановник, його батько був одним із найбільших фермерів Херсонщини.

Віталій Шакало разом з дружиною Тетяною

Віталій разом Олегом шукали нішеві культури, на яких можна заробити і щоб процес був цікавий. Кажуть, що не лише грошей хотіли.

Читайте також: Українець планує створити унікальний “Центр аромату”

У 2015 році Віталій разом з Олегом посадили поле крокусів, з яких добували дорогу та корисну приправу – шафран. Частину поля відвели під спаржу.  Це і було початком їхнього бізнесу. Про тюльпани тоді ніхто навіть і не думав. Але один випадок змінив усе.

“Пізньої осені у 2017 році ми приїхали за голландським посадковим матеріалом крокусів. На одному зі складів, який знаходиться в Україні, з колегою побачили у куточку цибульки тюльпанів, які в сезон не встигли продати. Не було спочатку думки, щоб купити їх і посадити. Але вирішили врятувати квіти”, – пригадує про своє спонтанне рішення фермер Віталій Шакало.

Ліворуч на фото Олег Демченко – співзасновник ферми “Любимівський шафран”. Праворуч голладець Хенк Шиппер, який активно допомагає колегам з Хресону

Продавці переконували землеробів, що цей посадковий матеріал не вартий того, щоб з ним возитися. Адже він був не найкращої якості, та й пора посадки для нього вже пройшла. Віталій вирішив не відступати від рішення.

Там же на складі підприємці знайшли кілька видів нарцисів, які теж не продалися. Набрали всього потроху. Висаджували їх на своїй плантації, коли починалася зима.

“Голландці казали, що у квітів шанси вижити і зацвісти – мізерні, бо пізно висаджені. Але попросили нас, щоб відправили їм фото, як виглядатиме поле з насадженнями весною. Зацікавив наш експеримент”, – ділиться спогадами Віталій.

Читайте також: Як заробити на лавандовому полі, Instagram та хіпстерах?

З набраних на складі залишків, підприємці посадили менше, ніж пів гектара тюльпанів.

Випадок №2: Голландці самі захотіли стати партнерами

Голландці самі почали пропонувати саджанці херсонським фермерам, після того, як побачили квітуче поле із насаджень, які взагалі не мали прийнятися. За словами Віталія, частину посадкових матеріалів згодом голландські фермери передали безплатно.

Продавці, які віддавали посадковий матеріал херсонським фермерам, були переконані, що тюльпани не проростуть

“Ми познайомилися з голландцем, найбільшим постачальником цибулинних квітів у його країні. Він багато разів приїжджав до нас на поле і бачив, з яким натхненням ми з Олегом Миколайовичем працюємо біля землі. Йому дуже сподобався наш ентузіазм. Коли побачив, що ми стараємось і для нас це не лише спосіб грошей заробити, а й сенс життя –  взявся допомагати. Потім приєдналися і його колеги”, – поділився Віталій.

Голландців зацікавив експеримент українських фермерів, які не побоялися висаджувати цибулини тюльпанів “не дуже високої якості”

Спочатку голландські колеги віддавали залишки посадкового матеріалу зі своїх полів. Часто це були цибулини не найвищої якості. Але це дало змогу українським фермерам показати свій професіоналізм.  

Читайте також: На Одещині бізнесмен вирощує мандарини та гранат у відкритому ґрунті

Цього року українські фермери чекають, що в період цвітіння тюльпанів до них приїдуть дві делегації з Голландії подивитися на результат.

Випадок №3: Туристичним бізнес став за одну ніч

Як почався агротуризм на тюльпанове поле? Весною 2018 року SSM-ниця, яка працювала на компанію – виклала фото поля у мережу з підписом, що висаджено велике тюльпанове поле. Допис зібрав більше 600 репостів за ніч. Наступного дня почали телефонувати туроператори з Херсону, які хотіли привезти людей на екскурсії.

Підприємці заздалегідь не планували займатися агротуризмом. Усе вийшло випадково. Їм нашвидкуруч довелося готуватися до зустрічі з першими відвідувачами.

Крім масового цвітіння тюльпанів, відвідувачі зможуть полюбуватися і полем нарцисів

Отож, протягом торішнього сезону помилуватися квітковою красою приїхало близько 20 тисяч людей. Це тільки ті, які платили за вхід. І ще стількох на територію пустили безплатно. Адже багато чого фермери роблять з метою благодійності (про це далі).

Цього року вхід для дорослих 30 гривень, дітей пускатимуть за 15 гривень.

“Найдорожче в нашому бізнесі – підготовка до екскурсій. Утримувати квіткове поле не так дорого обходиться. Щоб приймати туристів, довелося вирівняти площадки під паркування біля поля. Зробили доріжки із піску і щебеню. Підготували фотозони та інші зручності”, – каже Віталій.

Читайте також: Лавандова локація для селфі і не тільки: чим дивуватимуть туристів на Херсонщині

Цього року в період цвітіння тюльпанів на території проведуть кілька аграрних заходів. Приїдуть представники компаній, які торгують добривами, системами поливу. Пройде виставка дронів для агрономів. Планують розмістити близько 40 тентів з представниками агрофірм з усієї України.

Поле фермерів, в період масового цвітіння крокусів, з яких добувають шафран

Фермери висадять ще 40 видів рослин, які квітнутимуть з березня по вересень та приваблюватимуть туристів.

Як знайти “Маленьку Голландію”?

На гугл-мапах є помітки і “Шафран Любимівський” і “Маленька Голландія”. Потягом або автобусом можна дістатися з Каховки. З міста через кожні 20 хвилин їде рейсовий автобус до Любимівки. Від зупинки до поля 150 метрів пішки. Туристів пускають групами по 10-30 людей. Але там потік відвідувачів великий, тому довго чекати не доведеться. Екскурсії проводять волонтери. Вхідний квиток для дорослих – 30 грн, дитячий – 15 грн.

Фермери регулярно оновлюють у Facebook інформацію про те, як виглядає тюльпанове поле

Початок цвітіння тюльпанів прогнозують на 28 квітня. Але у Facebook фермери кілька разів на тиждень оновлюють інформацію та показують, як виглядають рослини.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі