Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Як закохати інших у власний бізнес? Розповідає засновниця Школи бренд-євангелістів

Засновниця першої у Дніпрі та Україні Школи бренд-євангелістів часто чує від своїх студентів жартівливе питання “А якого дня ви євангелісти?”.

Коментарі

Опубліковано

Засновниця першої у Дніпрі та Україні Школи бренд-євангелістів часто чує від своїх студентів жартівливе питання “А якого дня ви євангелісти?”. 

Що такого зможе зробити для вашого бізнесу бренд-євангеліст, чого не зроблять піарник та маркетолог? Про це ми поговорили з Владою Миколюк, яка організовує вже другий курс школи PRoector.

 Влада Миколюк

Влада Миколюк

засновниця Школи бренд-євангелістів PRoector,  а в минулому євангеліст сайту з пошуку роботи Work.ua, Concord bank і Біржі благодійності “Добродій” 

Школа — це незвичайне піар-агентство, єдина мета якого — забезпечити кожен український бізнес закоханим в нього бренд-євангелістом. Більше половини студентів — власники і керуючі бізнесів, які хотіли розібратися, як бути євангелістами власної компанії. У першому наборі школи вчилися і керуюча заводом з виробництва скла, і виконавчий директор великого банку, і прес-офіцер служби порятунку.

Хто такий бренд-євангеліст?

Поняття “євангелізму” з релігії у бізнес та маркетинг приніс всесвітньо відомий бізнес-коуч Гай Кавасакі, коли почав просувати бренд Apple. 

“Євангеліє” в перекладі з грецької мови — це блага вість. 

Тобто, бренд-євангелізм — вид маркетингу, коли у “безликої” компанії з’являється “людське обличчя”. А “євангеліст” у цьому випадку — людина, по-справжньому закохана в бренд. Вона готова невпинно доносити до суспільства “благу вість” про цінності, особливості компанії, на які раніше ніхто не звертав уваги.
Коли я тільки-но прийшла працювати в Work.ua, клієнти сприймали компанію як черговий сайт з пошуку роботи. 

Моїм завданням було “підсвітити” особливість компанії, показати “та ж ні, Work.ua унікальний!”. 

Влада Миколюк на лекції першої в Україні Школи бренд-євангелістів

Я знайшла те, що робило їх унікальними — і це прагнення до інновацій і соціальна відповідальність. 

Так, команда Work.ua першою в Україні перейшла на електронний документообіг, чим врятувала 15 дерев за перші півроку і півмільйона гривень для компанії. 

А ще — виявила серед роботодавців бандитів, які вербували українок для роботи у секс-індустрії.

В українських брендів нема людського обличчя.  І це проблема

Коли я працювала бренд-євангелістом на Work.ua та Concord bank, то зрозуміла: найбільша проблема українського малого і середнього бізнесу — відсутність закоханого в бренд євангеліста, який міг би з пристрастю, любов’ю і натхненням розповідати про продукт.

Це не піарник, який пише і розсилає прес-релізи та інформаційні матеріали, аналізує статистику на сайті, це не маркетолог, котрий працює з діджіталом вашого бізнесу.

Це людське обличчя компанії.

Поки у компанії чи бренду немає євангеліста, вона сприймається як чергова структура за парканом, яка незрозуміло чим займається.

Але як тільки ваш бренд набуває людських рис, у нього з’являється провідник від бренду до людей.

Наприклад, ось я бачу, як Влада — бренд-євангеліст банку — проводить свою відпустку, бачу, що вона купує на базарі у бабусі малину, грається з кішкою або розвішує квіти для організації благодійної барахолки. І це олюднює комерційну структуру, робить її ближчою до людей.

Скільки “голодних” маленьких компаній, у яких ця ніша могла б закрити весь відділ маркетингу — як би зухвало це не звучало. Компанія часто не потребує відділу маркетингу. Але всі компанії без виключення потребують людського обличчя.

Бренд-євангеліст має бути “іноземцем” у вашому секторі

Є територіальний контекст, у який доведеться зануритися кожному, хто захоче стати бренд-євангелістом. Але є і “скелет”, згідно з яким шукають хорошого бренд-євангеліста, а все інше — вже нюанси

Налагодити зв’язок між брендом і євангелістом — найлегше. Тому що найчастіше закохана у бренд людина — “іноземець” у вашій сфері і не втратила свою здатність дивуватися.

Маленьким компаніям, в першу чергу, потрібно задуматися про євангеліста. Тому що завтра на ринку з’явиться ваш конкурент і люди підуть за ним — тільки тому, що у його бренду є людське обличчя, якому можна довіряти.

Катя Дорошевська, співзасновниця маркету українських брендів “Будь в UA” у Дніпрі, розповідає, як працює бренд-євангелізм у їх компанії

Хто повинен бути бренд-євангелістом?

Звичайно, якщо євангелістом буде власник бізнесу — це просто ідеально. Але на практиці у власників немає часу — його забирає вирішення поточних питань.

Я б радила шукати фахівця без зіркової хвороби. Нікого не переманювати, тому що отримаєте бувалу і стомлену людину, яка скаже: “ну що ж, я ще подумаю, прийти до вас чи ні”. 

Ні, потрібні люди з палаючими очима: вчорашній студент або мама, яка вийшла з декрету — тому що вони готові рвати і метати.

Бренд-євангеліст повинен працювати і над своїм профілем, і над профілем власника — щоб і його зробити євангелістом в очах аудиторії. 

Тому що одного людського обличчя компанії іноді мало. Ідеально буде “навернути” в свою секту всіх внутрішніх топ-менеджерів. Хоча б триголосся має бути. Але у топ-менеджерів теж немає часу писати пости — будьте готові до того, що це за них доведеться робити євангелісту.

Тож, моя головна порада початківцям: не підкорити серце власника, а налагодити відносини з колективом, причому з усіма — офіс-менеджером, завгоспом, рерайтерами і копірайтерами, щоб вони стали частиною вашої команди.

З чого почати роботу з брендом

Найперше, що робить бренд-євангеліст — проводить інтерв’ю з СЕО компанії, під час якого дізнається:

  1. На чому компанія заробляє і на що витрачає?
  2. Чим компанія пишається найбільше, а чого соромиться?
  3. Які у неї бізнес-цілі на найближчий рік (заробити мільйон, запустити додаток або завоювати новий ринок у Китаї).
  4. Яка у компанії місія (тобто для чого, крім прибутку, компанія існує?)
  5. SWOT-аналіз (сильні і слабкі сторони, загрози і можливості);
  6. Хто клієнти, хто НЕ клієнти, але міг би ними бути, і хто конкуренти?
  7. До якого з 12 архетипів відносить себе компанія? (Наприклад, блазень, спокусник, творець або мудрець);
  8. Яка зараз ситуація з маркетингом у компанії, які маркетингові дії були успішними, а які — не дуже?

Також ми запитуємо у СЕО: які у нього очікування від дій євангеліста? Чи то це формування знання і правильного сприйняття компанії (коли вона молода і ніхто не знає на ринку), чи лише нові клієнти і конверсія, чи просто видалення негативу і заміна на позитив.

Як створити закохану у ваш бренд спільноту. Покрокова інструкція

1) взяти клієнта компанії “за руку” і пройти з ним його “купівельний шлях” ( “customer journey”). Або самому стати цим покупцем і пройти від виникнення бажання щось купити до моменту покупки. І зафіксувати все-все: від перешкоди на шляху до користі.

2) дослідити реальну репутаційну картинку компанії у ЗМІ і соцмережах (можна обмежитися лише безкоштовними джерелами, але є і спеціальні платні);

3) промоніторити дії найсильніших конкурентів в галузі. У що ви і конкуренти вкладаєте кошти? І головне — що отримують клієнти від конкурентних пропозицій?

5) обрати разом з власником бізнесу основну монодумку і монообраз про компанію, яку ви будете доносити суспільству.

Завдання євангеліста — не в тому, щоб боротися з іншими конкурентами в галузі за увагу однієї і тієї ж аудиторії. А навпаки — створити “блакитний океан”, тобто заявити суспільству про такі можливості компанії, про які раніше ніхто не заявляв або яких немає у інших;

Наприклад, банк може і приймати оплату комуналки, і видавати тендерні гарантії і ще робити купу всього. Але завдання євангеліста — створити основний монообраз. Наприклад, що даний банк — кращий для українських онлайн-стартапів, тому що він здатний за годину їх інтернет-магазин підключити до прийому платежів з мінімальною комісією.

Саме так, далі євангеліст звужує весь величезний обсяг інформації до одного образу.

Сам євангеліст в такому випадку стає в публічній площині “проповідником” технологій для інтернет-стартаперів. Він багато про це пише корисного на своїх сторінках, виступає в ЗМІ, формує навколо себе такий образ, щоб люди знали: з питань запуску онлайн-бізнесу треба тегати Федю.

6) Узгодження плану роботи з СЕО. Вони разом закладають ключові показники ефективності, за якими можна буде судити, що робота виконана якісно — і в бій!

Коментарі

Економіка і бізнес

«Зелена пʼятниця» у Приват24: для користувачів сервісу діятимуть знижки та кешбеки до 20% з картками Mastercard

Опубліковано

З 18 листопада по 1 грудня у програмі лояльності «Привіт» у Приват24 будуть доступні знижки і кешбеки до 20% з картками Mastercard. Ці умови діятимуть для покупки електротехніки, побутової техніки, одягу, товарів для дому та палива провідних брендів.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»

Щоб взяти участь у «Зеленій пʼятниці», необхідно протягом двох тижнів — з 18 листопада по 1 грудня включно — заходити в програму лояльності «Привіт» (у розділі «Сервіси» в додатку або веб-версії Приват24) та активувати пропозиції від партнерів. Перелік доступних покупок будуть щодня оновлювати.

Отримати знижку до 20% чи кешбек можна буде при оплаті карткою Mastercard від ПриватБанку.

Товари з вигодою

Перелік деяких уже відомих товарів, для яких будуть доступні вигідні умови:

  • ґаджети Apple — 10%;
  • побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
  • МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.

Також діятиме спеціальна пропозиція для клієнтів ПриватБанку, які відзначають день народження 29 листопада — у цей день для них буде доступний кешбек 20% на всі витрати з карток Mastercard. Щоб скористатися послугою, її потрібно активувати в програмі лояльності «Привіт».

Окрім цього, у ПриватБанку зазначають, що в кожного клієнта діятимуть окремі позиції знижок і кешбеків. Ловіть свою спеціальну пропозицію в «Привіт»!

Про програму лояльності «Привіт»

Це перша на банківському ринку персоналізована програма лояльності, що дозволяє клієнтам користуватися пропозиціями від провідних брендів, підібраними саме під них. Наявні знижки й кешбеки можна знайти в меню «Привіт» у мобільному застосунку чи веб-версії Приват24.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Опубліковано

Конференцію провів 14 листопада «Теплоенергетичний кластер України» у межах ІІІ Українського Будівельного Конгресу. Подію відвідали понад 70 учасників, зокрема підприємці, виробники, експерти та чиновники.

Про це повідомили організатори заходу.

Головні теми конференції

Цей форум організовували, аби об’єднати компанії задля спільного розв’язування проблем, захисту своїх інтересів перед державою та розвитку теплоенергетичної галузі в Україні.

Під час форуму проводили панельні дискусії на такі теми:

  • енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
  • інновації в теплотехніці;
  • нові підходи до енергоефективного будівництва;
  • підтримка локального виробництва.

Також однією з головних тем став вихід українських виробників на європейський ринок. Експорт вітчизняних продуктів обговорили під час панельної дискусії «Від локального до глобального».

Фото: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Читайте також: На Київщині компенсуватимуть встановлення сонячних станцій та теплових насосів

Енергетичний сектор і держава

На конференції провели дискусію «Тендери та закупівлі» — її модерував адвокат компанії Sirius Law Артем Моргун. Під час неї виступали начальниця управління сфери публічних закупівель Мінекономіки Ірина Сопилюк та представник платформи «Е-Тендер» Ігор Архипенко.

Гості обговорили виклики в тендерах, зокрема перевірки, штрафи та проблеми з документацією. За час дискусії згадали прогалини в законодавстві та фальшивих учасників закупівель. Керівник компанії «Abplanalp Україна» Микола Скрипник поділився порадами щодо покращення виробництва й енергоефективності завдяки використанню новітнього обладнання.

На панелі, яку присвятили фінансуванню українського бізнесу, в.о. директора з малого та середнього бізнесу Sense Bank Яна Шумунова розказала про програми державної підтримки.

Про «Теплоенергетичний кластер України»

Організацію очолює Олексій Лещінський, який є експертом з теплотехніки та засновником групи компаній EnginUP. «Теплоенергетичний кластер України» працює над об’єднанням українських виробників, підприємців та представників влади, аби зміцнити енергонезалежність нашої країни.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

Опубліковано

Після масштабної реконструкції відкрився «МакДональдз» на Вокзальній площі в Києві. Заклад став одним із найбільших ресторанів мережі в Україні з площею 944 м², 193 посадковими місцями в залі та 88 на терасі.

Про це повідомляють в інстаграмі МакДональдз Україна.

Що змінилося?

Будівлю ресторану частково демонтували, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір. Особливу увагу приділили безбар’єрності:

  • автоматичні двері;
  • ліфт для зручності пересування;
  • місця для людей на кріслах колісних;
  • тактильна плитка;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • безбар’єрні вбиральні.

Ці зміни відповідають принципам інклюзивності та комфорту для всіх відвідувачів.

Нові можливості для відвідувачів

Ресторан пропонує повне меню, включно із сезонними позиціями. Замовлення можна зробити через:

  • 11 терміналів самообслуговування;
  • касу;
  • експрес-вікно.

Уперше запроваджено сервіс обслуговування за столиком, що додає зручності під час візиту.

Фото: МакДональдз Україна

Читати також: Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Графік роботи та резервне живлення

Ресторан працює з 06:00 до 22:30, а експрес-вікна — з 05:30 до 23:00. У разі відключення світла заклад продовжить роботу завдяки генератору. Служба доставки «МакДелівері» почне працювати найближчими днями.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Вілледж.

Коментарі

Читати далі