Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

Як закохати інших у власний бізнес? Розповідає засновниця Школи бренд-євангелістів

Засновниця першої у Дніпрі та Україні Школи бренд-євангелістів часто чує від своїх студентів жартівливе питання “А якого дня ви євангелісти?”.

Коментарі

Опубліковано

Засновниця першої у Дніпрі та Україні Школи бренд-євангелістів часто чує від своїх студентів жартівливе питання “А якого дня ви євангелісти?”. 

Що такого зможе зробити для вашого бізнесу бренд-євангеліст, чого не зроблять піарник та маркетолог? Про це ми поговорили з Владою Миколюк, яка організовує вже другий курс школи PRoector.

 Влада Миколюк

Влада Миколюк

засновниця Школи бренд-євангелістів PRoector,  а в минулому євангеліст сайту з пошуку роботи Work.ua, Concord bank і Біржі благодійності “Добродій” 

Школа — це незвичайне піар-агентство, єдина мета якого — забезпечити кожен український бізнес закоханим в нього бренд-євангелістом. Більше половини студентів — власники і керуючі бізнесів, які хотіли розібратися, як бути євангелістами власної компанії. У першому наборі школи вчилися і керуюча заводом з виробництва скла, і виконавчий директор великого банку, і прес-офіцер служби порятунку.

Хто такий бренд-євангеліст?

Поняття “євангелізму” з релігії у бізнес та маркетинг приніс всесвітньо відомий бізнес-коуч Гай Кавасакі, коли почав просувати бренд Apple. 

“Євангеліє” в перекладі з грецької мови — це блага вість. 

Тобто, бренд-євангелізм — вид маркетингу, коли у “безликої” компанії з’являється “людське обличчя”. А “євангеліст” у цьому випадку — людина, по-справжньому закохана в бренд. Вона готова невпинно доносити до суспільства “благу вість” про цінності, особливості компанії, на які раніше ніхто не звертав уваги.
Коли я тільки-но прийшла працювати в Work.ua, клієнти сприймали компанію як черговий сайт з пошуку роботи. 

Моїм завданням було “підсвітити” особливість компанії, показати “та ж ні, Work.ua унікальний!”. 

Влада Миколюк на лекції першої в Україні Школи бренд-євангелістів

Я знайшла те, що робило їх унікальними — і це прагнення до інновацій і соціальна відповідальність. 

Так, команда Work.ua першою в Україні перейшла на електронний документообіг, чим врятувала 15 дерев за перші півроку і півмільйона гривень для компанії. 

А ще — виявила серед роботодавців бандитів, які вербували українок для роботи у секс-індустрії.

В українських брендів нема людського обличчя.  І це проблема

Коли я працювала бренд-євангелістом на Work.ua та Concord bank, то зрозуміла: найбільша проблема українського малого і середнього бізнесу — відсутність закоханого в бренд євангеліста, який міг би з пристрастю, любов’ю і натхненням розповідати про продукт.

Це не піарник, який пише і розсилає прес-релізи та інформаційні матеріали, аналізує статистику на сайті, це не маркетолог, котрий працює з діджіталом вашого бізнесу.

Це людське обличчя компанії.

Поки у компанії чи бренду немає євангеліста, вона сприймається як чергова структура за парканом, яка незрозуміло чим займається.

Але як тільки ваш бренд набуває людських рис, у нього з’являється провідник від бренду до людей.

Наприклад, ось я бачу, як Влада — бренд-євангеліст банку — проводить свою відпустку, бачу, що вона купує на базарі у бабусі малину, грається з кішкою або розвішує квіти для організації благодійної барахолки. І це олюднює комерційну структуру, робить її ближчою до людей.

Скільки “голодних” маленьких компаній, у яких ця ніша могла б закрити весь відділ маркетингу — як би зухвало це не звучало. Компанія часто не потребує відділу маркетингу. Але всі компанії без виключення потребують людського обличчя.

Бренд-євангеліст має бути “іноземцем” у вашому секторі

Є територіальний контекст, у який доведеться зануритися кожному, хто захоче стати бренд-євангелістом. Але є і “скелет”, згідно з яким шукають хорошого бренд-євангеліста, а все інше — вже нюанси

Налагодити зв’язок між брендом і євангелістом — найлегше. Тому що найчастіше закохана у бренд людина — “іноземець” у вашій сфері і не втратила свою здатність дивуватися.

Маленьким компаніям, в першу чергу, потрібно задуматися про євангеліста. Тому що завтра на ринку з’явиться ваш конкурент і люди підуть за ним — тільки тому, що у його бренду є людське обличчя, якому можна довіряти.

Катя Дорошевська, співзасновниця маркету українських брендів “Будь в UA” у Дніпрі, розповідає, як працює бренд-євангелізм у їх компанії

Хто повинен бути бренд-євангелістом?

Звичайно, якщо євангелістом буде власник бізнесу — це просто ідеально. Але на практиці у власників немає часу — його забирає вирішення поточних питань.

Я б радила шукати фахівця без зіркової хвороби. Нікого не переманювати, тому що отримаєте бувалу і стомлену людину, яка скаже: “ну що ж, я ще подумаю, прийти до вас чи ні”. 

Ні, потрібні люди з палаючими очима: вчорашній студент або мама, яка вийшла з декрету — тому що вони готові рвати і метати.

Бренд-євангеліст повинен працювати і над своїм профілем, і над профілем власника — щоб і його зробити євангелістом в очах аудиторії. 

Тому що одного людського обличчя компанії іноді мало. Ідеально буде “навернути” в свою секту всіх внутрішніх топ-менеджерів. Хоча б триголосся має бути. Але у топ-менеджерів теж немає часу писати пости — будьте готові до того, що це за них доведеться робити євангелісту.

Тож, моя головна порада початківцям: не підкорити серце власника, а налагодити відносини з колективом, причому з усіма — офіс-менеджером, завгоспом, рерайтерами і копірайтерами, щоб вони стали частиною вашої команди.

З чого почати роботу з брендом

Найперше, що робить бренд-євангеліст — проводить інтерв’ю з СЕО компанії, під час якого дізнається:

  1. На чому компанія заробляє і на що витрачає?
  2. Чим компанія пишається найбільше, а чого соромиться?
  3. Які у неї бізнес-цілі на найближчий рік (заробити мільйон, запустити додаток або завоювати новий ринок у Китаї).
  4. Яка у компанії місія (тобто для чого, крім прибутку, компанія існує?)
  5. SWOT-аналіз (сильні і слабкі сторони, загрози і можливості);
  6. Хто клієнти, хто НЕ клієнти, але міг би ними бути, і хто конкуренти?
  7. До якого з 12 архетипів відносить себе компанія? (Наприклад, блазень, спокусник, творець або мудрець);
  8. Яка зараз ситуація з маркетингом у компанії, які маркетингові дії були успішними, а які — не дуже?

Також ми запитуємо у СЕО: які у нього очікування від дій євангеліста? Чи то це формування знання і правильного сприйняття компанії (коли вона молода і ніхто не знає на ринку), чи лише нові клієнти і конверсія, чи просто видалення негативу і заміна на позитив.

Як створити закохану у ваш бренд спільноту. Покрокова інструкція

1) взяти клієнта компанії “за руку” і пройти з ним його “купівельний шлях” ( “customer journey”). Або самому стати цим покупцем і пройти від виникнення бажання щось купити до моменту покупки. І зафіксувати все-все: від перешкоди на шляху до користі.

2) дослідити реальну репутаційну картинку компанії у ЗМІ і соцмережах (можна обмежитися лише безкоштовними джерелами, але є і спеціальні платні);

3) промоніторити дії найсильніших конкурентів в галузі. У що ви і конкуренти вкладаєте кошти? І головне — що отримують клієнти від конкурентних пропозицій?

5) обрати разом з власником бізнесу основну монодумку і монообраз про компанію, яку ви будете доносити суспільству.

Завдання євангеліста — не в тому, щоб боротися з іншими конкурентами в галузі за увагу однієї і тієї ж аудиторії. А навпаки — створити “блакитний океан”, тобто заявити суспільству про такі можливості компанії, про які раніше ніхто не заявляв або яких немає у інших;

Наприклад, банк може і приймати оплату комуналки, і видавати тендерні гарантії і ще робити купу всього. Але завдання євангеліста — створити основний монообраз. Наприклад, що даний банк — кращий для українських онлайн-стартапів, тому що він здатний за годину їх інтернет-магазин підключити до прийому платежів з мінімальною комісією.

Саме так, далі євангеліст звужує весь величезний обсяг інформації до одного образу.

Сам євангеліст в такому випадку стає в публічній площині “проповідником” технологій для інтернет-стартаперів. Він багато про це пише корисного на своїх сторінках, виступає в ЗМІ, формує навколо себе такий образ, щоб люди знали: з питань запуску онлайн-бізнесу треба тегати Федю.

6) Узгодження плану роботи з СЕО. Вони разом закладають ключові показники ефективності, за якими можна буде судити, що робота виконана якісно — і в бій!

Коментарі

Економіка

На Київщині встановлять 33 когенераційні установки для забезпечення енергонезалежності

Опубліковано

У громадах Київської області планують встановити 33 когенераційні установки загальною потужністю майже 80 МВт.

Про це повідомляє Київська обласна військова адміністрація (ОВА).

«Ми вже підписали угоди з громадами та інвесторами щодо встановлення таких установок у Бучанському, Броварському, Вишгородському, Фастівському, Обухівському та Білоцерківському районах», — зазначив очільник ОВА Руслан Кравченко.

Читати також: Єврокомісія виділить Україні €40 мільйонів на відновлення енергетичної інфраструктури

Крім того, планується встановлення вісім компактних газових теплоелектростанцій на колесах для забезпечення енергією об’єктів освіти, охорони здоров’я та соцзахисту.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили вітрову електростанцію: вона забезпечить електрикою місто.

Фото: «Теплотранссервіс».

Коментарі

Читати далі

Економіка

США оголосили новий пакет військової допомоги Україні: що відомо

Опубліковано

Президент США Джо Байден сьогодні, 6 вересня, оголосить про новий пакет військової допомоги для української армії на суму 250 мільйонів доларів.

Про це повідомив міністр оборони США Ллойд Остін перед засіданням на базі «Рамштайн» у Німеччині.

«Це критичний момент. Час важливий, особливо взимку. Ми всі повинні посилити нашу підтримку і швидко. Тож я радий повідомити, що президент Байден сьогодні оголосить про додатковий пакет допомоги Україні на суму 250 мільйонів доларів США. Це збільшить можливості для задоволення потреб України, що розвиваються, і забезпечить їх виконання зі швидкістю війни», — сказав Остін.

Читати також: Єврокомісія виділить Україні €40 мільйонів на відновлення енергетичної інфраструктури

Міністр не уточнив зміст військової допомоги.

Нагадаємо, попередній пакет на 125 мільйонів доларів США Сполучені Штати надали 23 серпня. Він включав ракети ППО, антидронове обладнання, протитанкові ракети, боєприпаси та мобільні ракетні комплекси.

Нагадаємо, що Німеччина передасть Україні новий пакет військової допомоги: 77 танків Leopard 1A5 та 12 гаубиць PzH 2000.

Фото: whitehouse.gov.

Коментарі

Читати далі

Економіка

Німеччина передасть Україні новий пакет військової допомоги: 77 танків Leopard 1A5 та 12 гаубиць PzH 2000

Опубліковано

Німеччина разом із європейськими партнерами передадуть Силам оборони України ще 77 основних бойових танків «Leopard 1A5».

Про це повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, передає «Spiegel».

Крім того, Україна отримає від Німеччини 12 самохідних гаубиць «PzH 2000» вартістю €150 мільйонів. Шість з них доставлять цього року, а ще шість — наступного, на базу Військово-повітряних сил США «Рамштайн».

Читати також: Єврокомісія виділить Україні €40 мільйонів на відновлення енергетичної інфраструктури

Сьогодні, 6 вересня, на авіабазі в Німеччині проходить 24-те засідання у форматі «Рамштайн», де обговорюється подальша військова підтримка України. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що серед ключових тем зустрічі — «далекобійні рішення партнерів», зокрема дозвіл на удари далекобійною зброєю по цілях у Росії.

Нагадаємо, що Міноборони кодифікувало нову модульну кухню для військових: характеристика та фото.

Фото: Krauss-Maffei Wegmann.

Коментарі

Читати далі