Суспільство
Як в житомирській глибинці ентузіаст зробив власну обсерваторію
У містечку Андрушівка Житомирської області науковець Юрій Іващенко змайстрував унікальну обсерваторію із романтичною назвою «Липневий ранок».
Про це пише видання Волинь.
Науково-дослідна установка – справа всього його життя.
«Моє покликання було закладене вже в даті народження, адже я з’явився на світ в особливий день всесвітньої історії – 12 квітня 1961 року, коли в космос полетів Гагарін. Тому й назвали Юрієм. «Зіркову хворобу» підхопив від мами – вона викладала астрономію у школі. В 14 років уже змайстрував свій перший телескоп», – розповідає Юрій.
Читайте також: Як у Дніпрі працює завод приватної космічної компанії Firefly Aerospace (ФОТО)
Він ділиться, що згодом став студентом фізичного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Після закінчення потрапив на роботу до Головної астрономічної обсерваторії Академії наук України, захистив кандидатську дисертацію.
Та одного прекрасного дня він вирішив таки втілювати в життя свою давню мрію й узявся будувати власну обсерваторію. Влітку 1998-го разом з однодумцями придбали ділянку в селі Гальчині, яке межує з Андрушівкою, а у вересні заклали нульовий рівень.
Читайте також: У мережі з’явився онлайн-пазл української космічної ракети “Циклон”. Пограємось?
І вже 12 квітня 2001 року, коли людство святкувало 40-ліття першого польоту в космос, Андрушівська обсерваторія розпочала свою дослідницьку роботу. Цей день науковець вважає одним із найголовніших у своєму житті.
«Найбільша проблема була — де взяти спеціальний купол і потужний телескоп,. Я звернувся по допомогу до академіка Ярослава Яцківа. Це астроном № 1 в Україні. Річ у тім, що в Академії наук з 1989 року лежав восьмиметровий купол. Планували встановити його і використовувати, але економічна скрута початку 1990-х зруйнувала ці плани. Яцків дозволив мені його забрати. Це був перший випадок офіційної передачі державного наукового обладнання в руки приватних спеціалістів. Телескоп також отримав з дозволу керівництва Академії наук», – каже пан Юрій.
Обсерваторію з романтичною назвою «Липневий ранок», або англійською «July morning observatory», добре знають фахівці, адже вона потрапила до двадцятки найбільш плідних у світі і вже відкрила понад 330 астероїдів. Окрім малих планет, науковці проводять також спостереження за об’єктами техногенного походження та космічним сміттям.
Читайте також: В Україні з’явиться «аналог NASA»
Нагадаємо, українські фахівці допомагатимуть запустити ракету-носій «Антарес» у США.
Також у КПІ розробляють серію наносупутників для дослідження космосу.
Окрім того, на одній із найвищих вершин Карпат встановлять телескопи для спостереження за космосом.
Головне фото: YouTube-канал BBC News Україна
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі