Суспільство
Як в Україні страусів вирощують
На Київщині працює найбільша в країні страусина ферма: перших тридцять птахів завезли 2000 року з Бельгії. Наразі загальне поголів’я ферми – близько 300 голів, але щороку їхня кількість варіюється.
Ферма сім’ї Акіма Акіменка дісталася 15 років тому. З дитинства Акім брав активну участь у розвитку сімейного бізнесу. І навіть коли прийшов час вступати до університету, й усі рідні та друзі вмовляли його їхати вчитися за кордон, він був категорично проти цієї ідеї – навпаки, прагнув залишитися і розвивати свою справу в рідній країні, пише uatv.ua.
Покататись на страусах і нагодувати фламінго
В Україні Ясногородська страусина ферма Акіменків є найбільшою за кількістю птиці.
“Думаю, що досвіду у нас більше всіх. Ми перші, хто почав розводити страусів взагалі в Україні, зараз на нашій фермі присутні всі види страусів. А саме – 3 види”, – зазначає власник господарства.
Читайте також: У Вінниці подружжя заснувало крокодилячу ферму
Найбільше поголів’я – це африканський страус. Також на підприємстві розводять австралійського ему й американського нанду. Між собою вони колосально відрізняються: африканський є найбільшим птахом, нанду – трохи менший, а найменший за розміром і найбільш агресивний – ему.
На величезній території туристи можуть не тільки самі поласувати екзотичними наїдками, а й нагодувати тварин, зокрема фламінго, козликів, кроликів і віслюків. А для безстрашних на фермі пропонують екстремальну розвагу – катання на страусах.
Читайте також: На Рівненщині ІТ-фірма вирощує равликів на експорт
У ресторані, поруч ферми, готують головну страву меню – страуса, від яєшні до стейка. І все це запити вином, яке можна приготувати власноруч, чи точніше, власноніж. І навіть закоркувати декілька пляшечок на згадку.
Чим корисне м’ясо страуса?
М’ясо страуса є цілющим і дуже дієтичним, має всього лише 98 кілокалорій. Воно легше засвоюється організмом навіть у порівнянні з індичкою, кроликом і телятиною, зауважує дієтолог Олена Шевченко.
“Страус – це птах, у якого корисне і м’ясо, і яйця. У м’ясі містяться незамінні мікро- та макроелементи, яких з іншою їжею ми не отримуємо, а також величезна кількість амінокислот. М’ясо дуже ніжне, абсолютно нежирне і повністю дієтичне. Ним можна харчуватися усім – від маленької дитини до людини похилого віку”, – додає дієтолог.
Читайте також: Колишній журналіст став рибоводом і зайнявся виробництвом чорної ікри
В Україні на сьогодні вирощуванням страусів займаються близько 60 господарств. Попри те, що перші ферми, які працюють у цьому напрямку, з’явилися на початку 2000-х, цей бізнес іще вважається новим і екзотичним. В Європі розведення страусів стало популярним в 70-х роках минулого століття.
“З урахуванням того, що страусина ферма – це безвідходне виробництво, крім цього, там можна проводити екскурсії. Тому такий бізнес можна вважати досить прибутковим. Приріст кількості особин страуса становить 8-10% на рік, а рентабельність такого підприємства може сягати до 20-40%, залежно від кількості страусів на фермі”, – відзначає аналітик Андрій Мокряк.
Фермер Акім Акіменко зазначає, що в розведення птиці вкладає всю душу. Годує тварин тільки екокормами, адже хімія пришвидшує їхній ріст, що може згубно вплинути на якість м’яса.
Суспільство
Про що фільм?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти
Коментарі
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Коментарі