Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/076EgXIl9dMSSSSSS

Суспільство

Як українські миротворці врятували 7643 грузинських біженців (ВІДЕО)

Опубліковано

Це була місія українських миротворців, про яку просили мовчати. 1993 року ЗСУ врятували від етнічних чисток, холоду та загибелі тисячі грузинів. Про першу миротворчу місію українських військових, з якою вони впоралися без допомоги партнерів, розповідає ШоТам.

Через росію про цей подвиг ЗСУ у Грузії не згадували понад 20 років! Але грузини пам’ятають, як українські миротворці врятували 7643 сакартвельських біженців.

Після окупації росією 1993 року в Абхазії почалися етнічні чистки. Грузинське населення Сванетії масово покидало свої будинки, аби вижити.

«Ці бомбардування, розриви снарядів. Відчуття страху, коли чуєш літаки», — Наталія Аргвліані, біженка.

Через гірські перевали люди намагалися дістатися до центральної Грузії. Цивільні тікали від війни хто в чому був, дехто навіть просто в домашніх халатах.

Відгукнулася лише Україна

Раптом у горах, крім обстрілів і мародерів, на людей звалилося нове лихо — різке похолодання. Десятки тисяч біженців опинилися в пастці на перевалі, де гинули від холоду та обмороження.

Влада Грузії намагалася їх рятувати, але нечисленну рятувальну авіацію збивали окупанти. В ООН зволікали з допомогою, а відлік йшов на години. Грузія звернулася по допомогу до низки дружніх країн. Але відгукнулася лише одна.

Єдиною державою, яка в цей складний період для Грузії прийняла рішення включитися в операцію з допомоги в евакуації мирного населення, виявилася Україна, — Георгій Каркарашвілі, міністр оборони Грузії (1993-1994).

ООН вважала, що для підготовки місії потрібен місяць. Українці ж вилетіли до Грузії наступного дня. Підхопивши грузинських пілотів, на третю добу вже розпочали рятувальну операцію.

«Перед самим перевалом було дуже багато загиблих людей. Прямо лежали штабелями…», — Олег Тарчевський, капітан вертольотної ланки.

Рятувати людей вилетіли 17 українських гвинтокрилів і 3 літаки з Вапнярки та Херсона. Керувати групою та проведенням операції доручили начальникові штабу авіації Юрієві Петрову.

Читайте також: ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад

«У гвинтокрила МІ-8 є броня. Ставиться, аби екіпаж зберегти. Це такі броньовані листи. Спочатку політали з ними, а потім прибрали, бо так більше людей можна взяти», — Юрій Петрів, керівник миротворчої операції в Абхазії.

Наших миротворців атакували сепаратисти та російська армія, пілоти лавірували між обстрілами. Попри ризик загинути, за 6 діб українці зробили 291 виліт і врятували 7643 людини.

«Просто виконували обов’язок і все. А те, що буде загроза життю, я навіть не уявляв», — Володимир Гаркуша, учасник миротворчої операції в Абхазії.

Про місію не згадували 20 років

Коли ж наші герої повернулися додому, всім екіпажам виплатили грошові премії. Але нагород не дали, ще й наказали мовчати, бо влада боялася дратувати росію.

Нагороди нашим миротворцям вручила лише Грузія. Грузини й до сьогодні пам’ятають подвиг наших миротворців.

А після 2014 року правда про цю рятувальну операцію шириться й Україною.

Нагадаємо, ШоТам розповідав, як 79 українських миротворців урятували тисячі боснійських мусульман.

Також читайте про подвиг нацгвардійця, який врятував з-під обстрілів трьох побратимів на Донеччині.

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі