Суспільство
Як українські миротворці врятували 7643 грузинських біженців (ВІДЕО)
Це була місія українських миротворців, про яку просили мовчати. 1993 року ЗСУ врятували від етнічних чисток, холоду та загибелі тисячі грузинів. Про першу миротворчу місію українських військових, з якою вони впоралися без допомоги партнерів, розповідає ШоТам.
Через росію про цей подвиг ЗСУ у Грузії не згадували понад 20 років! Але грузини пам’ятають, як українські миротворці врятували 7643 сакартвельських біженців.
Після окупації росією 1993 року в Абхазії почалися етнічні чистки. Грузинське населення Сванетії масово покидало свої будинки, аби вижити.
«Ці бомбардування, розриви снарядів. Відчуття страху, коли чуєш літаки», — Наталія Аргвліані, біженка.
Через гірські перевали люди намагалися дістатися до центральної Грузії. Цивільні тікали від війни хто в чому був, дехто навіть просто в домашніх халатах.
Відгукнулася лише Україна
Раптом у горах, крім обстрілів і мародерів, на людей звалилося нове лихо — різке похолодання. Десятки тисяч біженців опинилися в пастці на перевалі, де гинули від холоду та обмороження.
Влада Грузії намагалася їх рятувати, але нечисленну рятувальну авіацію збивали окупанти. В ООН зволікали з допомогою, а відлік йшов на години. Грузія звернулася по допомогу до низки дружніх країн. Але відгукнулася лише одна.
Єдиною державою, яка в цей складний період для Грузії прийняла рішення включитися в операцію з допомоги в евакуації мирного населення, виявилася Україна, — Георгій Каркарашвілі, міністр оборони Грузії (1993-1994).
ООН вважала, що для підготовки місії потрібен місяць. Українці ж вилетіли до Грузії наступного дня. Підхопивши грузинських пілотів, на третю добу вже розпочали рятувальну операцію.
«Перед самим перевалом було дуже багато загиблих людей. Прямо лежали штабелями…», — Олег Тарчевський, капітан вертольотної ланки.
Рятувати людей вилетіли 17 українських гвинтокрилів і 3 літаки з Вапнярки та Херсона. Керувати групою та проведенням операції доручили начальникові штабу авіації Юрієві Петрову.
Читайте також: ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад
«У гвинтокрила МІ-8 є броня. Ставиться, аби екіпаж зберегти. Це такі броньовані листи. Спочатку політали з ними, а потім прибрали, бо так більше людей можна взяти», — Юрій Петрів, керівник миротворчої операції в Абхазії.
Наших миротворців атакували сепаратисти та російська армія, пілоти лавірували між обстрілами. Попри ризик загинути, за 6 діб українці зробили 291 виліт і врятували 7643 людини.
«Просто виконували обов’язок і все. А те, що буде загроза життю, я навіть не уявляв», — Володимир Гаркуша, учасник миротворчої операції в Абхазії.
Про місію не згадували 20 років
Коли ж наші герої повернулися додому, всім екіпажам виплатили грошові премії. Але нагород не дали, ще й наказали мовчати, бо влада боялася дратувати росію.
Нагороди нашим миротворцям вручила лише Грузія. Грузини й до сьогодні пам’ятають подвиг наших миротворців.
А після 2014 року правда про цю рятувальну операцію шириться й Україною.
Нагадаємо, ШоТам розповідав, як 79 українських миротворців урятували тисячі боснійських мусульман.
Також читайте про подвиг нацгвардійця, який врятував з-під обстрілів трьох побратимів на Донеччині.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі