Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як український косплей підкорює Європу та США: історія агенства Fenindom

Опубліковано

Як перетворити незвичайне хобі на успішний бізнес? Марія Карпенко більше 10 років тому захопилась косплеєм, 4 роки тому створила агенство Fenindom і сьогодні співрацює з такими брендами, як Playstation і Red Bull. 

Ми поговорили з Марією про бізнес, упереджене ставлення до косплею та плани на майбутнє.

Марія Карпенко

Управляє агентством Fenindom Cosplay Agency спільно з чоловіком.

Творчий магістр юриспруденції

У креативних людей, особливо з нестандартними захопленнями, часто є проблема з прийняттям себе і з комунікаціями. У 2007 році я шукала якесь ком’юніті, де могла б відчувати себе комфортно. І знайшла людей, які займалися косплеєм, приєдналася до них. Ми робили костюми, готували постановки, проводили зйомки. Це було мистецтво, хобі, спосіб самовираження.

Є такий стереотип, що косплей — це субкультура. Але це не так, це набагато ближче до театру, модельного бізнесу, фотографії, просто косплей поєднує в собі все воєдино.

У 2015 я випустилася з університету магістром з економічного права. Тоді ситуація в країні була важкою, середня зарплата юриста-початківця була близько 3000 гривень. Я перебувала в підвішеному стані. Тому я відкрила магазин на Etsy і виставила костюми на продаж. Здавалося, що період коли я могла займатися косплеєм закінчився, тому що я серйозна людина і будь-які креативні захоплення не заохочувалися в пристойних компаніях.

Передбачала, що продам костюми і забуду про це. І я дійсно їх продала, але потім мені почали писати люди і питати, чи можу я пошити ще.

Як з’явився Fenindom

Я прийшла до друзів, які займалися пошиттям костюмів і виготовленням реквізиту, і розповіла, що люди готові платити гроші за нашу роботу. Друзі сказали: “Так, давай працювати”. Так все зародилося.

У перший час я була менеджером і пов’язувала замовників з виробниками. Спочатку ми були просто студією дизайну, яка робила костюми на замовлення для американського ринку. Поступово почали розширювати послуги і зараз ми працюємо в трьох напрямках: дизайн і виробництво костюмів, організація заходів і реклама.

Ми створюємо індивідуальні, сценічні костюми, для рекламних зйомок. Організовуємо тематичні шоу, вечірки і корпоративи. Що стосується реклами, то створюємо фото- і відеоконтент.

Все це виросло завдяки моєму захопленню косплеєм. Це дало мені необхідні навички і контакти художників. Тепер люди знають, що якщо їм потрібно щось креативне, вони завжди можуть звернутися до мене і моя команда це створить.

Як працює команда

В нашій команді працюють від 6 до 10 осіб, залежно від сезону. Під кожну категорію у нас є окремі люди, які координують свої напрямки. На проєктну роботу можемо підключати цілу команду, але на постійній основі ми їх не тримаємо. Співпрацюємо з молодими художниками.

Найбільший відділ — це продакшн. Там шиють костюм, виготовляють крафтові деталі, реквізити, перуки. Завдання продакшну — зробити довговічний костюм, який можна використовувати багато разів і який буде повторювати референс один в один. 

Виробництво знаходиться в Києві, виготовляємо костюми самі, це найзручніший варіант контролю якості. В нас на костюми стоїть черга на 2-3 місяці. Тканини купуємо в основному в Україні. Загалом ми створили понад 300 костюмів за час існування агентства.

Коли замовляють костюми, які схожі на образ якогось героя, тоді за це береться стиліст. Він підбирає деталі, ми збираємо з них костюм. 

Другий варіант — це якщо замовникові потрібно повторити костюм один в один, як у персонажа. Ціна на такі стартує від 1500 доларів.

Читайте також: Грай в ігри та вчи історію: як працює видавництво WoodCat

Великий бізнес та косплей

Ми співпрацювали з такими брендами, як AIR, Moyo, Playstation, Red Bull, Lords Mobile. У великого бізнесу немає негативного ставлення до того, які витоки у креативного агентства. Головне, щоб воно справлялося зі своїми завданнями. Вони можуть дозволити собі експерименти, і від цього відштовхуються, коли працюють з креативними рішеннями і брендами.

Замовників на дизайн костюмів більше з-за кордону. Це рекламні агентства і компанії, які постійно співпрацюють з косплеєрами. У нас просто більш привабливий цінник, в порівнянні з американськими або європейськими компаніями.

У косплеї для рекламодавця може бути маса варіантів співпраці. Точно так же, як співпрацюють з блогерами, так само можуть співпрацювати і з косплеєрами. Це такі ж художники, як і будь-які інші.

Звідки з’явилися стереотипи та упереджене ставлення

Це все почалося з 2000 років, ще тоді регулярно запрошували косплеєрів і ролевиков на телепередачі. Продюсер хотів отримати гарну картинку, побачити косплеєрів в образі, тому що це дуже яскраво і привертає увагу. Всі ці величезні крила, конструкторські рішення, воно дійсно викликає “вау-ефект”. Але при цьому вони не сильно дбали про те, який образ вони створюють в очах глядача. Не морочилися щодо того, як це подати так, що людина просто показує вигаданий образ. Тому вони сприймалися, як фріки.

Зараз це змінюється, у всьому світі це окрема категорія контент-кріейторів. В Україні є такі заходи, як Comic Con, де сприймають косплеєрів як творців інтертейменту (розваг, — прим. авт.) на майданчику. Це сприймається як маскарад, позитивно, з інтересом, як щось цілком нормальне. І це змінює образ косплеєрів в позитивну сторону.

Я думаю те, що ми робимо — це важливо. Головне — розуміти, як ці захоплення монетизувати, тому що саме з цього моменту і починається великий розвиток будь-якої ніші, як якоїсь великої сфери.

Непопулярний косплей

В Україні бракує тематичних заходів, тому що інвестори бояться заходити на цей ринок. Хоча існують успішні приклади, типу Comic Con. І якби якась компанія прийшла до інвесторів з готовим бізнес-планом, то вони могли б отримати гроші. Але в нашій сфері багато хто боїться широкої аудиторії і намагаються орієнтуватися на вузьке коло.

З виставками та ж біда. У Німеччині, наприклад, проводиться близько 50-ти тематичних виставок на рік, де є якась робота, пов’язана з рекламою і нашими напрямками. В Україні буде добре, якщо 10 виставок набереться.

Повинен з’явитися косплеєр, який зможе вийти на широку аудиторію і стати відомим, щоб називаючи його ім’я багато сказали: “А, так, я знаю цю людину”. Тоді це повністю увійде в ужиток, в цьому можна буде заробляти і мати великі гроші.

“Привіт, я Маша, давайте працювати!”

У планах зарекомендувати себе, як креативне агентство, яке може працювати з нестандартними рішеннями в області поп-культури, файн-арту і розвиватися в цьому напрямку. В першу чергу зарекомендувати себе на ринках Європи і США. Хочемо зайнятися організацією тематичних корпоративів, і просунутися на ринку реклами в Європі і США. Наша перевага в тому, що українські послуги дешевше.

Косплеєр — це не фрік. Це художник, з яким можна кооперуватися і співпрацювати, у якого є нестандартні рішення.

Психологічно важко вийти і сказати “Привіт, я Маша і займаюся косплеєм. Заплатіть за наші послуги”. Тим більше важко, тому що це певний стереотип. Але я можу запропонувати проєкт, зробити його яскравим і бути корисною. Тому давайте працювати.

Читайте також: Десять правил успіху для малого бізнесу. Поради від експерта зі світовим ім’ям

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі