Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як Самбір почав економити на електроенергії, модернізувавши освітлення

Опубліковано

П’ять років тому Самбір зустрівся з енергетичним викликом. З одного боку, збільшення тарифів на електроенергію забирало дедалі більше коштів з міського бюджету. Значна частка із них йшла на освітлення вулиць. З іншого, простору для меншого споживання електрики тут майже не було, адже чимало вулиць міста і так не мали освітлення. Однак у Самборі знайшли вихід.

Пошуки способів скоротити споживання електроенергії Самбором тривають не перше десятиліття. 2013 року вони привели Самбірську міську раду до долучення до Європейської ініціативи Угода мерів щодо клімату та енергії. Вона об’єднує міста, які прагнуть скоротити споживання енергії та зменшити вплив на довкілля.

Участь в ініціативі зобов’язала Самбірську міську раду розробити План дій сталого енергетичного розвитку. Згідно із ним, місто мало скоротити викиди вуглекислого газу до 2020 року щонайменше на 20% відносно показників 2009 року.

“Ми не лише хочемо бути прогресивним містом. Ми завжди намагаємося всіляко розвантажити міський бюджет: шукаємо співфінансування, різні проєкти”, – пояснює заступник міського голови Самбора Ігор Несторак.

Читайте також: Вигідне задоволення. Як Славутич перетворює витратну соціальну інфраструктуру на енергоефективну

Мета, зазначена у Плані дій із сталого енергетичного розвитку Самбора – не лише турбота про екологію. Це також спроба зменшити витрати на утримання бюджетних установ, освітлення вулиць, житлового і промислового секторів, транспорту. Однак місто на початку його виконання не мало достатньо ресурсів для справді вагомої енергомодернізації своєї інфраструктури.

“Тоді [у перші роки після долучення до Угоди мерів – авт.] ми витрачали близько 10 мільйонів гривень на утримання об’єктів у місті. Більшість коштів міського бюджету і тоді, і зараз йшло на освіту та медицину. Тож ми не мали змоги для реалізації багатомільйонних проєктів”, – говорить начальниця управління економіки Самбірської міської ради Світлана Дутко.

Нагода для кардинальної зміни в енергоспоживанні міста з’явилася 2014 року. Тоді у рамках Угоди мерів був оголошений конкурс демонстраційних проєктів. У Самборі вже були готові ідеї, що можна було б реалізувати за його допомогою. Світлана Дутко розповідає, що у міській раді на той момент вже були розроблені деякі інфраструктурні проєкти, серед яких – план модернізації вуличного освітлення. Однак він вимагав доопрацювання.

У владі Самбора вирішили скористатися допомогою ГО «Фонд «Східна Європа» для якісної розробки проєктної заявки і участі у відборі. Зрештою місто подалося на конкурс спільно з цією організацією та Жовквою, влада якої мала план модернізації міської системи опалення.

Така ретельна підготовка мала свої плоди: Самбір отримав близько 7 мільйонів гривень на модернізацію системи вуличного освітлення від Європейського Союзу. Однак за умовою конкурсу місто мало сплатити частину витрат проєкту самостійно – близько 1,1 мільйона гривень. Світлана Дутко розповідає, що Самбору вдалося зекономити і тут: паралельно місто подало заявку на фінансування проєктів до Львівської обласної державної адміністрації. Тож половину цих витрат взяв на себе обласний бюджет.

Якісне світло – економне світло

“У нас більшість витрат йде на соціальне забезпечення, а також утримання освітніх і медичних установ. Звісно, можна було розробити якийсь проєкт енергомодернізації у цих сферах. Але для нас також важливою була безпека жителів”, – розповідає Ігор Несторак.

За словами заступника міського голови, раніше до міської ради надходило чимало звернень від жителів багатьох віддалених від центру Самбора вулиць. Вони скаржилися на відсутність вуличного освітлення. Якщо ж воно і було на певних вулицях, то лампи там вмикали лише до 01:00. Решту ж часу аж до 06:00 їхні жителі ходили в темряві.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Влада міста не мала змоги вирішити цю проблему комплексно протягом багатьох років. Тому на конкурс демонстраційних проєктів Угоди мерів подали саме проєкт оновлення системи вуличного освітлення.

“Мешканці поставилися схвально до цієї ініціативи. Ми мали змінити декілька десятків кілометрів мережі, що була споруджена ще за радянських часів. Через її вік на багатьох вулицях часто зникало світло”, – пояснює вибір Світлана Дутко. 

Начальниця управління економіки говорить, цей проєкт також був важливий для бюджету міста. Адже у 2014-2015 роках почали стрімко зростати тарифи на електроенергію, зокрема і для міст. А старі мережі були дуже енерговитратними.

Згідно із проєктом, у Самборі мали встановити 837 нових світильнки і 56 нових стовпів (серед них – 22 декоративні електроопори в історичній частині міста). Якщо потужність старих радянських світильників сягала 150-300 Вт, то абсолютна більшість нових споживає 30 Вт, а деякі – 100 Вт. І нові лампи дають кращу якість освітлення.

“На кожній вулиці, де планували роботи, ми проводили опитування. Питали людей, де ставити нові джерела світла. Щоби їм це пасувало, щоби світло було там, де ходять люди”, – розповідає начальниця відділу підприємництва та інвестиційної діяльності Самбірської міської ради Оксана Фур. Вона відповідала за управління проєктом із боку міста.

Протягом його реалізації у Самборі замінили майже 26 кілометрів кабелю. За інформацією Самбірського комунального підприємства «Об’єднане», загальна протяжність мережі вуличного освітлення у місті становить 64,9 кілометрів. Тобто, проєкт дозволив замінити більше 40% її довжини.

Модернізація тривала протягом 2015-2017 років. Загалом, нові світильники встановили на 24 вулицях Самбора. Деякі – вперше стали освітленими вночі. Місто отримало економне вуличне освітлення. І тепер немає потреби вимикати його на певні години вночі – лампи світять протягом усього темного часу доби. За словами Ігоря Несторака, тепер близько 90% вулиць Самбора освітлені. Про це у місті могли лише мріяти ще десять років тому.

“Нове освітлення зменшило кількість скарг від жителів, зменшило кількість правопорушень. Хоча ми тепер освітлюємо більше вулиць – споживаємо менше енергії, ніж якби освітлювали всі їх старими світильниками”, – Ігор Несторак говорить про ефект від проєкту. За його словами, порахувати реальну грошову економію – складно. Адже за час реалізації проєкту тарифи на електроенергію зростали декілька разів.

За даними самбірського КП «Об’єднане», у 2015 році вуличне освітлення міста спожило 565 850 кВт, а 2018 – вже 389 991 кВт електроенергії.

Заміна вуличного освітлення – не єдиний компонент демонстраційного проєкту у Самборі. Також тут встановили чотири електроопори із сонячними панелями. Таким чином освітили чотири пішохідних переходи у центрі міста. Також в усьому місті замінили розподільчі електрощити. Тепер система вуличного освітлення убезпечена від поломок і замикань. А у комунальних служб, завдяки цьому, є змога моніторити актуальні дані про енергоспоживання та вчасно виявляти якісь недоліки.

Насамкінець, роботи включали ще одну, важливу для міста складову. Самбір – місто, що веде свою історію із далекого Середньовіччя. Тут збереглося декілька визначних архітектурних пам’яток Нового часу, чимало визначних споруд XIX-XX століття. Тому у Самборі трепетно ставляться до пам’яті про своє минуле. Зрештою, воно цікаве для туристів.

Демонстраційний проєкт у рамках Угоди мерів дозволив встановити сучасні лампи довкола 7 пам’яток архітектури у центрі Самбора. Оксана Фур говорить, що до цього у місті визначні історичні споруди ніколи не були освітлені вночі.

Більше, ніж світло

Енергетичний та економічний ефект від демонстраційного проєкту у Самборі – найбільш відчутний і простий для розуміння. Однак, говорить Світлана Дутко, для міста також важливі соціальна та екологічна складова.

Проєкт також включав комунікацію із населенням, особливо, із дітьми. У всіх школах міста проводили уроки енергозбереження. Деякі заклади досі мають їх, вже по завершенню проєкту. У школі № 8 існує виставковий клас, де можна ознайомитися із сучасними енергоощадними технологіями: вітровими та сонячними генераторами електрики, спеціальними лампами.

“У нас тут екологічна місцевість: поряд є Старосамбірська вітрова та Самбірська сонячна електростанції. Ми намагаємося відповідати цьому. Возили дітей на екскурсії на ці станції”, – розповідає Світлана Дутко.

За словами начальниці управління економіки, до міської ради усе частіше надходять пропозиції з енергомодернізації. Жителі Самбора бачать осучаснення інфраструктури міста, відтак більше підтримують такі ініціативи. Це дозволяє самбірській владі долучатися до більшого числа проєктів, пов’язаних з енергоефективністю.

Оксана Фур також пов’язує із демонстраційним проєктом у Самборі зміну підходу міської ради та комунальних установ до будь-яких ремонтів у місті. Якщо роботи передбачають енергетичну складову, то їх виконують лише за сучасними вимогами. Наприклад, використовують тільки енергоощадні джерела світла.

Самбірська міська рада бере участь у різноманітних грантових проєктах для енергомодернізації будівель, що перебувають на балансі міського бюджету. Зараз у школах і садочках міста замінюють вікна, щоби зробити споживання енергії у них більш ощадним. За кошти обласного бюджету місту вдалося замінити систему освітлення ще на двох вулицях.

“Ми хочемо і надалі змінюватися, відповідно до принципів енергоефективності. Наш нинішній План дій сталого енергетичного розвитку розрахований до 2020 року. До цього ж часу триватиме наше членство в Угоді мерів. Але Самбірська міська рада вже збирає дані для нової стратегії. Ми сподіваємося, що подовжимо своє членство в Угоді до 2030 року”, – Оксана Фур каже, що у Самбора ще чимало енергомодернізаційних планів.Згідно з останнім звітом про виконання ПДСЕР Самбором, опублікованим восени 2018 року, місто зменшило викиди вуглекислого газу на 13,5% у порівнянні із рівнем 2009 року. При цьому на той момент Самбір залучив для цього лише 18% від запланованих інвестицій. Тут навчилися економити і дбати про довкілля.

Автор  – Михайло Драпак

Суспільство

Меценати з Франції профінансували відновлення лікарні в Чернігові через UNITED24 (ВІДЕО)

Опубліковано

Чернігівська районна лікарня постраждала під час повномасштабного вторгнення від російських обстрілів. Французький фонд Mécénat Servier підтримав відбудову закладу, а в лютому 2025 року представник організації Філіп Мале відвідав лікарню в Чернігові.

Про це повідомили в UNITED24.

Фонд Mécénat Servier профінансував відновлення лікарні у 2023 році через платформу UNITED24. Зараз у закладі зробили новий третій поверх, замінили дах та всі вікна. Аби побачити результати першого етапу робіт, лікарню відвідав представник фонду Філіп Мале.

Скоро всі працівники закладу зможуть повернутися до своєї роботи у комфортних умовах, а пацієнти вчасно отримуватимуть допомогу.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Чернігівська районна лікарня протягом 67 років приймала дітей і дорослих. Під час повномасштабного вторгнення частина будівлі сильно постраждала від російських обстрілів: зруйнований дах, вибиті всі вікна, пошкоджені двері та перекриття. У 2023 році французький фонд Mécénat Servier підтримав відбудову лікарні, переказавши кошти через UNITED24. У лютому 2025 року Філіп Мале, представник фонду, відвідав заклад та побачив результати першого етапу відбудови. Невдовзі всі медики зможуть повернутись до роботи в комфортних умовах, а пацієнти вчасно отримуватимуть допомогу. Дякуємо Mécénat Servier за підтримку! ____________________________ Chernihiv Hospital had been receiving patients for 67 years. During the full-scale war, part of the building was heavily damaged by russian shelling: the roof was destroyed, all windows were smashed, alongside the doors and ceilings. In 2023, the French fund Mécénat Servier supported the reconstruction of the hospital by transferring funds via UNITED24. In February 2025, Philippe Malet, representative of Mécénat Servier charity fund, visited the hospital and saw the results of the first stage of reconstruction. Soon, all medical staff will be able to return to work in comfortable conditions, and patients will receive timely assistance. Thank you, Mécénat Servier, for supporting Ukrainian medics!

Опубліковано United24 Четвер, 3 квітня 2025 р.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що lонори UNITED24 профінансували відбудову медзакладу, знищеного авіабомбою (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» запустила офіційні канали для пасажирів приміського сполучення

Опубліковано

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.

Про це повідомили в УЗ.

Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:

  • затримки поїздів;
  • призначення нових поїздів.
  • модернізацію рухомого складу;
  • тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
  • інші важливі новини приміського сполучення.

В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.

Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.

Про це повідомили в «Жовтій стрічці».

У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:

«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».

Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя

Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).

Фото: телеграм-канал руху

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес1 день тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство3 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство4 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології1 тиждень тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...