Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як розказувати дітям про коронавірус: топ порад

Опубліковано

Сьогодні навіть дорослим важко сприймати новини про коронавірус, не панікуючи. А що там говорити про дітей. Чи помічали ви останнім часом не типову поведінку вашої малечі, їх вразливість чи тривожність? Зараз ваше завдання – підтримати малюка та навчити дотримуватись всіх рекомендацій. Так, карантин послабили, але загроза заразитись вірусом залишилась. А скоро розпочнеться сезон таборів, тому діти мають бути готові і знати всі правила, щоб захистити себе.

Ми поспілкувались з дитячим психологом Інною Давиденко та лікарем-інфекціоністом, педіатром Оленою Луцькою та розібрались, як правильно говорити з дітьми про новий Covid-19.

Як говорити з дитиною про Covid-19

Якщо ви не будете розповідати про вірус, то можете лише підсилювати почуття тривоги. Тому варто знайти підхід до дитини й поговорити про ситуацію, що склалась, але дотримуючись наступних рекомендацій. 

1. Тримайте себе в руках

Щоб допомогти дитині, дорослі повинні, в першу чергу, потурбуватись про себе. Діти одразу розуміють, чи ви спокійні, чи стурбовані. Тому будуть поводитись так само.

Але якщо і мама, і тато не знаходяться в стресі, то і дитина відчує комфорт і спокійний мікроклімат в сім’ї. Це як у літаку: спочатку при небезпечних ситуаціях одягаємо маску на себе, а потім на дитину.

Пам’ятайте, що діти віддзеркалюють ваші емоції.

2. Почніть говорити

Звичайно, діти вже не раз встигли почути про небезпечний коронавірус по телевізору чи під час дорослих розмов. І це може їх дуже сильно лякати.

Якщо ви побачили, що поведінка дитини змінилась (роздратованість, постійні капризи чи сльози), то вона перебуває у стресовому стані. Почніть розмовляти про цю тему з малюками, щоб позбавити їх зайвого хвилювання.

Спочатку дайте дитині самій виговоритись, щоб оцінити її емоційний стан. У такій розмові допоможуть уточнюючі питання.

Пам’ятайте про те, що діти мають зрозуміти – їх вислухають і підтримають у будь-який момент. Приділяйте їм достатньо уваги і поясніть, що боятись – це природно.

3. Говоріть зрозумілою мовою

Для дітей важливо, щоб з ними говорили зрозумілою мовою, залежно від їх віку. Чітко та чесно давайте відповідь на питання. Використовуйте тільки ті слова, які зрозуміє ваша дитина.

Дітям віком до 6 років розкажіть про мікроби, як люди хворіють і як себе захистити. Але не використовуйте складних термінів. Малюки все одно цього не зрозуміють і не будуть вас слухати. Школярам вже можна більше детально розказати про вірус, як він поширюється, як запобігти захворюванню. Крім цього, вони часто самі могли бачити людей в масках на вулиці чи магазині. Погодьтесь, видовище моторошне. Тому розкажіть для чого люди одягають маски і як вони захищають. Можна робити це в ігровій формі. Якщо дітей цікавлять симптоми, то краще провести аналогію зі звичайною застудою. Бо це буде більш знайомо для них.

Читайте також: Що робити, якщо в мене коронавірус: детальна інструкція

Зі старшими дітьми варто разом розбиратись в інформації. Розкажіть їм про те, що не потрібно вірити чуткам, а користуватись лише перевіреними джерелами. Можете разом відібрати новинні сайти чи сторінки в соціальних мережах, де будете дізнаватись нові факти.

Але! Не навантажуйте дитину інформацією. І це стосується будь-якого віку. Зберігайте спокій і зрозумійте: якщо ви самі не готові до розмови і напружені після перегляду новин, то краще відкласти розмову.

4. Правда і нічого крім правди

Діти повинні знати правду про те, що відбувається навколо. Вони самі все помічають. Але коли не знають, що відбувається, то вмикають фантазію. І тоді тривожаться ще більше.

Та і якщо ви говоритиме неправду – дітлахи це відчують. А від цього їм стане ще страшніше. Кажіть лише правду  і чітко відповідайте на всі питання. Якщо у вас немає відповіді, зверніться до джерела, яке, на вашу думку, надає корисну та правдиву інформацію.

5. Запевніть, що все буде добре

Після перегляду новин чи просто підслуховування розмов дорослих діти можуть вірити, що їм загрожує небезпека. Тому дайте їм точку опори. Під час розмови про коронавірус розкажіть, що є багато позитивних виходів з хвороби, що у нас вистачає хороших лікарів, а організації допомагають у боротьбі з вірусом.

Нагадайте дітям про те, що більшість людей, які хворіють на коронавірус, переносять це у легких формах. А дорослі старанно працюють над тим, щоб захистити вашу родину. Якщо дитина тривожиться через карантин і сидіння вдома, то поясніть, що це вже скоро закінчиться – ми не будемо все життя зачинені у квартирі.

5. Головне – розказати про правила

Один із найкращих способів захистити дітей від коронавірусу та інших захворювань – розказати про необхідність дотримання всіх правил. Важливо показати, що вона може зробити, щоб не захворіти, а також впровадити здорові звички для всієї родини. Це допоможе відчути почуття контролю: я не захворію, бо виконую рекомендації. 

Якщо старші діти зрозуміють важливість всіх карантинних заходів, то молодшим варто пояснити це в ігровій формі. Знайдіть в інтернеті ігри, або самі проявіть креативність.

Наприклад, проведіть з дітьми експеримент “як осідають мікроби на пальчики”. Візьміть тарілку з водою і насипте туди чорний перець. І покажіть: якщо втопити ручки у воді, то перець осяде на пальці. Так само як мікроби.

Заохотити дітей регулярно мити руки – завдання із зірочкою. Ви можете співати пісеньку 20 секунд, поки миєте руки. А ще розкажіть як правильно це робити. Візьміть харчову фарбу й імітуючи мило покажіть, які ділянки не зачіпаються при митті. Дитині буде весело та цікаво і вона запам’ятає такі правила.

6. Не залякуйте дітей

Часто батьки, щоб заохотити дітей слідкувати за чистотою чи дезінфікувати іграшки, залякують їх, що вони захворіють. Ні в якому разі такого робити не можна! Не потрібно говорити про профілактику, як про спосіб налякати дитину та змусити її мити руки.

Акцентуйте увагу на тому, що вірус не страшний, якщо мити ручки та дотримуватись гігієни. Поговоріть про кроки, які збираєтесь зробити, щоб запобігати хворобам.

Карантин з нами надовго. Як допомогти дитині пережити його?

Дорослим важко перебувати на ізоляції, але дітям – набагато складніше. Тому ми маємо допомогти їм пережити цей нелегкий період.

Зберігайте розпорядок дня. Це є важливим пунктом для почуття безпеки дитини. Намагайтесь зробити так, щоб ваші будні не надто відрізнялись від звичайних, навіть в умовах карантину. У малюків має бути час на активності, рухові ігри, розвивайки, релакс тощо. Дітей варто залучати до домашніх справ: вони за прикладом батьків вчаться багатьох речей. Якщо дитина виявляє інтерес до домашньої роботи – заохочуйте до цього, навіть якщо в неї не все виходить добре.

Спілкуйтесь. Зараз чудовий час, щоб присвятити його дітям. Для них важливо, коли батьки їх слухають, спілкуються, розуміють. Підтримуйте будь-які розмови, відповідайте на всі запитання.

Ставлення до дитини у цей період має бути толерантним, більш спокійним, ніж зазвичай. Не виливайте свій негатив на дітей.

Станьте для дітей прикладом. Покажіть їм, як ви долаєте труднощі, справляєтесь з панікою. Розкажіть, як ставитесь до новин і нової інформації. Поговоріть про те, що ситуація в країні має два кола відповідальності. І в наше коло входить дотримання всіх правил. Показуйте на власному прикладі, як ви виконуєте всі рекомендації.

Розкажіть, як турбуватись про інших. Бабусі та дідусі ізольовані від нас під час карантину. І звісно, вони сумують за своїми онуками. Зробіть з дитиною спільне відео для бабусь та дідусів. Навчіть піклуватись про інших, або разом зробіть будь-яку добру справу. 

Читайте також: Коронавірус в Україні: кому я можу допомогти онлайн

Не вимагайте забагато. Ймовірно, що діти не зможуть так само ефективно навчатись з дому, як і за звичайних умов. До такого періоду варто адаптуватись. Не вимагайте забагато від дітей, ставтесь поблажливо і не змушуйте весь час навчатись.

Поради від ШоТам. Ми неодноразово розказували вам про те, як проводити час на карантині. Про ігри для дітей можна прочитати тут, про освітні курси – тут, про українські настільки – тут, а підтримати нас – тут.

Суспільство

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

Опубліковано

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.

1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»

Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.

Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія

У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик

Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.

2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»

Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.

Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик

У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.

3. «Ви що, робили йому щеплення?» 

Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.

Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія

У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань. 

4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»

Міф: Усі люди з РАС однакові.

Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик

Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно. 

Ксенія

А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати. 

5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»

Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.  

Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків. 

Ксенія

Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.

Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати. 

 

6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»

Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів. 

На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою. 

Ксенія

На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.

Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.

Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням. 

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів

Опубліковано

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.

Про це повідомили в компанії.

На зупинці зупинятимуться такі потяги:

  • №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
  • №793/794 Черкаси – Київ.

Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:

  • станцію метро «Видубичі»;
  • приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
  • автостанцію «Видубичі».

Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

«Спротив триває»: активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.

Про це повідомили у «Жовтій стрічці».

«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі