Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Як працює РРО для інтернет-магазинів – пояснення Олександри Томашевської

Опубліковано

Підприємці можуть безкоштовно підключитися до сервісу податкової та видавати чеки в електронному вигляді. Державні органи посилюють контроль за легальною роботою підприємств. Чи просто користуватися новим сервісом?

Використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) – обов’язкова вимога для певних видів бізнесу, таких як інтернет-магазини, кур’єрські служби, продавці складної побутової техніки, ювелірних виробів, закладів громадського харчування, туристичних агентств, готелів.

Бізнесменам не обов’язково купувати реєстратор, вартість якого складає в середньому від 6 тис. до 12 тис. грн., а достатньо зареєструватися в сервісі податкової адміністрації і видавати чеки в електронному, а не «паперовому» вигляді. Це хороша можливість заощадити на купівлі реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

При цьому, нововведення стосується не лише інтернет-магазинів, а й будь-яких суб’єктів, у тому числі ФОПів. Туристична компанія чи магазин взуття можуть відправляти покупцеві фіскальні чеки на електронну пошту чи у месенджер, наприклад Viber.

Як користуватися електронним РРО – пояснює Олександра Томашевська

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, власник компанії «Е.С.Консалтинг», автор численних статей з питань оподаткування. Більше 10 років проводить навчальні семінари і майстер-класи на податкову тематику для малого і середнього бізнесу, такі як «Податкове планування – білі схеми», «ЗЕД очима професіонала», «РРО та касові операції підприємств» та багато інших.

Кому потрібно встановлювати касові апарати?

Чеки покупцям мають надавати продавці продовольчих та непродовольчих груп товарів, а наступного року – усі ФОПи. Касовий апарат не буде потрібен лише тим суб’єктам, які працюють за контрактом та отримують кошти на безготівковий рахунок, наприклад, фрілансерам. Решта – при проведенні розрахункової операції мають видавати фіскальні чеки. За невиконання цього рішення передбачений штраф.

Читайте також: На Чернігівщині фермер вирощує картоплю для великих виробників чипсів

До кінця цього року при першому правопорушенні доведеться заплатити 10% від суми проданого товару, а при повторному – 50%. Тобто якщо покупець, наприклад, придбав матрац за 10 тис. грн., забрав товар та не отримав чек, то продавця можуть оштрафувати на 1 тис. грн (якщо магазин скоїв перше порушення) або 5 тис. грн (при повторному порушенні). Наступного року санкції будуть суворішими і складуть 10 тис. грн (100% вартості товару за перше правопорушення) або 15 тис. грн. (150%) відповідно.

З чого розпочати?

Якщо, наприклад, власник невеликого магазину хоче отримати програмний РРО, то спочатку йому потрібно подати заяву за формою 20-ОПП для реєстрації торгової точки за своєю адресою. На перший погляд, це форма, що не має суттєвого значення. Однак вона є одним з ключових елементів для того, щоб визначити, що підприємство реально працює за певною адресою. Завдяки цій формі до електронних баз податкової вноситься інформація про наявність у суб’єкта приміщень, транспорту, земельних ділянок та вказується адреса, за якою знаходиться підприємець. Саме вона має бути прописаною у касовому чеку. Ця форма подається через кабінет платника податків шляхом підписання електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП) підприємця. Оформити підпис можна також онлайн, наприклад, у АЦСК КБ «Приватбанк». Приблизно за один-два дні надійде підтвердження, що податкові органи взяли торгову точку на облік. Після цього можна реєструвати РРО, програмний чи звичайний.

Як отримати ПРРО?

Для цього треба зайти на сайт податкової служби та завантажити програму, яка і є електронним РРО. Встановити її можна на будь-який пристрій. Це може бути смартфон, ноутбук або планшет, щоправда, тільки з Windows. Наразі постійно користуватися можна тільки одним пристроєм. Встановити програму, наприклад на телефон та комп’ютер одночасно та видавати електронні чеки – неможливо. Користуватися цією програмою можна безкоштовно, що і є однією із найпозитивніших змін для підприємців. Також можна розглянути платні сервіси від розробників «М.Е.Док», «Вчасно», «Checkbox» та інші.

Як ним користуватися?

Тут є важливий момент. Перед тим, як розпочати роботу, потрібно ввести в програму всю номенклатуру товарів. Якщо це, припустимо, звичайний кіоск, то внести інформацію потрібно буде про печиво, газовану, негазовану воду, соки, жувальні гумки та, навіть, каву та чай, що продаються на розлив. Цікаво, що програмний РРО дозволяє сканувати товари по штрих-коду, а також вводити номер товару. Після цього чек можна відправити покупцеві.

Читайте також: Як поліпшити роботу компанії в умовах нестабільності – поради Володимира Малічевського

Контроль касової дисципліни, крім усього, допомагає контролювати власний бізнес. Дотепер невеликий магазин чеків покупцям міг не видавати, а всі покупки продавці нотувати у зошитах. І на цьому етапі могли виникати проблеми. Підприємець міг насправді не знати, чи правильно ведуть нотатки. Зараз ситуація змінюється, оскільки усі дані з продажів власник торгової точки може отримувати онлайн. В такій ситуації простіше контролювати залишки продукції та краще прогнозувати попит.

Які існують нюанси?

Ідея надати підприємцям безкоштовний доступ до програмного РРО – гарна. При реалізації будь-якої реформи на першому етапі  виникають труднощі. Наприклад, поки незрозуміло, як видавати чеки покупцям, які зробили покупки в інтернет-магазині у нічний час. Адже система поки не дозволяє формувати чеки автоматично, їх доводиться «вибивати» вручну.

Окрім того, невідомо як діяти, коли система «зависає» пізно ввечері, а «гаряча лінія» податкової вже не працює. Підприємці чекають на роз’яснення податкової, що робити в такій ситуації.

ПРРО найкраще підходить для малого бізнесу – невеличкої кав’ярні, салону краси чи магазину, де немає великої кількості клієнтів. Їм можна пояснити, що магазин підтримує екологічну політику та не хоче друкувати чеки на папері. Підприємцеві, у якого великий потік покупців, краще придбати стаціонарний РРО. 

Економіка і бізнес

€1,5 млн на розмінування: Україна підписала угоду з Італією та ПРООН

Опубліковано

Італія анонсувала фінансовий внесок для підтримки гуманітарного розмінування України. Угоду на 1,5 мільйона євро офіційно підписали разом із Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Про це повідомили в Мінекономіки.

За даними відомства, договір має важливе значення для відновлення та відбудови країни. Це допоможе очистити землю і повернути людей додому Підписання провели в Києві за участі міністерки економіки України Юлії Свириденко, вона зазначила:

«Укладена угода є важливою для реалізації Національної стратегії з протимінної діяльності і дозволить реалізувати проєкти з очищення агроземель, розвитку інфраструктури, відновлення економічної активності на деокупованих територіях і сприяти поверненню громадян до своїх домівок».

За оцінками, які надало Мінекономіки, близько 138 500 квадратних кілометрів української території можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами. Додаткове фінансування дозволить розширити операції зі звільнення земель, покращити системи управління інформацією та підтримати спеціалізовані навчальні програми для людей з інвалідністю, ветеранів та постраждалих від вибухонебезпечних предметів.

Читайте також: Україна може стати першою країною поза ЄС, яку включать до зони безплатного роумінгу

Не перша співпраця

ПРООН у тісному партнерстві з Міністерством економіки України та Національним органом з протимінної діяльності з початку повномасштабного вторгнення підтримує розробку та випробування передових технологій для гуманітарного розмінування. Зокрема використання дронів, дистанційних сенсорів та систем штучного інтелекту  для навчання моделей виявлення вибухонебезпечних предметів.

Нагадуємо, що в Україні створюють перший жіночий екіпаж для перехоплення безпілотників.

Фото обкладинки: АрміяInform

Читати далі

Економіка і бізнес

Україна може стати першою країною поза ЄС, яку включать до зони безплатного роумінгу

Опубліковано

З 2026 року українці зможуть користуватися мобільним зв’язком у країнах Європейського Союзу без додаткової плати. Європейська комісія запропонувала додати Україну до зони безплатного роумінгу, яка охоплює 27 країн ЄС.

Про це повідомили на сайті Єврокомісії.

Якщо ініціативу підтримую, то дзвінки, SMS та мобільний інтернет за кордоном коштуватимуть українцям так само як удома. Такі ж умови діятимуть і для громадян ЄС, які приїжджають в Україну.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що це ще один крок до зближення України з ЄС:

«Ми хочемо, щоб українські громадяни залишалися на зв’язку зі своїми близькими по всьому ЄС, а також у своїй рідній країні. Саме тому ми пропонуємо, щоб Україна приєдналася до нашої роумінгової родини. Ще раз підтверджуємо нашу постійну відданість стояти поруч з Україною та її громадянами».

Читайте також: Засновник Spotify інвестує €600 млн в німецьку компанію, що постачає дрони Україні

Зараз українці вже мають можливість користуватись зв’язком у ЄС без доплат завдяки тимчасовій угоді між мобільними операторами. Ця угода діятиме до кінця 2025 року.

Нову пропозицію ще має схвалити Рада ЄС. Якщо це станеться, Україна стане першою країною, яка не є членом Євросоюзу, але буде мати ті самі переваги в роумінгу, що й самі держави-члени.

Нагадаємо, що Україна отримає 1,3 мільярда євро на виробництво зброї в межах «данської моделі».

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Економіка і бізнес

«Нова пошта» спільно з GIZ запустить мобільні відділення та капсули безпеки для громад біля фронту

Опубліковано

У прифронтових регіонах встановлять 14 мобільних поштових відділень та 28 «капсул безпеки» — спеціальних конструкцій, які захищатимуть працівників і клієнтів під час повітряної тривоги. «Нова пошта» спільно з GIZ втілює проєкт для підтримки громад, що постраждали від війни.

Про це повідомила німецька організація.

Мобільні відділення будуть розгортатися за п’ять хвилин, а поштові послуги можна буде відновити менш ніж за два дні.

«Ці рішення дозволяють швидко налаштувати поштові послуги протягом двох днів у районах, які їх найбільше потребують. Очікується, що співпраця сприятиме впровадженню гуманітарних та бізнес-ініціатив по всій Україні, одночасно забезпечуючи доступ до міжнародного досвіду, стандартів та фінансування інноваційних рішень», — повідомляють у дописі про новий проєкт.

Ініціативу реалізують у межах програми develoPPP, що фінансує Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Партнерство має на меті відновити доступ до поштових послуг і забезпечити фізичну безпеку в зонах, де інфраструктура постраждала від бойових дій.

Читайте також: «Нова пошта» оперативно доставила плату для ППО, яка допомогла збити «шахед»

Про GIZ Ukraine

GIZ — це державне агентство, засноване в 1975 році згідно з нормами права Німеччини. Основна мета діяльності — розвиток міжнародного співробітництва, забезпечення постійного світового політичного, економічного, екологічного та соціального розвитку, а також сприяння Уряду GIZ в досягненні цілей національної політики розвитку.

GIZ діє в Україні за дорученням п`яти німецьких міністерств, Європейського Союзу (ЄС), а також урядів Великої Британії та Швейцарії. Наприклад, у рамках напряму «Ефективне державне врядування» компанія підтримала систему електронних публічних закупівель ProZorro. Ця система сприяє чесній конкуренції та заощаджує публічні кошти. Мета організації в Україні – сприяння міжнародній співпраці задля сталого розвитку та проведення міжнародної освітньої роботи.

Нагадуємо, що в Україні ухвалили закон, який дозволить отримувати до мільярда доларів грантів та інвестицій на відбудову.

Фото: Giz Ukraine/Linkedin

Читати далі