Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як отримати статус інвалідності внаслідок війни. Досвід жителя Чернігівщини та поради від юриста

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

Юрій Рудецький отримав поранення через російський обстріл Чернігова в березні минулого року. Чоловік пройшов тривале лікування й оформив інвалідність І групи. Окрім цього, він планує оформити статус інвалідності внаслідок війни через мінно-вибухову травму. 

Зараз Олександр збирає необхідні документи для судово-медичної експертизи. ШоТам на прикладі історії Юрія та порад юриста розповідає, що робити, аби отримати статус людини з інвалідністю внаслідок війни, та на що звернути увагу.

Отримав поранення у власному домі

Юрій Рудецький – раніше директор спортивної бази – зустрів повномасштабне російське вторгнення на Чернігівщині. У ніч з 4 на 5 березня чоловік отримав поранення ніг, живота й руки у власному домі через російський авіаналіт на місто. Дім та прибудинкові приміщення були повністю зруйновані внаслідок атаки. Юрія лікували спершу в Чернігові, а згодом у Києві. 

Чоловік отримував медичну допомогу та паралельно почав оформлювати інвалідність, адже втратив можливість працювати. Спершу Юрій звернувся до сімейного лікаря. Той разом з комісією приїхав до нового місця проживання чоловіка в Конотопі, де оглянув усі поранення, видав невеликий формуляр з переліком спеціалістів, яких необхідно відвідати – ЛОРа, хірурга, травматолога, невропатолога – та список документів, які треба зібрати для оформлення інвалідності.

Юрій Рудецький, який постраждав від мінно-вибухової травми, розповідає про процес оформлення інвалідності. Фото: ШоТам

Під час лікарського огляду та бесіди Юрію встановили І групу інвалідності категорії В, адже чоловік не міг пересуватися без сторонньої допомоги. Однак у причині інвалідності було зазначено захворювання, хоча в усіх висновках лікарів згадувалася мінно-вибухова травма, яку він і отримав. Знайома Юрія, яка теж проходила цю процедуру, порадила звернутися до поліції для відкриття кримінальної справи про поранення під час бойових дій. 

Поліція передала справу в СБУ, де нею займається слідчий, який має видати довідку про занесення справи в Єдиний реєстр кримінальних проваджень. Зараз для СБУ Юрій має надати всю історію свого лікування, аби вони теж відкрили кримінальне провадження, а також оформили документи, необхідні для судово-медичної експертизи. Юрій каже, що найскладніше в процесі оформлення статусу – це відсутність інструкції щодо дій людини, яка отримала травму.

Юрій Рудецький у своєму домі в Конотопі розповідає про документи, які мусить зібрати для судово-медичної експертизи. Фото: ШоТам

Дві медичні комісії та пакет документів

Аби оформити інвалідність, визначити групу й отримати відповідний статус, потрібно зробити наступні кроки:

 1. Звернутися до сімейного лікаря для медичного обстеження та лікування: протягом п’яти днів необхідно здати всі аналізи й отримати від лікарів висновки про хворобу.
 2. Лікарі заповнюють спеціальну форму, яку розглядає лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) при лікарні.
 3. Якщо ця комісія підтверджує у формі наявність у людини інвалідності, то далі її направляють на МСЕК (медико-соціально-експертну комісію), яка протягом п’яти робочих днів визначає групу інвалідності, її причину, види робіт, рекомендовані людині за станом здоров’я тощо. Під час проходження цієї комісії людину має супроводжувати її сімейний лікар або голова комісії в лікарні.
 4. Для МСЕК потрібно зібрати необхідні документи: форму, заповнену лікарською комісією, оригінали довідок від лікарів, оригінал та копію паспорта, медичну карту, а також трудову книжку та її копію.

Під час воєнного стану люди можуть звертатися до лікарських комісій медичних закладів незалежно від місця реєстрації та проживання. Якщо людина не може відвідати експертизу МСЕК, то вона може ухвалити рішення на основі висновків лікарської комісії при медичному закладі.

Для консультації щодо отримання інвалідності та її оформлення можна звернутися на гарячу лінію Центру безбар’єрності правової допомоги за номером 0 800 312 103.

Цивільні можуть отримати статус інвалідності внаслідок війни

Юрист громадської організації «Fight For Right» Ярослав Бочко каже, що з початком повномасштабної війни збільшилася кількість людей, які отримали травми від вибухонебезпечних предметів. Якщо цивільна людина перебувала на територіях проведення бойових дій та отримала там травму, то може отримати й статус людини з інвалідністю внаслідок війни. Але якщо людина отримала інвалідність на територіях, де немає чи не було бойових дій, то зазвичай їй відмовляють у такому статусі. 

«На момент звернення щодо отримання статусу інвалідності внаслідок війни людина вже повинна мати встановлену інвалідність, а далі звернутися самостійно чи через довірену особу до комісії при Міністерстві у справах ветеранів.

Потрібно принести заяву, копію паспорта, довідку про присвоєння картки платника податків, копії первинної облікової медичної документації, довідки МСЕК про встановлення інвалідності, медичну довідку щодо характеру ушкодження та витяг з Єдиного державного реєстру судових розслідувань, де відкрите кримінальне провадження. Протягом 30 днів комісія розглядає заяву, а далі схвалює її чи відмовляє», – пояснює Ярослав Бочко.

Ярослав Бочко, юрист громадської організації «Fight For Right», надає юридичні консультації на гарячій лінії ГО. Фото з сайту «Fight For Right»

Люди з інвалідністю мають великий перелік пільг від держави

Юрист каже, що люди зі статусом інвалідності внаслідок війни отримують пільги на комунальні послуги, проїзд міським та приміським транспортом, право на позачергове забезпечення житлом, протезування, безкоштовне медичне обслуговування, встановлення квартирного телефону та забезпечення технічними засобами реабілітації. Детальніше про пільги для людей з різними групами інвалідності можна дізнатися на сайті Національної асамблеї людей з інвалідністю.

Згідно з інструкцією на сайті, аби отримати пільги, потрібно підготувати один з таких документів:

 • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення;
 • довідка про призначення виплат за Законом «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»;
 • довідка про видачу державної соціальної допомоги людям, які не мають права на пенсію, та людям з інвалідністю.

Читайте також: Як в Україні безкоштовно отримати протез

Треба обов’язково звертатися до поліції щодо кримінального провадження

За словами юриста, процес отримання інвалідності внаслідок війни може пришвидшити кримінальне провадження про шкоду здоров’ю людини, яка постраждала від мінно-вибухової травми. Тому насамперед треба звернутися із заявою до Національної поліції, яка може передати справу до СБУ. 

А ще медичні працівники, які надаватимуть першу медичну допомогу, мають також обов’язково зазначити, що пацієнт отримав травму внаслідок мінно-вибухового поранення.

Люди, які прагнуть отримати статус інвалідності внаслідок війни, можуть укласти договір з адвокатом, який збиратиме необхідні документи, або ж звертатися по юридичні консультації до правозахисних організацій. Звернутися на гарячу лінію організації «Fight For Right» для безкоштовної юридичної консультації можна за номером 0 800 30 66 33.

Ярослав Бочко каже, що статус інвалідності внаслідок війни визначає комісія МСЕК на основі висновку комісії при Міністерстві ветеранів, яка встановлює причинно-наслідковий зв’язок інвалідності та видає про це висновок. Комісія МСЕК також видає людині довідку і на підставі цієї довідки та висновку комісії при Міністерстві ветеранів людина з інвалідністю звертається до Управління соціального захисту населення за місцем проживання. Там людині видають посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (паперове чи електронне), а також нагрудний знак ветерана війни.

Юрист радить людям, які хочуть отримати такий статус інвалідності детально вивчити свої права, спілкуватися в письмовій формі та завжди перевіряти інформацію на офіційних державних сайтах.

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Суспільство

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так, згідно з інформацією МОЗ, станом на січень 2024 року з початку повномасштабної війни понад 70 000 медпрацівників пройшли навчання за програмою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) від Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає про те, як отримати психологічні послуги на первинній ланці. 

Як сімейні лікарі надають психологічну допомогу: приклад Ворзельської амбулаторії

В Україні 865 медзакладів уже надають психологічні послуги в межах проєкту МОЗ «Інтеграція послуги з охорони психічного здоров’я на первинній ланці медичного обслуговування». 

У Ворзельській амбулаторії на Київщині пацієнти та пацієнтки також мають можливість знайти психологічну підтримку в лікарів. Тут щодня приймають 2-3 людей, які звертаються зі скаргами на свій психологічний стан. Найчастіше це ті, що пережили окупацію російськими збройними силами чи постраждали від вибухонебезпечних предметів. 

Пацієнтка чекає на прийом у коридорі Ворзельської амбулаторії. Фото: ШоТам

«Пацієнти(-ки) звертаються не відразу з тим, що можуть сказати про погіршення сну, роздратованість. Вони можуть звертатися з різними ознаками порушення фізичного здоров’я», – розповідає сімейна лікарка Ворзельської амбулаторії Оксана Бруяка.

У медичному закладі сімейний лікар, терапевт чи педіатр може:

 • оцінити психічний стан пацієнта/-ки;
 • надати медичну та психологічну допомогу;
 • виписати ліки;
 • направити на додаткові лабораторні дослідження;
 • скласти план лікування;
 • надати психологічну підтримку членам родини пацієнта/-ки чи тим, хто доглядає за ним/нею;
 • навчити техніки самодопомоги.

Перевірити, чи ваш медичний заклад підписав з НСЗУ пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» на ці послуги, можна за посиланням. 

Лікарі первинної ланки також можуть перенаправити пацієнтів до профільних спеціалістів – психологів чи лікарів-психіатрів.

Лікарі Ворзельської амбулаторії за роботою. Фото: ШоТам

«До Ворзеля приїжджають фахівці-психологи з міжнародної гуманітарної місії «Лікарі світу». Також у нас є лікар-психіатр – він працює в Бучанському консультативно-діагностичному центрі», – розповідає Оксана Бруяка.

Звернутися до сімейного лікаря можна навіть перебуваючи за кордоном

Звернутися до сімейних лікарів за психологічною підтримкою можна й онлайн у лікарнях, які надають послуги дистанційно. 

У Ворзельській амбулаторії є пацієнти(-ки), які мають підписані декларації, але територіально перебувають за кордоном. Такі пацієнти(-ки) отримують психологічну допомогу онлайн або їх перенаправляють до інших фахівців. 

Де ще можна отримати психологічну допомогу

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) в липні 2023 року оприлюднила карту з усіма медзакладами, які надають психологічну та психіатричну допомогу безоплатно. Наразі можна звернутися до понад 12 тисяч лікарів по всій Україні.

Читайте також: Психологічна допомога: чому це важливо та як організувати в громаді

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Читати далі

Суспільство

Розробили інтерактивну мапу книжкової екосистеми України

Опубліковано

Український інститут книги запустив інтерактивну карту книжкової екосистеми України.

Про це повідомили на сайті інституту.

«Набуття звички читання як щоденної практики є вкрай важливим завданням державної політики України, адже це впливатиме не лише на формування читацької грамотності та якість здобуття освіти, а також на розвиток критичного мислення, самореалізацію українців та розвиток людського потенціалу загалом», — ідеться в повідомленні.

Зазначається, що інтерактивна мапа книжкової екосистеми України сприятиме популяризації читання та наблизить книгу до українського читача.

Інтерактивна мапа – це зручний і корисний інструмент, що містить багато інформації про місця та події, які потрібні читацькій аудиторії.

Читайте такожЯк українці рятували Луганську бібліотеку в евакуації

У першому шарі зібрана інформація про книгарні України. Найближчим часом на мапу додадуть шари з літературними музеями та книжковими фестивалями.

На сьогодні на карті відмічено 447 книжкових магазинів, а з самою картою можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, біженка з Київщини відкрила українську бібліотеку в Катовіце.

Також ми розповідали, що у Вінниці відкрили мобільну бібліотеку для неформального навчання молоді і дітей.

Фото: ubi.org.ua.

Читати далі

Суспільство

Uber передав Україні $1 млн на машини швидкої допомоги

Опубліковано

Компанія Uber передала один мільйон доларів на автомобілі екстреної медичної допомоги для України.

Про це в середу, 28 лютого, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

«Неймовірні новини від United24: Uber передали Україні 1 000 000 $ на машини швидкої допомоги. Загалом Uber, а також водії та клієнти компанії з усього світу пожертвували вже понад 4 мільйони доларів США на автомобілі швидкої допомоги», — йдеться у повідомленні.

В United24 відзначили, що завдяки партнеру вже придбали та доставили 49 реанімобілів, які щодня рятують життя.

Читайте також: Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Про Uber

Uber — американська компанія, що створила однойменний мобільний застосунок для пошуку, виклику та оплати таксі або приватних водіїв. Застосунок доступний у більш ніж 200 великих містах в 67 країнах світу. З 30 червня 2016 року сервіс Uber став доступним в Україні.

Про UNITED24

Ініціатива UNITED24 запрацювала 5 травня. Це платформа для збору коштів на допомогу Україні, що надає можливість зробити донейт в один клік із будь-якої країни. Усі кошти надходять на рахунки Національного банку України, закріплені за профільними міністерствами: Міністерством оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством інфраструктури України. Станом на 12 січня 2023 року через платформу вдалося зібрати понад 10 мільярдів гривень.

Нагадаємо, Україна отримала 10 «швидких» від уряду Кореї.

Раніше ми повідомляли, що Барбара Стрейзанд передала реанімобіль Вишгороду на Київщині.

Фото: МОЗ України.

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення