Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як окупанти шкодять українським ґрунтам – результати дослідження у Сартанській громаді Донеччини

Партнерський матеріал

Опубліковано

Внаслідок бойових дій частина земель Сартанської громади, що неподалік Маріуполя, може виявитися непридатною для користування. Ще на початку минулої весни тут велися активні бої, а нині територія громади тимчасово окупована. Однак науковцям вдалося проаналізувати, наскільки ці землі забруднені, та як їх можна відновлювати після деокупації.

Про це йдеться в дослідженні «Вплив війни росії проти України на українські ґрунти», проведеного ГО «Екодія».  

Щоб визначити рівень забруднення, науковці досліджували високоточні супутникові знімки за березень 2022 року, коли на території громади велися активні бої. На них відстежували дії, які несуть небезпеку для ґрунтів: маневри військ, зведення укріплень чи траншей, вибухи та обстріли. Крім того, науковці провели лабораторні дослідження проб ґрунту, наданих українськими військовими до тимчасової російської окупації цих територій.  

Для Сартанської громади характерним шкідливим чинником був розрив термобаричних боєприпасів – таких, що розпилюють у повітрі займисту речовину, яка потім підривається, утворює полум’я і знищує все живе. Для ґрунтів це небезпечно не лише пожежами. Різка зміна температури порушує тепловий та водний режим, а також шкодить ґрунтовому біорізноманіттю, знищуючи організми, що в ньому мешкають. Це зрештою впливає на родючість цих ґрунтів та їх здатність відновлюватися.  

Читайте також: Як говорити з владою про проблеми довкілля, та чому моніторинг якості повітря під час війни – це важливо

Аналізи проб показали високий рівень забруднення важкими металами, зокрема свинцем та міддю. Такі речовини, опиняючись в ґрунті, можуть розчинятися у воді та разом з нею мігрувати у рослини. Це може спричинити стрес для самих рослин і порушити внутрішні процеси їх розвитку. Та якщо на таких землях вирощувати харчові культури, то зрештою важкі метали можуть через їжу потрапляти в організм людей та шкодити їх здоров’ю.  

Дослідження наслідків такого забруднення для здоров’я поодинокі, але докази його шкоди вже є. Доведено, що важкі метали можуть сприяти порушенню роботи нервової системи чи системи кровотворення, а деякі навіть можуть нести канцерогенний ефект. Забруднення важкими металами може загрожувати ще й вагітним жінкам та дітям. Так, через вплив високого вмісту барію, молібдену, кобальту та кадмію у Секторі Гази у Палестині почастішали випадки передчасних пологів та вроджених вад у немовлят.  

Рівень пошкодженості ґрунтів визначали для кожної ділянки окремо, враховуючи типи та ступінь забруднення, наприклад, засміченість території. І на основі цього визначали, наскільки землі придатні для подальшого використання та як їх варто відновлювати. Та варто враховувати, що на цю громаду також очікує деокупація, під час якої наймовірніше тут знов вестимуться бойові дії, тобто ситуація може погіршитися.  

«Фізичний, механічний та хімічний вплив бойових дій на ґрунти може різко змінити їх характеристики та зробити непридатними, а часом і небезпечними для використання, зокрема у сільському господарстві. Тож у повоєнному відновлені громад, особливо тих, що потерпали ще й від окупації, необхідно аналізувати стан ґрунту і визначати, як із ним далі поводитися. Так, на сильно пошкоджених землях вирощувати продуктів не можна узагалі. Найкраще і найдешевше рішення для них – це консервація, тобто тимчасове припинення будь-якої діяльності на цій землі, щоб дати їй відновитися природним способом», – коментує Лоріна Федорова, фахівчиня зі сталого землекористування ГО «Екодія».  

За наявності ресурсів для менш пошкоджених земель можна застосовувати й інші практики, як-от запропоновані Сартанській громаді агротехнічна меліорація (заходи для поліпшення родючості) чи фітоекстракція/фітосанація (висадка рослин, що поглинають або розщеплюють забрудники в ґрунті, очищуючи його). Та для кожного випадку має обиратися окремий підхід, зважаючи на стан ґрунту, тип забруднення і можливості громади.    

Більше про дослідження, його методи та результати можна послухати на записі його презентації.  

Фото: mepr.gov.ua

Суспільство

Сили ППО вночі знищили 84 повітряні сили: 58 БПЛА та 26 ракет

Опубліковано

У ніч на 29 березня Повітряні Сили ЗСУ знищили 58 ударних дронів ворога у межах Київської, Черкаської, Полтавської та Дніпропетровської, а також 17 крилатих ракет.

Про це повідомляє Микола Олещук, командувач Повітряних сил ЗСУ.

Зазначається, що окупанти атакували:

  • 3-ма аеробалістичними ракетами “Кінжал”;
  • 9-ма керованими авіаційними ракетами  Х-59;
  • 2-ма балістичними ракетами “Іскандер-М”;
  • 21-єю крилатою ракетою х-101;
  • 17-ма крилатими ракетами Х-22;
  • 60-ма ударними безпілотниками типу “Shahed”.

В результаті бойової роботи знищено:

  • 5 керованих авіаційних ракет Х-59
  • 17 крилатих ракет Х-101;
  • 4 крилаті ракети “Іскандер-М”
  • 59 з 60-ти “шахедів”.

Читати також: У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Більшість цілей знищено силами та засобами мобільних вогневих груп Сил оборони України. Також до відбиття повітряного нападу залучилась винищувальна авіація, зенітні ракетні підрозділи Повітряних Сил та засоби РЕБ.

Про Повітряні Сили

Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.

Нагадаємо, коли в Україні запустять додаток “Армія+” для військових.

Також ми повідомляли, що Міносвіти розробляє рекомендації з використання штучного інтелекту в школах.

Фото: Повітряні сили

Читати далі

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство7 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: