

Суспільство
Як окупанти шкодять українським ґрунтам – результати дослідження у Сартанській громаді Донеччини
Внаслідок бойових дій частина земель Сартанської громади, що неподалік Маріуполя, може виявитися непридатною для користування. Ще на початку минулої весни тут велися активні бої, а нині територія громади тимчасово окупована. Однак науковцям вдалося проаналізувати, наскільки ці землі забруднені, та як їх можна відновлювати після деокупації.
Про це йдеться в дослідженні «Вплив війни росії проти України на українські ґрунти», проведеного ГО «Екодія».
Щоб визначити рівень забруднення, науковці досліджували високоточні супутникові знімки за березень 2022 року, коли на території громади велися активні бої. На них відстежували дії, які несуть небезпеку для ґрунтів: маневри військ, зведення укріплень чи траншей, вибухи та обстріли. Крім того, науковці провели лабораторні дослідження проб ґрунту, наданих українськими військовими до тимчасової російської окупації цих територій.
Для Сартанської громади характерним шкідливим чинником був розрив термобаричних боєприпасів – таких, що розпилюють у повітрі займисту речовину, яка потім підривається, утворює полум’я і знищує все живе. Для ґрунтів це небезпечно не лише пожежами. Різка зміна температури порушує тепловий та водний режим, а також шкодить ґрунтовому біорізноманіттю, знищуючи організми, що в ньому мешкають. Це зрештою впливає на родючість цих ґрунтів та їх здатність відновлюватися.
Читайте також: Як говорити з владою про проблеми довкілля, та чому моніторинг якості повітря під час війни – це важливо
Аналізи проб показали високий рівень забруднення важкими металами, зокрема свинцем та міддю. Такі речовини, опиняючись в ґрунті, можуть розчинятися у воді та разом з нею мігрувати у рослини. Це може спричинити стрес для самих рослин і порушити внутрішні процеси їх розвитку. Та якщо на таких землях вирощувати харчові культури, то зрештою важкі метали можуть через їжу потрапляти в організм людей та шкодити їх здоров’ю.
Дослідження наслідків такого забруднення для здоров’я поодинокі, але докази його шкоди вже є. Доведено, що важкі метали можуть сприяти порушенню роботи нервової системи чи системи кровотворення, а деякі навіть можуть нести канцерогенний ефект. Забруднення важкими металами може загрожувати ще й вагітним жінкам та дітям. Так, через вплив високого вмісту барію, молібдену, кобальту та кадмію у Секторі Гази у Палестині почастішали випадки передчасних пологів та вроджених вад у немовлят.
Рівень пошкодженості ґрунтів визначали для кожної ділянки окремо, враховуючи типи та ступінь забруднення, наприклад, засміченість території. І на основі цього визначали, наскільки землі придатні для подальшого використання та як їх варто відновлювати. Та варто враховувати, що на цю громаду також очікує деокупація, під час якої наймовірніше тут знов вестимуться бойові дії, тобто ситуація може погіршитися.

«Фізичний, механічний та хімічний вплив бойових дій на ґрунти може різко змінити їх характеристики та зробити непридатними, а часом і небезпечними для використання, зокрема у сільському господарстві. Тож у повоєнному відновлені громад, особливо тих, що потерпали ще й від окупації, необхідно аналізувати стан ґрунту і визначати, як із ним далі поводитися. Так, на сильно пошкоджених землях вирощувати продуктів не можна узагалі. Найкраще і найдешевше рішення для них – це консервація, тобто тимчасове припинення будь-якої діяльності на цій землі, щоб дати їй відновитися природним способом», – коментує Лоріна Федорова, фахівчиня зі сталого землекористування ГО «Екодія».
За наявності ресурсів для менш пошкоджених земель можна застосовувати й інші практики, як-от запропоновані Сартанській громаді агротехнічна меліорація (заходи для поліпшення родючості) чи фітоекстракція/фітосанація (висадка рослин, що поглинають або розщеплюють забрудники в ґрунті, очищуючи його). Та для кожного випадку має обиратися окремий підхід, зважаючи на стан ґрунту, тип забруднення і можливості громади.
Більше про дослідження, його методи та результати можна послухати на записі його презентації.
Фото: mepr.gov.ua
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ