Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як один забіг країнами Європи перетворився на спортивний проєкт для «діток дощу»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Спорт надзвичайно важливий для дітей з розладами спектру аутизму. Однак сила натовпу часто бере верх і батьки таких діток ховаються у будинках, захищаючись від ставлення оточуючих. Щоб позбутися стереотипів та через ігрові змагання навчити малюків взаємодіяти між собою, у Києві три роки тому започаткували проєкт «Kids Autism Games».

За цей час вже понад 150 дітей з аутизмом взяли участь у проєкті, головною метою якого є соціалізація дитини. Тренери розвивають у них дрібну моторику, поліпшують фізичний стан і прищеплюють любов до спорту. А почалося все з одного забігу країнами Європи майбутньої кураторки проєкту Наталі Мартіашвілі.

Наталя Мартіашвілі,
Наталя Мартіашвілі,

Кураторка проєкту «Kids Autism Games»
Волонтерка. Працювала 12 років у фінансовій сфері, потім змінила діяльність на спортивну сферу

Пробігла Європою за 2 місяці

Я 12 років працювала у фінансовій сфері — це був банківський та страховий напрямок. На початку 2014 року я вирішила трішки змінити вектор своєї діяльності та розвитку. І дуже випадково потрапила у бігову спільноту, коли вона тільки зароджувалась у Києві. Ба більше, я взяла участь у проєкті, де 12 людей протягом 53 днів бігли естафетою 14 країнами Європи. Це було присвячено нашій євроінтеграції — як подяка Європі. І ми хотіли сказати, що ми — нація, яка хоче до європейської спільноти, сповідує такі ж цінності, бажає розвиватись і потребує навчання.

Поки ми перебували у своїй біговій історії, ми бачили світову практику, як люди ставляться до спорту і зокрема до бігу, до легкої атлетики. Європейці  займаються спортом щодня. Біг поєднує людей через кордони, попри будь-які розбіжності у світоглядах. Біг — це як мова спілкування. 

Ми — не нудна шкільна фізкультура

І після цього ми повернулись в Україну і створили благодійну організацію, яку назвали «Спорт заради миру». Ми провели багато різних проєктів. Хотіли показати, що біг, який був у нас у дитинстві у школі — нудний і не цікавий — може бути веселим і корисним. Є дійсно ще є великі проблеми в цьому напрямку, тому що фізкультура в освітніх закладах взагалі перестала існувати. 

Заняття з дітьми на НСК «Олімпійському»

У європейських школах досить поширена легка атлетика, яка містить в собі великий комплекс вправ, і додатково до неї додається яскраве спортивне обладнання. Ми на базі здобутого досвіду закупили інвентар, розробили комплекс вправ і з власними тренерами поїхали у великий проєкт Україною. Робили фанові дитячі забіги між командами від кожної школи міста спільно з міністерствами освіти та спорту. Так проїхали приблизно 15 міст, участь у яких взяли приблизно 9 тисяч школярів.

Багато людей чули про наші проєкти, зокрема, заняття дитячою легкою атлетикою. Наприкінці 2016 року мені написали мої друзі й попросили позайматися з дітками з розладами спектру аутизму. На той час ми не мали жодного розуміння, що таке аутизм. Я не зіштовхувалася з цим і не чула взагалі про такі порушення. Я подзвонила тренерам, і вони сказали: «Нумо звісно Так, позаймаємося!». Так ми запустили початкову тестову групу для 20 діток і десь з лютого 2017 року почали з ними займатись. Як площадку для занять ми обрали НСК «Олімпійський».

Підлітки вже втрачають інтерес до спорту

Для дітей заняття в нас здійснюється за кошти благодійних внесків. Коли ми починали, це був волонтерський проєкт. Але існувати багато років зусиллями волонтерів немає можливості. Тому ми постійно шукаємо і залучаємо фінанси від благодійників на закупівлю обладнання, оплату оренди та зарплату тренерів. З цим теж є інколи проблеми, тому ми робимо різноманітні акції та намагаємося зібрати гроші на ту чи іншу потребу.

Сьогодні наш проєкт — це спільнота для сімей з дітьми з розладами спектру аутизму. Переважно ми працюємо з дітками від 2 років. Іноді батьки приходять з малюками, які тільки починають ходити, але вже намагаються займатися. В групі у нас дуже яскраве і кольорове обладнання, їм весело і цікаво. Але ми все ж таки ставимо вікове обмеження від 2 до 12 років, бо потім дітки вже не займаються. Їм вже стає нудно.

Навчання проходить кожну неділю на НСК «Олімпійському», це три групи по 20 дітей. З ними займаються від 4 до 6 тренерів. Діти бігають по стадіону, в них є розминка, певний комплекс різноманітних вправ з фізичним навантаженням і з пальчиковою гімнастикою. Під час жорсткого карантину ми проводили заняття у Zoom.

«Парашут» не в змозі зупинити нашого Артема

Дітки всі дуже різні, і коли вони вперше потрапляють у групу, дуже налякані. Хтось адаптується дуже швидко, комусь потрібен більш як місяць. Але потім вони вже добре контактують один з одним. Комусь подобається яскравий великий фітнес-м’яч, комусь — бар’єри, іншим — перестрибувати чи перелазити через щось. У нас є десятирічний хлопчик Артем, який не відчуває певної втоми й ганяє настільки, що тренери втомлюються його наздоганяти. Ми навіть надягали йому на талію професійне обладнання «парашут», який мав би уповільнювати й трішки навантажувати його біг. Але для Артема це виявилося не важко.

Хлопчик, на ім’я Артем займається з професійним обладнанням «парашут»

Дуже багато дітей після занять почуваються більш впевнено. Були деякі сім’ї, які не мали можливості спускатися в метро, тому що дитина дуже погано себе поводила, кричала і боялась. Але після того, як вони вже бігали з нами у марафонах, спокійно почали спускатися в метро і почувати там себе більш комфортно.

Набір закрили через дві години

Насправді те, що я побачила, мене сильно шокувало. Всі ці діти дуже різні, багато з них взагалі не спілкуються. Вони потребують особливого ставлення. Коли ми розробляли програму для занять, різні фахівці давали нам поради. Зокрема, що не потрібно одягати щось яскраве, торкатися дитини чи вмикати музику. Але, поспілкувавшись з тренерами, ми вирішили працювали навпаки. Ми робили все не за правилами, тому що у житті потім ніхто не буде створювати умов для цих діток. Такий підхід до роботи з дітьми дає нам змогу боротися зі стереотипним сприйняттям.

У столичній школі ми знайшли заслуженого вчителя України, яка зібрала нам дуже якісний тренерський склад. Ці педагоги мали певний досвід роботи в інклюзивних класах, включаючи роботу з дітьми з розладами спектру аутизму.

Читайте також: Книги для дітей з аутизмом: як «ДивоГра» рятує український ринок від браку інклюзивної літератури

Батьки з самого початку активно долучали до процесу тренувань. Перша група була закритою, а потім ми вже відкрили перший набір до проєкту «Kids Autism Games», створили сторінку у Facebook, почали про себе розповідати. У серпні 2017 року ми написали, що відкриваємо новий набір. Хотіли взяти додатково 20 діток, але за 2 години довелося його закрили, тому що було подано більш як 60 анкет-заявок до проєкту. Ми були обмежені в кількості тренерів, тому не могли взяти більше учасників. Це як «циганська пошта» — додатково реклами не потребує. Батьки перебувають у спільнотах, спілкуються один з одним і розповідають про проєкт, який їм допомагає і йде на користь дитині.

Нас не допускали на загальноміські марафони

Для проєкту «Kids Autism Games» однією з головних задач ми ставимо ще й просвітницьку роботу з суспільством. Діти з розладами спектру аутизму потребують належного ставлення. Люди повинні бути більш толерантними до сімей, в яких виховується така дитина. Коли ми бачимо на вулиці, як хлопчик чи дівчинка кричить або падає, перше, що нам приходить на думку — що дитина невихована. А насправді у неї може бути розлад аутичного спектру, і їй дуже боляче або погано. Таким чином вона може доносити батькам те, що не може пояснити словами.

Учасники проєкту «Kids Autism Games»

Через те, що батьків засуджують за перебування у соціумі з дітьми з розладами спектру аутизму, вони максимально уникають будь-якого перебування у соціумі. Або коли така дитина потребує інклюзивного класу, а суспільство робить так, щоб її там не було. Бо вона, мовляв, розумово не розвинута або може заважати іншим дітям. З цим дуже багато проблем у звичайному житті родини.

Тому ми намагаємося влаштовувати акції, де максимально розповідаємо про таких дітлахів. Наприклад, спільно з «Київським метрополітеном» проводили у соцмережах акцію «Притулятися». В межах акції ми випускали друкований мерч, який можна було придбати на марафонах. Хотіли пояснити людям, що щодня у метрополітені ми бачимо напис «Не притулятися», але кожен з нас іноді потребує саме притулитися до когось і знайти підтримку. Допомоги часом потребують, зокрема, й діти з розладами аутичного спектру. 

Цієї зими — новий набір

Зараз ми знімаємо 10 відеоуроків, які будемо викладати на нашому сайті. Кожен зможе зайти та переглянути їх. Наші тренери показують, як можна займатися дома, маючи лише підручні засоби: книжку, мотузку, парасольку, рушник тощо. Спорт може бути доступним тут і зараз, і побутові речі допоможуть у розвитку м’язів спини та покращать фізичний стан дитини.

Цей рік дуже сильно змінив нас, і ми швидко потребували змін. Тому що під час карантину діти були закриті вдома, багато з них затрималися у своєму розвитку. Тому ми зробили проєкт онлайн. І зараз створюємо платформу навчання, де дитина з батьками може зайти у свій власний кабінет і мати заняття прямо вдома.

Заняття з дітьми на НСК «Олімпійському»

Наступний набір діток ми плануємо у лютому 2021 року. Наразі ми можемо розширитися до 100 дітей, дібравши ще 40. Також чекаємо на весну. Маємо надію, що повернемося до звичайного життя і зможемо брати участь у забігах. Дітям потрібно перебувати не тільки в нашому соціумі, а й виходити у світ.

Чекайте занять у своєму місті

Ми плануємо розширювати наш проєкт. Зараз ми вже маємо програму, яку затвердили разом з Міністерством освіти і науки. Сподіваємося, що у цього року зможемо приступити до навчання тренерів в різних українських містах. Взагалі добре, що спортивна освіта за останні 5 років дуже сильно прогресує. Біг увійшов вже у життя багатьох. Марафон у 100 учасників у столиці плавно переростає у декількатисячні забіги. 

Головним успіхом на сьогодні я вважаю соціалізацію дітей, те, що вони вільно себе почувають у масових скупченнях. Вони слухняно бігають з нами. Наша спільнота вже на сьогодні має ім’я, яке поважають у сім’ях. Навіть якщо за цей період ми допомогли хоча б одній дитині, я б вважала це великим зерном.

Суспільство

Естонія передає Україні четвертий мобільний польовий шпиталь Role 2 

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Естонія анонсувала передачу для потреб ЗСУ мобільного польового шпиталю Role 2, який рятуватиме життя воїнів на фронті.

Про це повідомили у Міністерстві оборони України.

Зазначається, що це вже четвертий мобільний шпиталь, який передає Естонський центр оборонних інвестицій (ECDI) у співпраці з іншими державами-партнерами України. Цього разу до фінансування міжнародного проєкту долучилися також Німеччина та Ісландія.

Оголошення про передачу мобільного шпиталю зробили під час візиту міністра оборони Естонії до Києва.

Читайте також: Як евакуювати й правильно розміщувати маломобільних переселенців та чому це важливо для інших ВПО

Символічний ключ від шпиталю з рук міністра оборони Естонії Ханно Певкура прийняв Рустем Умєров та передав Командувачу Медичних сил ЗСУ, пані генерал-майору медичної служби Тетяні Остащенко.

«Знаю, наскільки зараз важкий час для вашої країни. Росія порушила сотні норм і принципів міжнародного права щодо України. Одного дня я бажаю, і буду бачити, як Росія понесе відповідальність за всі вчинені нею злочини. Вкотре запевняю, що Естонія буде разом з Україною та максимально допомагатиме, скільки буде потрібно», — зазначив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

Нагадаємо, Естонія передала Україні партію стрілецької зброї та боєприпасів.

Раніше українські рятувальники отримали від Естонії 4 повнопривідних авто на базі Ford.

Фото: mil.gov.ua; zonatactica.es.

Читати далі

Суспільство

«На зиму переїдемо з модульного гуртожитку у власний дім». У селі на Чернігівщині на місці руїн будують енергоефективне житло

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Село Новоселівка тримало першу лінію оборони Чернігова, тому тут так багато руйнувань: 148 будинків знищені вщент і ще 317 мали пошкодження. 

Але місцеві мешканці не опускають рук: за підтримки міжнародних фондів вже відремонтовано майже всі будинки з частковими пошкодженнями. Для тих, хто втратив житло повністю, будують нове. П’ять сімей вже цієї зими знову матимуть власний дім.

Поки люди проживають у модульних містечках від польських партнерів. Про руйнування та нові будинки з SIP панелей, читайте у матеріалі ШоТам.

Володимир Шелупець

Киселівський сільський голова.

Раніше нацисти, а тепер рашисти спалили будинки 

Село Новоселівка нашої громади було у першій лінії оборони Чернігова, тому саме там найбільше руйнувань. «Під нуль» зруйновано 148 будинків і ще 317 частково пошкоджені. Одразу коли окупанти пішли з нашої землі, ми створили комісію для обстеження руйнувань громади. Тоді ж ми розпочали писати листи до всіх відомих та невідомих нам благодійних фондів, також донори приходили через обласну воєнну адміністрацію. Відгукнулось багато організацій, та першим був Червоних Хрест – безплатно надали нам будівельні матеріали.

У Новоселівці 280 людей шукають на власний будинок. Фото: ШоТам.

Майже всі будинки, які були пошкоджені частково, вже відбудувалися і люди повернулись у свої домівки. Складніша ситуація з повністю знищеними будинками.

З перших днів звільнення до нас приїжджали різні делегації з Європи. Поляки миттєво відгукнулись на наші потреби та завезли три модульних містечка – одне в Новоселівку і два на Нижню базу у Чернігові, що також є частиною нашої громади. Ми щиро вдячні, що наші польські партнери так швидко допомогли дати людям дах над головою. 

Розпочали з підведення комунікацій: водопостачання та водовідведення профінансували Червоний Хрест та німецький фонд New Way, а от електроенергію та благоустрій робили коштом місцевого бюджету. 

Загалом такі містечка розраховані на 352 осіб, та, наприклад, у Новоселівці нині проживає 82 сімʼї, а це близько 280 осіб. Проживання безкоштовне – всі комунальні витрати покриваються місцевим бюджетом та через компенсації військової адміністрації. Взимку було важкувато через відключення електроенергії, та наші партнери допомагали. Нідерландці давали пальне для генераторів, то якось протримались. 

Партнери з Польщі встановили на Чернігівщині три модульних містечка. Фото: ШоТам.

Усі ці люди чекають на відновлення власного житла. Цього року за допомоги фонду Open Door Ukraine встановлюють чотири енергоефективні будинки в Новоселівці та ще один в селі Товстоліс. За даними нідерландців, вартість будівництва одного житла складає близько 30 тисяч євро. Це якісні, утеплені домівки з високоізоляційних SIP панелей, що мають гарантію використання 50 років. 

Світлана Максименко

жителька села Новоселівка, Чернігівської області.

На щастя, нам одним з перших запропонували відбудувати житло

24 лютого рано-вранці мені подзвонила невістка з Харкова і каже: «Харків бомблять, почалась війна». Яка війна? Ми не могли повірити. Ну так ходиш, руки ламаєш, не знаєш, що робить. У мене дочка живе через дорогу – пішла до неї. Згодом приїхав син та забрав нас до Чернігова, а чоловік залишився на господарстві. 

Ми як думали: ну два-три дні й перестануть, треба потерпіти і повернемось додому. А воно чим далі, тим сильніше і гірше. Потім звʼязку з ним зовсім не стало. Як чоловік потім розказував, не було ні світла, ні газу. Єдине, що рятувало – пічне опалення. І десь 5 березня разом зі сватами він приїхав до нас у Чернігів. 

Але і тут сильно бомбили, тому 19 березня волонтери вивезли нас до Новгород-Сіверського, де ми жили до кінця квітня. Приїхали, а там тиша. Незвично. Лиш час від часу виють сирени. 

Онучці всього 3 рочки і вона так боялась тих сирен, плакала, просила нас: «Бабулю, мамо, ходімте у підвал». Кажемо їй: «Не бійся, тут не стріляють». «Ні, ходімте у підвал». Потім вже звикла, заспокоїлась. 

Нашого будинку не стало 7 березня 2022 року. Сусіди розказали, що рашисти скинули дві авіабомби – так наш і всі навколишні будинки зруйнувались. Цей дім дістався у спадок від моєї тітки – вона дітей не мала, а ми допомагали їй по господарству та з усім. Тож вона нам і залишила будинок. Трошки підремонтували і восени 2014 року переїхали сюди жити. Але прийшли орки і тепер нічого немає – прямими влучаннями розбили все вщент: будинок, сарай, погріб і навіть город був весь у вирвах! 

Як прогнали орків, ми одразу повернулись. Але дому нема – самі руїни. Так ми стали жити у модульному містечку. Це непросто з власного будинку переїхати в малу кімнату зі спільним санвузлом, кухнею, дитячою. Довго звикали, але якось призвичаїлись.

Влітку вдома буде прохолодно, а взимку – тепло. Фото: ШоТам.

На щастя, нам одним з перших запропонували відбудувати житло. Приїхали представники сільради разом з нідерландським фондом – ми підходили під їхні вимоги. Дуже сильно вдячні їм за це. Поки тривали погодження та підготовчі етапи, то воно лячно було. Як почали зводить фундамент, а потім будинок, то на душі так тепло-тепло стає, що скоро увійду у своє вже. Знов буду сама собі хазяйка.

Ще незвично, що матеріал невідомий нам. Ми як звикли – цегла або ж блоки. А тут SIP панелі – сучасні технології! Влітку вдома буде прохолодно, а взимку – тепло. Матимемо дві кімнати та велику кухню-студію. Вже проклали опалення, труби для води. На днях мають залити підлогу. 

Потрошки і город відновимо. З усього саду лишилась одна маленька яблунька, що цього року навіть дала урожай. Волонтери привезли саджанці, ми вже посадили малину та полуницю. Квіти засіяли. Новий садок заклали, буде у нас ще груша, вишня, персик.

З усього саду вижила лише одна маленька яблунька. Фото: ШоТам.

Навколо люди теж рухаються: хто мав не сильних пошкоджень, вже навіть поремонтували. А от у кого знесено повністю, то от чекають як і ми. Нідерландці обіцяють з наступного року відбудувати житло й іншим людям. Так потрохи і село відродиться, і життя повернеться.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Читати далі

Суспільство

Данія виділяє на закупівлю боєприпасів для України понад $14 млн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Данія виділить 100 мільйонів данських крон (понад 14 мільйонів доларів) на програму закупівлі боєприпасів для українських військових від країн Європейського союзу.

Про це повідомили у Міноборони Данії.

Міністр оборони Троелс Лунд Поульсен зазначив, що українці досі перебувають у ситуації гострої нестачі артилерійських боєприпасів.

«Ми маємо щось зробити з цим, і завдяки цьому внеску Данія у співпраці з низкою інших країн ЄС бере на себе відповідальність за постачання Україні 155-мм боєприпасів для своєї артилерії. Данія сприятиме більшій кількості спільних закупівель боєприпасів і залишається готовою підтримувати Україну в довгостроковій перспективі», – заявив він.

Читайте такожГоспіталь для душі: мама «Привида Києва» відкрила на Прикарпатті реабілітаційний центр для захисників та їхніх родин

Закупівлі здійснюються під егідою Європейського оборонного агентства (EDA), до якого Данію прийняли 23 березня 2023 року. Проєкт спільної закупівлі боєприпасів формує загальну структуру та повноваження для держав-членів щодо здійснення спільних закупівель боєприпасів. Проєкт існує понад 8 років, EDA є власником контракту та координує закупівлі. Боєприпаси будуть доставлені в 2024 році.

«Абсолютно важливо, щоб допомога Україні базувалася на широкій співпраці між країнами-союзниками – зокрема через спільні закупівлі. Після скасування минулого року оборонного резервування ЄС у Данії з’явилася можливість повноцінно брати участь у європейській оборонній співпраці, зокрема і в рамках Європейського оборонного агентства», — сказав міністр оборони Данії Троелс Лунд Поульсен.

Нагадаємо, раніше Україна отримала перші 10 танків Leopard від Данії.

Також Данія передала Україні шість дронів для розмінування.

Фото: fmn.dk.

Читати далі