Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
IMG 0274 e1562595964736 IMG 0274 e1562595964736

Суспільство

Як Нововолинськ відмовляється від вугілля і стає енергетично незалежним

Опубліковано

Нововолинськ осучаснює своє енергоспоживання. Замінити декілька кілометрів тепломережі, закрити котельню, повністю модернізувати школу. У Нововолинську певні, що кроки до економного та усвідомленого енергоспоживання мають бути масштабними. Тому почали свій поступ до енергетичного майбутнього із серйозних змін у власному місті.

Нововолинськ – одне із наймолодших міст України. Наступного року воно святкуватиме своє 70-річчя. Своїм існуванням і стрімким розвитком місто зобов’язане вугіллю: поблизу розташовані чимало шахт. Почасти цей ресурс досі визначає його долю.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Проте влада і громада Нововолинська всіляко намагається позбутися цієї залежності. Один із способів зробити це – провести масштабну енергомодернізацію всього міста і зрештою перейти на альтернативні джерела енергії.

“Протягом багатьох років ми постійно подаємося на різні програми, їздимо на навчання щодо енергоефективності. Ми хотіли скоротити споживання енергії у місті, стимулювати жителів переходити на інші рішення. У планах було спорудження сміттєпереробного заводу”, – розповідає заступник міського голови Нововолинська Олександр Громик.

Нових енергетичних стандартів Нововолинськ досягає, зокрема, за допомогою Європейського Союзу. Сім років тому місто долучилося до програми «Угода мерів з клімату та енергії» та створило власний План дій стійкого енергетичного розвитку. Нововолинськ поставив собі амбітну мету – скоротити у місті викиди СО2 на 33% і споживання енергії на 1700 МВт-год щорічно.

У 2015 році Нововолинська міська рада виграла можливість реалізувати власний енергоефективний проект у рамках програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Завдяки йому можна було закрити стару неефективну котельню, замінити труби тепломережі у Центральному районі та модернізувати будівлю школи №7.

Цей проект виявився одним з наймасштабніших серед усіх аналогічних демонстраційних проектів Угоди мерів в Україні. Його бюджет склав більше 1,15 мільйони євро. Вклад Нововолинська становив 20%. Решту витрат взяв на себе Європейський Союз.

Із підтримкою жителів

На південній околиці Нововолинська розташовані два покинутих терикони. Їх насипали із виробіток однієї з дев’яти тутешніх шахт, яку закрили більше 15 років тому. Біля підніжжя одного з териконів розташована масивна будівля із червоної цегли. Зараз вона теж має закинутий вигляд.

Ще декілька років тому із цього приміщення опалювали південно-східний мікрорайон Нововолинська. Олександр Громик розповідає, що цю котельню навмисне спорудили біля шахти. Вона мала використовувати видобуте на підприємстві вугілля для своєї роботи.

“Ця котельня і раніше мала найнижчий коефіцієнт корисної дії серед усіх інших у місті. Коли ж ми перевели її з вугілля на природний газ, ефективність ще впала в декілька разів”, – заступник нововолинського міського голови пояснює, чому місто вирішило закрити «Південно-Східну» котельню.

Ще однією причиною відмови міста від цієї котельні стало те, що значна частина будинків, що вона опалює, – це приватні споруди. У них в декілька разів більше витрат тепла на один квадратний метр, ніж у багатоквартирних. А стара котельня та тепломережі збільшували збитки.

Відтак у рамках Угоди мерів будинки Південно-Східного мікрорайону підключили до інших, сучасніших котелень, збудувавши ефективні теплотраси. Таким чином вся система теплопостачання міста почала працювати ефективніше. Масивна червона будівля на південній околиці міста чекає на нового власника.

Паралельно із закриттям «Південно-Східної» котельні у Нововолинську розпочали модернізацію тепломережі у Центральному районі міста. Загалом замінили чи реконструювали більше 2 кілометрів труб.

“Останні роботи із тепломережею ми проводили 21-22 грудня. Опалювальний сезон у самому розпалі. Ми на декілька годин вдень вимикали тепло у будинках, поки люди були на роботі. Але ніхто із жителів не скаржився. Усі розуміли, що ця модернізації – для них”, – розповідає Олександр Громик.

За словами заступника міського голови, тепер підключені до нової мережі будинки отримують більше тепла, адже енергія не губиться, надходячи із котельні. Водночас вони убезпечені від раптових відключень опалення. Якісні труби забезпечують стабільне тепло.

Підрахунки Нововолинської міської ради свідчать, що така модернізація дозволяє місту економити 757 МВт-год на рік. Або мільйон гривень.

Від найбільших до найменших втрат тепла

“Ходімте зі мною на третій поверх. Я вам дещо покажу”, – говорить директор Нововолинської школи №7 Сергій Трофимчук щойно бачить Олександра Громика.

На найвищому поверсі закладу він зупиняється перед опалювальними трубами, що проходять під вікнами. Вже під час їх встановлення працівники з’ясували, що необхідно поставити додатковий захист для них. Щоби діти ненавмисне не пошкодили труби. Директор школи просить заступника міського голови знайти кошти для вирішення цієї проблеми.

Читайте такожЗекономити на опаленні вдвічі! Як це вдалось Вознесенську?

Олександр Громик жартує, що подібне стається щоразу, як він приїздить перевіряти роботи із термомодернізації школи №7. Але владі міста поки вдається уникати додаткових витрат на об’єкті. Хоча постійне виявлення нових потреб проекту щоразу відкладає його завершення.

“Фірма, що спершу виграла тендер, декларувала готовність виконати всі роботи. Але потім з’ясувалося, що вони не можуть виконати усі технічні вимоги. Так ми витратили ще рік на виготовлення нової проектно-кошторисної документації. І лише на другий раз провели тендер”, – пояснює затримки Олександр Громик.

Крім того, заважали інші недоліки у конструкції школи, що не були враховані у першій версії проекту модернізації. Наприклад, виявилося, що віконні рами у школі мають різні розміри. Щоби закупити нові склопакети одного зразка, необхідно було їх вирівняти. Також суттєвою проблемою стала стіна галереї школи на першому поверсі: вона виявилася нестійкого; необхідно було зміцнити споруду, перш ніж почати утеплення.

Школа №7 мала пройти модернізацію ще до кінця 2017 року. Сергій Трофимчук каже, що підрядник посиленно працює, щоби завершити роботи до вересня цього року.

Цю школу обрали для участі в проекті серед усіх приміщень, що є у комунальній власності. Адже енергомоніторинг продемонстрував, що саме у цій будівлі найбільші втрати енергії.

Відтак за проектом, у Нововолинській школі №7 мають встановити сучасну вентиляцію, замінити освітлення та усі вікна, утеплити стіни, встановити нову систему опалення та індивідуальний тепловий пункт. Разом усі ці заходи дадуть змогу школі економити 945 МВт-год енергії на рік. Це в два рази менше, ніж заклад споживав раніше.

Також завдяки модернізації школа отримає можливість самостійно виробляти енергію. Так на її даху встановили сонячні колектори, що дозволять підігрівати воду для всього приміщення.

“Я інколи емоційно говорю, що ця модернізація принесла багато проблем: ремонт затягнувся надовго, треба тепер думати, як облаштовувати територію зовні. Але це однозначна користь школі. Раніше ми заміняли по два-три вікна у класах – і вже відчували більше тепло. Наскільки ж тепло стане тепер”, – Сергій Трофимчук говорить, що досі у Нововолинську не робили такого масштабного ремонту у бюджетній установі.

Директор радий, що для участі у конкурсі обрали саме його школу. Адже самостійно заклад ніколи б не знайшов кошти на такі масштабні роботи.

Другий крок

Демонстраційні проекти, що зараз реалізуються у Нововолинську, також мають спільну назву «Перший крок у переході на відновлювальні джерела енергії. Нововолинськ». Для міста втілені зміни є масштабними. Але вони лише означають початок переходу його громади до економного та усвідомленого енергоспоживання і використання альтернативних джерел енергії.

Наступним кроком має бути сміттєпереробний завод. Ми вже давно маємо мрію про це. Декілька років тому був конкретний інвестор, який збирався це зробити. Але потім проект так і не був втілений в життя”, – Олександр Громик говорить, що зараз влада міста відшукала нового інвестора, у якого є предметний інтерес до створення такого заводу у Нововолинську.

Крім цього проекту, у планах міської влади інші кроки з енергомодернізації Нововолинська. Невдовзі утеплять ще одну школу та дитячий садочок, у яких виявили значні втрати тепла. Знову проведуть енергоаудит інших шкіл. За його допомогою визначать нові заклади, що потребують енергомодернізації.

У більшості котелень міста вже встановлені котли для твердого палива, більш екологічного за природний газ та вугілля. Але місто досі не має єдиної електронної системи моніторингу енергоспоживання. Її встановлення та заміна 30% тепломережі, що ще залишається немодернізованою, є на порядку денному нововолинської влади.

Заступник міського голови додає, що демонстраційний проект Угоди мерів у Нововолинську мав додаткову мету – пояснити містянам на наочних прикладах реальну користь від енергомодернізації. Влада міста всіляко заохочує жителів Нововолинська переходити на автономне опалення та утеплювати свої помешкання.

Автор фото та тексту: Михайло Драпак

Суспільство

Рятувальники тренувалися на вогневій смузі психологічної підготовки (ВІДЕО)

Опубліковано

У Кривому Розі працівники Державної служби надзвичайних ситуацій провели заняття на вогневій смузі психологічної підготовки з особовим складом підпорядкованих підрозділів.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Читайте такожЕкспартнер Uber завойовує ринок таксі: історія Cab про жінок за кермом та водіїв-«бомбіл»

Головною метою заняття було вдосконалення професійних навичок керівників гасіння пожежі під час роботи у задимленому середовищі та за умов високих температур.

Подібні заходи допомагають рятувальникам завжди бути готовими до дій за призначенням.

Читайте також“В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола”

Нагадаємо, в екстрим-парку Маріуполя ДСНСівці тренувалися рятувати людей.

Також на Закарпатті рятувальники провели майстер-клас військовим.

Як ми повідомляли раніше, у Києві рятувальники навчалися гасити пожежі в лісовій зоні.

Усі фото: dp.dsns.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Відкрився конкурс міні-грантів для союзників ЛГБТ+

Опубліковано

Freedom House в Україні відкриває конкурс міні-грантів для союзників та союзниць ЛГБТ+ в Україні.

Про це пише Гурт.

Організатори розглянуть проєктні пропозиції, спрямовані на підтримку ЛГБТ+ з боку союзників із різних суспільних груп і професій.

Кінцевий термін подачі заявок – 9 жовтня 2020 року.

Проєкти мають у своїй діяльності відстоюють і просувають ідеї захисту прав людини без дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності.

Пропозиції можуть надходити від різних суспільних груп і професій (зокрема, з кола дружніх вчителів, батьків, психологів, лікарів, журналістів, юристів, громадських і культурних діячів).

Читайте також“В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола”

Перевага надаватиметься проєктам від активістів та ініціатив із регіональних міст і селищ України.

За умовами конкурсу чотири найсильніші проєкти зі строком реалізації від 2 до 4 місяців отримають підтримку до $1000 (у гривневому еквіваленті).

Для подання заявки на отримання міні-гранту треба заповнити онлайн форму.

Конкурс мінігрантів здійснюється в рамках проєкту «Підтримка союзників із захисту прав ЛГБТ+».

Перелік ініціатив, що здобули мінігрант від Freedom House у минулому:

  • інтерв’ю з союзниками львівської громади від команди онлайн-видання “Секція”;
  • серія коротких відео “Про ЛГБТ у Сумах” від команди онлайн-видання “Трибуна-Суми”;
  • серія освітніх дискусій з регіональними моніторами Національного превентивного механізму від команди “Україна без тортур”;
  • серія статей на ЛГБТ+ тематику в сучасній українській літературі від Chytomo;
  • фотопроєкт та інформаційна кампанія про права ЛГБТ в Миколаєві.

Читайте також7000$ та виклик від Родрігеса: як це знімати фільм із людиною з ДЦП у головній ролі

Нагадаємо, Данія надає допомогу сім’ям, які економічно постраждали через карантин.

Як ми повідомляли раніше, в Україні шукають винахідників та екологічно дружні стартапи.

Головне фото: nippon.com.

Читати далі

Суспільство

На дорогах Кропивницького встановили комплекс автоматичної фіксації порушень ПДР

Опубліковано

У Кропивницькому встановили перший комплекс автоматичної фіксації порушень водіями правил дорожнього руху. Про це повідомляє пресслужба міськради.

Як це працює?

Повідомляється, що це сучасна система автоматичного виявлення порушень правил дорожнього руху і направлення отриманої інформації до центру обробки даних.

Система фіксує перевищення швидкості руху та номерні знаки автомобілів порушників. Потім інформація направляється до центру обробки даних у Києві. Комплекс автоматично визначає, які правила порушив водій та, відповідно до законодавства, визначає штраф  і надсилає протокол порушнику правил дорожнього руху.    

Читайте також: У Запоріжжі встановлять понад 30 додаткових камер відеоспостереження

“Відеокамери протягом місяця працюватимуть у тестовому режимі”, – відзначив начальник відділу з питань запобігання і виявлення корупції та взаємодії з правоохоронними та контролюючими органами міської ради  Олександр Шишко. 

Де встановили і скільки коштує

Такий комплекс з’явився на вулиці Холодноярській. Наступний планується  для розміщення на Бобринецькому шляху.

Вартість однієї системи становить близько 960 тисяч гривень. Міська влада планує закупити три таких комплекси лише у разі успішного проходження тестування.

Систему встановили задля профілактики правопорушень на дорогах Кропивницького. У першу чергу йдеться про перевищення швидкості. Оскільки це тестові комплекси, вони встановлюються там, де вже підведені системи відеоспостереження, комунікації. Такі системи можуть функціювати й без провідного інтернету.

Фото: kr-rada.gov.ua

Читати далі

Суспільство

У Черкасах відновлюють драмтеатр, який знищила пожежа

Опубліковано

У Черкаському обласному музично-драматичному театрі імені Т.Г. Шевченка триває реконструкція. Про це повідомляє пресслужба облдержадміністрації.

Зазначається, що тут триває реконструкція площі, встановлюється освітлення, облаштувують відпочинкову зону із урахуванням побажань громадськості, а також монтують нову сцену.

У театрі вже відремонтували приміщення в адміністративній частині будівлі, прочистили зовнішню каналізаційну мережу, замінили каналізаційні колодязі зовнішньої каналізації, демонтували тротуарну плитку та розпочали влаштування нової.

Читайте також: На Русанівці в Києві реконструюють комунальний кінотеатр: яким він буде

У залі виконуються роботи з улаштування глядацьких місць на 2-3 ярусах та улаштування майданчиків для маломобільних груп населення.

У залі виконуються роботи з улаштування глядацьких місць на 2-3 ярусах та улаштування майданчиків для маломобільних груп населення.

Зазначимо, що пожежа у приміщенні музично-драматичного театру сталася першого липня 2015 року. Тоді повністю згоріла глядацька зала на 600 місць, перекриття між поверхами, обвалився дах. Вогонь зруйнував 500 квадратних метрів площі театру. Відтоді заклад закрили на реконструкцію.

Фото: ck-oda.gov.ua

Читати далі
Суспільство2 хв. тому

Рятувальники тренувалися на вогневій смузі психологічної підготовки (ВІДЕО)

Суспільство32 хв. тому

Відкрився конкурс міні-грантів для союзників ЛГБТ+

Економіка1 годину тому

Найбільшу баржу в Україні урочисто спустили на воду (ФОТО)

Економіка2 години тому

Протидиверсійний катер «Гола Пристань» вийшов на службу після ремонту

Економіка2 години тому

Інвестиції на 3,8 млрд грн: в Україні планують передати в концесію 7 вокзалів

Суспільство3 години тому

На дорогах Кропивницького встановили комплекс автоматичної фіксації порушень ПДР

Економіка3 години тому

Проклали 60 метрів тунелю: як триває будівництво столичного метро на Виноградар (ФОТО)

Суспільство4 години тому

У Черкасах відновлюють драмтеатр, який знищила пожежа

Технології4 години тому

Міноборони прийняло на озброєння нову “вибухову” розробку

Технології5 години тому

Розробники додатку “Дія” запустили бета-тестування цифрового свідоцтва про народження

Суспільство5 години тому

В Україні планують запровадити безкоштовні послуги супроводу вагітності

Суспільство6 години тому

На Франківщині медики отримали 7 нових “швидких” для боротьби з коронавірусом

Суспільство6 години тому

Український анімаційний серіал відібрали до участі в одному з найбільших форумів Європи

Економіка7 години тому

Повна модернізація і власний флот: стало відомо, які зміни чекають на порт у Херсоні

Суспільство7 години тому

Біля відомого курорту на Львівщині за 13 млн грн облаштують туристичну інфраструктуру

Суспільство3 дні тому

Як волонтер самотужки перетворив село на казку (ВІДЕО)

Суспільство3 дні тому

Як зробити бізнес на фрешах з… пшениці (ВІДЕО)

Суспільство3 дні тому

Як священник сам пече хліб і роздає нужденним (ВІДЕО)

Суспільство3 дні тому

Обираємо пальта від українських виробників (ВІДЕО)

Суспільство3 дні тому

Як український пенсіонер продав майно і став яхтсменом (ВІДЕО)

Суспільство4 дні тому

Полтавець створив власну копію Tesla (ВІДЕО)

Суспільство4 дні тому

У Львові влаштували спецоперацію зі спасіння дерева: чому воно особливе (ВІДЕО)

Суспільство4 дні тому

Де купатись восени: найкращі термальні озера України (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як українські книжки-вімельбухи для дітей завойовують ринок (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Студент-історик проводить безкоштовні екскурсії на підтримку рідного міста (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як батько зробив доньці самокат із електродвигуна (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як на Вінниччині люди з інвалідністю вирощують квіти, зелень та овочі (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як виглядатиме новий бібліохаб на Нивках в Києві (ФОТО)

Суспільство1 тиждень тому

На Закарпатті ферма милосердя готує щодня по 1000 обідів для нужденних (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Як ветеран розпочав бізнес у перший день повернення з війни (ВІДЕО)

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.