Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
IMG 0274 e1562595964736 IMG 0274 e1562595964736

Суспільство

Як Нововолинськ відмовляється від вугілля і стає енергетично незалежним

Опубліковано

Нововолинськ осучаснює своє енергоспоживання. Замінити декілька кілометрів тепломережі, закрити котельню, повністю модернізувати школу. У Нововолинську певні, що кроки до економного та усвідомленого енергоспоживання мають бути масштабними. Тому почали свій поступ до енергетичного майбутнього із серйозних змін у власному місті.

Нововолинськ – одне із наймолодших міст України. Наступного року воно святкуватиме своє 70-річчя. Своїм існуванням і стрімким розвитком місто зобов’язане вугіллю: поблизу розташовані чимало шахт. Почасти цей ресурс досі визначає його долю.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Проте влада і громада Нововолинська всіляко намагається позбутися цієї залежності. Один із способів зробити це – провести масштабну енергомодернізацію всього міста і зрештою перейти на альтернативні джерела енергії.

“Протягом багатьох років ми постійно подаємося на різні програми, їздимо на навчання щодо енергоефективності. Ми хотіли скоротити споживання енергії у місті, стимулювати жителів переходити на інші рішення. У планах було спорудження сміттєпереробного заводу”, – розповідає заступник міського голови Нововолинська Олександр Громик.

Нових енергетичних стандартів Нововолинськ досягає, зокрема, за допомогою Європейського Союзу. Сім років тому місто долучилося до програми «Угода мерів з клімату та енергії» та створило власний План дій стійкого енергетичного розвитку. Нововолинськ поставив собі амбітну мету – скоротити у місті викиди СО2 на 33% і споживання енергії на 1700 МВт-год щорічно.

У 2015 році Нововолинська міська рада виграла можливість реалізувати власний енергоефективний проект у рамках програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Завдяки йому можна було закрити стару неефективну котельню, замінити труби тепломережі у Центральному районі та модернізувати будівлю школи №7.

Цей проект виявився одним з наймасштабніших серед усіх аналогічних демонстраційних проектів Угоди мерів в Україні. Його бюджет склав більше 1,15 мільйони євро. Вклад Нововолинська становив 20%. Решту витрат взяв на себе Європейський Союз.

Із підтримкою жителів

На південній околиці Нововолинська розташовані два покинутих терикони. Їх насипали із виробіток однієї з дев’яти тутешніх шахт, яку закрили більше 15 років тому. Біля підніжжя одного з териконів розташована масивна будівля із червоної цегли. Зараз вона теж має закинутий вигляд.

Ще декілька років тому із цього приміщення опалювали південно-східний мікрорайон Нововолинська. Олександр Громик розповідає, що цю котельню навмисне спорудили біля шахти. Вона мала використовувати видобуте на підприємстві вугілля для своєї роботи.

“Ця котельня і раніше мала найнижчий коефіцієнт корисної дії серед усіх інших у місті. Коли ж ми перевели її з вугілля на природний газ, ефективність ще впала в декілька разів”, – заступник нововолинського міського голови пояснює, чому місто вирішило закрити «Південно-Східну» котельню.

Ще однією причиною відмови міста від цієї котельні стало те, що значна частина будинків, що вона опалює, – це приватні споруди. У них в декілька разів більше витрат тепла на один квадратний метр, ніж у багатоквартирних. А стара котельня та тепломережі збільшували збитки.

Відтак у рамках Угоди мерів будинки Південно-Східного мікрорайону підключили до інших, сучасніших котелень, збудувавши ефективні теплотраси. Таким чином вся система теплопостачання міста почала працювати ефективніше. Масивна червона будівля на південній околиці міста чекає на нового власника.

Паралельно із закриттям «Південно-Східної» котельні у Нововолинську розпочали модернізацію тепломережі у Центральному районі міста. Загалом замінили чи реконструювали більше 2 кілометрів труб.

“Останні роботи із тепломережею ми проводили 21-22 грудня. Опалювальний сезон у самому розпалі. Ми на декілька годин вдень вимикали тепло у будинках, поки люди були на роботі. Але ніхто із жителів не скаржився. Усі розуміли, що ця модернізації – для них”, – розповідає Олександр Громик.

За словами заступника міського голови, тепер підключені до нової мережі будинки отримують більше тепла, адже енергія не губиться, надходячи із котельні. Водночас вони убезпечені від раптових відключень опалення. Якісні труби забезпечують стабільне тепло.

Підрахунки Нововолинської міської ради свідчать, що така модернізація дозволяє місту економити 757 МВт-год на рік. Або мільйон гривень.

Від найбільших до найменших втрат тепла

“Ходімте зі мною на третій поверх. Я вам дещо покажу”, – говорить директор Нововолинської школи №7 Сергій Трофимчук щойно бачить Олександра Громика.

На найвищому поверсі закладу він зупиняється перед опалювальними трубами, що проходять під вікнами. Вже під час їх встановлення працівники з’ясували, що необхідно поставити додатковий захист для них. Щоби діти ненавмисне не пошкодили труби. Директор школи просить заступника міського голови знайти кошти для вирішення цієї проблеми.

Читайте такожЗекономити на опаленні вдвічі! Як це вдалось Вознесенську?

Олександр Громик жартує, що подібне стається щоразу, як він приїздить перевіряти роботи із термомодернізації школи №7. Але владі міста поки вдається уникати додаткових витрат на об’єкті. Хоча постійне виявлення нових потреб проекту щоразу відкладає його завершення.

“Фірма, що спершу виграла тендер, декларувала готовність виконати всі роботи. Але потім з’ясувалося, що вони не можуть виконати усі технічні вимоги. Так ми витратили ще рік на виготовлення нової проектно-кошторисної документації. І лише на другий раз провели тендер”, – пояснює затримки Олександр Громик.

Крім того, заважали інші недоліки у конструкції школи, що не були враховані у першій версії проекту модернізації. Наприклад, виявилося, що віконні рами у школі мають різні розміри. Щоби закупити нові склопакети одного зразка, необхідно було їх вирівняти. Також суттєвою проблемою стала стіна галереї школи на першому поверсі: вона виявилася нестійкого; необхідно було зміцнити споруду, перш ніж почати утеплення.

Школа №7 мала пройти модернізацію ще до кінця 2017 року. Сергій Трофимчук каже, що підрядник посиленно працює, щоби завершити роботи до вересня цього року.

Цю школу обрали для участі в проекті серед усіх приміщень, що є у комунальній власності. Адже енергомоніторинг продемонстрував, що саме у цій будівлі найбільші втрати енергії.

Відтак за проектом, у Нововолинській школі №7 мають встановити сучасну вентиляцію, замінити освітлення та усі вікна, утеплити стіни, встановити нову систему опалення та індивідуальний тепловий пункт. Разом усі ці заходи дадуть змогу школі економити 945 МВт-год енергії на рік. Це в два рази менше, ніж заклад споживав раніше.

Також завдяки модернізації школа отримає можливість самостійно виробляти енергію. Так на її даху встановили сонячні колектори, що дозволять підігрівати воду для всього приміщення.

“Я інколи емоційно говорю, що ця модернізація принесла багато проблем: ремонт затягнувся надовго, треба тепер думати, як облаштовувати територію зовні. Але це однозначна користь школі. Раніше ми заміняли по два-три вікна у класах – і вже відчували більше тепло. Наскільки ж тепло стане тепер”, – Сергій Трофимчук говорить, що досі у Нововолинську не робили такого масштабного ремонту у бюджетній установі.

Директор радий, що для участі у конкурсі обрали саме його школу. Адже самостійно заклад ніколи б не знайшов кошти на такі масштабні роботи.

Другий крок

Демонстраційні проекти, що зараз реалізуються у Нововолинську, також мають спільну назву «Перший крок у переході на відновлювальні джерела енергії. Нововолинськ». Для міста втілені зміни є масштабними. Але вони лише означають початок переходу його громади до економного та усвідомленого енергоспоживання і використання альтернативних джерел енергії.

Наступним кроком має бути сміттєпереробний завод. Ми вже давно маємо мрію про це. Декілька років тому був конкретний інвестор, який збирався це зробити. Але потім проект так і не був втілений в життя”, – Олександр Громик говорить, що зараз влада міста відшукала нового інвестора, у якого є предметний інтерес до створення такого заводу у Нововолинську.

Крім цього проекту, у планах міської влади інші кроки з енергомодернізації Нововолинська. Невдовзі утеплять ще одну школу та дитячий садочок, у яких виявили значні втрати тепла. Знову проведуть енергоаудит інших шкіл. За його допомогою визначать нові заклади, що потребують енергомодернізації.

У більшості котелень міста вже встановлені котли для твердого палива, більш екологічного за природний газ та вугілля. Але місто досі не має єдиної електронної системи моніторингу енергоспоживання. Її встановлення та заміна 30% тепломережі, що ще залишається немодернізованою, є на порядку денному нововолинської влади.

Заступник міського голови додає, що демонстраційний проект Угоди мерів у Нововолинську мав додаткову мету – пояснити містянам на наочних прикладах реальну користь від енергомодернізації. Влада міста всіляко заохочує жителів Нововолинська переходити на автономне опалення та утеплювати свої помешкання.

Автор фото та тексту: Михайло Драпак

Суспільство

“Укрзалізниця” запускає новий міжнародний маршрут Прага – Чоп

Опубліковано

У співпраці з чеським RegioJet Укрзалізниця запускає новий міжнародний поїзд Прага — Чоп. Перший потяг із Праги вирушить вже 27 березня.

Про це повідомляється в Укрзалізниці.

Деталі маршруту

  • Нічний потяг вирушатиме з Праги о 21:52 й прибуватиме до Чопу о 10:35.
  • У зворотному напрямку потяг відправлятиметься з Чопу о 17:35, а прибуватиме до Праги о 05:46 наступної доби.

Читати також: Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії

Щоб мешканці сусідніх регіонів змогли легше дістатися Чопа, Укрзалізниця традиційно забезпечує стикувальні маршрути та призначає спеціальний пересадний поїзд Чернівці – Чоп – Ужгород. Потяг щоденно вирушатиме з Чернівців о 05:30, прямуватиме через Івано-Франківськ, Стрий, Мукачево, Чоп, а до Ужгорода прибуватиме о 17:20. У зворотному напрямку потяг відправляється з Ужгорода об 11:05.

Вартість:

  •  близько 1 060 гривень за сидяче місце;
  •  1 700 гривень за спальне місце.

Придбати квиток можна тут.

Нагадаємо, що пасажири Укрзалізниці випили понад 500 тисяч склянок чаю та задонатили мільйони на ЗСУ.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

Дрони увійшли в десятку найбільши імпортованих в Україну товарів

Опубліковано

У січні 2024 року до України було ввезено дронів на $99 млн, що становить 2% від усього імпорту. Таким чином, вони увійшли в топ-10 імпортованих в Україну товарів.

Про це повідомляє Центр економічної стратегії.

Деталі імпорту

При цьому до країни було імпортовано телефонів на $114 млн, або 2,2% від загального імпорту.

Майже усі дрони (за вартістю) завезено з Китаю. А саме, 98 %.

Читати кожож: Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Для порівняння, за весь 2023 рік імпорт категорії “безпілотні літальні апарати” становив частку у 0,7%, або $441 млн. Частка китайського імпорту зросла до 21,4% з 16% у 2023 році. Тоді як частка імпорту з ЄС впала нижче 50%.

Нещодавно Мінцифри повідомили, що законтрактовано вже понад 50% із запланованого на цей рік 1 млн дронів українського виробництва.

Нагадаємо, що Дія.Бізнес запустила новий освітній курс для підприємців про основи комплаєнс-менеджменту.

Також ми повідомляли, що в Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром”.

Фото: Армія Infrom

Читати далі

Суспільство

В Україні запустилась безоплатна лінія юридичної підтримки для ВПО

Опубліковано

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запустила безкоштовну гарячу лінію юридичної допомоги для українців, які покинули свої домівки внаслідок повномасштабного вторгнення росії та стали внутрішньо переміщеними особами. Вона працюватиме на базі платформи юридичної допомоги, що діє в освітньому центрі з квітня 2023 року.

Про це повідомляється в центрі.

Хто може звернулися по допомогу?

Звертатися на гарячу лінію юридичної допомоги можуть українці, які були змушені переїхати з початком повномасштабного вторгнення росії.

Читати також: Школи Києва розпочнуть прийом заяв до перших класів з 25 березня

Яка допомога пропонується?

На гарячій лінії їм надаватимуть безоплатну первинну та, в окремих випадках, вторинну юридичну допомогу.

Можна отримати первинну юридичну допомогу: консультації та надання правової інформації. В окремих випадках ми можемо допомогти із підготовкою адвокатського запиту, складанням заяви, ініціюванням депутатського звернення, наданням інших послуг в разі необхідності“, – зазначає директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Гаряча лінія юридичної допомоги працює за номерами +38 067 428 28 64 й +38 050 107 88 83 по буднях, З 09:00 ДО 18:00.

Свої звернення також можна залишати у формі за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Фото: slinko

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство19 години тому

Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Ще два роки тому це була просто закинута сторічна хатина на малолюдному хуторі, а зараз...

Суспільство3 дні тому

Медові свічки, український хамон і косівська кераміка: як працює магазин українських товарів у Івано-Франківську

У магазині українських товарів пахне квітами. По центру — стіл з уже весняною композицією: жовтенькі...

Суспільство5 днів тому

Режисер у 16. Підліток з Прикарпаття зняв фільм про українських добровольців

24 лютого 2024 року о 9:42 він заходить у кінотеатр «Люм’єр» в Івано-Франківську. Займає почесне...

Суспільство6 днів тому

На старті мала алергію та 100 доларів: історія про те, як розвинути виробництво косметики в карпатському селі

До 30 років Яна Кермощук вважала, що щаслива родина — це все, що їй потрібно....

РЕКЛАМА: