Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
IMG 0274 e1562595964736 IMG 0274 e1562595964736

Суспільство

Як Нововолинськ відмовляється від вугілля і стає енергетично незалежним

Опубліковано

 

Нововолинськ осучаснює своє енергоспоживання. Замінити декілька кілометрів тепломережі, закрити котельню, повністю модернізувати школу. У Нововолинську певні, що кроки до економного та усвідомленого енергоспоживання мають бути масштабними. Тому почали свій поступ до енергетичного майбутнього із серйозних змін у власному місті.

Нововолинськ – одне із наймолодших міст України. Наступного року воно святкуватиме своє 70-річчя. Своїм існуванням і стрімким розвитком місто зобов’язане вугіллю: поблизу розташовані чимало шахт. Почасти цей ресурс досі визначає його долю.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

 

Проте влада і громада Нововолинська всіляко намагається позбутися цієї залежності. Один із способів зробити це – провести масштабну енергомодернізацію всього міста і зрештою перейти на альтернативні джерела енергії.

“Протягом багатьох років ми постійно подаємося на різні програми, їздимо на навчання щодо енергоефективності. Ми хотіли скоротити споживання енергії у місті, стимулювати жителів переходити на інші рішення. У планах було спорудження сміттєпереробного заводу”, – розповідає заступник міського голови Нововолинська Олександр Громик.

Нових енергетичних стандартів Нововолинськ досягає, зокрема, за допомогою Європейського Союзу. Сім років тому місто долучилося до програми «Угода мерів з клімату та енергії» та створило власний План дій стійкого енергетичного розвитку. Нововолинськ поставив собі амбітну мету – скоротити у місті викиди СО2 на 33% і споживання енергії на 1700 МВт-год щорічно.

У 2015 році Нововолинська міська рада виграла можливість реалізувати власний енергоефективний проект у рамках програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Завдяки йому можна було закрити стару неефективну котельню, замінити труби тепломережі у Центральному районі та модернізувати будівлю школи №7.

Цей проект виявився одним з наймасштабніших серед усіх аналогічних демонстраційних проектів Угоди мерів в Україні. Його бюджет склав більше 1,15 мільйони євро. Вклад Нововолинська становив 20%. Решту витрат взяв на себе Європейський Союз.

Із підтримкою жителів

На південній околиці Нововолинська розташовані два покинутих терикони. Їх насипали із виробіток однієї з дев’яти тутешніх шахт, яку закрили більше 15 років тому. Біля підніжжя одного з териконів розташована масивна будівля із червоної цегли. Зараз вона теж має закинутий вигляд.

Ще декілька років тому із цього приміщення опалювали південно-східний мікрорайон Нововолинська. Олександр Громик розповідає, що цю котельню навмисне спорудили біля шахти. Вона мала використовувати видобуте на підприємстві вугілля для своєї роботи.

“Ця котельня і раніше мала найнижчий коефіцієнт корисної дії серед усіх інших у місті. Коли ж ми перевели її з вугілля на природний газ, ефективність ще впала в декілька разів”, – заступник нововолинського міського голови пояснює, чому місто вирішило закрити «Південно-Східну» котельню.

Ще однією причиною відмови міста від цієї котельні стало те, що значна частина будинків, що вона опалює, – це приватні споруди. У них в декілька разів більше витрат тепла на один квадратний метр, ніж у багатоквартирних. А стара котельня та тепломережі збільшували збитки.

Відтак у рамках Угоди мерів будинки Південно-Східного мікрорайону підключили до інших, сучасніших котелень, збудувавши ефективні теплотраси. Таким чином вся система теплопостачання міста почала працювати ефективніше. Масивна червона будівля на південній околиці міста чекає на нового власника.

Паралельно із закриттям «Південно-Східної» котельні у Нововолинську розпочали модернізацію тепломережі у Центральному районі міста. Загалом замінили чи реконструювали більше 2 кілометрів труб.

“Останні роботи із тепломережею ми проводили 21-22 грудня. Опалювальний сезон у самому розпалі. Ми на декілька годин вдень вимикали тепло у будинках, поки люди були на роботі. Але ніхто із жителів не скаржився. Усі розуміли, що ця модернізації – для них”, – розповідає Олександр Громик.

За словами заступника міського голови, тепер підключені до нової мережі будинки отримують більше тепла, адже енергія не губиться, надходячи із котельні. Водночас вони убезпечені від раптових відключень опалення. Якісні труби забезпечують стабільне тепло.

Підрахунки Нововолинської міської ради свідчать, що така модернізація дозволяє місту економити 757 МВт-год на рік. Або мільйон гривень.

Від найбільших до найменших втрат тепла

“Ходімте зі мною на третій поверх. Я вам дещо покажу”, – говорить директор Нововолинської школи №7 Сергій Трофимчук щойно бачить Олександра Громика.

На найвищому поверсі закладу він зупиняється перед опалювальними трубами, що проходять під вікнами. Вже під час їх встановлення працівники з’ясували, що необхідно поставити додатковий захист для них. Щоби діти ненавмисне не пошкодили труби. Директор школи просить заступника міського голови знайти кошти для вирішення цієї проблеми.

Читайте такожЗекономити на опаленні вдвічі! Як це вдалось Вознесенську?

Олександр Громик жартує, що подібне стається щоразу, як він приїздить перевіряти роботи із термомодернізації школи №7. Але владі міста поки вдається уникати додаткових витрат на об’єкті. Хоча постійне виявлення нових потреб проекту щоразу відкладає його завершення.

“Фірма, що спершу виграла тендер, декларувала готовність виконати всі роботи. Але потім з’ясувалося, що вони не можуть виконати усі технічні вимоги. Так ми витратили ще рік на виготовлення нової проектно-кошторисної документації. І лише на другий раз провели тендер”, – пояснює затримки Олександр Громик.

Крім того, заважали інші недоліки у конструкції школи, що не були враховані у першій версії проекту модернізації. Наприклад, виявилося, що віконні рами у школі мають різні розміри. Щоби закупити нові склопакети одного зразка, необхідно було їх вирівняти. Також суттєвою проблемою стала стіна галереї школи на першому поверсі: вона виявилася нестійкого; необхідно було зміцнити споруду, перш ніж почати утеплення.

Школа №7 мала пройти модернізацію ще до кінця 2017 року. Сергій Трофимчук каже, що підрядник посиленно працює, щоби завершити роботи до вересня цього року.

Цю школу обрали для участі в проекті серед усіх приміщень, що є у комунальній власності. Адже енергомоніторинг продемонстрував, що саме у цій будівлі найбільші втрати енергії.

Відтак за проектом, у Нововолинській школі №7 мають встановити сучасну вентиляцію, замінити освітлення та усі вікна, утеплити стіни, встановити нову систему опалення та індивідуальний тепловий пункт. Разом усі ці заходи дадуть змогу школі економити 945 МВт-год енергії на рік. Це в два рази менше, ніж заклад споживав раніше.

Також завдяки модернізації школа отримає можливість самостійно виробляти енергію. Так на її даху встановили сонячні колектори, що дозволять підігрівати воду для всього приміщення.

“Я інколи емоційно говорю, що ця модернізація принесла багато проблем: ремонт затягнувся надовго, треба тепер думати, як облаштовувати територію зовні. Але це однозначна користь школі. Раніше ми заміняли по два-три вікна у класах – і вже відчували більше тепло. Наскільки ж тепло стане тепер”, – Сергій Трофимчук говорить, що досі у Нововолинську не робили такого масштабного ремонту у бюджетній установі.

Директор радий, що для участі у конкурсі обрали саме його школу. Адже самостійно заклад ніколи б не знайшов кошти на такі масштабні роботи.

Другий крок

Демонстраційні проекти, що зараз реалізуються у Нововолинську, також мають спільну назву «Перший крок у переході на відновлювальні джерела енергії. Нововолинськ». Для міста втілені зміни є масштабними. Але вони лише означають початок переходу його громади до економного та усвідомленого енергоспоживання і використання альтернативних джерел енергії.

Наступним кроком має бути сміттєпереробний завод. Ми вже давно маємо мрію про це. Декілька років тому був конкретний інвестор, який збирався це зробити. Але потім проект так і не був втілений в життя”, – Олександр Громик говорить, що зараз влада міста відшукала нового інвестора, у якого є предметний інтерес до створення такого заводу у Нововолинську.

Крім цього проекту, у планах міської влади інші кроки з енергомодернізації Нововолинська. Невдовзі утеплять ще одну школу та дитячий садочок, у яких виявили значні втрати тепла. Знову проведуть енергоаудит інших шкіл. За його допомогою визначать нові заклади, що потребують енергомодернізації.

У більшості котелень міста вже встановлені котли для твердого палива, більш екологічного за природний газ та вугілля. Але місто досі не має єдиної електронної системи моніторингу енергоспоживання. Її встановлення та заміна 30% тепломережі, що ще залишається немодернізованою, є на порядку денному нововолинської влади.

Заступник міського голови додає, що демонстраційний проект Угоди мерів у Нововолинську мав додаткову мету – пояснити містянам на наочних прикладах реальну користь від енергомодернізації. Влада міста всіляко заохочує жителів Нововолинська переходити на автономне опалення та утеплювати свої помешкання.

Автор фото та тексту: Михайло Драпак

Реклама

Суспільство

Вийшов саундтрек до гумористичного бойовика «Apple-Man» про першого українського супергероя (ВІДЕО)

Опубліковано

 

Вийшов саундтрек до гумористичного бойовика «Apple-Man» у виконанні Jerry Heil – відеокліп на пісню співачки став новим трейлером до фільму режисера Василя Москаленко про першого українського супергероя.

Про це пише Нове українське кіно.

«Кожному супергеройському фільму потрібен потужний саундтрек. Для України це новий жанр, і знайти музиканта, який би впорався з цією задачею, було непросто. Ми шукали автора пісні з чудовим почуттям гумору – бо фільм комедійний. Водночас, це мав бути композитор, що може створити масштабну композицію у голлівудському стилі. Дуже складне завдання. Подивіться, наскільки круто впоралася з ним Jerry Heil», – зазначив режисер проекту Василь Москаленко.

 

У відео-роботі співачці дісталася роль воїна-захисника людства від сил зла, які уособлює в собі таємничий Доктор Бургермен. Задля перевтілення Jerry Heil у справжню супергероїню режисер Василь Москаленко наполіг аби співачка була у відео на крутому байку, навчилася тримати в руках зброю й навіть додав трішки крові…

Про стрічку

«Apple-Man» став найуспішнішим кінопроєктом зі Східної Європи на американській платформі Kickstarter, що привернуло активну увагу закордонних ЗМІ.

Американське видання Cinemablend порівняло українського супергероя з фільмами про «Людей-Ікс», німецький журнал Filmstarts — з супергеройським серіалом «The Boys» від Amazon. Проєкт викликав позитивну реакцію, навіть привернувши увагу голлівудської зірки Дженніфер Еністон.

Читайте такожУкраїнські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляють дизайнери на цьогорічному Тижні моди

Стрічка розповідає про комедійного супергероя на ім’я Людина-Яблуко, що захищає світ від сил темряви. Apple-Man живе у секретній печері, вхід до якої знаходиться під Дніпром. Роль супергероя зіграв режисер фільму Василь Москаленко.

Повний каст фільму наразі тримається у секреті. Відомо, що роль супергероїні Дівчини-Вишні зіграє Іванна Онуфрійчук. Також, у проекті візьме участь Вікторія Люб.

Читайте такожЗ принтами від сонячних діток та фасадами київських будинків: вісім українських виробників особливих хустинок

Оператор-постановник картини – Володимир Кратінов. Продюсер – Вікторія Леженко. Виробництво фільму – кінокомпанія Hollywood Ukraine.

Нагадаємо, у Пекіні проведуть «Дні українського кіно».

Як ми повідомляли раніше, у Житомирі презентували документальну стрічку про конструктора Сергія Корольова.

Головне фото: cinema.in.ua.

Читати далі

Суспільство

На Карпатському симпозіуму скульптори представили дев’ять робіт (ФОТО)

Опубліковано

 

Презентували результати 9-го міжнародного Карпатського скульптурного симпозіуму на Закарпатті, які подарують місцевим громадам.

Про це у фейсбуці повідомили в Департаменті Закарпатської ОДА.

Зазначається, що симпозіум стартував на початку вересня, і протягом двох тижнів на Закарпатті працювали семеро скульпторів зі світовим ім’ям – митці з Туреччини, Ірану, Бельгії, Білорусі, Ізраїлю, Боснії та України.

 

За словами організатора симпозіуму, скульптора Петра Матла, цьогоріч на участь у симпозіумі надійшло понад 40 заявок від митців з усього світу. Тематика симпозіуму – «Нове дихання».

За інформацією Департаменту культури ОДА, після презентації одна з робіт залишиться тут, а інші стануть частиною скульптурного парку, який планують відкрити у наступному році у Чинадієві.

За задумом проєкту, реалізовані скульптури передаються громадам області. За 9 років існування симпозіуму подаровано вже понад 60 скульптур.

Читайте також5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Відомо, що За 9 років існування симпозіуму так подаровано вже понад 60 скульптур.

Читайте такожУкраїнські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляють дизайнери на цьогорічному Тижні моди

Нагадаємо, скульптор на Одещині створив оленів, які зустрічають світанки.

Як ми повідомляли раніше, у столиці відкрили бронзову мініскульптуру «Київська гривня».

Усі фото: фейсбук-сторінка Департамент культури, національностей та релігій Закарпатської ОДА.

Читати далі

Суспільство

Презентували рекламний ролик про Україну для ВВС World News (ВІДЕО)

Опубліковано

 

На офіційних каналах України Ukraine.ua відбулася прем’єра рекламного ролика України, знятого спеціально для ВВС World News, де наша держава постає під неочікуваними для іноземного глядача кутами зору. 

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства закордонних справ України.

Зазначається, що ролик є частиною масштабної промокампанії України на BBC Global News, яка формує позитивний імідж України серед закордонних аудиторій та показує країну як інноваційну, прогресивну та привабливу для інвестицій і партнерств.

 

Просування позитивного іміджу України у світі входить до шести топ-пріоритетів Стратегії зовнішньополітичної діяльності України.

Автори відео використали візуальний прийом “перевертання”, який покликаний “перевернути” уявлення та часом стереотипне сприйняття України іноземними глядачами.

Читайте такожУкраїнські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляють дизайнери на цьогорічному Тижні моди

Промо-ролик створений креативною командою Saatchi & Saatchi Ukraine та Nazar Dorosh Team за підтримки Міністерства закордонних справ України. 

Проєкт реалізований Українською асоціацією бізнесу і торгівлі у партнерстві з українськими компаніями Asters, Biosphere Corporation, Depositphotos, DTEK, Parimatch, Sigma Software Group, Smart Holding та SoftServe за підтримки МЗС України без використання коштів державного бюджету.

Читайте такожЗ’явилася перша серія анімаційної історії гуцулів

Нагадаємо, вийшов проморолик про мандрівку «Сяніцьким повітом».

Як ми повідомляли раніше, представили ролик до 25-річчя Конституції України.

Головне фото: insider.zt.ua.

Читати далі