Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тепер інші розуміють, що каже дитина. Як на Київщині реабілітують дітей з інвалідністю

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Маленька дівчинка сидить на кріслі колісному та посміхається, коли її мама показує на мапі, як улюблений ведмедик мандрує містами України. Це Дарія, їй 9 років. З дитинства в дівчинки діагностували ДЦП (дитячий церебральний параліч) через затримку дихання при народженні.

Уже два роки дівчинка з мамою відвідує заняття в Бучанському інклюзивно-ресурсному центрі. «У дитини була затримка мовлення. Її зовсім не розуміли інші люди, а тепер розуміють краще. У неї покращився фізичний стан, а ще ми знайшли тут нових друзів», — ділиться мама Дарії Ольга Вигоняйло.

ШоТам розповідає, як у Бучанській громаді під час війни проходить реабілітація дітей з інвалідністю та які це дає результати.

«Намагаюся допомогти своїй дитині все її життя»

Цьогоріч Дарія закінчила перший клас Бучанського ліцею №3 на Київщині. Від народження батьки возили дівчинку по різних реабілітаційних центрах. 

«Я намагаюся допомогти своїй дитині все її життя. Ми постійно в пошуку реабілітологів, логопедів і психологів», — каже Ольга.

Мама і донька біля дерев'яної карти України у центрі на реабілітації дітей з інвалідністю
Ольга розповідає доньці про міста й області України. Фото: ШоТам

Жінка ділиться, що через це жила з донькою в різних містах, але саме коли переїхала до Бучі перед повномасштабним вторгненням, відчула допомогу своїй дитині від громади. Там Ольга познайомилася з логопединею, яка скерувала Дарію до директорки інклюзивно-ресурсного центру Альони Комінко. 

Директорка центру розповідає, що заклад створений для того, аби допомогти дітям з особливими освітніми потребами й інвалідністю отримати дошкільну й шкільну освіту та супровід під час подальшого навчання. 

Читайте також: Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

Понад 600 дітей з інвалідністю в громаді

Бучанський міський інклюзивно-ресурсний центр створила міська рада в приміщенні ліцею №3 у 2017 році. Заклад постійно співпрацює з відділом освіти. Зараз центр відвідують 643 дитини. 

Задля реабілітації дітей з інвалідністю в центрі проводять корекційно-розвиткові заняття. Серед фахівців — практичні психологи, дефектологи, логопеди та реабілітологи. 

Реабілітація дітей з інвалідністю в кімнаті інклюзивно-ресурсного центру
Заняття Дарії з реабілітологом в інклюзивно-ресурсному центрі. Фото: ШоТам

Спочатку за допомогою ігор і завдань тут проводять оцінку стану дитини в діагностичному кабінеті. Фахівці центру дають рекомендації та складають інклюзивний навчальний план у школі чи садочку.

«Але це не лише окрема робота кожного фахівця. Психолог доповнює роботу логопеда, інші так само. Усі тісно комунікують між собою та працюють, щоб мати якісний результат. Ми намагаємося робити для цих дітей усе, що в наших силах і відповідає нашому фаху», — каже Альона Комінко.

У центрі є сенсорна кімната, аби розвивати органи чуття — зір, слух, дотик. В іншій кімнаті з дітьми займаються лікувальною фізкультурою.

Фахівці планують заняття з дитиною завдяки підказкам батьків

На початку повномасштабної війни росіяни жили в приміщенні центру й поруйнували його — тут були вибиті всі вікна. Після деокупації Бучі влада відремонтувала приміщення, а наприкінці травня повернулися всі фахівці й відновили заняття. З того часу вже протягом двох років Дарія Вигоняйло стабільно кілька разів на тиждень відвідує центр.

Директорка Альона Комінко ділиться, що крім особистих труднощів, які були в дітей, тепер треба приділяти більше уваги їхньому психологічному стану. Багато з них пережили окупацію та болісно реагують на війну, бояться повітряних тривог. 

«Ми займаємося корекцією фізичного стану дітей, але й враховуємо їхнє ментальне здоров’я, яке значно погіршилося за цей період», — зауважує директорка.

Реабілітація дітей з інвалідністю за допомогою м'яча в кімнаті інклюзивно-ресурсного центру
Завдяки лікувальній фізкультурі Дарія може впіймати м’ячик з кількох спроб. Фото: ШоТам

Тому батьки завжди діляться з фахівцями, як дитина поводилася вдома та на що треба звернути увагу. Мама Дарії каже, що завжди розповідає, який у дитини настрій, що вона хотіла робити, про що говорила вдома. Завдяки цьому логопед чи реабілітолог може краще спланувати свою роботу на занятті з дівчинкою.

А після кожного заняття фахівці розповідають, як пройшли заняття, та рекомендують, що варто робити вдома, аби закріпити результат.

Поки діти на заняттях, з батьками спілкуються психологи

Минулого літа при інклюзивно-ресурсному центрі працювала група вихідного дня, і деякі батьки взагалі вперше змогли залишити своїх дітей гратися з їхніми товаришами під наглядом фахівців.

«Для матерів це був своєрідний терапевтичний досвід. Мами почали знайомитися, спілкуватися між собою та зрозуміли, що навколо є світ можливостей. І завдяки підтримці таких же мам вони розуміють, що не самі. Так їм легше долати труднощі», — каже Альона Комінко.

Крім цього, в центрі влаштовують спільні тренінги для дітей і батьків. Поки фахівці реабілітують дітей з інвалідністю, психологи можуть поспілкуватися з їхніми батьками.

Дві жінки говорять на вулиці
Мама Ольга Вигоняйло спілкується з директоркою центру Альоною Комінко про стан доньки Дарії. Фото: ШоТам

Читайте також: У Бучі відкрили сучасну інклюзивну амбулаторію

«Ольга була однією з тих мам, які насторожено ставилися до роботи центрів і фахівців, бо й досі в нашому суспільстві ідея інклюзивності та безбар’єрності працює не на повну. Але з часом спільної роботи ця настороженість потроху зникала. Ми стали однодумцями та друзями. Батьки Дарії знають, що можуть звернутися до нас», — стверджує директорка центру.

Не лише заняття, але й спілкування з новими друзями

Мама Дарії ділиться:

«Протягом двох років було багато маленьких змін, які могла помітити лише я чи педагог. У дитини була затримка мовлення. Її зовсім не розуміли інші люди, а тепер розуміють краще. Зараз Дарія йде більше на контакт з іншими людьми, відкривається їм. 

А ще з нами працює гарний реабілітолог, який знайшов до неї підхід, тому я бачу, що в дитини покращився фізичний стан. Але відвідування центру важливе для нас не лише через заняття — тут ми знаходимо нових друзів»

Мама і донька на вулиці. Дівчинка з інвалідністю тримає помаранчевого кота
Дарія показує свого улюбленого ведмедика знімальній групі та посміхається. Фото: ШоТам

Альона Комінко пригадує, що під час однієї з нарад дефектологиня центру сказала, що мріє залишитися без роботи — вона хоче, аби діти не потребували такої складної реабілітації, а завжди почувалися добре. 

«Проте, на жаль, усе більше дітей потребують такої допомоги. Тому в Бучанській громаді є ідея зосередити в одному місці роботу з дітьми з особливими освітніми потребами й інвалідністю та створити окремий центр реабілітації для дітей з інвалідністю», — підсумовує Альона Комінко.

Суспільство

Як допомогти дитячій лікарні «Охматдит»: перевірені збори та ініціативи

Опубліковано

Лікарня «Охматдит» у Києві потребує нашої допомоги після жорстокої російської атаки, яка сталася сьогодні. Наразі точна кількість поранених та загиблих невідома, але стіни цієї важливої медичної установи зіштовхнулися з надзвичайною потребою.

Потреби лікарні

В першу чергу «Охматдит» потребує:

    • Питну воду в літрових пляшках для пацієнтів та медичного персоналу.
    • Фрукти для дітей: яблука, банани, фруктові пюре, круасани (пиріжки).

    Благодійні внески

    Якщо ви хочете допомогти фінансово, ось кілька перевірених варіантів:

      Читати також: Кияни зібралися разом, щоб допомогти розібрати завали лікарні «Охматдит»: відео

      Допомога від «Добробуту»

      Наразі всі бригади швидкої медичної допомоги працюють на місці події, готові прийняти постраждалих та забезпечити всю необхідну медичну допомогу.

      Адреси приймальних відділень:

      • вул. Сім’ї Ідзиковських, 3;
      • пр-т Миколи Бажана, 12А.

      Бригади «Добробут» готові працювати цілодобово, щоб надати невідкладну допомогу усім постраждалим внаслідок цієї трагічної події.

      Інша допомога

      Важливо пам’ятати, що зараз на місці вже достатньо людей, які допомагають розбирати завали. Однак, надання води та перекусів для дітей є критично важливим у моменти кризи.

      Нагадаємо, що ДТЕК інвестує 4 млрд. грн. у ремонт ТЕС.

      Фото: ДСНС.

      Читати далі

      Суспільство

      Видавництво Vivat анонсувало книгу про Валерія Залужного

      Опубліковано

      В серпні видавництво Vivat випустить біографічну книгу «Залізний генерал. Уроки людяності», присвячену колишньому головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному. Авторкою книги є колишня радниця зі стратегічних комунікацій Страткому ЗСУ при Залужному Людмила Долгоновська.

      Про це повідомляє видавництво Vivat у соцмережах.

      Про книгу

      У книзі Долгоновська розкриє секрети авторитету генерала серед військових, а також розповість про перші дні повномасштабного вторгнення в командному пункті та становлення Залужного як особистості і військового фахівця. Авторка, яка працювала радницею головнокомандувача з 2021 по 2023 роки, мала змогу спостерігати за роботою Залужного зблизька і детально описала його лідерські якості та внесок у боротьбу за свободу України.

      «Цією книжкою я засвідчую лідерство генерала Залужного і його внесок у нашу спільну велику боротьбу за свободу. Мені хочеться, щоб ми частіше дякували військовим — від солдата до чотиризіркового генерала. Ця книжка – моє величезне «дякую» Валерію Залужному за його служіння своїй державі, за наставництво й уроки, які я винесла, працюючи поруч із ним», — поділилася Долгоновська в інтерв’ю для «Української Правди».

      Цікаво, що книга покаже Залужного не лише як офіцера-військового, але й як батька та чоловіка, розкриваючи його людяність і особисті якості.

      Читати також: Підліток із Шостки створив робота-розмінувальника, який перетворюється на дрон-камікадзе

      Про видавництво та друкарню

      23 травня росіяни обстріляли харківську типографію «Фактор-друк», що належить до того ж холдингу, що й видавництво Vivat. Незважаючи на значні фінансові збитки, видавництво продовжує працювати в Харкові. Директорка Vivat Юлія Орлова запевнила, що вони продовжуватимуть свою діяльність і надалі.

      Нагадаємо, що УЦОЯО оновив результати НМТ: які предмети та чому.

      Фото: Vivat.

      Читати далі

      Суспільство

      УЦОЯО оновив результати НМТ: які предмети та чому

      Опубліковано

      Основна сесія Національного мультипредметного тесту (НМТ) завершилася, і 2 липня учасники, які складали тест у період з 14 травня до 25 червня, отримали остаточні результати.

      Проте Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) повідомив про необхідність перерахунку балів.

      Спочатку учасники могли бачити свої попередні бали, які автоматично нараховувалися платформою за збереженими відповідями. Проте остаточні результати визначаються окремим етапом, під час якого всі відповіді повторно перевіряються та аналізуються.

      Під час цієї перевірки було виявлено кілька помилок у завданнях:

      1. Українська мова: У завданні №30 за 12 червня знайдено помилку у варіанті відповіді до завдання на встановлення відповідностей, яку допустили під час верстання.
      2. Математика: У завданні №18 за 17 червня та у завданні №18 за 21 червня були помилки під час верстання, а також некоректно сформульовано умову про трикутник у пункті 3.

      Читати також: Львівські студенти створили прилад, який допомагає людям з інвалідністю керувати ґаджетами

      Для уникнення списування в тестах з математики завдання 16–18 групували й перемішували за певними правилами. Тому учасники могли бачити завдання з помилкою під номером 16, 17 або 18. Щоб перевірити, під яким номером учасник виконував завдання, можна переглянути оновлену картку результатів у Персональному кабінеті.

      З огляду на ці помилки, комісія УЦОЯО ухвалила рішення на користь учасників і врахувала їхні відповіді.

      Апеляційна комісія УЦОЯО також перерахувала бали учасників, які в тестах з математики, фізики та хімії розв’язували завдання з короткою відповіддю та додавали знак відсотка (%). Ці відповіді тепер враховані у загальній оцінці.

      У персональних кабінетах учасників зараз відображаються остаточні та коректні бали за НМТ, які не підлягають апеляції.

      Нагадаємо, що дизайнери створили мініатюрну копію зруйнованої Трипільської ТЕС: фото.

      Фото: НМТ.

      Читати далі