Можливості
Гранти — це не кредит, а підтримка: як переселенка з Донеччини заснувала проєкти для ВПО в Миргороді
Опубліковано
3 тижні тому
Наші герої є прикладом активізму та незламності українських переселенців, які попри війну продовжують власну справу або починають новий бізнес.
Ірина Соколова з сім’єю полишала дім щонайменше чотири рази. Через окупацію у 2022 році їм навіть довелося покинути власну квартиру, до якої родина прагнула все життя.
Так вони опинилися на Полтавщині. У Миргороді завдяки підтримці небайдужих людей Ірина організувала майстерню, реалізувала унікальний проєкт зі створення фетрового вертепу та відкрила гурток зі стоп-моушн анімації.
Для ШоТам підприємиця розповіла, як їй вдалося відкрити бізнес в іншому місті та як вона допомагає іншим переселенцям інтегруватися в нову громаду.
Ірина Соколова
переселенка, яка заснувала проєкти для ВПО в Миргороді.
Народила доньку в день масштабного обстрілу Маріуполя
Я виросла в селі Благодатне на самому сході Донеччини. Село було велике, красиве і, головне, українськомовне. Протягом усього життя у мене в родині було розуміння, що ми є Україна.
У 2013 році, коли почався Майдан, я чекала на другу дитину. За рік — війна, і ми поїхали до родичів у Маріуполь, аби перечекати. Там я 5 вересня народила доньку — саме в день підписання Мінських домовленостей, під час масштабного обстрілу міста.
Навесні 2015 родичі запропонували допомогу з житлом, і ми переїхали до Миргорода, що на Полтавщині. Прожили там рік, але чоловік часто їздив на роботу на Донеччину, тому ми мусили шукати інший дім.
Ірина з доньками. Фото надала Ірина
Купили своє перше житло в Бердянську
Ми подумали, подивилися на мапу, де більш-менш безпечно, й обрали Бердянськ. Так вийшло, що ми там купили своє перше житло. У мене була гарна робота — я мала майстерню в центрі розвитку дітей та юнацтва, там ми з дітьми виготовляли іграшки і готувалися до ЗНО. Згодом у цьому центрі стала заступницею директора.
Родина Ірини Соколової — у подружжя троє дітей. Фото надала Ірина
Та 24 лютого о 3:30 ночі ракета прилетіла поряд з нами у військову частину — я ось-ось мала народжувати третю дитину. 1 березня народився Данилко, а вже за місяць ми знову зібрали речі й покинули свою квартиру.
У нас не було ні зв’язку, ні інтернету, ні якоїсь інформації про евакуаційні рейси, тому ми сіли в машину й доїхали до Запоріжжя. Дорога у 230 кілометрів у нас заняла більше 10 годин. На кожному блокпості нас спрямовували в нове село: десь були вуличні бої, десь обстріли, десь їздили танки — доводилось об’їжджати. Ми заночували в Запоріжжі, а вже зранку вирушили до Миргорода.
Із собою взяла лише швейну машинку — інше купила за грант
Я зрозуміла, що мені треба відновлювати свою роботу, але вже на новому місці. Зі мною зв’язалися благодійники Данської ради у справах біженців, які колись мені дали грант у Бердянську на швейну техніку. Я розповіла, що змогла виїхати, але з собою взяла лише одну швейну машинку. Вони запропонували відновити мою майстерню. Тож я заповнила, подала та виграла грантову заявку. На ці гроші купила оверлок, ножиці й інші професійні інструменти.
Ірина Соколова проводить заняття з анімації. Фото надала Ірина
На цьому не зупинилася — виграла ще один мікрогрант від Естонської ради у справах біженців на купівлю офісної техніки та вирішила відкрити майстерню з виготовлення іграшок. І тут я зрозуміла, що хочу, аби шила не тільки я, але й люди навколо мене. Коли ми хрестили нашу дитину, я запропонувала священнику відкрити в храмі творчий простір, де ми будемо шити фетровий вертеп. Ініціативу церква підтримала, і простір запрацював.
Новорічний майстер-клас — вінки з фетру прикрасили домівки дітей. Фото надала Ірина
Навчилася монетизувати свою творчість
Тоді нас помітила Інна Ковальська — директорка культурно-освітнього простору «Гончаренко центр Миргород». Взимку 2023 року вона подала ідею провести майстер-клас із рукоділля з розвагами для дітей, які приходили в центр. Думка всім сподобалася, тож мені запропонували робити такі заходи постійно. Про мене в місті почали дізнаватися все більше й більше людей, також запросили робити майстер-класи в приватній школі.
Заняття з мультиплікації. Діти працюють у групах, спілкуються, обговорюють ідеї та вчаться працювати в команді. Фото надала Ірина
Згодом я пройшла грантове навчання Естонської ради у справах біженців, реалізоване через запорізький благодійний фонд «Єдність за майбутнє» — там мені допомогли розібратися в основах ведення бізнесу. Я відкрила ФОП, і тоді почала вже брати гроші за свої заняття та сплачувати податки. Хотіла відкривати свій простір, але не наважилася — у нас тут дуже дорога оренда.
Одного разу я побачила оголошення в місцевій групі у фейсбуці про те, що в Миргороді відкривається творча студія. Я зателефонувала за номером і так познайомилася з Алевтиною Тамбовою-Романовською — переселенкою з Харківщини. Я спитала, чи можу в неї в студії проводити свої заняття на правах суборенди, і вона радо погодилася.
Більшість дітей у студії — переселенці
На мої заняття ходять, зокрема, діти-переселенці, що раніше жили в Донецьку, Бахмуті, Маріуполі чи Харкові. Їхні батьки багато уваги приділяли розвитку й освіті своїх дітей, і я намагаються зберігати ці пріоритети.
У мене завжди була мрія відкрити гурток з анімації — придумувати своїх героїв, історії та оживляти їх на екрані. Один з цікавих способів анімації — стоп-моушн: це коли ти береш ляльки, іграшки чи інші предмети, фотографуєш їх багато разів, трохи змінюючи їхнє положення, а потім усі фото з’єднуєш у відео, і виглядає, ніби ці предмети рухаються самі.
Гурток з анімації для школярів. За словами Ірини, через творчість діти можуть виражати свої емоції, мрії чи переживання, що сприяє емоційному розвантаженню та розвитку. Фото надала Ірина
Цього літа я вирішила, що треба спробувати, і подалася на державну освітню програму «Мрій та Досягай» — спільний проєкт Impact Force і UN Women, який розширює можливості українських жінок-переселенок. Після навчання фіналісткам надавали невеличку стипендію в розмірі тисячі доларів — ці гроші я витратила на професійне навчання анімації.
Творчість — потужний інструмент для об’єднання
Для мене анімація — це арттерапевтична техніка. Поки ми знімаємо, у процесі фантазуємо, щось обговорюємо, діти розкривають свою душу. Також це художній напрям — можна знімати авторські мультики: мальовані, ліплені, з фольги, з целофану. Я розповідаю дітям, що якщо вони навчаться робити це професійно, то зможуть працювати та заробляти у цій сфері.
Ми знімаємо коротенькі анімації. За півтори години діти рухають певний предмет, фотографують, монтують і дивляться, як він оживає. Але також у мене в планах є зібрати жінок і зняти анімацію на тему втрати рідного дому, — щоб люди знали, які в нас були будинки, які почуття ми в них вкладали.
Жінка впевнена, що творчі заняття в групах допомагають об’єднувати людей. Фото надала Ірина
Я впевнена, що такі проєкти створюють унікальне середовище, де й діти, і дорослі можуть разом працювати, вчитися одне в одного та будувати справжні дружні зв’язки. Творчість — це не просто спосіб самовираження, а потужний інструмент для об’єднання людей.
Хочемо знову дихати повітрям Азовського моря
У мене є надія на повернення, але дуже маленька. Ми хочемо знову дихати повітрям Азовського моря, а поки такої можливості немає, я всім раджу розвиватися, допомагати країні стати на ноги, працювати.
Важливо озирнутися навколо й подумати, яку проблему ви могли б вирішити у своєму новому місті чи селі. Не бійтеся пропонувати ідеї — це не тільки допоможе зробити щось корисне для громади, а й дасть змогу знайти своє місце в новому житті.
У цьому дуже допомагають гранти, їх не треба боятися. У деяких людей чомусь є враження, що грантові гроші треба повертати, — але це не кредит, а підтримка. Просто треба показувати свої результати й бути соціально відповідальним.
Вам може сподобатися
-
Тепер діти можуть безпечно гратися: в селищі на Миколаївщині збудували інклюзивний майданчик біля укриття
-
Радянська влада змушувала людей забути своє коріння. Як у селах Богуславщини відроджують культурну спадщину
-
«Земля — багатство України». Як землевпорядник з Житомирщини поповнив бюджет громади на 1,5 млн гривень
-
Вміє перетворювати цифри на рішення: як фінансистка втричі примножила бюджет Саф’янівської громади
-
На Волині працівниця селищної ради ініціювала реформу, яку підтримали в Міністерстві культури. Як їй це вдалося
-
«Я працюю з нашим майбутнім»: як у селищній раді на Миколаївщині вчать молодь любити спорт
Можливості
Опубліковано
1 день тому09.12.2024
Компанія AgriAnalytica за підтримки Програми USAID АГРО у межах проєкту «Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор» запустила п’ять безоплатних навчальних курсів, які допоможуть ветеранам і ветеранкам працевлаштуватися в агросекторі, заснувати або розвинути власне агропідприємство.
Про це повідомляють представники проєкту «Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор».
Про курси
У кожен навчальний курс входять п’ять модулів. Після реєстрації учасники одразу отримають доступ до відеоуроків і додаткових матеріалів. Навчатися можна в зручний для себе час і в зручному темпі. Після успішного проходження тестування учасникам надають відповідні сертифікати про завершення курсу. Також передбачені різноманітні онлайн- та офлайн-заходи за участі фахівців, спрямовані на вдале працевлаштування в агросекторі.
«Агробізнес для ветеранів»
Слухачі курсу дізнаються, де шукати грантові програми на започаткування чи розвиток власної справи, як правильно заповнювати заявку на участь задля збільшення шансів отримати необхідне фінансування, які документи потрібно додати до заявки, як правильно прописати бізнес-план, визначивши концепцію, цілі та перспективи розвитку свого агробізнесу.
Читати також: На платформі е-Ветеран можна оформити нову послугу онлайн: яку саме
«Агротехнології вирощування нішевих культур»
Слухачі дізнаються про особливості агротехнологій вирощування спаржі, артишоку та шафрану (технологічні процеси, вибір сорту, підготовка ґрунту й посадкового матеріалу, застосування органічних і мінеральних добрив), правильного облаштування місць для зберігання, умов зберігання різних культур, стратегій продажу продукції після зберігання.
«Інформаційні технології, цифровізація, штучний інтелект в агросфері»
Слухачі курсу ознайомляться з основними концепціями та технологіями ІТ в агросфері, навчаться використовувати ШІ, аналітику даних, цифрові платформи й електронні інструменти для модернізації, підвищення ефективності, продуктивності та конкурентоспроможності агробізнесу.
«Менеджмент в агросфері»
Слухачі курсу навчаться успішно керувати агробізнесом: організовувати діяльність агропідприємства на основі аналізу ринкових тенденцій і внутрішніх можливостей, ухвалювати управлінські рішення, враховуючи економічні, екологічні та соціальні фактори. Вони опанують навички стратегічного планування, керування фінансами, виробничими процесами, персоналом, ризиками, впровадження інновацій в агросекторі.
«Основи фінансової грамотності в агросфері»
Курс спрямований на опанування фінансової грамотності та вміння ефективно керувати агробізнесом, що є ключем до успіху в умовах високої конкуренції. Зокрема, слухачі курсу дізнаються про особливості бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, керування ризиками й фінансовою стійкістю, інвестування та інноваційних управлінських практик в агросекторі.
Зареєструватися на обраний курс можна за посиланням.
Нагадаємо, що у Запоріжжі відкрили унікальний ветеранський простір: яку допомогу надають військовим і їхнім родинам.
Фото: проєкт «Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор».
Коментарі
Можливості
Опубліковано
4 дні тому06.12.2024
20 грудня відбудеться захід NETPEAK PULSE: BALANCE від української групи IT-компаній Netpeak Group. Головною темою цьогорічної події стане баланс у житті.
Про це повідомили представники Netpeak Group.
Що підготували організатори
- Дискусії та виступи: засновник Netpeak Group Артем Бородатюк, співзасновник OTOY Вячеслав Дрофа та засновник освітньої платформи EdEra Ілля Філіпов поділяться своїм досвідом у досягненні балансу в сучасному світі;
- інтерактивні зони: гості зможуть взяти участь у творчих майстер-класах та дослідити інтерактивні інсталяції;
- музика та гумор: під час події виступатимуть співачка Jerry Heil, DJ-сет Jazzmate та Василь Байдак;
- благодійність: під час аукціону, який проводитиме Василь Байдак, збиратимуть гроші на підтримку медичного батальйону «Госпітальєри» та 13-ї бригади НГУ «Хартія». Їм передадуть і 10% з продажу квитків.
Також на заході будуть напої, частування та різдвяний ярмарок. Подію завершать сюрпризом для гостей TOP SECRET trashparty.
«Зараз ми вирішили зробити конференцію публічною, бо вважаємо її корисною для суспільства. NETPEAK PULSE: BALANCE стане чимось більшим, ніж просто конференція або корпоратив. Це серцебиття інновацій, де технології, природа й творчість знаходять спільний ритм», — коментує подію засновник Netpeak Group Артем Бородатюк.
Захід проведуть 20 грудня 2024 року в Києві. Дізнатися більше можна за посиланням.
Довідка про Netpeak Group
Netpeak Group — це група IT-компаній, що об’єднує 25 бізнесів, 3 громадські організації та понад 1500 фахівців по всьому світу.
Нагадаємо, що в Україні стартує GET Business Festival для підприємців: як доєднатися.
Фото обкладинки: сайт Netpeak Group
Коментарі
Можливості
Опубліковано
6 днів тому04.12.2024
Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.
Ірина Точена часто приходить на роботу раніше за всіх. Вона працює начальницею відділу економічного розвитку, інвестицій та міжнародної технічної допомоги в Городоцькій громаді, що на Львівщині.
«Для мене важливо працювати у своїй громаді, тому що я відчуваю, що тут можна зробити щось для жителів, досягти результатів і покращити життя громади», — каже Ірина.
ШоТам поговорили з жінкою про те, чому для неї важливо писати проєкти для розвитку громади.
Ірина Точена
начальниця відділу економічного розвитку, інвестицій та міжнародної технічної допомоги в Городоцькій громаді Львівської області
Доробила заявку в перші дні вторгнення
Усе своє життя я прожила в Городку. В громаді я працюю з 2021 року, до того була в районній адміністрації. Фінанси й бухгалтерія — це дорога, якою йду з дитинства. Математичні дисципліни завжди були мені цікаві — я закінчила школу з золотою медаллю, а Львівську політехніку з відзнакою.
Моя робота надзвичайно цікава — я люблю заглиблюватися в проєкти, обдумувати, в мене постійно є ідеї. Загалом ми вже подали понад 100 проєктів і 20 з них реалізували. Це й напрямок охорони здоров’я, освітній, соціальний — наприклад, ми зробили сенсорну кімнату, закупили реабілітаційне обладнання для дітей з інвалідністю тощо.
Я згадую, як напередодні 24 лютого ми готували аплікаційну заявку по програмі «Кусаноне» Уряду Японії. Коли почалося вторгнення, я прийшла в неділю на роботу й вирішила, що якщо є такі напрацювання, то як їх можна полишити? Тож сіла й усе доробила: всі потрібні документи підготувала, відсканувала й надіслала.
Пам’ятаю, що в заявці я написала таке речення: «Українці гідні якісно й добре жити» — по ній нам вдалося перемогти.
Мені було страшно думати, що я можу звідси виїхати й настане такий час, що сюди прийдуть росіяни. Я навіть не могла свої речі зібрати, бо для мене тут найкраще місце на Землі. Тож дякую Богові та нашим Збройним силам, що мала можливість не виїжджати й залишитися на своєму місці.
«Маю насичені робочі дні й пишаюся партнерствами»
Одним з визначальних моментів, чому я працюю в громаді, є її сильний лідер — наш міський голова. Я відчуваю дуже злагоджену роботу команди — це така окриленість, коли ти йдеш не сам, а з іншими й на рівних.
Мій робочий день дуже насичений: у нотатках завжди записую важливі справи й завдання, тож зранку проходжуся по списку — то зум-конференція з партнерами, то нарада, то пишу проєктну заявку чи вже звітую по проєкту.
Часом я затримуюся на роботі й навіть працюю у вихідні, коли дедлайни наближаються. Але це нюанси, бо якщо я сподіваюся на хороший результат, то маю робити.
Усі нові ідеї записую в улюблений блокнот від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Співпрацю з Проєктом я вважаю одним з найбільших досягнень. Партнери допомогли підсилити матеріально-технічну базу громади — це й техніка для комунальних підприємств, і генератори, й обладнання та костюми для наших вогнеборців.
Також завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми облаштували клас біології та хімії, оновили харчоблок, щоб якісніше годувати дошкільнят і школярів. А ще щомісяця проходимо різні тренінги — наприклад, брали участь у навчаннях з підготовки до написання заявок до програми Interreg NEXT Польща-Україна й здобули перемогу!
«Відновимо парк і будемо вчити дітей екології»
Interreg NEXT дасть нам змогу реконструювати місцевий сквер. На цей проєкт ми подавалися спільно з містом Сєдльце (Республіка Польща) та Привільненською громадою (Рівненська область). У межах програми ми потрапили до десятки найкращих та отримаємо близько 400 тисяч євро.
У центрі нашого міста є парк. Зараз він малодоступний, бо доріжки зруйновані корінням дерев, трави зовсім немає — лише високі дерева, які ламаються під час буревіїв. Тож ми хочемо зробити це місце таким, щоб туди могли прийти всі охочі — посидіти на лавочці, відпочити, помилуватися естетикою міста.
У цьому проєкті стільки процесів: і закупівлі, і планування, і фінансова частина, і звітування — справжній живий організм.
Ми не тільки відновимо парк, а й будемо проводити екологічні майстер-класи, а наші учні будуть їздити на навчання до наших партнерів.
Якщо чесно, перемога в програмі Interreg NEXT була моєю професійною мрією. Тепер вона здійснилася, і нова мрія — реалізувати проєкт.
Коментарі