Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як громада може вплинути на стан доріг: детальна інструкція

Опубліковано

Інформацією про поганий стан наших автошляхів вже важко когось здивувати. І хоча в останні роки було відремонтовано більше доріг, ніж будь-коли, роботи вистачить ще на багато років вперед, йдеться у матеріалі ГО “Трипільський край”.

Для громадян це питання є дуже чутливим, адже стосується якості життя кожного. Саме тому дуже часто обурення станом доріг виливається в пости в соцмережах, але зазвичай цими постами все і закінчується.

Чи може громадськість реально вплинути на стан доріг? 

Так, звичайно!

На кожному етапі, від планування до експлуатації доріг, кожен може впливати на їх якість. Як саме – розглянемо детальніше.

Для початку, потрібно знати етапи життєвого циклу дороги. Для більш простого розуміння ми їх узагальнимо в кілька основних етапів

      1. Планування

На цьому етапі визначається, які саме ділянки  дороги потребують ремонту та який вид ремонту (капітальний, середній поточний) потрібно робити.

      2. Закупівля робіт або послуг

На цьому етапі замовник обирає виконавця робіт. Якщо виконавець обраний на прозорому конкурсі, а не серед «кумів-сватів», то якість його робіт буде, вочевидь, більш високою, ніж у нефахової фіктивної фірми.

      3. Виконання робіт

Дотримання підрядником існуючих норм та технології ремонту доріг є запорукою якості. Зокрема, виконання таких робіт лише за сприятливих погодних умов.

       4. Експлуатація дороги

Цей етап можна поділити ще на 2: коли триває гарантійний термін і виконавець робіт усуває всі недоліки за власний рахунок, та після його закінчення – коли дрібний ремонт виконується вже повторно за гроші платників податків. Своєчасне виявлення недоліків та їх усунення до того, як вони перетворяться на величезні вибоїни  — ось що найважливіше на цьому етапі.

Цикл повторюється після того, як дрібного ремонту вже недостатньо для підтримання задовільного технічного стану дороги.

Важливо розуміти, що громадськість може впливати на кожному з етапів життєвого циклу. При чому, лише етап закупівлі робіт потребує спеціальних знань та навичок для впливу громадськості. На інших етапах важливим є лише бажання впливати та контролювати те, як використовуються наші податки.

Що може зробити кожен?

Як саме пересічний громадянин  може впливати на якість доріг:

      1. Планування

На цьому етапі громада може вплинути на те, які саме ділянки доріг потрібно включити до плану ремонтів на наступний рік.

Що потрібно знати?

Найголовніше – розуміти, хто саме відповідає за конкретну дорогу. Кому саме вона належить та як вона називається. Дізнатись про це можна в органів місцевого самоврядування.

Що саме робити та як вплинути?

Написати звернення, у якому якомога точніше вказати, яка саме ділянка дороги потребує ремонту з зазначенням переліку недоліків на дорозі. Бажано додати до звернення фото.

Який має бути результат?

Результатом таких дій повинно бути включення зазначеної у зверненні ділянки дороги до плану ремонтних робіт або, у разі виявлення аварійно небезпечних вибоїн (понад 4 см глибиною), – їх усунення протягом 3-х робочих днів з моменту отримання звернення. 

Важливо! Усунення вибоїн та включення до плану робіт можливо лише за умови правильного визначення ділянки дороги у зверненні та конкретного зазначення ділянки. Як це зробити можна подивитись тут: Посилання

         2. Закупівля

Що потрібно знати?

Цей етап, справді, потребує особливих навичок для моніторингу. На цьому етапі ми можемо побачити, чи дійсно прозоро визначений виконавець послуг.

Що саме робити та як вплинути?

Про підозри щодо непрозорої закупівлі ви можете повідомити на портал Дозорро, залишивши свій відгук на закупівлю і вже професійні фахівці з моніторингу закупівель розглянуть ваші зауваження і, у разі потреби, звернуться до замовника або до контролюючих органів.

Який має бути результат?

Результатом, у разі виявлення  порушень у закупівлі, має бути їх усунення замовником.

      3. Виконання робіт

Що потрібно знати?

Улаштування асфальтобетонного покриття не може відбуватись у калюжі або в снігу.

 Що саме робити та як вплинути?

На цьому етапі громада може повідомити замовника робіт, якщо бачить, що підрядник виконує роботи за невідповідних погодних умов.

Який має бути результат?

Результатом таких дій має бути негайне припинення робіт та їх поновлення вже за сприятливих погодних умов.

       4. Експлуатація дороги

Що потрібно знати?

Хто є балансоутримувачем дороги. Також важливо знати, що на дорогах місцевого значення не може їздити великий вантажний транспорт (понад 20 тон).

Що саме робити та як вплинути?

Громадськість може повідомити про недоліки на дорозі  – власнику дороги, а про несанкціонований рух – до національної поліції, укртрансбезпеки та/або утримувача дороги.

Який має бути результат?

При повідомленні про виявлені недоліки, вони мають бути усунені або має бути запланований ремонт ділянки на майбутній.

При повідомленні про несанкціонований рух великого вантажного транспорту можливе встановлення мобільного зважувального пункту або, у разі потреби, зміна організації дорожнього руху та припинення руху великого вантажного транспорту по зазначеній у зверненні дорозі.

Як бачимо, громада дійсно має можливість та дієві інструменти впливу на якість доріг. Так, є багато проблем, на які громада не може вплинути і найголовніша серед них – нестача коштів. Але так само очевидно, що жалітись на вибоїни на дорогах один одному та писати про ями у соціальних мережах не є ефективним вирішенням проблеми. Тому давайте не жалітись, а впливати! Об’єднуватись та контролювати стан доріг, повідомляти про вибоїни та тріщини на дорогах, допомагати складати плани ремонтів та інформувати державні органи про несанкціонований рух великого вантажного транспорту на дорогах місцевого значення.

Цей матеріал став можливими завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього допису є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Коментарі

Суспільство

Український трилер «БожеВільні» зібрав понад 4 мільйони гривень за три тижні прокату

Опубліковано

Дебютний трилер Дениса Тарасова «БожеВільні» продовжує привертати увагу глядачів. За три тижні прокату стрічка зібрала понад 4,1 млн грн, а її подивилися більше ніж 26 тисяч людей.

Про це повідомили у Державному агентстві з питань кіно.

Про що фільм?

«БожеВільні» занурює глядачів у похмуру реальність каральної психіатрії в СРСР 1970-х років.
Головний герой, Андрій, потрапляє до психіатричної лікарні через захоплення забороненою західною рок-музикою. Перед ним стоїть непростий вибір: співпрацювати з КДБ чи розкрити правду про тортури, які переживають ув’язнені.

Відео: FILM.UA Group

Читати також: Український «Щедрик» прозвучав у рекламі Chanel (ВІДЕО)

Що кажуть глядачі?

Фільм вирізняється атмосферою, яка тримає у напрузі до останньої хвилини, та вражає глибоким розкриттям теми тоталітарного гніту.

Стрічка стала важливим внеском у популяризацію українського кіно і розкриття тем, які довгий час залишалися табу.

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: фільм «БожеВільні».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Громади зобов’язані допомагати переселенцям». Як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У Бобровицькій громаді на Чернігівщині зараз живуть понад 2 тисячі переселенців. Крім житла, роботи, гуманітарки та допомоги з документами, ці люди потребують психологічної підтримки, тому влада у співпраці з благодійниками створила для них безкоштовний соціально-психологічний простір.

Як це реалізували, розповідає ШоТам.

Михайло Ділок

директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.

Уся допомога є безкоштовною

Наш соціально-психологічний простір створений на базі місцевого центру надання соціальних послуг. З втіленням цього проєкту нам допомогла благодійна організація «Право на захист». Усі послуги простору безкоштовні.

Крім як по психологічну допомогу, переселенці приходять до нас із різними питаннями. От днями чоловік з інвалідністю із Запорізької області звертався щодо ремонту електрики в будинку, куди його заселили. Інша сім’я живе в будинку, де немає газу, тому потрібно допомогти з дровами, адже стало холодніше. Ми стараємося всім допомогти, чим можемо — надаємо продукти, постіль, теплий одяг, через благодійників дістаємо ліки, допомагаємо оформити документи.

Центр соціальних послуг Бобровицької сільської ради. Фото: ШоТам

Геннадій Іванюк

виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області 

«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»

Наша Бобровицька громада має значну допомогу від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — матеріальну підтримку, а також тренінги для фахівців. Нам допомагають відновитися після бойових дій, адже росіяни окупували 9 сіл громади та знищили понад 160 будівель. 

Проєкт виділив нам багато необхідної техніки: пересувні фари для роботи вночі, екскаватор для ремонту доріг, а також чотири дробарки для переробки деревини. Тепер ми безкоштовно забезпечуємо переселенців дровами, аби вони могли опалити своє нове житло. 

Їхні діти навчатимуться у відновленій опорній школі, адже «ГОВЕРЛА» фінансує там ремонт і допомагає створити бомбосховище. Проте не менш важливим є й моральний стан переселенців, тому ми створили для них соціально-психологічний простір. У майбутньому хочемо виділити під нього окреме приміщення та найняти на роботу більше фахівців.

Геннадій Іванюк і Михайло Ділок спілкуються про розвиток соціально-психологічного простору. Фото: ШоТам

Вважаю, що громади зобов’язані допомагати переселенцям знайти житло та роботу, адже ці люди втратили свій дім. Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно, і щоб вони не мусили їздити по інших містах у пошуках житла.

Марина Бушеленко

психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді

Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти

Я — дружина загиблого воїна, мама та психологиня, яка щось робить, аби допомогти іншим. Коли люди покидають свій дім і переїжджають у нове середовище, вони не знають, що на них чекає. 

Ми зустрічаємося з клієнтами індивідуально раз на тиждень, сеанс триває 45 хвилин. Часто до мене звертаються молоді мами з дітьми, які стають розгубленими на новому місці.

От нещодавно до мене приходила жінка з Сум, у якої там залишилися батьки. Через це вона відчуває постійну тривогу, тому я стараюся допомогти їй зібратися та навчитися боротися з тривогою, аби не переносити її на свою дитину. 

Часто люди бояться психологів, але ми хочемо допомогти. Я не даю порад, не засуджую, а слухаю та намагаюся допомогти розібратися з хаосом в голові, скерувати людину в правильному напрямку. Тоді на душі стає легше, адже зі мною можна поплакати та бути собою.

Переселенка Лариса Бабій на прийомі в психологині Марини Бушеленко. Фото: ШоТам

Після нашої роботи вони завжди дякують і зазначають, що бачать зміни: діти адаптуються в садочках, налагоджують сон і свій емоційний стан. Я допомагаю жінкам звернути увагу на власні бажання та згадати про свої базові потреби.

Я завжди раджу планувати своє майбутнє, бо якщо ви знаєте, чого прагнете, то відволікаєтеся від стресу. Насамперед це потрібно дорослим, але я працюю також з дітьми та підлітками. Перші сеанси ми проводимо за присутності їхніх батьків, а далі вже самі.

Марина Бушеленко біля будівлі соціально-психологічного простору для переселенців Бобровицької громади. Фото: ШоТам

Зараз ми починаємо співпрацювати з психологами з інших центрів, а ще плануємо проводити для переселенців у місті різноманітні тренінги. Наступного літа хочемо відкрити інклюзивну кімнату для дітей з інвалідністю та загалом завдяки психологічним технікам допомагати людям жити краще.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві відкрили реабілітаційний центр для військових та рятувальників

Опубліковано

На базі медичної установи МВС у Києві запрацював сучасний реабілітаційний центр RECOVERY — 14-й у національній мережі.

Про це повідомляють в інстаграм-сторінці центру.

Реабілітація за світовими стандартами

Центр щороку прийматиме до 2 тисяч пацієнтів — військових, поліцейських та рятувальників, які зазнали поранень під час бойових дій. Заклад оснащений сучасним обладнанням, зокрема:

  • тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
  • апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
  • системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Фото: RECOVERY

Читати також: У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Команда та інклюзивність

З пацієнтами працює мультидисциплінарна команда — лікарі, фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи та інші спеціалісти. Простір центру створений із дотриманням принципів інклюзивності, забезпечуючи доступність для всіх категорій пацієнтів.

Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: RECOVERY.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура1 день тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...