Суспільство
Як Естонія позбулася російської мови після розпаду Радянського Союзу (ВІДЕО)
Росія знищувала мову та народ Естонії так само агресивно, як і в Україні. Проте сьогодні естонська молодь вже не спілкується російською.
Як їм це вдалося розповідає ШоТам.
Після розпаду російської імперії Естонія 20 років будувала державу, доки знову не прийшла Росія. Через окупацію СРСР 1940 року Естонія з незалежної країни перетворилась на радянську республіку.
Радянська влада хотіла викоренити естонців як окрему націю. Естонія пережила совєтизацію, репресії та депортацію інтелігенції, політиків і активістів. На їхні місця совєти завозили росіян – робітників і колгоспників.
У 1970-х роках російську мову запровадили у школах, а дорослі естонці вчили її, щоб не втратити роботу. Але у 80-х роках вплив радянської влади слабшав, а рух опору набирав обертів.
У час Перебудови 1989 року було ухвалено закон, який проголошував естонську мову державною. А з розпадом Союзу Естонія почала активно відроджувати рідну мову.
У держустановах, навчальних закладах, магазинах та сфері обслуговування мали спілкуватися естонською. За тим, як виконують закон, стежив спеціальний орган – мовна інспекція.
На вивчення мови давали рік, а потім – штраф, якщо не вивчив. А ще без знання естонської мови не можна було отримати громадянство.
«Тим, хто прибув до країни в радянський період, потрібно було скласти іспит. Зокрема й на знання державної мови. Адже до окупації в країні проживало лише 23 000 росіян, натомість у 1991 році їх стало аж 475 000. Майже 30% населення. Тож, жорсткі міри були питанням безпеки», – розповідає Альона Данилюк, авторка ютуб-каналу «НеАполітичні».
Тим, хто не хотів вчити мову, видавали «сірий паспорт» без громадянства та основних виборчих прав. Звісно, такі рішення зачепили почуття Росії.
Та ви ж не подумали, що Кремль міг просто проковтнути цей буржуазний націоналізм? Реакція була настільки класичною, що аж банально. Карати вирішили відключенням газу. Альона Данилюк, авторка ютуб-каналу «НеАполітичні».
«Та ви ж не подумали, що Кремль міг просто проковтнути цей буржуазний націоналізм? Реакція була настільки класичною, що аж банально. Карати вирішили відключенням газу», – Альона Данилюк, авторка ютуб-каналу «НеАполітичні».
Хотіли зробити прикордонне з Росією місто Нарва автономною республікою. Але ідея провалилася, адже естонці проводили комунікаційну кампанію з населенням.
«Місцевим пояснювали, що народна республіка Приноров’є – це шлях до ізоляції. І за таких сценаріїв їх в майбутньому чекає лише торгівля пиріжками з сусіднім Іван-городом, не більше», – розповідає Альона Данилюк.
Читайте також: Українська мова у селах Донеччини, або Чим живуть прифронтові бджоли
Такі заходи дали ефект. Естонська більше не мова меншин, як було при СРСР, а рідна для 77% населення. Мовна інспекція, до речі, працює в Естонії й досі.
«Ми даємо людині час на вивчення мови – один рік. Через рік ми знову перевіряємо, якщо людина все ще не знає мови, тоді ми будемо штрафувати, не одразу», – Ільмар Томуск, представник мовної інспекції.
А повномасштабний напад Росії на Україну дав поштовх до ще активнішої естонізації. Російські навчальні заклади, які досі існують в Естонії, тепер переводять на естонську мову. І ще призначили штаф у 10 000 євро за невиконання мовного закону.
А в Нарві, яка раніше була проросійською, навіть прибрали монументи з радянською символікою. Естонці, як ніхто, розуміють українців і тому потужно підтримують. Ця держава віддала нам більш ніж 1% ВВП, це найвищий показник серед країн-союзниць.
Естонський політик Трівімі Веллісте порівнюючи історію України та Естонії, каже, що головна різниця в тому, що Естонія була незалежною між Першою та Другою світовими війнами.
«Якби ми були частиною Радянського Союзу вже у 20-х чи 30-х роках, я б тут зараз не стояв і моя б країна не говорила естонською», – Трівімі Веллісте, естонський політик.
Естонці вірять: якщо у них вийшло викоренити «русскій мір», то у нас теж обов’язково вийде.
Нагадаємо, у застосунку «Давай займемось текстом» з’явилась гра на знання українських діалектів.
До того ж створили мобільний застосунок, що розповідає історію русифікації України. Як завантажити.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ