Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Я волонтерила на 9-му місяці вагітності, і це мене рятувало. Історія харків’янки Марії Зайцевої

Опубліковано

Харків’янка Марія Зайцева зустріла повномасштабне вторгнення на п’ятому місяці вагітності. І практично одразу, без жодних сумнівів, почала допомагати місцевим лікарням та бійцям ЗСУ. 

Згодом у Марії з’явилися помічники та утворилася справжня команда. Та згодом їй довелося заснувати власний фонд: просто «дівчинці Маші» гуманітарну допомогу фонди вже не надсилали.

Засновниця «Незламного Харкова» продовжувала працювати й на останньому місяці вагітності: до пологового будинку вона вирушила з волонтерського складу. 

Маша Зайцева

Засновниця Благодійного фонду «Незламний Харків»

Війна торкнулася нас ще 9 років тому

Мені 32 роки, я родом із Харкова. Вже 10 років одружена, маю двох синочків: першому 9 років, другий – щойно народжений. Займалася різними видами діяльності, зокрема, працювала у газеті та на телеканалі. Відтак влаштувалася у пресслужбу особистим фотографом двох голів ОДА. Пропрацювала там 6 років з дуже інтенсивним графіком – майже цілодобово. Це тоді сильно мене підкувало, тому зараз я можу довго не відчувати втому. Згодом я стала депутаткою Харківської районної ради.

Війна в економічному плані застала нас ще девʼять років тому. У 2013 році я саме народила першу дитину. Мій чоловік тоді продавав автозапчастини на ринку, і всі його клієнти були в Луганську та Донецьку. Та й серед знайомих ми мали багато суперечок: хто на чиїй стороні, хто правий, а хто винний. Я хотіла їхати на Майдан, але Максимові було чотири місяці. Мама мене не пустила, сказала: «Думай про дитину!». Я ж вважала, що це мій обов’язок перед Україною.

Волонтерю я ще з юнацтва. З 14 років долучилася до єврейських організацій, де головна мета – виховати лідера. Для мене допомагати комусь – це поклик душі, виховання, стан віддачі. Я вважаю, що коли ми допомагаємо людям, то насамперед допомагаємо собі, адже не маємо часу думати про погане. 

На п’ятому місяці вагітності я почала допомагати бійцям і медикам

За кілька днів до повномасштабного вторгнення мені почали дзвонити багато різних людей, і я трохи напружилася. Ми поїхали в гості до друзів, і вони мене трохи заспокоїли. Ввечері повернулися додому. А зранку, коли прокинулися, вже бачили з вікна затор на виїзд із Харкова та купу дзвінків від рідних. Для мене все стало зрозумілим: що біле, а що – чорне. 

Ми живемо у Харкові на 16 поверсі. У перші дні нам відімкнули ліфт, і я на п’ятому місяці вагітності щодня ходила пішки. І все ж паніка та розгубленість минули доволі швидко – треба було допомагати іншим.

Я зателефонувала головній лікарці дитячої лікарні, яке вже була під обстрілами. Вона відповіла: «Ми з дітьми сидимо у підвалі. Нам треба, щоб кухня спускала їжу. Бракує одноразового посуду». І я пішла до супермаркету та почала купувати все необхідне. Паралельно опублікувала допис: «Друзі, дитяча лікарня має певні потреби. Хто хоче, ось моя карта, я якраз все купую». За десять хвилин на карту закинули 10 тисяч гривень. 

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Так усе й почалося. Я зрозуміла, що є підтримка рідних та друзів з-за кордону. Нам почали допомагати з Ізраїлю, Німеччини, США. Я зрозуміла, що ми можемо зробити щось суттєве зараз. Мій син вирішив подарувати свій планшет бійцям. Я завезла його, а разом із тим захопила для військових воду та серветки.

Ще пам’ятаю, як після низки донатів вигрібала з магазинів італійську ковбасу та всю можливу постіль, бо полиці вже були майже порожні. Пам’ятаю, що чек був, напевне, на 45 тисяч гривень. Везли це одразу у пологові будинки, роздавали персоналу.

Лягала о четвертій, а зранку – сотні повідомлень

Майже відразу я почала точково створювати команду. Бензину вже ніде не було, тож треба було мати своїх людей у різних точках Харкова. Я дуже багатьох заразила хорошим прикладом. Ті, хто були в паніці, швидко приєднувалися до мене як волонтери.

Водночас зростала й потреба в допомозі. До нас почали звертатися люди, у яких була важка ситуація з їжею та ліками. Пам’ятаю, я щодня лягала спати о четвертій ранку, а коли прокидалася, вже мала кількасот повідомлень у соцмережах.

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Ми почали займатися й евакуацією людей. На той період таксисти хотіли брати по 5 тисяч гривень за поїздку до вокзалу. Це був взагалі дурдом. І я знайшла хлопців, які забирали людей і під обстрілами вивозили їх звідусіль. Звісно, ми не брали за це жодної копійки. Але тим, хто мав паливо, ми пропонували поділитися ним, якщо була можливість.

Ліки для окупованого міста й тисячі евакуйованих

Одного дня я скуплялася у супермаркеті, і коли вже грузила візки до авто, ми потрапили під авіаобстріл. Мене охопила паніка. І тому ми вирішили виїжджати до Дніпра. Відтак ми ще побували у Кременчуці, Полтаві, а два місяці тому повернулися до Харкова.

З Дніпра я продовжила керувати командою та скрізь їздити. Зокрема, ми возили азот до пологового будинку та генетичного центру для п’яти тисяч ембріонів. 

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Загалом тенденція потреб змінювалася дуже швидко. У Дніпрі ми обходили всі аптеки в пошуках ліків, яких потребували харків’яни. Відтак тиждень розвозили адресно та віддавали в руки такий на той час важливий препарат Л-тироксин.

Зараз система налагоджена так, що ми розвозимо ліки адресно в «гарячих» районах Харкова. Те саме стосується й гуманітарної допомоги. Також ми об’єдналися з п’ятьма штабами та разом займатися евакуацією з Печенізької дамби. Наразі вивезли звідти вже понад 12 тисяч людей.

«Просто Маші» перестали донатити

Коли загальний шок від війни трішки минув, отримувати гуманітарку стало складніше. Усі казали, що тепер працюють лише з фондами. Просто «Маші, хорошій дівчинці» вже західні фонди нічого не везли. Я не дуже прагнула, та обставини змушували – треба було засновувати свій фонд. Реєстратор у Харкові не працював, тому я поїхала до Полтави. Там мені з усім допомогли друзі.

Наразі у фонді «Незламний Харків», створеному 25 квітня, майже 30 волонтерів. Половина з них працюють офлайн. У нас зібралися люди з різних сфер, і ми дуже згуртувалися. Кошти на діяльність отримуємо від донатів небайдужих, і все це розширилося до значних масштабів.

Читайте також: «У відпустку підемо вже після перемоги». Як команда «Восток SOS» щодня рятує життя тисяч українців

Хочеться, звичайно, вже виходити на гранти, бо я розумію, що людей треба «переводити» на певні гонорари. Ми вже навчили всю команду: тренінг з оформлення грантів для нас організувала людина з серйозної міжнародної організації. На перший уже подалися.

Серед наших партнерів – Nova Ukraine. А ще я була другою в Україні, кому Фонд Рональда Макдональда відправив гуманітарний вантаж. Старт непоганий, як я вважаю, тому «Бачу мету – не бачу перешкод!».

Зі складів – на пологи

Мирон у животі мені дуже допомагав, адже через вагітність мене скрізь пропускали. Я швидко пробігала, скуповувала харчі в магазинах. Потім дзвонила чоловіку, і він вигрібав ці візки. Син, який зараз лежить біля мене, попрацював ще в утробі. Люди не хочуть відмовляти вагітним. 

Особливо добре це зіграло, коли фармацевти не бажали продавати ліки без рецепта. Та я викликала, певно, жалість. Інші люди, звісно, думали, що я якась божевільна. Бо з пузом як скажена бігала по складах, і прямо звідти 29 червня рушила в пологовий. 

Я сіла за кермо, подзвонила чоловікові, кажу: «Виходь, винось сумки для пологового, нехай у багажнику валяються». Ми приїхали в лікарню, зробили УЗД, я здала аналізи. І того самого дня мені вирішили робити кесарів розтин.

Щоправда, лікарі дуже хвилювалися, бо були обстріли. Вони відтягували початок операції. Коли «прильотів» довго не було, ми почали. Окупанти взялися знову стріляти, коли мене вже перевели в інтенсивну терапію. Загалом пологи минули дуже складно. Залишився великий шов. Але головне, що з дитиною все гаразд. Мирон – копія тата.

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Нині з волонтерством мені допомагає команда, які я делегувала свої обов’язки, та мій чоловік. Він і до пологів постійно був зі мною, я відчувала його підтримку. Він не був проти, що я вагітною всім цим займалася, бо знає мій характер. Розумів, що якщо я вже взялася за це, то сперечатися зі мною немає жодного сенсу. 

Волонтерство як пігулка від нервів

За чотири місяці повномасштабної війни я собі зробила один чи два вихідні. І дуже сильно про це пошкодувала, бо читала купу новин, плакала, з усіма сварилася. Коли ти нічим не займаєшся, то починаєш страждати фігнею. А зайві думки нікому не потрібні. Волонтерство, напевно, мене рятувало. Ну, і малюк, який був у животі, та старший син додавали мотивації. Ми всі стали одним цілим.

Волонтерити продовжу далі, адже попит на гуманітарку в Харкові все ще дуже великий. Лікарням і досі бракує обладнання. Я, до речі, доставила УЗД-апарат до пологового будинку, в якому народжувала. Також ми привезли апарат гемодіалізу до міської лікарні неврології. 

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Я зараз бачу для себе основну мету – пошук фінансування для фонду, щоб працевлаштувати людей. Команда втомилася, крім того, роботи в Харкові немає. Щодо втоми, це зрозуміло, адже наразі ми вже покрили різного роду потреби приблизно 70 тисяч людей. А попереду – ще більше.

Після перемоги роботи не зменшиться

Особливо потужно нам треба буде включатися після війни. Моя інтуїція підказувала, що в травні все закінчиться. А вона ніколи не помилялася. Допускаю похибку у кілька місяців. Тож у моїх мріях – кінець війни та відновлення Харкова.

Також у планах фонду – вийти на ширші масштаби стосовно працевлаштування. Треба створювати робочі місця, тому що допомоги останні два місяці потребують не просто маломобільні, а й безробітні чоловіки молодого та старшого віку. Дуже багато хто опинився в складній ситуації.

Лише разом ми прийдемо до перемоги, тільки єдиною силою. Маємо бути згуртовані, підтримувати одне одного. Наша команда знову перейшла на допомогу бійцям, бо вони вже просять їжу. Багато штабів, які їх годували, позакривалися, бо немає донатів. Тому фонди треба підтримувати, шукати друзів за кордоном, які готові надавати гуманітарну та фінансову допомогу. Ми готові до роботи, але теж потребуємо підтримки. Я вдячна всім волонтерам та небайдужим. До перемоги!

Суспільство

У Києві створять мікроклініку з протезування за підтримки Франції

Опубліковано

Нову мікроклініку з протезування створять на базі Київської обласної лікарні. У закладі забезпечать повний цикл відновлення, тому пацієнтам не потрібно буде звертатися до інших установ. Проєкт втілюватимуть за підтримки Франції.

Про це повідомив очільник Київської ОВА Микола Калашник.

Що відомо про проєкт

Мікроклініку оснастять високотехнологічним обладнанням для виготовлення індивідуальних протезів за новітніми стандартами. Пацієнти зможуть отримувати якісні протези, які адаптовані саме під їхні потреби.

Заклад забезпечать усім необхідним для повного циклу відновлення. Пацієнти проходитимуть весь процес реабілітації в одному місці, тому людям не потрібно буде звертатися до інших медичних установ.

«Мікроклініка стане справжнім осередком повернення до активного життя для жителів Київщини, які втратили кінцівки. Це не просто медичний проєкт. Це можливість для людей заново навчитися ходити, бігати, обіймати рідних. Це про їхню гідність, свободу та право на майбутнє без бар’єрів. Дякуємо Франції за підтримку!» — зазначив Микола Калашник.

Читайте також: Військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції

Угоду про створення мережі мікроклінік у Києві, Львові та Полтаві підписали міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та уповноважений президента Франції з питань допомоги та відновлення України П’єр Ельброн.

Партнером проєкту стала компанія Schiller Medical, яка профінансує створення закладів на суму 4,1 мільйона євро.

Нагадаємо, що у шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Суспільство

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

Опубліковано

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.

1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»

Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.

Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія

У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик

Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.

2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»

Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.

Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик

У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.

3. «Ви що, робили йому щеплення?» 

Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.

Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія

У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань. 

4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»

Міф: Усі люди з РАС однакові.

Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик

Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно. 

Ксенія

А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати. 

5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»

Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.  

Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків. 

Ксенія

Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.

Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати. 

 

6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»

Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів. 

На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою. 

Ксенія

На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.

Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.

Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням. 

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів

Опубліковано

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.

Про це повідомили в компанії.

На зупинці зупинятимуться такі потяги:

  • №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
  • №793/794 Черкаси – Київ.

Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:

  • станцію метро «Видубичі»;
  • приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
  • автостанцію «Видубичі».

Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі