Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Я волонтерила на 9-му місяці вагітності, і це мене рятувало. Історія харків’янки Марії Зайцевої

Опубліковано

Харків’янка Марія Зайцева зустріла повномасштабне вторгнення на п’ятому місяці вагітності. І практично одразу, без жодних сумнівів, почала допомагати місцевим лікарням та бійцям ЗСУ. 

Згодом у Марії з’явилися помічники та утворилася справжня команда. Та згодом їй довелося заснувати власний фонд: просто «дівчинці Маші» гуманітарну допомогу фонди вже не надсилали.

Засновниця «Незламного Харкова» продовжувала працювати й на останньому місяці вагітності: до пологового будинку вона вирушила з волонтерського складу. 

Маша Зайцева

Засновниця Благодійного фонду «Незламний Харків»

Війна торкнулася нас ще 9 років тому

Мені 32 роки, я родом із Харкова. Вже 10 років одружена, маю двох синочків: першому 9 років, другий – щойно народжений. Займалася різними видами діяльності, зокрема, працювала у газеті та на телеканалі. Відтак влаштувалася у пресслужбу особистим фотографом двох голів ОДА. Пропрацювала там 6 років з дуже інтенсивним графіком – майже цілодобово. Це тоді сильно мене підкувало, тому зараз я можу довго не відчувати втому. Згодом я стала депутаткою Харківської районної ради.

Війна в економічному плані застала нас ще девʼять років тому. У 2013 році я саме народила першу дитину. Мій чоловік тоді продавав автозапчастини на ринку, і всі його клієнти були в Луганську та Донецьку. Та й серед знайомих ми мали багато суперечок: хто на чиїй стороні, хто правий, а хто винний. Я хотіла їхати на Майдан, але Максимові було чотири місяці. Мама мене не пустила, сказала: «Думай про дитину!». Я ж вважала, що це мій обов’язок перед Україною.

Волонтерю я ще з юнацтва. З 14 років долучилася до єврейських організацій, де головна мета – виховати лідера. Для мене допомагати комусь – це поклик душі, виховання, стан віддачі. Я вважаю, що коли ми допомагаємо людям, то насамперед допомагаємо собі, адже не маємо часу думати про погане. 

На п’ятому місяці вагітності я почала допомагати бійцям і медикам

За кілька днів до повномасштабного вторгнення мені почали дзвонити багато різних людей, і я трохи напружилася. Ми поїхали в гості до друзів, і вони мене трохи заспокоїли. Ввечері повернулися додому. А зранку, коли прокинулися, вже бачили з вікна затор на виїзд із Харкова та купу дзвінків від рідних. Для мене все стало зрозумілим: що біле, а що – чорне. 

Ми живемо у Харкові на 16 поверсі. У перші дні нам відімкнули ліфт, і я на п’ятому місяці вагітності щодня ходила пішки. І все ж паніка та розгубленість минули доволі швидко – треба було допомагати іншим.

Я зателефонувала головній лікарці дитячої лікарні, яке вже була під обстрілами. Вона відповіла: «Ми з дітьми сидимо у підвалі. Нам треба, щоб кухня спускала їжу. Бракує одноразового посуду». І я пішла до супермаркету та почала купувати все необхідне. Паралельно опублікувала допис: «Друзі, дитяча лікарня має певні потреби. Хто хоче, ось моя карта, я якраз все купую». За десять хвилин на карту закинули 10 тисяч гривень. 

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Так усе й почалося. Я зрозуміла, що є підтримка рідних та друзів з-за кордону. Нам почали допомагати з Ізраїлю, Німеччини, США. Я зрозуміла, що ми можемо зробити щось суттєве зараз. Мій син вирішив подарувати свій планшет бійцям. Я завезла його, а разом із тим захопила для військових воду та серветки.

Ще пам’ятаю, як після низки донатів вигрібала з магазинів італійську ковбасу та всю можливу постіль, бо полиці вже були майже порожні. Пам’ятаю, що чек був, напевне, на 45 тисяч гривень. Везли це одразу у пологові будинки, роздавали персоналу.

Лягала о четвертій, а зранку – сотні повідомлень

Майже відразу я почала точково створювати команду. Бензину вже ніде не було, тож треба було мати своїх людей у різних точках Харкова. Я дуже багатьох заразила хорошим прикладом. Ті, хто були в паніці, швидко приєднувалися до мене як волонтери.

Водночас зростала й потреба в допомозі. До нас почали звертатися люди, у яких була важка ситуація з їжею та ліками. Пам’ятаю, я щодня лягала спати о четвертій ранку, а коли прокидалася, вже мала кількасот повідомлень у соцмережах.

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Ми почали займатися й евакуацією людей. На той період таксисти хотіли брати по 5 тисяч гривень за поїздку до вокзалу. Це був взагалі дурдом. І я знайшла хлопців, які забирали людей і під обстрілами вивозили їх звідусіль. Звісно, ми не брали за це жодної копійки. Але тим, хто мав паливо, ми пропонували поділитися ним, якщо була можливість.

Ліки для окупованого міста й тисячі евакуйованих

Одного дня я скуплялася у супермаркеті, і коли вже грузила візки до авто, ми потрапили під авіаобстріл. Мене охопила паніка. І тому ми вирішили виїжджати до Дніпра. Відтак ми ще побували у Кременчуці, Полтаві, а два місяці тому повернулися до Харкова.

З Дніпра я продовжила керувати командою та скрізь їздити. Зокрема, ми возили азот до пологового будинку та генетичного центру для п’яти тисяч ембріонів. 

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Загалом тенденція потреб змінювалася дуже швидко. У Дніпрі ми обходили всі аптеки в пошуках ліків, яких потребували харків’яни. Відтак тиждень розвозили адресно та віддавали в руки такий на той час важливий препарат Л-тироксин.

Зараз система налагоджена так, що ми розвозимо ліки адресно в «гарячих» районах Харкова. Те саме стосується й гуманітарної допомоги. Також ми об’єдналися з п’ятьма штабами та разом займатися евакуацією з Печенізької дамби. Наразі вивезли звідти вже понад 12 тисяч людей.

«Просто Маші» перестали донатити

Коли загальний шок від війни трішки минув, отримувати гуманітарку стало складніше. Усі казали, що тепер працюють лише з фондами. Просто «Маші, хорошій дівчинці» вже західні фонди нічого не везли. Я не дуже прагнула, та обставини змушували – треба було засновувати свій фонд. Реєстратор у Харкові не працював, тому я поїхала до Полтави. Там мені з усім допомогли друзі.

Наразі у фонді «Незламний Харків», створеному 25 квітня, майже 30 волонтерів. Половина з них працюють офлайн. У нас зібралися люди з різних сфер, і ми дуже згуртувалися. Кошти на діяльність отримуємо від донатів небайдужих, і все це розширилося до значних масштабів.

Читайте також: «У відпустку підемо вже після перемоги». Як команда «Восток SOS» щодня рятує життя тисяч українців

Хочеться, звичайно, вже виходити на гранти, бо я розумію, що людей треба «переводити» на певні гонорари. Ми вже навчили всю команду: тренінг з оформлення грантів для нас організувала людина з серйозної міжнародної організації. На перший уже подалися.

Серед наших партнерів – Nova Ukraine. А ще я була другою в Україні, кому Фонд Рональда Макдональда відправив гуманітарний вантаж. Старт непоганий, як я вважаю, тому «Бачу мету – не бачу перешкод!».

Зі складів – на пологи

Мирон у животі мені дуже допомагав, адже через вагітність мене скрізь пропускали. Я швидко пробігала, скуповувала харчі в магазинах. Потім дзвонила чоловіку, і він вигрібав ці візки. Син, який зараз лежить біля мене, попрацював ще в утробі. Люди не хочуть відмовляти вагітним. 

Особливо добре це зіграло, коли фармацевти не бажали продавати ліки без рецепта. Та я викликала, певно, жалість. Інші люди, звісно, думали, що я якась божевільна. Бо з пузом як скажена бігала по складах, і прямо звідти 29 червня рушила в пологовий. 

Я сіла за кермо, подзвонила чоловікові, кажу: «Виходь, винось сумки для пологового, нехай у багажнику валяються». Ми приїхали в лікарню, зробили УЗД, я здала аналізи. І того самого дня мені вирішили робити кесарів розтин.

Щоправда, лікарі дуже хвилювалися, бо були обстріли. Вони відтягували початок операції. Коли «прильотів» довго не було, ми почали. Окупанти взялися знову стріляти, коли мене вже перевели в інтенсивну терапію. Загалом пологи минули дуже складно. Залишився великий шов. Але головне, що з дитиною все гаразд. Мирон – копія тата.

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Нині з волонтерством мені допомагає команда, які я делегувала свої обов’язки, та мій чоловік. Він і до пологів постійно був зі мною, я відчувала його підтримку. Він не був проти, що я вагітною всім цим займалася, бо знає мій характер. Розумів, що якщо я вже взялася за це, то сперечатися зі мною немає жодного сенсу. 

Волонтерство як пігулка від нервів

За чотири місяці повномасштабної війни я собі зробила один чи два вихідні. І дуже сильно про це пошкодувала, бо читала купу новин, плакала, з усіма сварилася. Коли ти нічим не займаєшся, то починаєш страждати фігнею. А зайві думки нікому не потрібні. Волонтерство, напевно, мене рятувало. Ну, і малюк, який був у животі, та старший син додавали мотивації. Ми всі стали одним цілим.

Волонтерити продовжу далі, адже попит на гуманітарку в Харкові все ще дуже великий. Лікарням і досі бракує обладнання. Я, до речі, доставила УЗД-апарат до пологового будинку, в якому народжувала. Також ми привезли апарат гемодіалізу до міської лікарні неврології. 

Фото: Facebook / Марія Зайцева

Я зараз бачу для себе основну мету – пошук фінансування для фонду, щоб працевлаштувати людей. Команда втомилася, крім того, роботи в Харкові немає. Щодо втоми, це зрозуміло, адже наразі ми вже покрили різного роду потреби приблизно 70 тисяч людей. А попереду – ще більше.

Після перемоги роботи не зменшиться

Особливо потужно нам треба буде включатися після війни. Моя інтуїція підказувала, що в травні все закінчиться. А вона ніколи не помилялася. Допускаю похибку у кілька місяців. Тож у моїх мріях – кінець війни та відновлення Харкова.

Також у планах фонду – вийти на ширші масштаби стосовно працевлаштування. Треба створювати робочі місця, тому що допомоги останні два місяці потребують не просто маломобільні, а й безробітні чоловіки молодого та старшого віку. Дуже багато хто опинився в складній ситуації.

Лише разом ми прийдемо до перемоги, тільки єдиною силою. Маємо бути згуртовані, підтримувати одне одного. Наша команда знову перейшла на допомогу бійцям, бо вони вже просять їжу. Багато штабів, які їх годували, позакривалися, бо немає донатів. Тому фонди треба підтримувати, шукати друзів за кордоном, які готові надавати гуманітарну та фінансову допомогу. Ми готові до роботи, але теж потребуємо підтримки. Я вдячна всім волонтерам та небайдужим. До перемоги!

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі