Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Я піду в далекі гори». 13 українських фільмів про наші Карпати – радять ШоТам і Такфлікс

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Скучили за Карпатами та мрієте бодай на мить перенестися в гори? Кіно – це, звісно, не повноцінна альтернатива подорожам, проте кілька наступних годин будуть для вас дійсно ностальгійними. ШоТам та онлайн-кінотеатр Такфлікс зібрали 13 українських фільмів про наші Карпати. Веселі, трагічні, сучасні та вічна класика. Приємного перегляду!

Так мут співати

Карпати, етнографія
Режисерки: Діана Горбань, Анна Ютченко

Про що фільм? Фільм-колаж, який сплітає людські досвіди, сороміцькі пісні та плин сучасного життя. Сороміцькі пісні – це співанки з еротичними мотивами, які співали на весіллях, вечорницях та застіллях. І хоча в побутовому житті ці пісні співати було соромно, через їхній зміст транслювалися моделі поведінки чоловіка та жінки.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Май далеко – май добре

Карпати, фільм-портрет.
Режисерка: Ганна Ярошевич.

Про що фільм? Молодий німець Мішель, захоплений природою України, переїжджає до Карпат. У горах він розводить водяних буйволів, що опинилися на межі зникнення. Хлопець мріє присвячувати весь час улюбленій справі, але змушений регулярно повертатися до Німеччини, де працює в сімейному бізнесі й зустрічається з дівчиною Вєрою. Без належного догляду буйволи починають хворіти. До всього Мішеля спіткають негаразди в особистому житті: Вєра не впевнена, що зможе виховати двох маленьких дітей у віддаленому карпатському селі.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Красна Маланка

Карпати, етнографія.
Режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук

Про що фільм? Це історія про долі людей з румунського села Красна, на території України, які готуються до свята. Свято Маланки є знаковою подією кожного жителя села Красна, особливо для молодих хлопців, для них це головна ініціація в житті. Маланка, карнавал де кожен бере участь і має свою роль, в химерному язичницькому дійстві.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Манливий, солодкий, без меж

Карпати, антропологія.
Режисери: Тетяна Ходаківська, Олександр Стеколенко.

Про що фільм? Фільм створює зв’язки між невимовністю смерті та буденністю життя. Старий чоловік насвистує, їдучи в машині. Манливий. Мати переживає за своїх дітей, яких можуть з’їсти вовки у лісі по дорозі до школи. Солодкий. Два сусідні міста жорстоко борються за володіння шкіряним м’ячем. Переможці принесуть м’яча на цвинтар.

Без меж. Подорож, що починається як стороннє спостереження того, як люди сприймають смерть, перетворюється на особистий досвід. Оператор-постановник самого фільму помирає перед кінцем зйомок. Або. Італія. Грузія. Україна. США. 16 мм, 35 мм, цифрова зйомка. Усе це утворює мозаїчну структуру, з якої глядачі можуть робити власні висновки і ставити власні питання.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Дім

Карпати, драма.
Режисерка: Ірина Цілик.

Про що фільм? 1940-ві роки. Карпати, ліси. Десь тут є двоє – Славко і Нуся, що зупиняються на ночівлю в маленькій бідній хатинці, яка більше подібна на зимівку для худоби, ніж повноцінне житло. Втім, варто героям зайти до неї, як стається диво: всередині це велика міська квартира.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Між небом та горами

Карпати, етнографія
Режисер: Дмитро Грешко

Про що фільм? 2020 рік, світу загрожує пандемія нового та невідомого коронавірусу. В цей час, гірське село Колочава на Закарпатті, продовжує жити буденним життям, адже люди тут стикаються з труднощами постійно. Єдина станція швидкої допомоги в селі та чотири жінки фельдшерки працюють в звичайному режимі. Марію, Тетяну, Анну та Світлану, які працюють фельдшерами на швидкій, в селі дуже добре знають. Вони вже багато років працюють на станції швидкої допомоги, та самі живуть в цьому ж селі.

Незважаючи на пандемію, більшість викликів в цьому селі це хвороби, які нікуди не зникли: інсульти, гіпертонія і серцево-судинні захворювання, панкреатит, алкогольна інтоксикація та інші. Люди і далі страждають від більш важких хвороб, які стають ще небезпечнішими в переповнених ковідними хворими лікарнях.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Жива ватра

Карпати, екологія.
Режисер: Остап Костюк.

Про що фільм? Це історія про трьох чоловіків різних поколінь, які живуть в українських Карпатах. Та настане весна й усі троє піднімуться в гори вслід за вівчарським покликанням, якому все важче слідувати в сучасному світі.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Тіні забутих предків

Карпати, класика.
Режисер: Сергій Параджанов.

Про що фільм? Малий гуцул Іванко Палійчук стає свідком загибелі батька у перепалці з чоловіком із ворожого роду Гутенюків. Під час цих подій Іванко знайомиться з Марічкою, донькою вбивці його батька, дає їй ляпаса і викидає хустку в річку. Проте замість ворожнечі між ними виникає приязнь. 

Іван та Марічка ростуть і проводять багато часу разом і закохуються одне в одного. Іван вирушає на заробітки на полонини, плануючи повернутися до зими й одружитися з Марічкою. Проте Марічка несподівано гине. Іван одружується з іншою жінкою — але й далі тужить за Марічкою.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Брати. Остання сповідь

Карпати, драма.
Режисерка: Вікторія Трофіменко.

Про що фільм? Історія любові та ненависті двох братів, які доживають віку в карпатському селі. Екранізація роману «Джмелиний мед» шведського письменника Торґні Ліндґрена.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Мої думки тихі

Карпати, трагікомедія.
Режисер: Антоніо Лукіч.

Про що фільм? Молодий звукорежисер Вадим отримує замовлення – записати голоси закарпатських тварин. Це може стати його шансом назавжди залишити «незручну Україну» і переїхати до Канади, подалі від проблем. Помічником у цій роботі стає його мама.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Захар Беркут

Карпати, класика, драма.
Режисер: Леонід Осика.

Про що фільм? Корисливий і злий боярин Тугар Вовк отримує в своє володіння землі одного з карпатських селищ. Він вважає, що і тутешні люди, які звикли бути вільними, тепер його власність. Програвши протистояння, він утікає до татаро-монголів, обіцяючи їм вигоду. Тепер із татарами належить битися хліборобам і мисливцям, очолюваним хоробрим і відважним Захаром Беркутом. А тим часом між сином старійшини Максимом та дочкою боярина Мирославою спалахує кохання.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Білий птах з чорною ознакою

Карпати, класика, драма, воєнний.
Режисер: Юрій Іллєнко.

Про що фільм? У прикордонному українському селі неподалік румунського кордону живе багатодітна сімя Леся Звонаря. Четверо його синів грають у сільському ансамблі, проте доля розводить їхні шляхи. Петро примкнув до червоногвардійців, Орест подався до УПА, молодший Богдан залишився вдома. Але їхні шляхи переплітаються то в коханні, то в горах зі зброєю в руках.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Анничка

Карпати, класика, драма.
Режисер: Борис Івченко.

Про що фільм? 1943 рік. Випадково опинившись на місці недавніх боїв, молода гуцулка Анничка знайшла у лісі пораненого радянського солдата. Дівчина вирішує сховати юнака і допомогти йому стати на ноги — і палко в нього закохується.

Тимчасом наречений Аннички працює в селі поліцаєм на стороні фашистів. Дівчина вирішує втекти з новим коханим до партизанів, та на її шляху стає рідний батько. Анничці доведеться заплатити велику ціну за власну свободу.

Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».

Суспільство

У Львові запустили соціальний автобус для безхатченків

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Щоб допомогти людям, які з певних причини втратили домівки, у Львові запровадили нову ініціативу. Тепер щотижня упродовж зими автобус безоплатно возитиме бездомних людей до закладів, де вони зможуть отримати весь комплекс соціальних послуг. Це і харчування, і медичний огляд, і санітарно-гігієнічні послуги та можливість отримати одяг чи взуття.

Про новину повідомили у Львівській міській раді.

«Враховуючи зимовий період і також те, що в нас є як комунальні, так і іншої форми власності заклади, які надають соціальні послуги бездомним, пропонуємо раз на тиждень впродовж грудня-лютого безкоштовно возити їх до тих місць, де вони зможуть отримати соціальні та інші послуги», – пояснив в.о. керівника управління соціального захисту Львівської міської ради Олексій Неділя.

Уже цієї п’ятниці, 8 грудня, автобус повезе бездомних людей до «Оселі» у Винниках, де вони зможуть отримати весь комплекс соціальних та інших послуг.

Читайте також: «Центром Львова я ще обов’язково погуляю»: історія переселенки на кріслі колісному, яка працює на себе та майже не виходить з дому

На території Львівської громади є кілька центрів як комунальної, так й інших форм власності, які надають необхідні для бездомних людей послуги, серед яких: Філія соціальної роботи з бездомними, Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело», Львівська міська громадська організація «Спільнота взаємодопомоги «Оселя», «Дім милосердя» згромадження братів Альбертинів Львівської Архідієцезії Римсько-Католицької церкви та інші.

Нагадаємо, на сході України почала працювати мобільна соціальна служба.

Також ми повідомляли, що сім’ї з дітьми зможуть подавати заявки на отримання соцвиплат у «Дії».

Окрім того, в Україні запустили єдиний онлайн-майданчик для допомоги постраждалим від війни.

Фото: city-adm.lviv.ua.

Читати далі

Суспільство

Український криголам «Ноосфера» дійшов до острова Кінг Джордж в Антарктиці

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Український науково-дослідний криголам «Ноосфера» дійшов до острова Кінг Джордж в Антарктиці, де розташована польська антарктична станція «Арцтовський».

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

За київським часом це відбулося сьогодні вночі, 6 грудня 2023 року.

Зазначається, що шлях судна від Кейптауна до Кінг Джорджа становив 4125 миль (6638 км) і зайняв 19 днів.

Розповідається, що сьогодні й наступними днями на «Ноосфері» триватиме розвантаження. Потрібно доправити на берег 9 контейнерів з майже 450 тоннами різних речей та 140 тис. літрів пального для «Арцтовського».

Читайте такожЗберегти символ Карпат. Чому бурий ведмідь опинився на межі зникнення, та хто рятує українського хижака

11 грудня планується відправлення судна до нашої станції Академік Вернадський.

Про криголам

«Ноосфера» — це справжній «плавучий інститут», який дозволяє охопити дослідженнями 90% площі океанського дна. На його борту — вісім лабораторій, де одночасно можуть працювати до пів сотні науковців. На ньому можна здійснювати роботи в будь-якій точці Світового океану й прокладати довгі маршрути завдяки автономності плавання до двох місяців.

Читайте також«Усе розкупили, приймаю передзамовлення». Як стати підприємцем у 12 років? Історія школяра, який створив екоферму на підвіконні

Крім того, на палубах є можливість розташувати додатково п’ять лабораторій у морських контейнерах із забезпеченням їх електрикою та всім необхідним. По всіх лабораторіях і житлових каютах протягнуто Ethernet, тому працювати на ноутбуці можна ледь не з кожного куточка судна. Одночасно на борт можна прийняти до 50 науковців, які матимуть комфортні умови роботи та відпочинку, адже на ньому є не тільки кают-компанія, яку можна перетворити на імпровізований конференц-хол, а й навіть бібліотека.

Особлива гордість судна — дві лебідки, що дозволяють занурювати різноманітні прибори на кабель-тросах на глибину до восьми кілометрів і керувати ними на цій глибині. За робочими характеристикам — це справжній криголам, який може проходити крізь суцільний лід.

Нагадаємо, перший антарктичний сезон «Ноосфери» відбувся з кінця січня до кінця травня 2022 року. Криголам забезпечив ротацію полярників на станції «Академік Вернадський» та перезмінку полярників на польській станції «Арцтовський», а також проведення досліджень з вивчення Південного океану.

Як ми повідомляли раніше, українські полярники провели онлайн-екскурсію дослідницьким криголамом «Ноосфера».

Фото: facebook.com/AntarcticCenter.

Читати далі

Суспільство

Британія оголосила про виділення 43 млн євро на гуманітарну допомогу Україні

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Велика Британія надасть гуманітарну допомогу Україні на суму 37 мільйонів фунтів (понад 43 мільйонів євро – ред.).

Про це повідомили на сайті британського уряду.

Згідно з заявою, міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон оголосив про виділення цих коштів під час свого візиту до США 6 грудня.

Посадовець зокрема оголосив про новий зимовий пакет гуманітарної допомоги Україні у розмірі 29 мільйонів фунтів, а також про виділення ще 7,75 мільйона фунтів на гуманітарну діяльність, спрямовану на задоволення потреб найбільш вразливих верств населення України.

Це фінансування є частиною загального обсягу гуманітарної допомоги Україні та регіону від Великої Британії в розмірі 127 мільйонів фунтів на 2023-2024 роки, про що було оголошено на Конференції з питань відновлення України у червні.

Читайте також: Як поєднується «Кадилак» і кози? Ця фермерка з Київщини робить крафтовий сир, береже своїх «дівчат» і руйнує стереотипи

Загальна військова, гуманітарна та економічна підтримка України з боку Великої Британії наразі становить майже 11 мільярдів фунтів.

Нагадаємо, Нідерланди оголосили про виділення 17 млн євро на розслідування воєнних злочинів в Україні.

Окрім того, 13 листопада Норвегія оголосила про виділення 84 млн євро на гуманітарну допомогу Україні.

Фото: reuters.com.

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення