Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Виконали замовлення для Nike попри обстріли». Створена українцем компанія перетворює пластикове сміття на інноваційний матеріал

Опубліковано

The Good Plastic Company – компанія, що виробляє панелі з переробленого пластику для екстер’єрів, інтер’єрів і меблів. На створення бренду Вільяма Чижовського, CEO й засновника The Good Plastic Company, надихнув розробник Facebook Марк Цукерберг, який навчався разом з Вільямом у Гарварді на паралельному курсі. Тоді Цукерберг радив займатися не просто бізнесом, а таким, який зробить світ кращим.

Так з’явилася The Good Plastic Company, яка завдяки інноваційним рішенням розв’язує проблему з накопиченням пластикового сміття, даючи йому друге життя. Клієнтами компанії вже стали такі бренди, як McDonald’s, IKEA, Adidas тощо. Вільям Чижовський розповів ШоТам, чому зі старих холодильників виходять найкращі екоматеріали, як під час повітряних тривог його команда виконала замовлення для Nike та чому виробництво переїхало саме до Чернівців.

Вільям Чижовський

CEO й засновник The Good Plastic Company

Бізнес, який розв’язує проблему з пластиковим сміттям

Екологічна проблема – одна з найсерйозніших, з якими нині стикається весь світ. Кількість пластикового сміття та швидкість, з якою виробляється цей матеріал, – це одне з питань, яке потрібно розв’язувати. Я не бачив великої кількості рішень щодо цього, і мені хотілося, щоб мій бізнес розв’язував цю проблему. До того ж так склалося, що в команді, з якою я працюю, виявилося багато експертів, особливо технічних, саме в цій сфері. Так з’явилася The Good Plastic Company.

Я зрозумів, що ми можемо зайняти унікальну нішу та зробити щось дійсно корисне. Мені здавалося, що на світовому ринку багато грінвошингу – коли люди роблять щось маленьке й таке, що глобально не впливає на ситуацію, але створюють навколо цього багато шуму. Наприклад, випускають якийсь браслет або брелок з переробленого пластику. Але на тлі того, що щороку виробляється по 400 млн т цього пластику, зрозуміло, що браслет не розв’яже питання.

Наш продукт спрямований на справжнє розв’язання проблеми. Ми придумали, як з переробленого пластику створювати новий матеріал. Крім нас, його масштабним промисловим виробництвом займаються ще дві компанії у світі: у Великій Британії та Франції. Я живу в Нідерландах, тому перша компанія та завод відкрилися саме тут. Але оскільки я родом з України, далі ми розвивали свій бізнес на батьківщині. 

Виготовляємо продукцію зі старої побутової техніки

Ми не збираємо пластикове сміття – цим займаються наші постачальники, ресайклінг-компанії, а ми у них купуємо його. Найпопулярнішими «інгредієнтами» для виготовлення нашого продукту є старі холодильники й інша побутова техніка, яка розрахована на довге користування. Холодильник – це не одноразовий пакетик, очікується, що він працюватиме як мінімум 20 років. Тобто ми використовуємо довговічну сировину, яка є досить дорогою, але наші клієнти не готові працювати з низькою якістю.

цех компанії Good Plastic

Обладнання, на якому виготовляються панелі, є власною розробкою компанії. Цим займається наша українська команда – кваліфіковані люди, які вміють будувати станки промислового масштабу, мають досвід у переробці пластику та вміють програмувати обладнання. Це не примітивна «залізяка», яка розігріває сировину й давить її. Це величезний конвеєр 15 м завдовжки з купою електроніки. Ми збираємо дані, як поводиться пластик. Оскільки нам потрібна найвища якість, ми визначаємо температуру плавлення, плинність пластмас, тиск, який потрібно застосувати тощо. 

Аналізуючи отримані дані, створюємо свій унікальний рецепт для кожного пластику, далі робимо з нього листи розміром 140х280 см – це найбільший, який поки що є на ринку. У цю технологію ми проінвестували понад 1 млн доларів і нині патентуємо її в країнах Європи й Америці. У цьому, власне, полягає причина того, чому не з’являється багато компаній, як наша – ти не можеш просто десь купити подібний станок. Ти сам вкладаєш час і гроші в розробки – інших варіантів немає.

Оптимістично налаштований щодо використання нашої продукції в Україні

Продукція, яка виготовляється в такий спосіб, є досить дорогою. Деякі люди думають, що якщо вона зроблена зі сміття, то й коштує копійки. Але це помилкове судження. Зокрема, через високу вартість, на жаль, ми майже не продаємо свої матеріали на українському ринку. Наші пластикові панелі можуть собі дозволити глобальні бренди, які є нашими клієнтами: McDonald’s, Nike, Adidas та інші.

З кожним роком дедалі більше людей готові використовувати ресайкл-пластик, і в Україні поступово теж починають цікавитися цим. Нещодавно ми підписали угоду з підприємцями, які будують ресторан у Чернівцях і використовуватимуть наш матеріал. Тож перші кроки вже подолано, і я загалом оптимістично налаштований щодо використання продукції з переробленого пластику в Україні.

День, коли знадобився Business Continuity Plan

З 2020 року у нас з’явилося виробництво в Україні, з точки зору обсягу створення продукції воно є основним. Спочатку ми мали невеликий цех у Києві, він поступово розширювався. Але в якийсь момент перестали там поміщатися. Ми почали співпрацювати з великими брендами й отримали перші інвестиції від СЕО Fedoriv Group Андрія Федоріва та співзасновників «Нової пошти» Володимира Поперешнюка та В’ячеслава Клімова. У грудні 2021 року ми переїхали до Білої Церкви, у приміщення площею 2600 м².

Адідас

Оскільки у нас серйозні інвестори й менеджмент нашої команди має корпоративний бізнес-бекграунд, ми розробили Business Continuity Plan (BCP) – план, який створюється задля збереження бізнесу в умовах потенційної загрози. На емоційному рівні ми не дуже вірили, що він нам знадобиться, і не сприймали серйозно можливе повномасштабне вторгнення. Однак 24 лютого цей план, на жаль, нам знадобився.

У той день я був, як завжди, у себе вдома в Нідерландах. Мене розбудив дзвінок від нашого директора виробництва Юрія, який сказав, що їх бомблять. Після того як минули перші 10 секунд шоку, я сказав, що ми запускаємо BCP. Кожні дві години ми робили дзвінок на всю команду й координували наші дії. Так тривало протягом двох тижнів поспіль. Мета дзвінка була не тільки в тому, щоб розв’язувати наші бізнес-питання, а передусім, щоб дізнатися хто як почувається та підтримати одне одного. Нас підтримували й наші клієнти, деякі з них купували тепловізори та бронежилети для ЗСУ й передавали через нас. І ми частину наших доходів спрямували на допомогу армії.

Good Plastic музей Ван Гога

Головний актив – не обладнання, а команда

Перші два тижні компанія залишалася в Білій Церкві. За цей час ми шукали можливості евакуювати наше виробництво. До повномасштабної війни ми думали, що якщо щось трапиться, ми переїдемо в країну Євросоюзу. Але після 24 лютого ми так не зробили, тому що для нас головний актив – не обладнання, а команда. Для якісної роботи нам необхідна серйозна експертиза. Оскільки на нашому виробництві здебільшого працюють чоловіки, а їм не можна виїжджати за кордон, ми вирішили, що переїдемо з ними в безпечніший регіон України. Ми не могли їх просто кинути й набрати нових співробітників, це було б не по-людськи.

Good Plastic цех

Поки вирішувалися питання евакуації, наша команда, як і всі українці, дуже мужньо себе проявила та щодня продовжувала виходити на роботу попри обстріли. Наші західні клієнти були просто шоковані. Цікаво, що весь січень і половину лютого ми боролися за великий контракт з Nike, і в середині лютого ми його виграли. І тут повномасштабна війна. Оскільки угода була дуже важлива й відповідальна, ми не могли не виконати замовлення. Вісім наших співробітників працювали на виробництві, тимчасом як одна людина по черзі дивилася в небо, стежачи, чи не летять ракети. Зрештою ми все зробили в зазначений термін і знайшли машини, які з України відвезли замовлення. Nike були дуже вражені та вдячні. Вони оцінили мужність українців, для них це було неймовірно.

Перевезли до Чернівців і завод, і співробітників зі своїми сім’ями

Ми мали багато сировини, обладнання та продукції, і в той період було складно знайти необхідний транспорт, спеціальні крани тощо. Для евакуації заводу потрібно було 15 фур, і половину з них нам допомогла знайти «Нова пошта». Стався в пригоді нещодавній досвід переїзду: оскільки в грудні компанія переїжджала з Києва до Білої Церкви, то в березні команда оперативно все запакувала назад, кожен знав, що потрібно робити. Компанія перевезла не тільки весь завод і колектив, але й сім’ї наших співробітників – понад 50 осіб загалом. Наймолодшому члену евакуйованої команди було тільки два місяці. З нашого колективу переїхали не всі – дві людини пішли воювати, і ми їм виплачуємо зарплату, як і раніше.

команда Good Plastic

У березні ми переїхали до Чернівців. Вибрали це місто, по-перше, через близьке розташування до західного кордону – з точки зору логістики, це зручно. По-друге, коли я здобував першу освіту в КНУ імені Тараса Шевченка, я жив у гуртожитку з товаришем, який приїхав навчатися із Чернівців. Ми завжди підтримували з ним зв’язок. Нині він працює там у державному управлінні та допоміг нам знайти майданчик для виробництва, розселити нашу команду та розв’язати купу інших адміністративних питань. У Чернівцях ми розширилися: у нас тепер приміщення на 3000 м², наймаємо на роботу місцевих мешканців.

Наступного року плануємо відкрити як мінімум ще один завод. Ми хочемо виходити на американський ринок, і там нам потрібно будувати виробництво. Думаю, за цей рік ми переробимо 700-800 т пластику. Я мрію, щоб наші продукти стали стандартним матеріалом на рівні з первинним пластиком. І мені здається, скоро до цього буде готове все людство. Щоб цього досягти, потрібно формувати попит. Якщо його буде достатньо, то зможемо виробляти більше матеріалу. А чим більше його вироблятимемо, тим нижчою буде ціна, а отже, більше компаній зможуть собі його дозволити. Ми намагаємося зробити не щось суперунікальне й не викликати вау-ефект, а хочемо дійсно розв’язати актуальну проблему.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі