Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/ymEmSIN7LMw?si=w-Qa9cT8NU3Yaq0USSSSSS

Суспільство

Викладач із Сумщини написав 9000 статей до української Вікіпедії (ВІДЕО)

Опубліковано

Викладач з Глухова написав понад 9 000 статей до української Вікіпедії. І навіть коли до Сумщини зайшли російські війська, продовжував, попри всі ризики, писати про українських героїв.

Про талановитого вчителя розповідає ШоТам.

«Я розумів, що описуючи події, битви на Сумщині, описуючи біографії загиблих, я ризикую. Це принаймні моя якась боротьба з ворогом про те, що я в інформаційному полі розповідаю про наших героїв», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

25 років викладає історію

Андрій уже 25 років викладає історію в школі й університеті. Першу статтю для Вікіпедії написав 11 років тому, коли готував урок про історію рідної Сумщини.

«Я знайшов інформацію про деяких діячів, керівників Сумщини, але у Вікіпедії її не було. І я пробував її туди, як то кажуть, започаткувати, створив пару статей», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Статтю у Вікіпедію може написати кожен охочий

Статтю у Вікіпедію може написати кожен охочий. Для цього навіть не потрібно реєструватися. Інформацію вичитують та перевіряють так звані «патрульні» Вікіпедії.

«Є звичайні редактори. Є «патрульні» — це вже більш такі досвідчені вікіпедисти, які більше ніж пару місяців редагували. Їх спільнота обирає патрульними, які просто можуть перевіряти та затверджувати», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Андрій пройшов тренінг, на якому досвідчені вікіпедисти навчали писати статті. І з 2018 року пише у Вікіпедію щонайменше один матеріал на день. Зокрема, розказує про історію України та видатних жінок.

Розказує про історію України та видатних жінок.

«Софія Гриньова — маловідома діячка, але вона була настоятельницею київського Покровського монастиря. Про неї я написав статтю, яка навіть стала «доброю». Є ще таке поняття — «добрі» і «вибрані» статті, тобто це такі статті, які вважаються ідеальними», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Коли 24 лютого біля Глухова почалися перші бої, Андрій одразу почав про це писати. Першим військовим, про якого розказав, став Михайло Несольоний, який загинув 24 лютого.

Читайте такожЯ фіксую історію на фото. Це Анна Сенік – етнофотографка, яка відроджує забуті українські традиції

«Вівся бій під Глуховом, і він приїхав забрати поранених. За всіма конвенціями йому мають дати можливість евакуювати поранених військових, але цього не сталося. І він просто підірвав БМП, загинувши у своїй медичній машині. Це був один з перших геройських вчинків взагалі в історії повномасштабного вторгнення з боку українців», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Написав близько 2000 статей про захисників

У перші місяці повномасштабної війни написав близько 2000 статей про захисників, які загинули за Україну.

«Коли з’являлися масово ці укази [Президента] про загиблих, особливо наших хлопців, воїнів, захисників, то, пам’ятаю, в один день я створив, якщо не помиляюся, близько дев’яти десятків статей», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Найбільший біль Андрія в тому, що за статистикою українці частіше читають російську Вікіпедію, ніж свою. І хоча головні правила Вікіпедії — це нейтральність і правдивість, у російських реаліях це не працює.

«Влада росії скільки разів вимагала видалити статті про російський повномасштабний напад, щоб її нібито не було», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

«Юлія Чечеріна, так, відома російська була співачка. Хто знав, що вона стане путіністом, так? І шовіністкою. То намагаються прибрати цей факт — що вона просто російська співачка, а не антиукраїнська діячка», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Андрій і далі писатиме статті про українських героїв та закликає читати саме українську Вікіпедію.

«Більш правдива така інформація, нейтральна — вона саме в українській Вікіпедії. Тому краще дійсно читати нам, українцям, перш за все продукт наш, український — українську Вікіпедію», — Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук.

Нагадаємо, волонтери опублікували найповніший відкритий список об’єктів культурної спадщини України.

Суспільство

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так, згідно з інформацією МОЗ, станом на січень 2024 року з початку повномасштабної війни понад 70 000 медпрацівників пройшли навчання за програмою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) від Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає про те, як отримати психологічні послуги на первинній ланці. 

Як сімейні лікарі надають психологічну допомогу: приклад Ворзельської амбулаторії

В Україні 865 медзакладів уже надають психологічні послуги в межах проєкту МОЗ «Інтеграція послуги з охорони психічного здоров’я на первинній ланці медичного обслуговування». 

У Ворзельській амбулаторії на Київщині пацієнти та пацієнтки також мають можливість знайти психологічну підтримку в лікарів. Тут щодня приймають 2-3 людей, які звертаються зі скаргами на свій психологічний стан. Найчастіше це ті, що пережили окупацію російськими збройними силами чи постраждали від вибухонебезпечних предметів. 

Пацієнтка чекає на прийом у коридорі Ворзельської амбулаторії. Фото: ШоТам

«Пацієнти(-ки) звертаються не відразу з тим, що можуть сказати про погіршення сну, роздратованість. Вони можуть звертатися з різними ознаками порушення фізичного здоров’я», – розповідає сімейна лікарка Ворзельської амбулаторії Оксана Бруяка.

У медичному закладі сімейний лікар, терапевт чи педіатр може:

  • оцінити психічний стан пацієнта/-ки;
  • надати медичну та психологічну допомогу;
  • виписати ліки;
  • направити на додаткові лабораторні дослідження;
  • скласти план лікування;
  • надати психологічну підтримку членам родини пацієнта/-ки чи тим, хто доглядає за ним/нею;
  • навчити техніки самодопомоги.

Перевірити, чи ваш медичний заклад підписав з НСЗУ пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» на ці послуги, можна за посиланням. 

Лікарі первинної ланки також можуть перенаправити пацієнтів до профільних спеціалістів – психологів чи лікарів-психіатрів.

Лікарі Ворзельської амбулаторії за роботою. Фото: ШоТам

«До Ворзеля приїжджають фахівці-психологи з міжнародної гуманітарної місії «Лікарі світу». Також у нас є лікар-психіатр – він працює в Бучанському консультативно-діагностичному центрі», – розповідає Оксана Бруяка.

Звернутися до сімейного лікаря можна навіть перебуваючи за кордоном

Звернутися до сімейних лікарів за психологічною підтримкою можна й онлайн у лікарнях, які надають послуги дистанційно. 

У Ворзельській амбулаторії є пацієнти(-ки), які мають підписані декларації, але територіально перебувають за кордоном. Такі пацієнти(-ки) отримують психологічну допомогу онлайн або їх перенаправляють до інших фахівців. 

Де ще можна отримати психологічну допомогу

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) в липні 2023 року оприлюднила карту з усіма медзакладами, які надають психологічну та психіатричну допомогу безоплатно. Наразі можна звернутися до понад 12 тисяч лікарів по всій Україні.

Читайте також: Психологічна допомога: чому це важливо та як організувати в громаді

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Читати далі

Суспільство

Розробили інтерактивну мапу книжкової екосистеми України

Опубліковано

Український інститут книги запустив інтерактивну карту книжкової екосистеми України.

Про це повідомили на сайті інституту.

«Набуття звички читання як щоденної практики є вкрай важливим завданням державної політики України, адже це впливатиме не лише на формування читацької грамотності та якість здобуття освіти, а також на розвиток критичного мислення, самореалізацію українців та розвиток людського потенціалу загалом», — ідеться в повідомленні.

Зазначається, що інтерактивна мапа книжкової екосистеми України сприятиме популяризації читання та наблизить книгу до українського читача.

Інтерактивна мапа – це зручний і корисний інструмент, що містить багато інформації про місця та події, які потрібні читацькій аудиторії.

Читайте такожЯк українці рятували Луганську бібліотеку в евакуації

У першому шарі зібрана інформація про книгарні України. Найближчим часом на мапу додадуть шари з літературними музеями та книжковими фестивалями.

На сьогодні на карті відмічено 447 книжкових магазинів, а з самою картою можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, біженка з Київщини відкрила українську бібліотеку в Катовіце.

Також ми розповідали, що у Вінниці відкрили мобільну бібліотеку для неформального навчання молоді і дітей.

Фото: ubi.org.ua.

Читати далі

Суспільство

Uber передав Україні $1 млн на машини швидкої допомоги

Опубліковано

Компанія Uber передала один мільйон доларів на автомобілі екстреної медичної допомоги для України.

Про це в середу, 28 лютого, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

«Неймовірні новини від United24: Uber передали Україні 1 000 000 $ на машини швидкої допомоги. Загалом Uber, а також водії та клієнти компанії з усього світу пожертвували вже понад 4 мільйони доларів США на автомобілі швидкої допомоги», — йдеться у повідомленні.

В United24 відзначили, що завдяки партнеру вже придбали та доставили 49 реанімобілів, які щодня рятують життя.

Читайте також: Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Про Uber

Uber — американська компанія, що створила однойменний мобільний застосунок для пошуку, виклику та оплати таксі або приватних водіїв. Застосунок доступний у більш ніж 200 великих містах в 67 країнах світу. З 30 червня 2016 року сервіс Uber став доступним в Україні.

Про UNITED24

Ініціатива UNITED24 запрацювала 5 травня. Це платформа для збору коштів на допомогу Україні, що надає можливість зробити донейт в один клік із будь-якої країни. Усі кошти надходять на рахунки Національного банку України, закріплені за профільними міністерствами: Міністерством оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством інфраструктури України. Станом на 12 січня 2023 року через платформу вдалося зібрати понад 10 мільярдів гривень.

Нагадаємо, Україна отримала 10 «швидких» від уряду Кореї.

Раніше ми повідомляли, що Барбара Стрейзанд передала реанімобіль Вишгороду на Київщині.

Фото: МОЗ України.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 години тому

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так,...

Суспільство7 години тому

Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Територія прифронтових областей України все ще забруднена вибухонебезпечними предметами. Наприклад, згідно з даними ДСНС, близько...

Суспільство9 години тому

Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

14-річний Віктор стоїть у вітальні й розказує кільком десяткам дітей і дорослих, що вміє складати...

Суспільство1 день тому

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», –...

РЕКЛАМА: