

Суспільство
Ви дійсно грантожери? А скільки заробляєте? Не вірю! 15 наївних запитань про гроші та громадські організації
Громадські організації – це команди волонтерів, які нічого не заробляють? Здається, час провести невеликий лікнеп. Адже насправді члени ГО можуть не лише отримувати гонорари, а й мати стабільну заробітну плату. Звісно, для цього мало просто зареєструвати організацію – доведеться пітніти над грантовими заявками, розбиратися в тендерах та шукати свою нішу.
Як заробляють громадські організації, де зберігають кошти та з якими обмеженнями стикаються – пояснюють фінансисти ГО «Інтерньюз-Україна».
Чи потрібен громадській організації бухгалтер?
Мати фінансовий відділ у громадській організації не обов’язково, але дуже бажано. Річ у тім, що ГО має вести бухгалтерський та управлінський обліки, звітувати у податкову та грантодавцям тощо.
Також фінансовий відділ відповідає за успішне розв’язання всіх фінансових питань, пов’язаних із втіленням проєктів організації. Зокрема, ГО потрібно бюджетувати нові проєкти, планувати та аналізувати витрати, проводити оплати, звітувати донорам про витрачені кошти тощо.
Тому окрема команда фінансових експертів буде дуже доречною. Це дозволить вам мати якісніший фінансовий менеджмент проєктів та організації в цілому.
Кажуть, що ГО працюють переважно за грантові кошти. Це так?
Основні джерела доходу громадських організацій – це дійсно гранти від державних та міжнародних інституцій. Наприклад, наша ГО «Інтерньюз-Україна» співпрацює з багатьма міжнародними донорами. У цьому списку, зокрема, USAID, Представництво ЄС в Україні, посольство США та Швеції, UNDP, ООН Жінки та інші організації.

А як щодо тендерів?
Організації можуть брати участь у тендерах, щоби підтримувати та розширювати свою діяльність. Саме завдяки тендерам ГО мають змогу отримувати кошти для втілення своїх проєктів.
Обмежень як таких немає. Але організації варто брати участь лише у тих тендерах, які тематично дотичні до її місії та цілей. Наприклад, ГО, що працює у спортивній сфері, не слід брати участь у тендері зі втілення комунікаційних кампаній. Зрозуміло, що шансів перемогти в цьому випадку у неї буде вкрай мало.
Члени ГО повинні щось платити?
Організації можуть отримувати кошти від членських внесків. Тому часто, щоб стати повноправним членом або членкинею ГО, потрібно подати заяву на вступ і сплатити певний внесок.
Кожна організація може самостійно визначати суму цих внесків. Зазвичай це фіксована цифра, гроші сплачують дійсні та потенційні члени організації. Точна сума зазвичай прописана у статуті організації чи в положенні про членські внески.
Усі ці внески є власністю організації. Вона може витрачати їх на власні потреби – щоб виконувати статутні завдання.
Бути членом організації – бути волонтером?
Насправді ні – працівники ГО отримують заробітну плату. Суму виплат додають у кошторис проєкту ще під час бюджетування. Її вираховують, керуючись тим, скільки та в якому форматі людина буде працювати.

Що має зробити ГО, щоб розраховувати на гроші донорів?
Тут усе просто. Щоб мати законні підстави для отримання коштів від грантодавців, громадська організація має бути зареєстрована відповідно до офіційного законодавства України, мати членів правління, статут і внутрішні правила.
Читайте також: Гранти є, але не для всіх. Де шукати фінансування для ГО – гайд від очільника «Українського Альянсу»
Але все це, звісно, не гарантує отримання коштів від держави та грантодавців, а лише дає змогу брати участь у відкритих тендерах і конкурсах. Щоб збільшити свої шанси на отримання гранту, ГО повинна мати професійну команду, реальну місію та бажання втілювати проєкт у життя.
Можна тримати гроші ГО «під подушкою»?
Зазвичай громадські організації зберігають кошти на гривневих або валютних банківських рахунках. Чому й на валютних? Бо багато проєктів фінансують міжнародні донори, а відповідно, надходження від них – валютні.
Громадські організації можуть мати необмежену кількість рахунків. Деякі донори навіть вимагають відкрити окремі рахунки для проєктів, які вони підтримують.
І так, громадська організація може зберігати гроші в готівці. Але в цьому випадку потрібно вести касову документацію та книгу. Є певні обмеження щодо суми готівки – з ними можна ознайомитися у тексті постанови.
На що можна витрачати кошти ГО?
Загалом усі організаційні витрати мають відповідати трьом принципам:
- Доцільність: витрати обґрунтовані, ринкові та розумні.
- Допустимість: витрати не порушують правил донора.
- Застосовність: кошти витрачаються лише для потреб проєкту.
Громадські організації можуть просити гроші у держави?
Ні, громадські організації не використовують кошти державного чи місцевого бюджетів, адже їхню діяльність фінансують коштом донорів. Але вони можуть подаватися на відкриті конкурси від державних і місцевих інституцій.
А можна брати кредити?
Ні, громадські організації не можуть розраховувати на позики від фінансових установ. Їх можуть брати тільки прибуткові підприємства, як-от товариства з обмеженою відповідальністю.

Добре, можливо, ГО можуть заробляти власні кошти?
Можуть, якщо це вказано в статуті ГО або через підприємства чи товариства. Водночас цей заробіток має відповідати меті ГО і сприяти її досягненню.
Наприклад, це може бути продаж книжок або квитків на показ фільму, який організація відзняла за підтримки донора. Згодом ці кошти потрібно витратити так, як ви домовилися з грантодавцем. Важливо направити цю витрату на досягнення мети вашого проєкту.
Гаразд, а продавати власні товари чи послуги?
Громадські організації можуть продавати товари чи послуги, якщо це їхня основна діяльність, передбачена статутом.
Також вони можуть створювати програмний дохід під час втілення проєкту. Цей дохід потрібно витратити так, як ви домовитеся з донором, протягом дії угоди.
А як із податками та звітами?
Громадські організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств, не сплачують податки від будь-яких своїх доходів. Але для цього вони мають дотримуватися вимог «неприбутковості».
Водночас такі ГО мають вести бухгалтерський облік і зберігати облікові документи не менш як пʼять років – цей термін встановлено законодавством. Також неприбуткові організації мають подавати звіти: податковий, фінансовий і статистичний.
Що ще за «неприбутковість»? Ви ж виграєте гранти!
Завдяки цьому статусу організація може не сплачувати податок на прибуток. Але все не так просто. Щоб вважатися неприбутковою, ГО має прописати у своєму статуті, що у ній буде частково чи повністю заборонено розподіляти отримані доходи серед засновників, працівників, членів органів правління тощо. Єдиний виняток – для оплати їхньої праці та нарахування єдиного соціального внеску.
І, що важливо, потрібно дотримуватися цієї норми у своїй роботі. Команда громадської організації може використовувати доходи тільки на те, щоб утримувати організацію та досягати мети в тих напрямах, які прописані в її установчих документах.
Що ще варто знати про гроші та ГО?
Щоб створити власну громадську організацію, потрібно мати чіткий план дій і прагнути досягти успіху якнайшвидше. Варто почати зі створення статуту організації та реєстрації у відповідних державних органах. Також слід мати велике бажання працювати заради України та спільної перемоги.
Читайте також: Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров
Довідка
«Інтерньюз-Україна» – українська громадська організація, яка з 1996 року працює в трьох напрямах: розвиток незалежних медіа, стратегічні комунікації та інформаційна безпека. Нині у команді організації – понад 100 працівників, які прагнуть утверджувати європейські цінності в Україні через становлення успішних медіа.
За цей час команда організації втілила 713 проєктів. Серед них – перша у Центрально-Східній Європі безоплатна гаряча лінія з цифрової безпеки Nadiyno.org, англомовне медіа про Україну для світу UkraineWorld, Програма USAID із розвитку українського парламентаризму «РАДА: наступне покоління», міжнародний мистецький проєкт із протидії дезінформації ARTIFAKE.
Суспільство

Рей та Хаку з Одеси і Мрія з Києва — такі імена носять чотирилапі, що допомогають надзвичайникам шукати людей на місцях російських обстрілів.
ДСНС поділилася фото собаки-рятівниці, а United24 поширили відео з рятувальних місій.
На місцях російського удару в Києві спільно з рятувальниками працює бельгійська вівчарка Мрія. Під час пошукових робіт собака обстежує зруйновані території та робить позначення саме там, де доцільніше зосередити пошук загиблих під завалами. Як розповідають працівники ДСНС, спеціально треновані службові собаки допомагають фахівцям значно скоротити пошук людей на місці трагедії.
Читайте також: У Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки
В Одесі після масованої нічної атаки рф цілий день працювали Рей та Хаку.
«Собаки-помічники – герої рятувальних місій після російських атак. Разом зі своїми кінологами вони шукають людей, які опинилися під завалами, — прокоментували роботу ДСНС із чотирилапими в United24 та додали: — Те, що ви робите, – це надзвичайно».


Нагадуємо, що 16-річна Оля з Дніпропетровщини урятувала дитину, що провалилася під кригу. Дівчині присвоїли дві державні нагороди (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка ДСНС України
Суспільство

Узимку 16-річна студентка з Кривого Рогу Ольга Лактіонова витягла з води дівчинку, що провалилася під кригу. Тіла двох братів урятованої дитини надзвичайники змогли знайти лише за дві доби. За свій вчинок Оля отримала державні нагороди від президента та міністра внутрішніх справ.
Про це повідомляє Міністерство Внутрішніх справ України.
Ризик заради порятунку
13 лютого на річці Інгулець четверо дітей гралися на кризі, коли та розкололася — двоє братів та їхні сестри провалилися. Оля впізнала своїх знайомих і побігла допомагати.
Дівчина розповіла, що взяла імпровізований пліт, вхопилась за нього та почала плисти на порятунок і сама ледь не втонула, коли цвях, що стирчав у дошці, зачепився за її одяг. На поверхні води Оля змогла втримати 12-річну Віолетту, яка до цього провалилася під кригу. Місцеві жителі допомогли витягти обох дітей.
Читайте також: В Україні вперше вручили дітям відзнаку «Майбутнє України»: хто отримав нагороду (ФОТО)
За допомогу дітям Ольгу Лактіонову нагородили відзнакою Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка. Також дівчині присвоїли нову нагороду «Майбутнє України»від президента.


Нагадуємо, що 10-річна дівчинка з Одеси врятувала маму під час масованої атаки «Шахедів» (ВІДЕО).
Фото: Офіційне інтернет-представництво Президента України
Суспільство

Філіп Котлер перевернув світове уявлення про маркетинг і вписав себе в історію. Його книжки розлітаються по світу, а студенти завдяки його знанням опановують навчальні дисципліни. Та чи знаєте ви, що цей маркетолог — син українців?
ШоТам дослідили його біографію та розповідають, як Філіп став батьком сучасного маркетингу.
Емігранти, що шукали кращої долі у Штатах
Філіп Котлер народився в 1931 році в Чикаго, США, але з Україною його пов’язують батьки — Моріс Котлер (Котляревський) і Бетті Бубар. Різні джерела подають місця їхнього народження по-різному: начебто обоє були з Чернігівської області, або ж батько з Ніжина, а мама з Бердичева.
Але факт лишається таким, що двоє молодих мігрантів у 1917 році шукали кращої долі за океаном, а врешті знайшли одне одного, створили сім’ю та дали життя майбутньому цілої галузі. Крім Філіпа, у Бетті та Моріса народжуються ще двоє синів. Котлер пригадує, що тато хотів, аби всі троє стали атлетами, але в жодного спортивна кар’єра не склалася. Пізніше батько таки сказав, що пишається своїми синами, попри те, що ті обрали інші шляхи. Молодший Ніл став професором і дослідником політичних наук, середній Мілтон — бізнесменом, а найстарший нащадок Котляревських зробив величезний вклад у маркетинг як галузь.
Кар’єра та перша книжка для студентів
Філіп Котлер ще з дитинства думав, яку професію йому обрати. Хлопчик любив читати і фантазував про своє майбутнє, приміряючи різні кар’єрні ролі.
«У дитинстві, коли чув про людину, яка зробила щось цікаве, одразу ж теж хотів цим займатися. Коли читав статтю про астронавта, хотів ним стати. Про Ейнштейна — хотів бути вченим і математиком. Коли ознайомився з біографією Лінкольна, мріяв потрапити у світ політики», — пригадує Філіп Котлер свої ранні роки.
Але його вибір зупинився на економіці, тож магістерський ступінь він отримав у Чиказькому університеті, а докторський — у Массачусетському технологічному. Потім почав викладати, і написав першу книжку саме для занять зі студентами — «Менеджмент маркетингу. Аналіз, планування та контроль» (1967). Але вона вийшла за межі класу та стала бестселером — її переклали на понад 25 мов. На зараз у Філіпа Котлера вийшло вже близько 100 книжок.
Зробити світ кращим
У чому ж полягає основна ідея економіста та чому його вважають «батьком» сучасного маркетингу? За Котлером, маркетинг — це спосіб не просто продати товар чи послугу, а задовольнити потребу споживача й показати свої цінності.
«Хороша компанія пропонує відмінні продукти та послуги. Чудова компанія також це пропонує, але ще й прагне зробити світ кращим місцем», — писав науковець.
Тож дослідник запевняє, що бізнес мусить мати місію та дбати не тільки про прибуток, адже світ змінюється, а з ним і маркетинг.
«Мій вчитель Мілтон Фрідмен висловлював ідею: коли ви хочете виміряти успіх, вам треба мати одиницю прибутку. І якщо це є, то не хвилюйтеся про все інше. Але тепер все змінилося. Ми маємо практикувати сталість, і, на щастя, зараз компанії намагаються відновити ресурси, використати їх повторно, позбутися сміття», — казав Філіп Котлер під час лекції проєкту ReІnforceUA від Бізнес-школи МІМ.
У 2010 році він створив Всесвітній маркетинговий саміт (World Marketing Summit) — незалежну організацію зі штаб-квартирою в Торонто, що прагне завдяки маркетингу створити кращий світ для майбутніх поколінь.
Котлер та Україна
94-річний Філіп Котлер пам’ятає про своє українське коріння, хоч і народився в Штатах. У 2006 році він отримав звання Почесного доктора НаУКМА та прочитав у Могилянці лекцію.
А у 2022 році науковець висловив підтримку нашій державі та виступив з безоплатною онлайн-лекцією:
«Коли почалась війна проти вашої країни, я сподівався, що всі великі країни світу, як-то Індія та Китай, підтримають Україну. І був дуже розчарований, коли цього не сталося — вони захотіли бути нейтральними. Але також Сполучені Штати Америки та інші союзники мають вести переговори, в яких вони зробили недостатньо. Вони мають публічно говорити з тими країнами про те, що робить зараз росія».
Фото обкладинки: Branding Mag