Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ви дійсно грантожери? А скільки заробляєте? Не вірю! 15 наївних запитань про гроші та громадські організації

Опубліковано

Громадські організації – це команди волонтерів, які нічого не заробляють? Здається, час провести невеликий лікнеп. Адже насправді члени ГО можуть не лише отримувати гонорари, а й мати стабільну заробітну плату. Звісно, для цього мало просто зареєструвати організацію – доведеться пітніти над грантовими заявками, розбиратися в тендерах та шукати свою нішу.

Як заробляють громадські організації, де зберігають кошти та з якими обмеженнями стикаються – пояснюють фінансисти ГО «Інтерньюз-Україна».

Чи потрібен громадській організації бухгалтер?

Мати фінансовий відділ у громадській організації не обов’язково, але дуже бажано. Річ у тім, що ГО має вести бухгалтерський та управлінський обліки, звітувати у податкову та грантодавцям тощо.

Також фінансовий відділ відповідає за успішне розв’язання всіх фінансових питань, пов’язаних із втіленням проєктів організації. Зокрема, ГО потрібно бюджетувати нові проєкти, планувати та аналізувати витрати, проводити оплати, звітувати донорам про витрачені кошти тощо.

Тому окрема команда фінансових експертів буде дуже доречною. Це дозволить вам мати якісніший фінансовий менеджмент проєктів та організації в цілому. 

Кажуть, що ГО працюють переважно за грантові кошти. Це так?

Основні джерела доходу громадських організацій – це дійсно гранти від державних та міжнародних інституцій. Наприклад, наша ГО «Інтерньюз-Україна» співпрацює з багатьма міжнародними донорами. У цьому списку, зокрема, USAID, Представництво ЄС в Україні, посольство США та Швеції, UNDP, ООН Жінки та інші організації. 

Гранти
Фото: сайт USAID

А як щодо тендерів?

Організації можуть брати участь у тендерах, щоби підтримувати та розширювати свою діяльність. Саме завдяки тендерам ГО мають змогу отримувати кошти для втілення своїх проєктів. 

Обмежень як таких немає. Але організації варто брати участь лише у тих тендерах, які тематично дотичні до її місії та цілей. Наприклад, ГО, що працює у спортивній сфері, не слід брати участь у тендері зі втілення комунікаційних кампаній. Зрозуміло, що шансів перемогти в цьому випадку у неї буде вкрай мало. 

Члени ГО повинні щось платити?

Організації можуть отримувати кошти від членських внесків. Тому часто, щоб стати повноправним членом або членкинею ГО, потрібно подати заяву на вступ і сплатити певний внесок. 

Кожна організація може самостійно визначати суму цих внесків. Зазвичай це фіксована цифра, гроші сплачують дійсні та потенційні члени організації. Точна сума зазвичай прописана у статуті організації чи в положенні про членські внески. 

Усі ці внески є власністю організації. Вона може витрачати їх на власні потреби – щоб виконувати статутні завдання. 

Бути членом організації – бути волонтером?

Насправді ні – працівники ГО отримують заробітну плату. Суму виплат додають у кошторис проєкту ще під час бюджетування. Її вираховують, керуючись тим, скільки та в якому форматі людина буде працювати.

Гроші
Фото: Економічна правда

Що має зробити ГО, щоб розраховувати на гроші донорів?

Тут усе просто. Щоб мати законні підстави для отримання коштів від грантодавців, громадська організація має бути зареєстрована відповідно до офіційного законодавства України, мати членів правління, статут і внутрішні правила.

Читайте також: Гранти є, але не для всіх. Де шукати фінансування для ГО – гайд від очільника «Українського Альянсу»

Але все це, звісно, не гарантує отримання коштів від держави та грантодавців, а лише дає змогу брати участь у відкритих тендерах і конкурсах. Щоб збільшити свої шанси на отримання гранту, ГО повинна мати професійну команду, реальну місію та бажання втілювати проєкт у життя.

Можна тримати гроші ГО «під подушкою»?

Зазвичай громадські організації зберігають кошти на гривневих або валютних банківських рахунках. Чому й на валютних? Бо багато проєктів фінансують міжнародні донори, а відповідно, надходження від них – валютні.

Громадські організації можуть мати необмежену кількість рахунків. Деякі донори навіть вимагають відкрити окремі рахунки для проєктів, які вони підтримують.

І так, громадська організація може зберігати гроші в готівці. Але в цьому випадку потрібно вести касову документацію та книгу. Є певні обмеження щодо суми готівки – з ними можна ознайомитися у тексті постанови.

На що можна витрачати кошти ГО?

Загалом усі організаційні витрати мають відповідати трьом принципам: 

  • Доцільність: витрати обґрунтовані, ринкові та розумні. 
  • Допустимість: витрати не порушують правил донора. 
  • Застосовність: кошти витрачаються лише для потреб проєкту. 

Громадські організації можуть просити гроші у держави?

Ні, громадські організації не використовують кошти державного чи місцевого бюджетів, адже їхню діяльність фінансують коштом донорів. Але вони можуть подаватися на відкриті конкурси від державних і місцевих інституцій.

А можна брати кредити?

Ні, громадські організації не можуть розраховувати на позики від фінансових установ. Їх можуть брати тільки прибуткові підприємства, як-от товариства з обмеженою відповідальністю.

Кредит
Фото: Закон і Бізнес

Добре, можливо, ГО можуть заробляти власні кошти?

Можуть, якщо це вказано в статуті ГО або через підприємства чи товариства. Водночас цей заробіток має відповідати меті ГО і сприяти її досягненню. 

Наприклад, це може бути продаж книжок або квитків на показ фільму, який організація відзняла за підтримки донора. Згодом ці кошти потрібно витратити так, як ви домовилися з грантодавцем. Важливо направити цю витрату на досягнення мети вашого проєкту. 

Гаразд, а продавати власні товари чи послуги?

Громадські організації можуть продавати товари чи послуги, якщо це їхня основна діяльність, передбачена статутом. 

Також вони можуть створювати програмний дохід під час втілення проєкту. Цей дохід потрібно витратити так, як ви домовитеся з донором, протягом дії угоди. 

А як із податками та звітами?

Громадські організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств, не сплачують податки від будь-яких своїх доходів. Але для цього вони мають дотримуватися вимог «неприбутковості». 

Водночас такі ГО мають вести бухгалтерський облік і зберігати облікові документи не менш як пʼять років – цей термін встановлено законодавством. Також неприбуткові організації мають подавати звіти: податковий, фінансовий і статистичний.

Що ще за «неприбутковість»? Ви ж виграєте гранти!

Завдяки цьому статусу організація може не сплачувати податок на прибуток. Але все не так просто. Щоб вважатися неприбутковою, ГО має прописати у своєму статуті, що у ній буде частково чи повністю заборонено розподіляти отримані доходи серед засновників, працівників, членів органів правління тощо. Єдиний виняток – для оплати їхньої праці та нарахування єдиного соціального внеску.

І, що важливо, потрібно дотримуватися цієї норми у своїй роботі. Команда громадської організації може використовувати доходи тільки на те, щоб утримувати організацію та досягати мети в тих напрямах, які прописані в її установчих документах.

Що ще варто знати про гроші та ГО?

Щоб створити власну громадську організацію, потрібно мати чіткий план дій і прагнути досягти успіху якнайшвидше. Варто почати зі створення статуту організації та реєстрації у відповідних державних органах. Також слід мати велике бажання працювати заради України та спільної перемоги. 

Читайте також: Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Довідка

«Інтерньюз-Україна» – українська громадська організація, яка з 1996 року працює в трьох напрямах: розвиток незалежних медіа, стратегічні комунікації та інформаційна безпека. Нині у команді організації – понад 100 працівників, які прагнуть утверджувати європейські цінності в Україні через становлення успішних медіа. 
За цей час команда організації втілила 713 проєктів. Серед них – перша у Центрально-Східній Європі безоплатна гаряча лінія з цифрової безпеки Nadiyno.org, англомовне медіа про Україну для світу UkraineWorld, Програма USAID із розвитку українського парламентаризму «РАДА: наступне покоління», міжнародний мистецький проєкт із протидії дезінформації ARTIFAKE.

Суспільство

Данські партнери збудували перші будинки для соціальних груп на Миколаївщині (ФОТО)

Опубліковано

Житловий комплекс із восьми будинків для соціально вразливих груп будують у Доманівській громаді. Наразі відкрили два будинки, іще шість — готують до будівництва.

Про це повідомили в Миколаївській ОВА.

Що відомо про житло

Будинки представили 24 січня. Житловий комплекс будують за сприяння фондів GAUFonden і Ramboll та за підтримки посольства Данії в Україні.

У будинках зможуть жити:

  • медики;
  • поліціянти;
  • люди, які не мають власного житла;
  • люди, які переїхали в громаду з інших населених пунктів.

Читайте також: «Давайте повертати містам їхні культурні обличчя». Як київська активістка рятує українську мозаїку

«Ці будинки дуже високої якості, результат чудовий. Цей проєкт дозволяє залишити людей у громаді, зберегти лікарів, поліцейських та інших фахівців, які переїхали з інших областей на Миколаївщину. Дякую партнерам за такий вагомий внесок», — зазначив начальник ОВА Віталій Кім.

Ключі від житла посол Данії передав голові громади Віктору Власюку. Загалом партнери з Данії планують створити 25 подібних будинків на Миколаївщині.

Нагадаємо, що в Миколаєві відкривають Українсько-данський молодіжний дім.

Також ми писали, що у Львові збудували перший будинок житлового комплексу для переселенців (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Миколаївської ОВА

Читати далі

Суспільство

У Чернігові можна охрестити дитину онлайн

Опубліковано

У Чернігові священники пристосувалися до умов війни, пропонуючи можливість проводити хрещення дітей у дистанційному форматі. Таку практику запровадили в окремих храмах міста після початку повномасштабного вторгнення росії.

Про це повідомляє ресурс Cheline.

Настоятель Кафедрального собору Святої Великомучениці Катерини Роман (Кіник) розповів, що хрещення іноді проводять за допомогою відеозв’язку. Це рішення стало актуальним через те, що хтось із родичів чи хрещених батьків перебуває на фронті.

Читати також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

Чому такий підхід зараз важливий

«Буває, що батьки хочуть обрати хрещеного, але він зараз захищає Україну. У таких випадках вмикають телефон, і хрещений виходить на зв’язок. На місці є дружина хрещеного, яка тримає телефон, і він долучається до таїнства», — пояснює отець Роман.

Священник зазначає, що цей формат не суперечить церковним канонам. Людина, навіть перебуваючи онлайн, духовно бере участь у хрещенні, що робить його повноцінним. Після повернення хрещений зможе взяти дитину на руки, подарувати їй свою любов і тепло.

Нагадаємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).

Фото: Valerii Sorokin.

Читати далі

Суспільство

Україна планує відкрити декілька аеропортів у 2025-му році

Опубліковано

Наступного року в Україні можуть запрацювати кілька аеропортів. Технічні й організаційні умови для цього вже є, але потрібне політичне рішення.

Про це заявив мер Львова Андрій Садовий в інтерв’ю виданню «Твоє місто»

Досвід Ізраїлю: аеропорт Тель-Авіва під час війни

Садовий навів приклад Ізраїлю, де аеропорт Тель-Авіва продовжував працювати навіть у часи воєнних дій. Летовище стало «єдиним мостом», що з’єднував країну зі світом.

«Літаки ізраїльських авіакомпаній мають спеціальне обладнання під крилами для захисту в разі небезпеки. Світ уже має такі рішення. У нас немає іншого варіанту — ми повинні виживати та жити, навіть у час війни», — зазначив мер Львова.

Читати також: «Укрзалізниця» запускає новий щоденний потяг до Будапешта

Де саме відкриють аеропорти, Садовий поки не уточнив, проте наголосив, що Україна має всі шанси успішно перейняти міжнародний досвід і відновити повітряне сполучення.

Нагадаємо, що українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева.

Фото: ЗУАП.

Читати далі