Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Волонтерський цех у подруги на кухні: мама воїна згуртувала односелець для допомоги захисникам

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

У 67-річної Надії Рубан є власний офіс. Тут проходять наради спілки матерів військовослужбовців та гуртуються односельці-волонтери. Уже 9 років, як підтримка захисників та їхніх родин стала для жінки сенсом життя. Енергійна пенсіонерка з селища Іваничі, що на Волині, встигає і смаколиків напекти для захисників, і організувати прибирання біля пам’ятника героям.

«Я складаю план, що я маю зробити, куди поїхати, кому подзвонити, що привезти, що завезти – і так кожен день. Тоді я не маю часу думати, що мені щось болить», – розповідає жінка.

Як клумба біля пам’ятника героям АТО стала особливим місцем у громаді та як організувати волонтерський кулінарний цех з однієї печі – Надія розповіла ШоТам.

Надія Рубан

голова ГО «Спілка матерів військовослужбовців Іваничівщини» та засновниця волонтерського осередку «Іваничівські господиньки».

У нас вся громада така: хтось шиє труси, хтось сало засолює

Я уже кілька років на пенсії. Зі школи я була така непосидюча, все кудись бігла, щось придумувала. Організовувала якісь заходи, свята. Потім, коли працювала в страховій компанії, теж якісь колективні заходи були на мені. Я вмію і люблю організовувати людей. Мої сини залучені до сил безпеки і оборони, внуки 9 днів у підвалі ховалися – як я можу сидіти, склавши руки?

У місцевій бібліотеці готують порційні перекуси для захисників. Фото надала Надія

Та у нас вся громада така. Хтось вдома шиє спідню білизну для бійців, хтось засолює сало. Хтось сушить овочі та збирає сухі супи. У місцевій бібліотеці люди збираються – плетуть шкарпетки, пакують такі порційні перекуси: сушені фрукти-ягоди, бублики, горішки, цукерки. Так, щоб у кишені можна було носити і трошки щось дзьобати хоч і на ходу. Багато чого робиться, ну а як інакше?

У мене два сини. Старший Артем працює у Державній службі надзвичайних ситуацій в Харкові. Викладає онлайн в університеті. Сам університет евакуювали, але він вирішив лишитися у місті, допомагає організовувати розбір завалів.

Молодший, Володимир, теж колись працював у службі цивільного захисту. Але коли у 2014 році почалася війна, пішов добровольцем у батальйон територіальної оборони «Волинь». Потім служив у лавах у 14-ої бригади імені князя Романа Великого. Із зони АТО він повернувся у 2019 році. Зараз знову на передовій. Саме з допомоги Володимиру і почалося моє волонтерство та громадська діяльність.

Ми згуртувалися, щоб захищати інтереси наших синів

Коли на Донбасі розпочалася антитерористична операція, ми, матері і дружини військовослужбовців, згуртувалися. Почали плести сітки, до нас долучалися також односельці, у кого на той час і не було нікого на війні. Збирали і відправляли якусь допомогу: теплі речі, змінний одяг, продукти.

В той перший рік було дуже важко. Це була зовсім інша армія. Були також бюрократичні моменти з отриманням статусу учасника бойових дій, наприклад. Аби мати можливість колективно захищати інтереси своїх синів і дочок, родин загиблих, ми вирішили зареєструвати громадську організацію. 

Надія волонтерить з 2014 року. Фото надала героїня 

У березні 2015 року з’явилася ГО «Спілка матерів військовослужбовців Іваничівщини».

Ми влаштовували акції протесту, перекривали дороги з вимогою провести ротацію для тих військовослужбовців, які вже декілька місяців були в АТО. Їздили навіть у Верховну Раду. І таки добилися свого: тоді наші сини вперше за кілька місяців приїхали до рідних. Це якраз було перед новорічними святами.

Селищна рада виділила нашій спілці кімнату у бібліотеці, там мій офіс. Люди знають де мене шукати, приходять порадитися чи обговорити якусь нову ідею щодо волонтерства. Наші захисники, коли приїжджають у відпустку, теж завжди заходять: їм хочеться чимось поділитися, а я з перших вуст дізнаюся, яка допомога потрібна.

Ми боролися за це місце під пам’ятник

В 2017 році наша «Спілка матерів» разом із родинами загиблих захисників виступили з ініціативою до влади та громади про встановлення пам’ятного знака сучасним героям Волині. Над проєктом працював архітектор з Тернополя. З одної сторони на барельєфі – герої Небесної Сотні, з іншої – герої АТО, а над ними журавель, що злітає у вись. Поруч також встановили стенд з портретами наших героїв. До речі, за саме це місце нам теж довелося поборотися, бо нам пропонували ставити пам’ятник поруч із меморіальним комплексом, де перепоховані солдати, які загинули у Другій світовій війні, але ми відмовилися.

Будівництво тривало майже два роки. Кошти виділили сільські ради, районна, допоміг також народний депутат від нашого округу. А вже на облаштування прилеглої території Спілка відкрила благодійний рахунок. Бо місце було трохи занедбане, попрацювали добувачі металу. Я особисто зверталася до наших місцевих фермерів, односельці перераховували кошти – і так ми назбирали 35 000 гривень на облаштування цієї зони в парку: впорядкували алею, ліхтарі, клумби.

Були також благодійники, які давали нам будматеріали: пісок, відсів. І 2019 року, на Покрову, ми уже відкрили цей пам’ятний знак. Він вийшов справді народний, адже це не була вказівка звідкись згори, а бажання людей так вшанувати пам’ять своїх борців за свободу.

Волонтерки дбають, аби на Алеї героїв завжди було красиво та охайно. Фото: ШоТам 

Клумби біля пам’ятника теж особливі. Перші кущі троянд закупили та висадили родини загиблих в АТО. Долучилася місцева адміністрація, небайдужі мешканці громади. Тепер тут з весни і до пізньої осені все заквітчане: нарциси, троянди, хризантеми. Щороку додаємо щось нове. Цього року хризантеми садили, заклали ще одну трояндову клумбу. Самі полемо, обробляємо від хвороб, підживлюємо. Допомагати приходять різні люди, у кого є можливість, та незмінні берегині цієї краси – це матері воїнів.

Ми хочемо, аби в Іваничах було гарно. Щоб алейка, яка веде до пам’ятної стели, була вся у квітах. Це наша шана загиблим.

Я одразу впізнала стукіт – син приїхав

Коли почалось повномасштабне вторгнення, мій син Володимир був за кордоном, у Нідерландах. Поїхав з товаришами працювати. А вже 27 лютого я чую такий характерний «стук-стук» у двері, як тільки він робить. Він завжди так стукає. Так і є – приїхав. Я обімліла: «Де ти взявся? Чого? Як? Нащо?», а він мені лиш: «Ну а як, мамо, треба йти».

Спочатку син пішов до місцевих, які організували загін тероборони. Один день побув, підказав їм щось, бо він вже ж мав бойовий досвід, потім разом з другом поїхав у Володимир у військкомат. Спочатку його підрозділ працював у Шацькому районі, охороняли кордони з Білоруссю, а з березня цього року вони уже на Сході, на найгарячіших напрямках.

Лікарня пекла паски, бібліотека збирала продукти

Перший великий збір та передачу для наших захисників з початку вторгнення ми організували до Великодня. Вийшли на волонтерів з Литовежа, які возять допомогу на фронт. Я зверталася до всіх: комунальних організацій, місцевих підприємців, фермерів. Наша лікарня взялася напекти пасок, власниця місцевого магазину віддала нам продукти по собівартості, люди, що мали вдома, зносили у бібліотеку. Вийшла у нас така гарна передача з великодніми гостинцями.

Після того люди почали регулярно зносити продукти до бібліотеки. Я писала у соцмережах, в чому є потреби, а люди приносили, в кого що було. Скоро постало питання, де готувати. 

Моя кума Світлана Хорост прихистила наш кулінарний волонтерський осередок на своїй кухні. У неї є піч, там ми з дівчатами печемо пироги. Долучилися сусідки, знайомі, подруги, подруги подруг.

Хто близько живе – сходиться до Світлани. Хто далі – вдома щось робить і потім приносять уже на відправку. На кухні нас стабільно збирається шестеро, а так як всіх взяти, хто допомагає, то усіх разом до 20 буде. 

«Іваничівські господиньки» 10 днів передають на фронт посилки з домашніми смаколиками. Фото надала Надія 

Ми назвали свій волонтерський осередок «Іваничівські господиньки». Нас всі у селищі знають. Йдеш Іваничами, а тебе кожен питає: «Що цього тижня готуєте? Що треба?». Люди приносять нам молоко, сметану, яйця, овочі, фрукти. Що вже ми тільки не готували: і голубці, і зрази, і вареники, і моркву по-корейськи і навіть олів’є в холодну пору робили. Треба чимось допомагати. Пенсія невелика, дуже не розженешся з донатами. Але що можемо – ми те робимо.

Найбільше ми співпрацюємо з волонтерами з Литовежа. Вони їздять на Схід України, на різні напрямки кожні 10 днів, і ми щоразу з ними передаємо наші «гостинці». Де тільки не їздили наші фірмові пироги: І на Харківський напрямок, і на Херсонський, і На Донецький. Десь 16 різних точок. Пироги з печі – то наш фірмовий гостинець, ми з дівчатами віримо, що саме ось такі рідні, наче з дому смаколики, підбадьорюють найдужче.

Буває, що мені дня не вистачає на всі справи, але я цим живу

Продукти потрібні постійно. Я сама про себе жартую, що як тільки прокинусь і йду по Іваничах «драйкати» – випрошувати. Йду через ринок – питаю, хто капусти дасть, далі йду з тією капустою по своїх дівчатах: «Наквасиш?». І так щоразу.

Жінки обирають рецепти по сезону: нині пора готувати капустяні вітамінні салати. Фото: ШоТам. 

Мій ранок як пенсіонерки-волонтерки виглядає так: я складаю план, що я маю зробити, куди я маю піти, куди поїхати, кому подзвонити, що привезти, що завезти – і так кожен день. Іноді буває так, що мені дня не вистачає на той план. Але я тим живу, я тоді не маю часу думати, що мені щось болить.

Онучка нещодавно мені переслала свій твір, який написала у школі. Про бабусю-волонтерку. Це так було приємно, до сліз. Найбільше мене тримає, що я не одна, що всі мої подруги допомагають, годинами стоять біля тієї печі. У більшості з них нікого зараз нема на фронті, але вони допомагають чужим дітям, печуть і варять для них. Бо тільки так ми переможемо. 

Публікація підготовлена за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи слова та гідності людини в усіх сферах суспільства.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі