Суспільство
Винаходи на війні: 93 ОМБр показала баггі для «Стугни-П» (ВІДЕО)
Українські військові із 93-ї ОМБр «Холодний яр» показали нові рішення для транспортування ракет «Стугна-П». Йдеться про маневрену військові машину баггі та квадроцикл «амфібія».
Відео опублікували на ютуб-каналі 93 бригада Холодний Яр.
«Все протитанкове озброєння, яке в нас є, ми використовуємо з перших днів війни 2014 року. Але зараз, в активну фазу, наші інновації постійно підтверджують свою ефективність проти російської армії», — розповів офіцер-артилерист 93 бригади Холодний Яр із позивним «Серафім».
Дивіться відео: Професор-захисник читає лекції студентам із окопів
Нові рішення для протитанкових ракетних комплексів «Стугна-П», які використовують у бригаді:
- баггі з установкою «Стугна» і можливістю транспортування додаткових ракет,
- квадроцикл, що може долати водні перешкоди. Його також називають «амфібією».
Коли бригади отримали на озброєння «Стугну», птуристи-холоднояці одразу ж почали працювати над тим, як зробити транспортування, розгортання комплексу і бойові пуски швидкими й непомітними для ворога.
«Ми завжди працювали малими мобільними групами. Ми уникаємо використання незграбної радянської техніки, бо її помітно, і через це вона вразлива. А активна фаза війни довела, що ефективний той, хто може ближче підібратися до ворога, точніше спрацювати і швидше відійти в укриття. Тому виправдовує себе розміщення комплексів на баггі — дрібних, маневрених, прохідних. Переваги «Стугни» також в тому, що оператор розміщений на відстані у кілька десятків метрів від установки. У нас був випадок, коли «стугнисти» вразили ворожий танк, а за ним виїхав інший і зробив постріл в установку. Люди залишилися живі!» — каже офіцер.
Розповідаючи про «амфібію», він зазначив, що цей квадроцикл буде перероблений під стрілецьку версію. Окрім того, за крайньої потреби він може слугувати медичним евакуатором. Також «амфібія» може долати водні перешкоди й перевозити до 600 кілограмів ваги.
«Якби мали таке обладнання раніше, в холодну пору року, коли були на іншій ділянці фронту, воно б дозволило ефективніше вести бойові дії. Тоді нам перешкоджала холодна річка. А зараз ми проаналізували ситуацію й вирішили, що нам необхідний квадроцикл, який плаває і може швидко переправити через річку групу з 10 – 15 людей для відбиття нападу ворога», — розповів офіцер-артилерист 93 бригади Холодний Яр із позивним «Серафім».
Дивіться відео: Як Конотопська навідниця смажить окупантів на своїй САУ
«Тоді, на початку війни, росіяни рухалися на нас колонами. Ми уражали кілька танків у колоні, інші тікали городами, застрягали у пашні, кидали техніку, розбігалися. Зараз росіяни воюють більш професійно, багато ворожої артилерії задіяно. Раніше, коли атакували їхні колони, називали це “сходити до військторгу”», — каже офіцер.
Нагадаємо, тернопільський стартап ELEEK розробив електробайк спеціально для ЗСУ.
Як ми повідомляли раніше, ЗСУ використовують українські е-байки Delfast із контейнером для керованих ракет.
Фото: скриншот із відео.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі