Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Власник доставки піци LA П’ЄЦ про те, як відкрити франшизу та заробити 1 млн грн вже за рік

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Придбати франшизу — менш ризиковано, ніж відкрити особисту справу. Бізнес під ключ вже має інструменти для напрацювання клієнтської бази й налаштований маркетинг. Ми розпитали у співвласника служби доставки піци LA П’ЄЦ Романа Боднара, з якими ризиками стикаються власники сервісів доставки їжі та що потрібно для успішного запуску гастрономічного франчайзингу в Україні. 

Франчайзинг — це  така організація бізнесу, за якою компанія (франчайзер) передає певній людині чи компанії (франчайзі) право на продаж продукту і послуг цієї компанії.

<strong>Роман Боднар,“/>

Роман Боднар

співзасновник франшизи всеукраїнського сервісу
доставки піци LA П’ЄЦ. З 19-ти років займається бізнесом.
Починав бізнес на відкладені кошти разом з друзями. 

Дитинство було скрутним: мама працювала двірником, а я допомогав

У бізнесі я починав з самих низів. Ріс без батька, тому в дитинстві з грошима в сім’ї було зовсім скрутно. Мама працювала двірником, а я в шість років, щоб їй якось допомогти, іноді прогулював школу й допомагав підмітати вулиці. Зате тоді мене звільняли з уроків фізкультури (сміється — ред.): 

“Ти вже на сьогодні позаймався активним спортом з мітлою у дворі”, — казали мені вчителі, адже знали, що я допомогаю. 

Тепер мама працює в LA П’ЄЦ кухаркою і готує салати. А я з того часу маю “пунктик” на чистоту. У нас на виробництві завжди порядок, адже особисто пильную за цим.

Коли трохи підріс почав пробувати себе у бізнесі. З 19-ти років розклеював банери вздовж доріг та трас. Справи йшли непогано і вже на перші зароблені гроші купив “Жигулі”. Так хотілось хоч якусь власну машину…! Проте награвшись з ним — продав, а натомість придбав авто, яке було більш зручним для розклейки оголошень. Тоді й почав самостійно займатися розклеюванням реклами. 

Згодом був інший бізнес — фарбували дахи. І досі є фотографії цих дахів в невідомих селах. Часто у відрядженнях їду повз них і згадую, як працював над деякими. А після пробував себе у бізнесі з виготовлення свіжовичавлених яблучних соків. Так почав наближатися до гастрономічної сфери. Як би це не звучало, проте люди завжди народжуються, помирають та хочуть смачно їсти. Однак цей бізнес не пішов, так як б я того хотів, бо залежав від сезонних фруктів.

І тоді почав думати про нову справу. Помітив, що люди починають більше цінувати час й не хочуть витрачати його на похід в ресторан. Більшість хоче, щоб їжу привезли додому. Тому зупинився на доставці — це перспективно. До того ж люди завжди будуть любити смачну піцу.

Заощадив кошти й об’єднався з друзями — так вийшов дружній бізнес

Кошти на відкриття першої доставки я назбирав з попереднього бізнесу. А першу доставку відкрив зі своїми друзями. Хтось з них мій однокласник, а хтось друг з часів тієї самої банерної реклами.

Тож я вигадав ідею, зібрав перевірених людей і ми разом відкрили доставку. Досі працюємо спільно і кожен відповідає за свій напрямок. Наприклад, я відповідальний за маркетинг та франшизу. А моя дружина віднедавна — СЕО компанії. Так у нас вийшов не просто бізнес, а сімейна та дружня справа, де ми навчилися розділяти роботу та особисті відносини.

Вийшов не просто бізнес, а сімейна та дружня справа. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

Мінус $80 тис, нахабні орендарі та затоплена кухня через дощі: як ми вчились бізнесу

Вчитися доводилось на власних помилках, які і досі весь час трапляються. Серед таких, є історія про те, як втратили великі гроші. Ми орендували приміщення не безпосередньо у власника, а у посередника. Це було державне приміщення, де ми вже зробили шикарний ремонт. Вклали в нього близько $80 тисяч. Пропрацювали там сім місяців, а потім нас попросили з’їхати протягом двох днів. У відповідь не могли нічого вдіяти, оскільки не додивились умови в самому договорі. Ми з’їхали, найняли юриста і наступні всі орендні договори дуже чітко перечитуємо.

Або ж коли орендували приміщення у Львові в підвальчику. За вартістю воно було дуже дешеве, адже знаходилось в спальному районі міста. А коли ми почали набирати обертів, орендатор вирішив і собі нажитися на цьому. Прийшов і каже: “Гроші є — платіть”. І підняв ціну в три рази. Переїжджати нам складно, адже муровану пічку не перевеземо та й в ремонт вже вклалися. Тому легше було згодитися на такі умови. Хоча людина на цьому не зупинилась і продовжує підвищувати вартість оренди. А коли підписували договір, також не звернули на це увагу. Тому зараз дуже серйозно підбираємо приміщення і орендатора.

У роботі з піцею є така особливість: як тільки на вулиці починається дощ, люди не хочуть виходити з дому й всі замовляють піцу. Тому для нас найкраща реклама — це погана погода.

А ще один провал був пов’язаний саме з цим. Через регулярні дощі наше цокольне приміщення у Львові затопило, а замовлень було багато. Тому наші майстри, разом зі мною, бо тоді ще не вистачало працівників, стояли майже до колін у воді й пекли піцу.

Піца з димком в автентичній печі й швидка доставка подобаються людям

Гості відзначають смак нашої автентичної піци. Й це не дивно, адже дров’яна піч додає піці іншого присмаку, й навіть чути трошки димку. Кожного року наприкінці вересня я їжджу на фестиваль піци в Неаполі. Там надихаюсь новими рецептами й цікавими поєднаннями. Важливим є й той фактор, що тісто на піцу потрібно місити руками. Як це роблять в Італії. Рукавички там не використовують, тим паче вони небезпечні. Коли у кухаря брудні руки, він інтуїтивно хоче їх помити. А на рукавичках збирається бруд, за яким складно слідкувати. Проте карантин вніс свої корективи — зараз працюємо виключно в рукавицях.

Дров’яна піч додає піці іншого присмаку, й навіть чути трошки димку. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

І хоча наша піца не найдешевша до нас все одно повертаються. Проте у різних містах ціни на нашу піцу відрізняються через різну купівельну спроможність. Наприклад, в Івано-Франківську чи Вінниці купівельна спроможність нижча за Львів, тому й вартість менша. Багатьом подобається наша швидка доставка та графік — ми працюємо цілодобово без вихідних й перші у Львові почали доставляти піцу найшвидше до 29 хвилин.

Людяний бренд: на день народження приїздимо з гітарою, а на карантині готували безкоштовну піцу для лікарів

У нас не тільки піца, ми прагнемо бути соціально активними та організовуємо кінопокази. Якщо у людини день народження приїздимо з гітарою і вітаємо її спеціально написаною піснею й жовтими кульками. Пам’ятаю, як приїхали вітати одного чоловіка. Йому на вигляд було десь років 50 і здавалось ніби він все життя працює на якомусь заводі. Він замовив піцу за акцією “День народження”. Пам’ятаю, що в той день була глибока осінь і довкола все здавалось сірим. Ми привітали його піснею й яскравими жовтими кульками, а він каже: 

“Можна я ці кульки відпущу в небо. Мене ще ніхто ніколи так круто не вітав. А потім, навіть, пустив сльозу. Неоціненно, коли отримуєш такий зворотний зв’язок від клієнтів”.

Також під час весняного піку на карантині ми дарували лікарям безкоштовну піцу. Вони натомість віддячували нам рукавичками й антисептиками, які були в дефіциті. Акція тривала 2-3 тижні і стала мега-популярною. Іноді, ми не встигали фізично навіть трубку взяти – через кількість замовлень. 

Якби на початку хтось допоміг хоча б з порадою — було б легше

Певною мірою ми діяли та будували бізнес інтуїтивно. Експериментували, ризикували та втрачали час та гроші. На цьому шляху час від часу траплялися люди, які підказували. Однак починати з нуля набагато складніше. Якби був постійний експертний супровід, було б простіше. Згодом ми подумали, що подібна ідея буде корисною й іншим, тому вирішили масштабуватися і створити власну франшизу. Ми хочемо розвиватися далі й маємо досвід, який готові розділити з нашими партнерами. 

Хочемо розвиватися далі й маємо досвід, який готові розділити з нашими партнерами. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

Для підприємців початківців відкрити франшизу набагато безпечніше — менше ризиків й завжди  допомога поряд. Лише у Львові у нас вже більше 80 тис. клієнтів, а також вже є франшизи у чотирьох українських містах.Так франчайзі отримує вже відомий бренд. Основні переваги в тому, що франчайзі отримує вже готову команду. Вона допоможе на будь-яких етапах, починаючи від оренди й ремонту та закінчуючи будівництвом пічки, маркетингом та навчанням персоналу. Виходить, що 80% операційної діяльності вже є.

Ще однією перевагою нашої франшизи є те, що не обов’язково мати досвід у ресторанному бізнесі. Тим паче сфера доставок різниться. Проте бажано мати досвід взагалі в бізнесі. Ми шукаємо не просто інвестиції для розвитку, а надійних керівників по всій Україні. Це можуть бути двоє партнерів, але вони повинні бути однаково включені в роботу, мати свою частку й рівномірно до неї мати власну відповідальність.

Умови франшизи — прості: бути чесним та відповідати за якість продукту

Для франчайзі головна умова — зробити дров’яну піч для випікання піци за нашим рецептом. У нас є майстри, які займаються їх будівництвом вже не в першому поколінні. І саме вони їздять нашими франшизами й будують печі. Ми не пропонуємо шукати своїх майстрів, адже пічка дуже важлива. Якщо зробити її неправильно, стінки печі можуть тріскатися й камінці потраплятимуть в піцу. Решту процесів ми допомагаємо організувати, а тим паче на перших етапах. Наприклад, маркетингова частина повністю на нас, а значить клієнти будуть. 

Також дійшли висновку, що можемо працювати лише з чесною людиною, яка зрозуміє настрій нашого закладу. Наприклад, потенційні інвестори з Одеси наполягали на тому, щоб сайт, call-центр та соцмережі були лише російською, пояснюючи це тим, що одесити не зрозуміють. Проте українська — це наша позиція. Звісно, якщо клієнт спілкується англійською чи російською, то ми відповідатимемо зручною для нього мовою. Проте за замовчуванням може бути лише державна мова.

А сам керуючий закладом повинен більше контролювати процес та відповідати за якість продукту. Коли запускається доставка, то більшість вважають цей бізнес простішим за ресторан. Проте це зовсім не так! З часом стає більше клієнтів і зазвичай за обсягами втрачається якість. Тому потрібен управлінець, який буде грамотним менеджером. 

Вартість франшизи окупиться вже протягом року 

Інвестиційний внесок LA П’ЄЦ складає $30 тис, а також паушальний платіж ще $10 тис. А після відкриття ресторану умови наступні: 5% від обороту — роялті та 5% — маркетингові платежі. За ці гроші ми проводимо щомісячні аудити франчайзі, надаємо будь-які консультації та відповіді на всі запитання. Всі кошти переважно йдуть на ремонт приміщення, обладнання, зарплату кур’єрів й будівництво печі. Вже з другого місяця заклад стане самоокупним, а окупність інвестицій відбудеться через вісім місяців. 

Наші партнери отримують повний пакет послуг

Ми надаємо повну маркетингову підтримку, проводимо навчання для персоналу у Львові та приймаємо дзвінки у власному call-центрі, який обслуговує клієнтів зі всієї України. Саме через нього та корпоративний сайт ми обробляємо замовлення. Також ведемо сторінки у соціальних мережах. Наприклад, людина з Вінниці замовляє піцу через сайт і оператор call-центру у Львові телефонує і підтверджує замовлення. Одночасно це замовлення вже готують на виробництві у Вінниці. 

Найбільше проблем виникає під час запуску, але ми допомагаємо

Зазвичай, найбільші труднощі виникають на етапі запуску, оскільки на початку відбувається налагодження зв’язків з підрядниками. Крім цього необхідно знайти та навчити працівників. Хоча ми допомагаємо й навчаємо весь персонал, починаючи від адміністраторів і закінчуючи шеф-кухарем. А вже потім наступні працівники вчаться один від одного на місці. За декілька місяців після запуску стає трохи легше. Ці декілька місяців потрібні для того, щоб відшліфувати модель роботи. Згодом франшизи втягуються в ритм і стає значно легше працювати.

Для контролю якості продукту ми постійно їздимо містами і як таємні клієнти перевіряємо якість. Особисто проходжу шлях клієнта й після таких поїздок допомагаємо підтягнути сервіс нашим партнерам. Головна проблема — треба постійно тримати руку на пульсі, адже іноді партнери розслабляються. Важливо, щоб клієнти залишали відгуки в мережі — це робить бізнес кращим.

Зацікавила пропозиція? Залиш контакт.

[contact-form-7 id=”104732″ title=”Contact form 1″]

Навіть під час карантину продали ще дві франшизи 

Ми почали займатися франчайзинговим бізнесом декілька місяців тому. І насправді думали, що ніхто не відгукнеться під час карантину. Але не дивлячись на складну економічну ситуацію у всьому світі нам вдалось продати ще дві франшизи у Луцьку та Хмельницькому. Думаю, що далі буде краще. 

Відкриття третього ресторану LA П’ЄЦ у Львові. Фото: instagram.com/p/CCk8ImpnYVr/

Роздумуємо також про Польщу, проте намагаємось в Україні охопити хоча б 10 міст. Зараз ми вже працюємо у трьох містах — Львів, Вінниця та Івано-Франківськ. В серпні плануємо відкриття у Луцьку, а в жовтні — запустимо у Хмельницькому. Ми б хотіли відкритися в усіх обласних центрах України — Харків, Дніпро, Одеса й Київ й інші. Іноді до нас звертаються потенційні партнери з менших містечок, однак зараз хочемо зосередитися на великих містах. Хоча розглядаємо й такі варіанти, як Мукачево. 

14.08.2020

Суспільство

На Тернопільщині планують відреставрувати замок XVII століття

Опубліковано

У Чорткові на Тернопільщині до 500-річчя міста планують відреставрувати старовинний замок, зробивши його туристично привабливим. 

Про це повідомляє пресслужба Чортківської міськради, передає Український інтерес.

Що планується?

Річниця припадає на 2022 рік, і в місті планують реконструкцію центральної площі та площі Ринок, годинникової вежі та фасадів історичних будівель у центрі.

Читайте також: У мережі показали дивовижний Невицький замок восени (ВІДЕО)

“Роботи у старовинному Чортківському замку надзвичайно багато. Безумовно, потрібно проводити детальні розкопки всієї території замку, адже, за різними джерелами, тут є чимало цікавих речей. Також важливо було би відновити дві вежі та дах над палацом. Окрім того, замок має бути наповнений життям. Тут можна зробити мистецьку галерею для виставок робіт художників, музейні експозиції, які стосуються історії самого замку, туристичне арткафе, сувенірні магазини та чимало цікавого. Сподіваємось, що все задумане реалізується”, – зауважив директор заповідника “Замки Тернопілля” Анатолій Маціпура.

Відновлювати Чортківський замок планують у межах урядової програми “Велика реставрація”, суть якої полягає не тільки в тому, що треба зберегти об’єкти культури й історичної спадщини, а й у тому, щоб зробити їх самодостатніми – щоб вони могли приносити гроші.

Читайте також: На Закарпатті презентували «Середнянський замок»

Фото: chortkivmr.gov.ua

Читати далі

Суспільство

Модерновий і комфортний: як виглядає новий садочок на Дніпропетровщині, збудований “з нуля” (ФОТО)

Опубліковано

У Покрові на Дніпропетровщині завершують будівництво дитсадка на 115 малюків. 

Про це повідомили у пресслужбі облдержадміністрації.

Зазначається, що всі внутрішні роботи вже на фініші, а також облаштування інженерних мереж та благоустрій території. Заклад для дошкільнят зводять державним та обласним коштом.

Читайте також: У Києві відкрили сучасний дитсадок на Солом’янці (ФОТО)

Садочок на місці пустиря

Велика двоповерхова будівля «виросла» на місці пустиря. Нині підрядники закінчують внутрішні оздоблювальні роботи – укладають плитку. На черзі встановлення сантехніки. Гарячу воду влітку забезпечуватиме бойлер, у зимовий час – котельня на альтернативному паливі.

Читайте також: Яскравий та утеплений: як виглядає оновлений дитячий садочок на Одещині (ФОТО)

Вже встановлені всі міжкімнатні двері та ліфти. Зокрема, підйомник для дітей з інвалідністю. Змонтували протипожежну та охоронну системи, вентиляцію та відеоспостереження.

Дитсадок розрахований на шість груп, включаючи ясельну.

Кожна матиме свій окремий ігровий майданчик. А ще міні-город. Там юні натуралісти вчитимуться вирощувати овочі та ягоди.

Фото: adm.dp.gov.ua

Читати далі

Суспільство

Оголосили список найкращих українських книжок для дітей

Опубліковано

Простір української дитячої книги «БараБука» оголосив довгий список найкращих дитячих та підліткових книжок 2020 року. Про це пише Читомо.

Зазначається, що всього до переліку потрапили 50 видань.

Серед них:

 • Іван Андрусяк. Морськосвинський детектив, ілюстрації Анни Майти (Vivat)
 • Іван Андрусяк. Сірка на порох (Фонтан казок)
 • Володимир Арєнєв. Заклятий меч, ілюстрації Олександра Продана (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)
 • Кирило Безкоровайний. Моя подруга з темної матерії, ілюстрації Дар’ї Скрибченко (Видавництво Старого Лева)
 • Іра Бова. Хаппі та її суперсила, ілюстрації Лєни Барді (Талант)
 • Наталія Бонь. НЛО за селом, ілюстрації Олександра Продана (Ранок та Літературна агенція «БараБука»)
 • Оксенія Бурлака. Розірваний кадр (Академія)
 • Галина Вдовиченко. Містельфи, ілюстрації Анни Ломакіної (Видавництво Старого Лева)
 • Валентина Вздульська. Українські диковиська, ілюстрації Марії Фої (Портал)
 • Галина Глодзь. Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів (Портал)
 • Мар’яна Горянська. Бузковий ведмідь, або Живий іграшковий я, ілюстрації Каті Підлісної (Ранок)
 • Ірина Громова. Маріям та підвіконна пошта, ілюстрації Олі Пасхалової (Діпа)
 • Сашко Дерманський. Лімерики, ілюстрації Олега Петренка-Заневського (Крокус)
 • Сашко Дерманський. Маляка і Крококовть (Теза)
 • Сашко Дерманський. Чудернацькі вірші, ілюстрації Світлани Медведєвої (Талант)
 • Наталія Довгопол. Шпигунки з притулку «Артеміда» (Віват)
 • Олександра Дорожовець. Замріяний котик Фаго, ілюстрації Наталі Кудляк (Ранок та Літературна агенція «БараБука»)
 • Олександра Дорожовець. Ліхтарники, ілюстрації Євгена Самойлова (Наш формат)
 • Катерина Єгорушкіна. Історії хоробриків із Горішкових Плавнів, ілюстрації Альони Ястремської (Віват)
 • Валентина Захабура. Ой, Лише, або Як приборкати батьків (Теза)
 • Юлія Ілюха. Космокоти, ілюстрації Катерини Степаніщевої (Чорні вівці)
 • Марина Кафтан. Історія брехні. Як ми обманюємося (Портал)
 • Олеся Кешеля-Ісак. Непосидючка, який любив бігати, ілюстрації Ольги Дегтярьової (Yakaboo Publishing)
 • Кузько Кузякін. Другоасики з 2-А, ілюстрації Євгенії Гайдамаки (Віват)
 • Сергій Лоскот. Чубзики (Ранок та Літературна агенція «БараБука»)
 • Наталка Малетич. Привид, який не міг заснути, ілюстрації Наталі Чорної (Видавництво Старого Лева)
 • Олеся Мамчич. ВосьмиЩОСЬ, ілюстрації Інни Рудої (Видавництво Старого Лева)
 • Олеся Мамчич. Як правильно ревіти, ілюстрації Марічки Трушковської (Ранок та Літературна агенція «БараБука»)
 • Настя Мельниченко. Від Хрулів до Зюзюків (Теза)
 • Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи (Портал)
 • Катерина Міхаліцина. Слідопитенята, ілюстрації Інни Рудої (Видавництво Старого Лева)
 • Володимир Нікітенко. Тортик, «Тайфун» та Сьоме життя Біди Тетянівни (Діпа)
 • Юрій Нікітінський. Міцна дружба Дімона, ілюстрації Марини Шутурми (Ранок та Літературна агенція «БараБука»)
 • Лариса Ніцой . Навіщо песикові гавкати?, ілюстрації Христини Лукащук (Марко-букс)
 • Грася Олійко. Історія, яку розповіла Жука (Видавництво Старого Лева)
 • Олександра Орлова. Ключ до всіх дверей, ілюстрації Анастасії Рафаєнко (Читаріум)
 • Олександра Орлова. Морські тезки, ілюстрації Ольги Ребдело (Маміно)
 • Катерина Перконос. Фігурне додавання, ілюстрації Юлії Вус (Маміно)
 • Анна Просвєтова. 13 ключів для розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків (IPIO)
 • Олена Рижко. Ужалений зрадою (Академія)
 • Марія Рубан. Марія Примаченко (IPIO)
 • Слава Світова. Великий космічний апчих, ілюстрації Анни Ломакіної (Видавництво Старого Лева)
 • Маша Сердюк, Світлана Фус. Невже це все про їжу (Читаріум)
 • Марина Смагіна. 54 сходинки, ілюстрації Марини Антипової (КМ-Букс)
 • Юлія Смаль. Віточка-квіточка, ілюстрації Тетяни Калюжної (Моя книжкова полиця)
 • Яна Сотник. Рака-Така, або Риба, яка співає, ілюстрації Олени Потьомкіної (Чорні вівці)
 • Тетяна Стрижевська. Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки (Портал)
 • Світлана Тараторіна. Оця Марія звірів малювала, ілюстрації Наталі Левицької (Видавництво)
 • Олег Чаклун. Принцеса-блоґерка, ілюстрації Марії Рудюк (Наш формат)
 • Уляна Чуба. Мед і Паштет, ілюстрації Ростислава Попського (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).

Читайте також: П’ять українських книжок надрукували за кордоном іноземними мовами

Короткий список найкращих родинних видань 2020 року оголосять 9 грудня 2020 року. Переможців назвуть напередодні Дня святого Миколая у прямому ефірі.Також розпочалося вже традиційне голосування у номінації «Вибір читачів»: усі охочі можуть віддати свій голос за улюблене дитяче або підліткове видання року.

Нагадаємо, 32% читачів віддають перевагу читанню книжок українською. Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного дослідження «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання», яке провели цього року на замовлення Українського інституту книги.

Фото: blog.eva.ua

Читати далі

Суспільство

Українські шахісти здобули «бронзу» на міжнародній олімпіаді для людей з обмеженими можливостями

Опубліковано

Збірна України з шахів посіла третє місце на першій онлайновій олімпіаді для людей з обмеженими можливостями здоров’я (1st FIDE Online Olympiad for People with disabilities). 

Про це повідомляє Федерація шахів України у Facebook, передає Укрінформ.

У матчі за “бронзу” українська команда двічі перемогла збірну Польщі-3 з рахунком 2,5:1,5 і 3:1.

За збірну України-3 виступали: Ігор Ярмонов, Вадим Бондарець, Микола Муха, Катерина і Олександр Совєтови, Вячеслав Анікєєв, Борис Бірюлін і Світлана Соломна.

Читайте також: Ювелір з Хмельниччини створив срібні шахи з історичними постатями (ФОТО)

В турнірі грали три наші збірні, призове місце виборола лише збірна України-3.

Фото: 24tv.ua, facebook.com/UkrainianChessFederation

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.