Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Власник доставки піци LA П’ЄЦ про те, як відкрити франшизу та заробити 1 млн грн вже за рік

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Придбати франшизу — менш ризиковано, ніж відкрити особисту справу. Бізнес під ключ вже має інструменти для напрацювання клієнтської бази й налаштований маркетинг. Ми розпитали у співвласника служби доставки піци LA П’ЄЦ Романа Боднара, з якими ризиками стикаються власники сервісів доставки їжі та що потрібно для успішного запуску гастрономічного франчайзингу в Україні. 

Франчайзинг — це  така організація бізнесу, за якою компанія (франчайзер) передає певній людині чи компанії (франчайзі) право на продаж продукту і послуг цієї компанії.

<strong>Роман Боднар,</strong>“/></div><div class=

Роман Боднар

співзасновник франшизи всеукраїнського сервісу
доставки піци LA П’ЄЦ. З 19-ти років займається бізнесом.
Починав бізнес на відкладені кошти разом з друзями. 

Дитинство було скрутним: мама працювала двірником, а я допомогав

У бізнесі я починав з самих низів. Ріс без батька, тому в дитинстві з грошима в сім’ї було зовсім скрутно. Мама працювала двірником, а я в шість років, щоб їй якось допомогти, іноді прогулював школу й допомагав підмітати вулиці. Зате тоді мене звільняли з уроків фізкультури (сміється — ред.): 

“Ти вже на сьогодні позаймався активним спортом з мітлою у дворі”, — казали мені вчителі, адже знали, що я допомогаю. 

Тепер мама працює в LA П’ЄЦ кухаркою і готує салати. А я з того часу маю “пунктик” на чистоту. У нас на виробництві завжди порядок, адже особисто пильную за цим.

Коли трохи підріс почав пробувати себе у бізнесі. З 19-ти років розклеював банери вздовж доріг та трас. Справи йшли непогано і вже на перші зароблені гроші купив “Жигулі”. Так хотілось хоч якусь власну машину…! Проте награвшись з ним — продав, а натомість придбав авто, яке було більш зручним для розклейки оголошень. Тоді й почав самостійно займатися розклеюванням реклами. 

Згодом був інший бізнес — фарбували дахи. І досі є фотографії цих дахів в невідомих селах. Часто у відрядженнях їду повз них і згадую, як працював над деякими. А після пробував себе у бізнесі з виготовлення свіжовичавлених яблучних соків. Так почав наближатися до гастрономічної сфери. Як би це не звучало, проте люди завжди народжуються, помирають та хочуть смачно їсти. Однак цей бізнес не пішов, так як б я того хотів, бо залежав від сезонних фруктів.

І тоді почав думати про нову справу. Помітив, що люди починають більше цінувати час й не хочуть витрачати його на похід в ресторан. Більшість хоче, щоб їжу привезли додому. Тому зупинився на доставці — це перспективно. До того ж люди завжди будуть любити смачну піцу.

Заощадив кошти й об’єднався з друзями — так вийшов дружній бізнес

Кошти на відкриття першої доставки я назбирав з попереднього бізнесу. А першу доставку відкрив зі своїми друзями. Хтось з них мій однокласник, а хтось друг з часів тієї самої банерної реклами.

Тож я вигадав ідею, зібрав перевірених людей і ми разом відкрили доставку. Досі працюємо спільно і кожен відповідає за свій напрямок. Наприклад, я відповідальний за маркетинг та франшизу. А моя дружина віднедавна — СЕО компанії. Так у нас вийшов не просто бізнес, а сімейна та дружня справа, де ми навчилися розділяти роботу та особисті відносини.

Вийшов не просто бізнес, а сімейна та дружня справа. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

Мінус $80 тис, нахабні орендарі та затоплена кухня через дощі: як ми вчились бізнесу

Вчитися доводилось на власних помилках, які і досі весь час трапляються. Серед таких, є історія про те, як втратили великі гроші. Ми орендували приміщення не безпосередньо у власника, а у посередника. Це було державне приміщення, де ми вже зробили шикарний ремонт. Вклали в нього близько $80 тисяч. Пропрацювали там сім місяців, а потім нас попросили з’їхати протягом двох днів. У відповідь не могли нічого вдіяти, оскільки не додивились умови в самому договорі. Ми з’їхали, найняли юриста і наступні всі орендні договори дуже чітко перечитуємо.

Або ж коли орендували приміщення у Львові в підвальчику. За вартістю воно було дуже дешеве, адже знаходилось в спальному районі міста. А коли ми почали набирати обертів, орендатор вирішив і собі нажитися на цьому. Прийшов і каже: “Гроші є — платіть”. І підняв ціну в три рази. Переїжджати нам складно, адже муровану пічку не перевеземо та й в ремонт вже вклалися. Тому легше було згодитися на такі умови. Хоча людина на цьому не зупинилась і продовжує підвищувати вартість оренди. А коли підписували договір, також не звернули на це увагу. Тому зараз дуже серйозно підбираємо приміщення і орендатора.

У роботі з піцею є така особливість: як тільки на вулиці починається дощ, люди не хочуть виходити з дому й всі замовляють піцу. Тому для нас найкраща реклама — це погана погода.

А ще один провал був пов’язаний саме з цим. Через регулярні дощі наше цокольне приміщення у Львові затопило, а замовлень було багато. Тому наші майстри, разом зі мною, бо тоді ще не вистачало працівників, стояли майже до колін у воді й пекли піцу.

Піца з димком в автентичній печі й швидка доставка подобаються людям

Гості відзначають смак нашої автентичної піци. Й це не дивно, адже дров’яна піч додає піці іншого присмаку, й навіть чути трошки димку. Кожного року наприкінці вересня я їжджу на фестиваль піци в Неаполі. Там надихаюсь новими рецептами й цікавими поєднаннями. Важливим є й той фактор, що тісто на піцу потрібно місити руками. Як це роблять в Італії. Рукавички там не використовують, тим паче вони небезпечні. Коли у кухаря брудні руки, він інтуїтивно хоче їх помити. А на рукавичках збирається бруд, за яким складно слідкувати. Проте карантин вніс свої корективи — зараз працюємо виключно в рукавицях.

Дров’яна піч додає піці іншого присмаку, й навіть чути трошки димку. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

І хоча наша піца не найдешевша до нас все одно повертаються. Проте у різних містах ціни на нашу піцу відрізняються через різну купівельну спроможність. Наприклад, в Івано-Франківську чи Вінниці купівельна спроможність нижча за Львів, тому й вартість менша. Багатьом подобається наша швидка доставка та графік — ми працюємо цілодобово без вихідних й перші у Львові почали доставляти піцу найшвидше до 29 хвилин.

Людяний бренд: на день народження приїздимо з гітарою, а на карантині готували безкоштовну піцу для лікарів

У нас не тільки піца, ми прагнемо бути соціально активними та організовуємо кінопокази. Якщо у людини день народження приїздимо з гітарою і вітаємо її спеціально написаною піснею й жовтими кульками. Пам’ятаю, як приїхали вітати одного чоловіка. Йому на вигляд було десь років 50 і здавалось ніби він все життя працює на якомусь заводі. Він замовив піцу за акцією “День народження”. Пам’ятаю, що в той день була глибока осінь і довкола все здавалось сірим. Ми привітали його піснею й яскравими жовтими кульками, а він каже: 

“Можна я ці кульки відпущу в небо. Мене ще ніхто ніколи так круто не вітав. А потім, навіть, пустив сльозу. Неоціненно, коли отримуєш такий зворотний зв’язок від клієнтів”.

Також під час весняного піку на карантині ми дарували лікарям безкоштовну піцу. Вони натомість віддячували нам рукавичками й антисептиками, які були в дефіциті. Акція тривала 2-3 тижні і стала мега-популярною. Іноді, ми не встигали фізично навіть трубку взяти – через кількість замовлень. 

Якби на початку хтось допоміг хоча б з порадою — було б легше

Певною мірою ми діяли та будували бізнес інтуїтивно. Експериментували, ризикували та втрачали час та гроші. На цьому шляху час від часу траплялися люди, які підказували. Однак починати з нуля набагато складніше. Якби був постійний експертний супровід, було б простіше. Згодом ми подумали, що подібна ідея буде корисною й іншим, тому вирішили масштабуватися і створити власну франшизу. Ми хочемо розвиватися далі й маємо досвід, який готові розділити з нашими партнерами. 

Хочемо розвиватися далі й маємо досвід, який готові розділити з нашими партнерами. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

Для підприємців початківців відкрити франшизу набагато безпечніше — менше ризиків й завжди  допомога поряд. Лише у Львові у нас вже більше 80 тис. клієнтів, а також вже є франшизи у чотирьох українських містах.Так франчайзі отримує вже відомий бренд. Основні переваги в тому, що франчайзі отримує вже готову команду. Вона допоможе на будь-яких етапах, починаючи від оренди й ремонту та закінчуючи будівництвом пічки, маркетингом та навчанням персоналу. Виходить, що 80% операційної діяльності вже є.

Ще однією перевагою нашої франшизи є те, що не обов’язково мати досвід у ресторанному бізнесі. Тим паче сфера доставок різниться. Проте бажано мати досвід взагалі в бізнесі. Ми шукаємо не просто інвестиції для розвитку, а надійних керівників по всій Україні. Це можуть бути двоє партнерів, але вони повинні бути однаково включені в роботу, мати свою частку й рівномірно до неї мати власну відповідальність.

Умови франшизи — прості: бути чесним та відповідати за якість продукту

Для франчайзі головна умова — зробити дров’яну піч для випікання піци за нашим рецептом. У нас є майстри, які займаються їх будівництвом вже не в першому поколінні. І саме вони їздять нашими франшизами й будують печі. Ми не пропонуємо шукати своїх майстрів, адже пічка дуже важлива. Якщо зробити її неправильно, стінки печі можуть тріскатися й камінці потраплятимуть в піцу. Решту процесів ми допомагаємо організувати, а тим паче на перших етапах. Наприклад, маркетингова частина повністю на нас, а значить клієнти будуть. 

Також дійшли висновку, що можемо працювати лише з чесною людиною, яка зрозуміє настрій нашого закладу. Наприклад, потенційні інвестори з Одеси наполягали на тому, щоб сайт, call-центр та соцмережі були лише російською, пояснюючи це тим, що одесити не зрозуміють. Проте українська — це наша позиція. Звісно, якщо клієнт спілкується англійською чи російською, то ми відповідатимемо зручною для нього мовою. Проте за замовчуванням може бути лише державна мова.

А сам керуючий закладом повинен більше контролювати процес та відповідати за якість продукту. Коли запускається доставка, то більшість вважають цей бізнес простішим за ресторан. Проте це зовсім не так! З часом стає більше клієнтів і зазвичай за обсягами втрачається якість. Тому потрібен управлінець, який буде грамотним менеджером. 

Вартість франшизи окупиться вже протягом року 

Інвестиційний внесок LA П’ЄЦ складає $30 тис, а також паушальний платіж ще $10 тис. А після відкриття ресторану умови наступні: 5% від обороту — роялті та 5% — маркетингові платежі. За ці гроші ми проводимо щомісячні аудити франчайзі, надаємо будь-які консультації та відповіді на всі запитання. Всі кошти переважно йдуть на ремонт приміщення, обладнання, зарплату кур’єрів й будівництво печі. Вже з другого місяця заклад стане самоокупним, а окупність інвестицій відбудеться через вісім місяців. 

Наші партнери отримують повний пакет послуг

Ми надаємо повну маркетингову підтримку, проводимо навчання для персоналу у Львові та приймаємо дзвінки у власному call-центрі, який обслуговує клієнтів зі всієї України. Саме через нього та корпоративний сайт ми обробляємо замовлення. Також ведемо сторінки у соціальних мережах. Наприклад, людина з Вінниці замовляє піцу через сайт і оператор call-центру у Львові телефонує і підтверджує замовлення. Одночасно це замовлення вже готують на виробництві у Вінниці. 

Найбільше проблем виникає під час запуску, але ми допомагаємо

Зазвичай, найбільші труднощі виникають на етапі запуску, оскільки на початку відбувається налагодження зв’язків з підрядниками. Крім цього необхідно знайти та навчити працівників. Хоча ми допомагаємо й навчаємо весь персонал, починаючи від адміністраторів і закінчуючи шеф-кухарем. А вже потім наступні працівники вчаться один від одного на місці. За декілька місяців після запуску стає трохи легше. Ці декілька місяців потрібні для того, щоб відшліфувати модель роботи. Згодом франшизи втягуються в ритм і стає значно легше працювати.

Для контролю якості продукту ми постійно їздимо містами і як таємні клієнти перевіряємо якість. Особисто проходжу шлях клієнта й після таких поїздок допомагаємо підтягнути сервіс нашим партнерам. Головна проблема — треба постійно тримати руку на пульсі, адже іноді партнери розслабляються. Важливо, щоб клієнти залишали відгуки в мережі — це робить бізнес кращим.

Зацікавила пропозиція? Залиш контакт.

[contact-form-7 id=”104732″ title=”Contact form 1″]

Навіть під час карантину продали ще дві франшизи 

Ми почали займатися франчайзинговим бізнесом декілька місяців тому. І насправді думали, що ніхто не відгукнеться під час карантину. Але не дивлячись на складну економічну ситуацію у всьому світі нам вдалось продати ще дві франшизи у Луцьку та Хмельницькому. Думаю, що далі буде краще. 

Відкриття третього ресторану LA П’ЄЦ у Львові. Фото: instagram.com/p/CCk8ImpnYVr/

Роздумуємо також про Польщу, проте намагаємось в Україні охопити хоча б 10 міст. Зараз ми вже працюємо у трьох містах — Львів, Вінниця та Івано-Франківськ. В серпні плануємо відкриття у Луцьку, а в жовтні — запустимо у Хмельницькому. Ми б хотіли відкритися в усіх обласних центрах України — Харків, Дніпро, Одеса й Київ й інші. Іноді до нас звертаються потенційні партнери з менших містечок, однак зараз хочемо зосередитися на великих містах. Хоча розглядаємо й такі варіанти, як Мукачево. 

Підтримай ШоТам

Суспільство

В Україні створили Віртуальний музей російської агресії

Опубліковано

Підтримай ШоТам

В Україні з’явився Віртуальний музей російської агресії, повідомили у пресслужбі міністерства культури і інформаційної політики.

Відвідати музей можна за посиланням.

Зазначається, що це перший в Україні ресурс про ключові події та злочини, скоєні під час окупації Російською Федерацією територій України – Криму та частин Донецької та Луганської областей.

Проєкт наочно ілюструє факти порушень Росією територіальної цілісності України та знайомить із 20-тьма кейсами, пов’язаними з окупацією Криму. Ресурс наповнюватиметься фактами про розв’язання Росією війни на Сході України.

Читайте також: Макіяж без рук і марафон на протезі. П’ять історій українців, які надихають боротися та перемагати

Інтернет-портал містить інформацію українською та англійською мовами. Можна ознайомитися зі свідченнями очевидців, архівними джерелами, інформацією ЗМІ, рішеннями та резолюціями міжнародних організацій, фото й відеоматеріалами. Фактично, поява музею спростить роботу в частині доказової бази щодо анексії Криму.

Віртуальний музей російської агресії створено спільними зусиллями Міністерства культури та інформаційної політики, Українського інституту національної пам’яті, Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, Офісу Генерального прокурора, прокуратури АР Крим та міста Севастополя, Міжнародного фонду «Відродження», Центру дослідження безпекового середовища «Прометей». До роботи над проєктом долучилися й авторитетні українські неурядові організації.

Нагадаємо, документальна стрічка «Зошит війни» про події на Сході вийшла онлайн.

Головне фото: rusaggression.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

На Херсонщині показали відремонтовану дорогу до заповідника «Асканія-Нова»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Херсонській області відремонтовали дорогу на під’їзді до біосферного заповідника «Асканія-Нова» на трасі Р-47 Херсон – Нова Каховка – Генічеськ.

Про це повідомили у пресслужбі Херсонської обласної держадміністрації.

За інформацією, під’їзд до заповідника відновили на всій протяжності шляху – 22,3 км.

Читайте такожМакіяж без рук і марафон на протезі. П’ять історій українців, які надихають боротися та перемагати

Підрядна організація виконала:

  • холодне фрезерування зношеного асфальтобетонного покриття;
  • стабілізацію ґрунтової основи земляного полотна із застосуванням геотекстильного матеріалу товщиною 20 см;
  • ліквідацію локальних просідань покриття;
  • влаштування вирівнюючого шару основи дорожнього одягу з щебенево-піщаної суміші ЩПС-20, обробленої цементом середньою товщиною 15 см;
  • влаштування вирівнюючого шару з крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см;
  • влаштування 5-сантиметрового шару покриття із щебенево-мастикової асфальтобетонної суміші ЩМА-15.

Нагадаємо, львів’янам вперше запропонували компенсацію за незручності через цілодобовий ремонт вулиці.

Як ми писали раніше, на Миколаївщині ремонтують дорогу до бази відпочинку «Лугове».

Усі фото: khoda.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Львові відзняли комедійну короткометражку про двох незрячих хлопців (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Львові презентували трейлер комедійного короткометражного фільму під назвою «Неймовірно сліпий випадок», де у головних ролях – двоє незрячих хлопців.

Про це повідомили у пресслужбі міської ради.

Зазначається, що у 2021 році Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» почав знімати фільм. Партнером стала компанія XV-studio. Автор сценарію та режисер – Андрій Сніцарчук.

У  головних ролях фільму – двоє незрячих  хлопців:  Михайло Петрів (Львів) та Василь Човбан (Мукачево). Акторів  для зйомок відбирали за результатами кастингу серед незрячих. Відтак, режисер фільму Андрій Сніцарчук тривалий час працював з обома незрячими акторами-дебютантами над створенням образів своїх персонажів, над акторською майстерністю. Репетиції тривали як очно, так і в ZOOM.

Читайте такожЩо подивитися? Дев’ять найкращих українських короткометражок

«Неймовірно  сліпий  випадок»  – це комедійний короткометражний фільм про  пригоди  двох  незрячих  друзів, які вміють жартувати над власним становищем і з гумором сприймати буденні проблеми. Це фільм про те, як  треба і як не треба поводитися з незрячими людьми, але без настанов і повчань. Глядачеві усе стає зрозуміло з комедійних сцен стрічки. Це фільм про різні сторони реального життя незрячих людей, які, як і зрячі, мають симпатію до азарту та мрій. Увесь  фільм просякнутий комедійними ситуаціями, які змушують із посмішкою глянути на будь-яку річ. Фільм пронизаний гумором і пародією.

Окрім двох незрячих акторів, у стрічці знімалися професійні актори та артисти: Світлана Мелеш, Марта Кулай, Ярослав Нудик, Роман Федоришин, Ярослав Киргач, Ігор Данчук та ін., а також незрячий учень Львівської  спецшколи №100 Остап Нестеровський.

Прем’єра фільму запланована на 15 листопада 2021 року в Першому українському театрі (Львів, вул. Гнатюка, 11) о 19:00 год. Глядачі  матимуть  нагоду  зустрітися з усією знімальною групою та зробити автограф-сесію з  виконавцями головних ролей, дізнатися секрети зйомок та плани знімальної групи на майбутнє.

Нагадаємо, про севастопольських курсантів знімуть фільм «Покликані морем».

Головне фото: city-adm.lviv.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі