Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Власник доставки піци LA П’ЄЦ про те, як відкрити франшизу та заробити 1 млн грн вже за рік

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Придбати франшизу — менш ризиковано, ніж відкрити особисту справу. Бізнес під ключ вже має інструменти для напрацювання клієнтської бази й налаштований маркетинг. Ми розпитали у співвласника служби доставки піци LA П’ЄЦ Романа Боднара, з якими ризиками стикаються власники сервісів доставки їжі та що потрібно для успішного запуску гастрономічного франчайзингу в Україні. 

Франчайзинг — це  така організація бізнесу, за якою компанія (франчайзер) передає певній людині чи компанії (франчайзі) право на продаж продукту і послуг цієї компанії.

<strong>Роман Боднар,</strong>“/></div><div class=

Роман Боднар

співзасновник франшизи всеукраїнського сервісу
доставки піци LA П’ЄЦ. З 19-ти років займається бізнесом.
Починав бізнес на відкладені кошти разом з друзями. 

Дитинство було скрутним: мама працювала двірником, а я допомогав

У бізнесі я починав з самих низів. Ріс без батька, тому в дитинстві з грошима в сім’ї було зовсім скрутно. Мама працювала двірником, а я в шість років, щоб їй якось допомогти, іноді прогулював школу й допомагав підмітати вулиці. Зате тоді мене звільняли з уроків фізкультури (сміється — ред.): 

“Ти вже на сьогодні позаймався активним спортом з мітлою у дворі”, — казали мені вчителі, адже знали, що я допомогаю. 

Тепер мама працює в LA П’ЄЦ кухаркою і готує салати. А я з того часу маю “пунктик” на чистоту. У нас на виробництві завжди порядок, адже особисто пильную за цим.

Коли трохи підріс почав пробувати себе у бізнесі. З 19-ти років розклеював банери вздовж доріг та трас. Справи йшли непогано і вже на перші зароблені гроші купив “Жигулі”. Так хотілось хоч якусь власну машину…! Проте награвшись з ним — продав, а натомість придбав авто, яке було більш зручним для розклейки оголошень. Тоді й почав самостійно займатися розклеюванням реклами. 

Згодом був інший бізнес — фарбували дахи. І досі є фотографії цих дахів в невідомих селах. Часто у відрядженнях їду повз них і згадую, як працював над деякими. А після пробував себе у бізнесі з виготовлення свіжовичавлених яблучних соків. Так почав наближатися до гастрономічної сфери. Як би це не звучало, проте люди завжди народжуються, помирають та хочуть смачно їсти. Однак цей бізнес не пішов, так як б я того хотів, бо залежав від сезонних фруктів.

І тоді почав думати про нову справу. Помітив, що люди починають більше цінувати час й не хочуть витрачати його на похід в ресторан. Більшість хоче, щоб їжу привезли додому. Тому зупинився на доставці — це перспективно. До того ж люди завжди будуть любити смачну піцу.

Заощадив кошти й об’єднався з друзями — так вийшов дружній бізнес

Кошти на відкриття першої доставки я назбирав з попереднього бізнесу. А першу доставку відкрив зі своїми друзями. Хтось з них мій однокласник, а хтось друг з часів тієї самої банерної реклами.

Тож я вигадав ідею, зібрав перевірених людей і ми разом відкрили доставку. Досі працюємо спільно і кожен відповідає за свій напрямок. Наприклад, я відповідальний за маркетинг та франшизу. А моя дружина віднедавна — СЕО компанії. Так у нас вийшов не просто бізнес, а сімейна та дружня справа, де ми навчилися розділяти роботу та особисті відносини.

Вийшов не просто бізнес, а сімейна та дружня справа. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

Мінус $80 тис, нахабні орендарі та затоплена кухня через дощі: як ми вчились бізнесу

Вчитися доводилось на власних помилках, які і досі весь час трапляються. Серед таких, є історія про те, як втратили великі гроші. Ми орендували приміщення не безпосередньо у власника, а у посередника. Це було державне приміщення, де ми вже зробили шикарний ремонт. Вклали в нього близько $80 тисяч. Пропрацювали там сім місяців, а потім нас попросили з’їхати протягом двох днів. У відповідь не могли нічого вдіяти, оскільки не додивились умови в самому договорі. Ми з’їхали, найняли юриста і наступні всі орендні договори дуже чітко перечитуємо.

Або ж коли орендували приміщення у Львові в підвальчику. За вартістю воно було дуже дешеве, адже знаходилось в спальному районі міста. А коли ми почали набирати обертів, орендатор вирішив і собі нажитися на цьому. Прийшов і каже: “Гроші є — платіть”. І підняв ціну в три рази. Переїжджати нам складно, адже муровану пічку не перевеземо та й в ремонт вже вклалися. Тому легше було згодитися на такі умови. Хоча людина на цьому не зупинилась і продовжує підвищувати вартість оренди. А коли підписували договір, також не звернули на це увагу. Тому зараз дуже серйозно підбираємо приміщення і орендатора.

У роботі з піцею є така особливість: як тільки на вулиці починається дощ, люди не хочуть виходити з дому й всі замовляють піцу. Тому для нас найкраща реклама — це погана погода.

А ще один провал був пов’язаний саме з цим. Через регулярні дощі наше цокольне приміщення у Львові затопило, а замовлень було багато. Тому наші майстри, разом зі мною, бо тоді ще не вистачало працівників, стояли майже до колін у воді й пекли піцу.

Піца з димком в автентичній печі й швидка доставка подобаються людям

Гості відзначають смак нашої автентичної піци. Й це не дивно, адже дров’яна піч додає піці іншого присмаку, й навіть чути трошки димку. Кожного року наприкінці вересня я їжджу на фестиваль піци в Неаполі. Там надихаюсь новими рецептами й цікавими поєднаннями. Важливим є й той фактор, що тісто на піцу потрібно місити руками. Як це роблять в Італії. Рукавички там не використовують, тим паче вони небезпечні. Коли у кухаря брудні руки, він інтуїтивно хоче їх помити. А на рукавичках збирається бруд, за яким складно слідкувати. Проте карантин вніс свої корективи — зараз працюємо виключно в рукавицях.

Дров’яна піч додає піці іншого присмаку, й навіть чути трошки димку. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

І хоча наша піца не найдешевша до нас все одно повертаються. Проте у різних містах ціни на нашу піцу відрізняються через різну купівельну спроможність. Наприклад, в Івано-Франківську чи Вінниці купівельна спроможність нижча за Львів, тому й вартість менша. Багатьом подобається наша швидка доставка та графік — ми працюємо цілодобово без вихідних й перші у Львові почали доставляти піцу найшвидше до 29 хвилин.

Людяний бренд: на день народження приїздимо з гітарою, а на карантині готували безкоштовну піцу для лікарів

У нас не тільки піца, ми прагнемо бути соціально активними та організовуємо кінопокази. Якщо у людини день народження приїздимо з гітарою і вітаємо її спеціально написаною піснею й жовтими кульками. Пам’ятаю, як приїхали вітати одного чоловіка. Йому на вигляд було десь років 50 і здавалось ніби він все життя працює на якомусь заводі. Він замовив піцу за акцією “День народження”. Пам’ятаю, що в той день була глибока осінь і довкола все здавалось сірим. Ми привітали його піснею й яскравими жовтими кульками, а він каже: 

“Можна я ці кульки відпущу в небо. Мене ще ніхто ніколи так круто не вітав. А потім, навіть, пустив сльозу. Неоціненно, коли отримуєш такий зворотний зв’язок від клієнтів”.

Також під час весняного піку на карантині ми дарували лікарям безкоштовну піцу. Вони натомість віддячували нам рукавичками й антисептиками, які були в дефіциті. Акція тривала 2-3 тижні і стала мега-популярною. Іноді, ми не встигали фізично навіть трубку взяти – через кількість замовлень. 

Якби на початку хтось допоміг хоча б з порадою — було б легше

Певною мірою ми діяли та будували бізнес інтуїтивно. Експериментували, ризикували та втрачали час та гроші. На цьому шляху час від часу траплялися люди, які підказували. Однак починати з нуля набагато складніше. Якби був постійний експертний супровід, було б простіше. Згодом ми подумали, що подібна ідея буде корисною й іншим, тому вирішили масштабуватися і створити власну франшизу. Ми хочемо розвиватися далі й маємо досвід, який готові розділити з нашими партнерами. 

Хочемо розвиватися далі й маємо досвід, який готові розділити з нашими партнерами. Фото: instagram.com/pizza_la_piec/

Для підприємців початківців відкрити франшизу набагато безпечніше — менше ризиків й завжди  допомога поряд. Лише у Львові у нас вже більше 80 тис. клієнтів, а також вже є франшизи у чотирьох українських містах.Так франчайзі отримує вже відомий бренд. Основні переваги в тому, що франчайзі отримує вже готову команду. Вона допоможе на будь-яких етапах, починаючи від оренди й ремонту та закінчуючи будівництвом пічки, маркетингом та навчанням персоналу. Виходить, що 80% операційної діяльності вже є.

Ще однією перевагою нашої франшизи є те, що не обов’язково мати досвід у ресторанному бізнесі. Тим паче сфера доставок різниться. Проте бажано мати досвід взагалі в бізнесі. Ми шукаємо не просто інвестиції для розвитку, а надійних керівників по всій Україні. Це можуть бути двоє партнерів, але вони повинні бути однаково включені в роботу, мати свою частку й рівномірно до неї мати власну відповідальність.

Умови франшизи — прості: бути чесним та відповідати за якість продукту

Для франчайзі головна умова — зробити дров’яну піч для випікання піци за нашим рецептом. У нас є майстри, які займаються їх будівництвом вже не в першому поколінні. І саме вони їздять нашими франшизами й будують печі. Ми не пропонуємо шукати своїх майстрів, адже пічка дуже важлива. Якщо зробити її неправильно, стінки печі можуть тріскатися й камінці потраплятимуть в піцу. Решту процесів ми допомагаємо організувати, а тим паче на перших етапах. Наприклад, маркетингова частина повністю на нас, а значить клієнти будуть. 

Також дійшли висновку, що можемо працювати лише з чесною людиною, яка зрозуміє настрій нашого закладу. Наприклад, потенційні інвестори з Одеси наполягали на тому, щоб сайт, call-центр та соцмережі були лише російською, пояснюючи це тим, що одесити не зрозуміють. Проте українська — це наша позиція. Звісно, якщо клієнт спілкується англійською чи російською, то ми відповідатимемо зручною для нього мовою. Проте за замовчуванням може бути лише державна мова.

А сам керуючий закладом повинен більше контролювати процес та відповідати за якість продукту. Коли запускається доставка, то більшість вважають цей бізнес простішим за ресторан. Проте це зовсім не так! З часом стає більше клієнтів і зазвичай за обсягами втрачається якість. Тому потрібен управлінець, який буде грамотним менеджером. 

Вартість франшизи окупиться вже протягом року 

Інвестиційний внесок LA П’ЄЦ складає $30 тис, а також паушальний платіж ще $10 тис. А після відкриття ресторану умови наступні: 5% від обороту — роялті та 5% — маркетингові платежі. За ці гроші ми проводимо щомісячні аудити франчайзі, надаємо будь-які консультації та відповіді на всі запитання. Всі кошти переважно йдуть на ремонт приміщення, обладнання, зарплату кур’єрів й будівництво печі. Вже з другого місяця заклад стане самоокупним, а окупність інвестицій відбудеться через вісім місяців. 

Наші партнери отримують повний пакет послуг

Ми надаємо повну маркетингову підтримку, проводимо навчання для персоналу у Львові та приймаємо дзвінки у власному call-центрі, який обслуговує клієнтів зі всієї України. Саме через нього та корпоративний сайт ми обробляємо замовлення. Також ведемо сторінки у соціальних мережах. Наприклад, людина з Вінниці замовляє піцу через сайт і оператор call-центру у Львові телефонує і підтверджує замовлення. Одночасно це замовлення вже готують на виробництві у Вінниці. 

Найбільше проблем виникає під час запуску, але ми допомагаємо

Зазвичай, найбільші труднощі виникають на етапі запуску, оскільки на початку відбувається налагодження зв’язків з підрядниками. Крім цього необхідно знайти та навчити працівників. Хоча ми допомагаємо й навчаємо весь персонал, починаючи від адміністраторів і закінчуючи шеф-кухарем. А вже потім наступні працівники вчаться один від одного на місці. За декілька місяців після запуску стає трохи легше. Ці декілька місяців потрібні для того, щоб відшліфувати модель роботи. Згодом франшизи втягуються в ритм і стає значно легше працювати.

Для контролю якості продукту ми постійно їздимо містами і як таємні клієнти перевіряємо якість. Особисто проходжу шлях клієнта й після таких поїздок допомагаємо підтягнути сервіс нашим партнерам. Головна проблема — треба постійно тримати руку на пульсі, адже іноді партнери розслабляються. Важливо, щоб клієнти залишали відгуки в мережі — це робить бізнес кращим.

Зацікавила пропозиція? Залиш контакт.

[contact-form-7 id=”104732″ title=”Contact form 1″]

Навіть під час карантину продали ще дві франшизи 

Ми почали займатися франчайзинговим бізнесом декілька місяців тому. І насправді думали, що ніхто не відгукнеться під час карантину. Але не дивлячись на складну економічну ситуацію у всьому світі нам вдалось продати ще дві франшизи у Луцьку та Хмельницькому. Думаю, що далі буде краще. 

Відкриття третього ресторану LA П’ЄЦ у Львові. Фото: instagram.com/p/CCk8ImpnYVr/

Роздумуємо також про Польщу, проте намагаємось в Україні охопити хоча б 10 міст. Зараз ми вже працюємо у трьох містах — Львів, Вінниця та Івано-Франківськ. В серпні плануємо відкриття у Луцьку, а в жовтні — запустимо у Хмельницькому. Ми б хотіли відкритися в усіх обласних центрах України — Харків, Дніпро, Одеса й Київ й інші. Іноді до нас звертаються потенційні партнери з менших містечок, однак зараз хочемо зосередитися на великих містах. Хоча розглядаємо й такі варіанти, як Мукачево. 

Суспільство

В окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили

Опубліковано

Головне управління розвідки Міноборони назвало втрати російської армії внаслідок удару по військовому аеродрому в Джанкої.

Про це повідомляє ГУР МО

17 квітня 2024 року внаслідок успішної операції Збройних Сил України на військовому аеродромі міста Джанкой у тимчасово окупованому Криму знищено або критично пошкоджено:

  • 4 пускові установки ЗРК С-400;
  • 3 радіолокаційні станції;
  • пункт управління засобами ППО;
  • апаратура спостереження за повітряним простором “Фундамент-М”.

Кількість уражених або знищених об’єктів авіації ворога та чисельність втрат серед особового складу російської окупаційної армії уточнюється.

Читати також: “Ми були рекрутами”: в Україні вийде фільм про 3ОШБ

Про Головне Управління Розвідки

Головне управління розвідки Міністерства оборони – орган воєнної розвідки. Головна мета установи – здобуття та аналіз інформації про військовий потенціал інших країн та загрози військового характеру. За оцінками експертів ГУР МО входить до десятки найефективніших розвідок світу. Слабкою стороною ГУР є застаріла технічна база та низький рівень соціального забезпечення співробітників.

ГУР МО хоч і входить до складу Міністерства оборони, проте фінансується окремим рядком у державному бюджеті і підпорядковане безпосередньо Президенту України. Співробітники ГУР МО діють в інших країнах світу зазвичай під видом аташе дипломатичних представництв.

Нагадаємо, що в Україні запустили гру з кібергігієни: які правила безпеки.

Фото: ГУР МО

Читати далі

Суспільство

“Ми були рекрутами”: в Україні вийде фільм про 3ОШБ

Опубліковано

2 травня відбудеться офіційна премʼєра документального фільму “Ми були рекрутами”, знятий режисером Любомиром Левицьким. Фільм розповідає історії бійців Третьої окремої штурмової бригади.

Про це повідомляють на Youtube-каналі B&H Film Distribution Company.

Опис фільму

Фільм розповідає про 19-річного військовослужбовця з позивним “Журналіст”, який приєднався до ЗСУ з метою документування історій бійців Третьої окремої штурмової бригади.

Головний герой розкриває життєві історії восьми воїнів, відображаючи їх не лише як військовослужбовців, але й як звичайних людей зі своїми мріями про сім’ю та мирне майбутнє. У фільмі показані реальні військовослужбовці Третьої окремої штурмової бригади, такі як Тоха, Хата, Схід, Дацик, Істок, Хельга, Док та Хмурий.

Читати також: Фільм “20 днів в Маріуполі” показали в Європарламенті

Про режисера

Любомир Левицький – відомий український кінорежисер, сценарист, продюсер та спікер. Він зняв такі фільми, як “Штольня”, “Тіні незабутих предків”, “Скажене весілля 3”, “#SelfieParty”. У 2023 році Левицький представив документальний фільм “Йди за мною”, який розповідає про військову рятувальну операцію з використанням дронів у місті Ізюм літом 2022 року.

Нагадаємо, що в Дніпрі пройде другий фестиваль релокованих бізнесів.

Також ми повідомляли, що рятувальники показали, як виглядає Піп Іван.

Фото: афіша фільму

Читати далі

Суспільство

Фільм “20 днів в Маріуполі” показали в Європарламенті

Опубліковано

Віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук взяла участь у відкритті показу фільму. Посадовиця подякувала депутатам Європарламенту і зокрема депутатці Сандрі Калнієт за внесок в організацію цього заходу.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

“Кадри, які ми зараз побачимо, є задокументованим свідченням звірств російських окупантів”, – відзначила Віцепрем’єрка перед показом фільму.

Повідомляється, що Ірина Верещук висловила слова підтримки режисеру Мстиславу Чернову і всій знімальній групі, яка, ризикуючи життям, фільмувала страшні злочини росіян в українському Маріуполі.

Читати також: На Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю

“Картина показує початок повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Але війна продовжується. Від російських ракетних обстрілів і сьогодні гинуть люди”, – підкреслює Ірина Верещук.

Вона подякувала Європейському Союзу і всім партнерам України за військову, фінансову та гуманітарну підтримку, а також країнам, які прихистили українських громадян.

Нагадаємо, що 11 березня 2024 року український фільм “20 днів у Маріуполі” здобув премію «Оскар» як найкраща документальна стрічка.

Також ми повідомляли, що в Торонто з’явиться новий магазин українських товарів.

Нагадаємо, що Консульство України в Лондоні внесло зміни щодо видачі паспортів для ВПО: що варто знати.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі