Суспільство
Вісім винаходів від українських школярів, які підкорили світ
Робот-безпілотник, який допоможе хворим, папір з листя, бандаж, який замінює МРТ – це все зробили школярі. Та ні, не американські, як можна було б подумати. Ці винаходи справа рук українських школярів, які вже з малих років роблять свій внесок у розвиток країни і майструють щось дуже унікальне. Тож, пропонуємо вам дізнатись про тих, хто вже за шкільною партою почав змінювати світ і познайомитись з їх проектами.
Папір з опалого листя
Одинадцятикласник Валентин Фречка з села Сокирниця Хустського району Закарпатської області винайшов технологію створення паперу з опалого листя. Хлопець на кухонному блендері подрібнив сміття та від’єднав целюлозу, з якої можна виготовляти папір. Волокна змішував з водою та викладав утворену масу на форму. Коли матеріал просушувався на сонці, то розгладжував його за допомогою каменю.
Так утворились цупкі аркуші паперу. Це є чудовим еко-стартапом. адже з такого матеріалу можна виготовляти стакани, тарілки, пакети, сумки, а також робити дизайнерський, крафтовий, пакувальний папір, або обкладинки книжок.
До того ж, лінія з переробки опалого сміття вже готується до запуску. Технологія пройшла випробування на спеціалізованому обладнанні і готова до роботи в “масштабних умовах”.
Робот-помічник для людей з інвалідністю
Юний винахідник Володимир Петрина створив алгоритм для робота-помічника, який може розрізняти предмети і жести. Такий винахід може допомагати безпомічним та хворим людям, які не можуть самостійно озвучувати свої потреби. Юний вчений каже, що розробку можна використовувати в різних напрямках: від домашніх помічників до охоронців, які зможуть патрулювати місцевість і відправляти інформацію на певний сервіс.
Робот здатний розрізняти різні об’єкти, жести, слідкувати за людиною. Його унікальність в тому, що на відміну від схожих пристроїв, він розрізняє об’єкти і жести та відправляє інформацію в 10 разів швидше.
Бандаж, який замінює МРТ
Сергій Дівянін ще у десятому класі створив дешеву заміну МРТ. Це система із мікро акселерометра, мікроконтролера, передавача та спеціального програмного забезпечення. Кілька хвилин сканування, і діагностика готова. Винахід виглядає як бандаж, який накладається на спину пацієнта та сканує хребет у декількох позиціях. Такий пристрій коштує всього 500 гривень, а зараз ним вже зацікавились іноземні медичні фірми.
Сам хлопець мріє про те, щоб його винахід був у кожній українській лікарні.
Електронні окуляри для незрячих
Дніпровський школяр Ігор Шибка створив електронні окуляри для незрячих, щоб зробити їх життя комфортнішим.
Винахід досить чітко повідомляє людину про перешкоду поруч та відстань у сантиметрах до неї. Оправу надрукували на 3D-принтері. На ній встановили різні датчики, мікросхеми і навушник. Школяр своїм голосом записав усі мовні оповіщення, які озвучувалися при виявленні небезпеки. Собівартість такого пристрою сягає всього 300 гривень, а схожий винахід в Ізраїлі – більше 25 тисяч гривен.
Завдяки своїй розробці Ігор переміг на Всеукраїнському конкурсі винахідників та прославився на весь світ.
Винахід, який рятує життя бійців
Анастасія Лівочка у свої 17 років вигадала спосіб, який допоміг би рятувати життя бійців. Для юної школярки ця тема була близькою, адже їй довелось переїжджати з окупованого Донецька, а її батько пішов добровольцем в АТО. Анастасія вигадала два корисних винаходи. Перший – розсікач диму від пічок, який допомагає приховати присутність бійців на місці стоянки та зробити їх менш помітними для тепловізорів.
Другий пристрій — підвіс для безпечного транспортування поранених. Спеціальна платформа тримає ноші в стабільному положенні.
Незважаючи на швидкість авто чи нерівність доріг, поранений залишається нерухомим, в одному положенні. Головними перевагами цього підвісу є простота, надійність, постійна готовність до експлуатації та можливість бути використаним практично на всіх транспортних засобах.
Біогенна утилізація поліетилену
Катерина Малкіна розробила створила вражаючий винахід, який полягає в тому, щоб за допомогою певного виду личинок перетравлювати поліетилен. Уперше ефективний метод з утилізації пластикових відходів дівчина презентувала у 14-річномі віці на олімпіаді з біології у Нідерландах у 2016 році.
У спеціальний контейнер завантажуються поліетиленові пакети, а личинки їх їдять. Як показали дослідження, 100 личинок за день можуть з’їсти 1,7 грамм поліетилену. А природі, щоб переробити один пакет знадобиться більше 100 років.
Катерина перемогла зі своїм проектом на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології в Бразилії. А зараз Катерина Малкіна вчиться у Канаді і продовжує займатися науковими розробками.
Відстеження перешкод для безпілотників
Школяр із Волинської області Максим Шумаков створив пристрій для відстеження перешкод для безпілотників. Система дозволить дрону повернутися “додому”, якщо ворог почне “глушити” його засобами радіоелектронної боротьби. Завдяки своєму пристрою школяр вирішив допомогти нашим військовим. У безпілотників можуть бути заглушені системи GPS, Wi-Fi чи інші, однак система Максима дозволить дрону повернутися на початкову позицію.
Аналоги є, але вони коштують близько 100-200 доларів, а пристрій Максима – 20-30 доларів.
Безпечна утилізація шин
Одинадцятикласник Данило Коваленко знайшов вихід, як безпечно утилізувати шини. Для цього він охолоджує гуму рідким азотом -200 градусів до крихкого стану. А після цього розбиває ультразвуком потрібної частоти, який діє як величезна кількість інтенсивних молоточків.
З отриманої крихти можна робити нові м’ячі та спортивні мати. Одну тонну шин можна буде переробити за півтори-дві години. І це коштуватиме лише 3 000 гривень. Хлопець вже отримав патент та свій винахід та має пропозиції з-за кордону.
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі