Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Велосипеди, шерпи і кладовище кораблів. Сім нових маршрутів Чорнобильською зоною

Опубліковано

Чорнобильська зона — популярний маршрут серед туристів, лише минулого року тут було понад 120 тисяч відвідувачів. І якщо раніше Чорнобиль асоціювався з біллю, переселенням та хворобами, то зараз сюди з радістю їдуть як українські туристи, так і іноземці. Бо де ж як не тут дізнатись всю правду про катастрофу та розвіяти популярні стереотипи про квітень 1986. Вже 13 років Асоціація чорнобильських туроператорів розвиває туризм у Зоні відчуження та щомісяця створює нові маршрути. Пропонуємо вам дізнатись більше про туристичні новинки.

Ярослав Ємельяненко

Ярослав Ємельяненко

Співзасновник компанії “Чорнобиль-Тур” та голова Асоціації чорнобильських туроператорів.

1. На шерпах до кладовища кораблів

Фото: ukrinform.com

Багато відвідувачів Чорнобильської зони скаржаться, що це місце переповнене туристами, які заважають відчути всю атмосферу та містику. Тому Асоціація чорнобильських туроператорів пропонує новий маршрут, куди не дістаються туристичні автобуси з натовпом людей. Тепер Чорнобильську зону відчуження можна відвідати на всюдиходах Sherp. Sherp – автомобіль-амфібія, що з легкістю долає бездоріжжя та круті схили. Лісові стежки та болота, озера та каміння – не перешкода із цим всюдиходом.

Цим маршрутом ви зможете дістатись до кладовища кораблів, які брали участь у ліквідації катастрофи. На них вивозили пісок, будматеріали, радіоактивні відходи, але через зараження радіацією були поховані. Також, на території забрудненої зони створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Так любителі дикої флори і фауни зможуть досліджувати біорізноманіття територій, де понад 30 років не ступала нога людини.

Такий екстрим-тур підходить тільки для повнолітніх. Ціна з однієї людини за 20 хвилин катання – 650 гривень. А ще є спеціальна пропозиція для учасників індивідуальних турів — катання на SHERP протягом цілої години. Вартість такого екстрим-катання становить 6 500 гривень на чотирьох з можливістю керувати всюдиходом.

2. Велосипедний маршрут

Фото: facebook.com/Association.of.Chornobyl.Tour.Operators

Унікальний вид туризму у Чорнобильській зоні — катання на велосипедах. Державним агентством України з управління зоною відчуження розроблено та затверджено перший веломаршрут, який проходитиме територією зони відчуження.

Загальна протяжність маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.Туристи зможуть побачити унікальний світ Чорнобильського заповідника, зупинитись у колишніх населених пунктах, які багато років приваблюють своєю самобутністю.

Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули

Кожна група буде мати двох супроводжуючих. Зараз вже облаштовують спеціальні місця для зупинок. Роботи з удосконалення та покращення велотреку для комфорту відвідувачів зони відчуження продовжуються.

3. Музей техніки

Фото: особистий архів

В Чорнобильській зоні буде створено новий музей! Зразки військової техніки, що була залучена до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, планується зібрати на території АТХ-2 в місті Прип’ять. На території, яка слугуватиме новим музеєм, зібрані потужні БелАзи, масивна бронетехніка та інші сталеві “учасники” ліквідації.

Кожна з цих машин виконувала унікальні роботи, часто вперше у світовій практиці. Адже досвіду ліквідації таких масштабних радіаційних аварій не мала жодна країна у світі. Кожен механічний ліквідатор має свою історію, яку ми маємо розповідати новим поколінням українців та іноземних відвідувачів.

Читайте також: Діджиталізація Чорнобиля: об’єкти зони відчуження відтворили у 3D-моделях та віртуальних просторах

Деяка техніка була не території гаражу всі ці роки, а інші машини сюди звозять з різних куточків Чорнобильської зони відчуження. Більшість машин були розкидані полями, лісами, болотами. Зараз в гаражі є ІМР, що стояв у Янові, техніка, що стояла біля будівлі ЧАЕС, машини, які брали участь у дезактивації вулиць.

Наразі складають список одиниць техніки, які стануть експонатами нового музею. Нове туристичне місце матиме охорону, освітлення, інформаційні таблички.

4. Тури на каяках

Фото: chernobyl-tour.com

Якщо хочете відвідати Чорнобильську зону справді незвично — спробуйте тури на каяках. Це унікальне поєднання активного туризму, спостереження за природою та пізнавальної екскурсії. Маршрут стартує у покинутому селі Черевач, що розташоване на річці Уж у 9 км від Чорнобиля і в 26 км від ЧАЕС, а закінчується екскурсія у Чорнобилі. Протяжність маршруту 18 кілометрів. А річкою Прип’ять готують прогулянки на катері.

Маршрут проходить територією Чорнобильського біосферного радіоекологічного заповідника, тому під час туру є велика ймовірність побачити диких тварин та різноманіття птахів. А після сплаву ви відвідаєте Чорнобильську атомну електростанцію та прогуляєтесь вулицями легендарного міста-привида Прип’ять.

Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Одноденна програма туру на каяках коштує 3885 грн для громадян України та 4342 грн для іноземців. Є можливість відвідати дводенний тур на каяках. Тут ви прибуваєте в місто Чорнобиль вечері і розміщуєтесь в готелі на ніч. Вечірня екскурсія по м. Чорнобиль. На другий день — сніданок, відвідування ЧАЕС, Чорнобиль-2, міста Прип’ять і покинутих сіл Чорнобильської зони.

5. Чорнобиль для дітей

Зараз Чорнобильську зону можна відвідати лише з 18-ти років. Але туроператори планують знизити вікову категорію наших туристів. Скоро з 12-14 років діти зможуть на власні очі побачити зону відчуження. Для цього розробляється спеціальний маршрут, який не передбачає вихід з автобуса в 10-кілометровій зоні, крім санітарної зони. Під час цієї екскурсії діти отримають радіації менше, ніж під час прогулянки Києвом.

Такий маршрут допоможе сформувати правильне сприйняття дітьми Чорнобильської катастрофи. Сучасні школярі грають у Сталкера, дивляться жахіття і тоді у 18 років мають скривлене уявлення подій. Тому ми хочемо ще з юного віку навчати дітей, давати їм правильну і правдиву інформацію про катастрофу. Бо це наша історія.

6. Авіамаршрут

Фото: chernobyl-tour.com

Ви колись літали на вертольоті? Уявіть собі незабутню екскурсію Чорнобильським небом. З висоти пташиного польоту ви побачите місто-примару Прип’ять, Чорнобиль, гігантські антени ЧОРНОБИЛЬ-2, ЧАЕС з нових ракурсів, недоступних для гостей, які подорожують автобусами.

Цей авіатур дозволяє вам побачити такі рідкісні ті цікаві моменти, які ви не можете побачити у звичайній подорожі. Наприклад, стада диких коней Пржевальського, рисі, диких ведмедів та інших тварин.

Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

Тур займає 3 – 6 годин, включаючи трансфер на аеродром. Подорожувати можна як вертольотом, так і літаком. Тривалість самого польоту – 2 години на літаку та ~1,15 години на вертольоті. Якщо захочете збільшити тривалість польоту – ціну буде змінено. Ціни – 11885 грн на двох з трансфером і гідом (літак), 30257 грн на двох з трансфером і гідом (вертоліт).

7. Тур за серіалом “CHERNOBYL” НВО

Після перегляду серіалу “CHERNOBYL” НВО ще більше людей з усього світу зацікавились Чорнобильською зоною. Тому для туристів підготували спеціальний тур, під час якого можна побачити місця фільмування, дізнатись про правдивість сцен та розкрити всі таємниці і справжні історії подій. Серед локацій, які обіграні в серіалі:

  • підвал Чорнобильської атомної електростанції, в якому розташовувався штаб ліквідації в перші дні після вибуху четвертого енергоблока;
  • пожежна частина, звідки виїхали перші пожежники;
  • медично-санітарна частина міста Прип’ять, яка прийняла перших постраждалих, в заблокованому підвалі.
  • легендарний прип’ятський міст, з якого, за версією серіалу, мешканці Прип’яті спостерігали за пожежею на станції;
  • відвідаєте такі популярні місця, як парк розваг у Прип’яті зі всесвітньо відомим Колесом огляду та ін.

Вартість для громадян України $140 з людини, для громадян інших країн $185 з людини.

Суспільство

Естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів

Опубліковано

Депутат Естонського Парламенту Крісто Енн Вага, розпочав велопробіг із Таллінна до Києва, маючи намір пройти приблизно 1700 кілометрів за 6 днів. Депутат закликає світ надавати допомогу Україні.

Про це Крісто Енн Вага розповів на своїй сторінці в Іnstagram.

У віці 27 років Крісто Енн Вага став депутатом лише минулого року, проте він вже відомий як естонський спортсмен. Його проєкт публічної дипломатії “Ride for Victory! Tallinn to Kyiv” має три основні мети.

По-перше, він бажає підкреслити, що російська агресія проти України відбувається зовсім поруч від Таллінна, на відстані, яку можна пройти на велосипеді. Це нагадує, що війна не є віддаленою подією.

Читайте також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

По-друге, він закликає естонське суспільство та інші європейські країни продовжувати надавати  підтримку Україні (фінансову та гуманітарну).

По-третє, потрібно зібрати кошти для закупівлі позашляховиків і безпілотників для підрозділу ССО та 79-ї бригади ЗСУ.

“Я глибоко вдячний Крісто та його друзям, які їдуть разом із ним, за цей вчинок. Сприймаємо його як вияв солідарності усього естонського народу, який є надзвичайно дружнім до українського. З такими друзями маємо віру в швидшу перемогу”, —  написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Нагадаємо, в Україні хочуть створити Єдиний реєстр адрес.

Фото: Крісто Енн Вага

Читати далі

Суспільство

З онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок

Опубліковано

700 російських книжок було вилучено з продажу в інтернет-магазинах. Держкомтелерадіо продовжує здійснювати моніторинг вітчизняного ринку видавничої продукції.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

За результатами Держкомтелерадіо у квітні 2024 року Держкомтелерадіо встановив факти незаконного розміщення на маркетплейсі Prom.ua та на створених на платформі вебсайтах 17 українськими інтернет-магазинами комерційних пропозицій щодо продажу майже 700 найменувань книжкових видань.

Завдяки співпраці з адміністрацією маркетплейсу знайдені товарні пропозиції видалили з інформаційних ресурсів, а суб’єктам електронної комерції надіслали попередження щодо неприпустимості провадження діяльності у видавничій справі з порушенням вимог законодавства України.

Читайте також: Мінкульт розпочав короткотривалі гранти: як вони працюють та як подати заявку

Також адміністрація маркетплейсу внесла зміни у правила розміщення інформації на Prom.ua.

Крім того, Держкомтелерадіо вжив заходи для припинення протиправної діяльності щодо реалізації видавничої продукції держави-агресора чотирма стаціонарними книгарнями – «Ера Водолія», «Країна казок», «Відьмин Котел» у м. Києві та «Буквиця» в м. Миколаєві.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Харкові можуть з’явитися вулиці на честь Олени Пчілки, Тичини й Гребінки

Опубліковано

У Харкові розпочалися громадські обговорення щодо перейменування ще 161 топоніма, серед яких провулок Боткіна, вулиця Вавилова, в’їзд Челюскінців 3-й і вулиця Валдайська.

Про це повідомили у Харківській міській раді.

«Харків’янам пропонують перейменувати низку вулиць, назви яких пов’язані з країною-агресором», — зазначили у Харківській міській раді.

Серед пропозицій з перейменування наявні такі:

Читайте також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

  • провулок Боткіна хочуть перейменувати на провулок Олени Пчілки;
  • вулицю Вавилову планують назвати на честь Ісмаїла Гаспринського;
  • в’їзд Челюскінців 3-й запропонували перейменувати на в’їзд Євгена Гребінки;
  • вулицю Валдайську хочуть назвати на честь Павла Тичини.

З повним списком пропозиції можна ознайомитись за посиланням.

Свої пропозиції чи підтримку щодо перейменувань можна надіслати на пошту rename@city.kharkiv.ua або за номером (057) 760-79-68

Нагадаємо, у Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: Харківська міська рада

Читати далі