

Суспільство
В Ужгорожі стартує Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль CMIFF
Упродовж 5-10 жовтня в Ужгорожі вдруге відбудеться Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль CMIFF вдруге відбудеться в Ужгороді.
Про це ШоТам повідомили організатори кінофестивалю.
Наголошується, що фестиваль повертається аби створити унікальну атмосферу цієї осені.
Місія «Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)»: привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати Закарпаття, яке має неймовірний потенціал для кіновиробництва.
У рамках кінофестивалю передбачається:
- покази фільмів (офлайн та онлайн), які взяли участь у кіноконкурсі CMIFF*
- майстер-класи та творчі зустрічі з представниками кіноіндустрії (акторами, режисерами, сценаристами, кінознавцями та продюсерами)
- тематичні вечірки, спеціальні події та інші заходи
- фотоконкурс «Збереження пралісів та дикої природи Карпат»**
Основні локації – Smart Point Hub, вул. Швабська, 25а, Ляльковий театр, пл. Театральна
Всі офлайн зустрічі відбуватимуться з дотриманням карантинних вимог.
Усі заплановані активності – безкоштовні, вхід вільний.
Підтримати кінофестиваль можна будь-яким комфортним донатом на сайті.
ПРОГРАМА кінофестивалю
05.10.2021, ВІВТОРОК
- 14:00 Прес конференція (Ужгородська Міська Рада)
- 18:00 Відкриття кінофестивалю. (Ляльковий Театр)
- 18:30 Презентація. Ужанська долина та перспективи регіону для кіно. Людмила Сюзева, керівниця проекту та гірський провідник, екскурсовод Костянтин Балабанов. м. Ужгород. (Ляльковий Театр)
- 20:00 Конкурсна програма: документальний повнометражний фільм відкриття Май далеко — май добре (As Far as Possible) (Україна, 2020). Обговорення фільму з командою: режисерка Ганна Ярошеви та герой фільму Мішель Якобі. (Ляльковий Театр)
Читайте також: «На газ і гальма тиснуть руками». Як луцька майстерня переобладнує авто для людей на візку
06.10.2021, СЕРЕДА
- 18:00 Лекція-воркшоп. Анімація в кіно. Світлана Магда, режисерка анімаційного кіно, викладачка та проповідниця анімаційного мистецтва, м. Харків. (Смарт Поінт)
- 20:00 Конкурсна програма: документальний повнометражний фільм. Переходи (Passages). Режисерки Флоренс Пеллетьє, Керолайн Коте (Канада, 2020) (Ляльковий Театр)
- 21:30 Конкурсна програма: документальний повнометражний фільм: Everest – The Hard Way). Режисер Павол Барабас (Словаччина, 2020) (Ляльковий Театр)
07.10.2021, ЧЕТВЕР
- 18:00 Лекція. Хто така продюсерка у кіно. Валерія Сочивець, продюсерка СУК (Сучасне Українське Кіно), м. Київ. (Смарт Поінт)
- 20:00 Конкурсна програма: документальні, ігрові, анімаційні короткометражні фільми та промо-ролики. (Ляльковий Театр).
08.10.2021, П’ЯТНИЦЯ
- 18:00 Майстер клас. Особливості фотозйомки в горах. Олексій Марусик, фотограф активного відпочинку та екстремального спорту, м. Львів. (Смарт Поінт)
- 20:00 Конкурсна програма: документальний повнометражний фільм: Свобода під навантаженням (Freedom under Load). Режисер Павол Барабас (Словаччина, 2016) (Ляльковий Театр)
- 21:00 Конкурсна програма: документальний повнометражний фільм: Долина Іллієс (La Vallée de l’Illiez). Режисери Жульєн Розернс та Яннік Бахер (Швейцарія, 2020) (Ляльковий Театр)
09.10.2021, СУБОТА
- 15:00 Лекція. Актуальні загрози для екології та туризму в регіоні. Олег Лукша, співголова коаліційного об’єднання громадських організацій “Форум екологічного порятунку Закарпаття”. (Смарт Поінт)
- 16:00 Лекція. Надихатися пралісом: збереження найстаріших Карпатських лісів. Ганна Кузьо, спеціалістка із зв’язків з громадськістю Франкфуртського зоологічного товариства, м. Львів. (Смарт Поінт)
- 18:00 “Скалка, здобутки й експерименти” – підбірка короткометражних фільмів кіношколи. (Ляльковий Театр)
- 19:00 Конкурсна програма: документальний короткометражний фільм “Безголосся”. Режисерки Анна Малахова та Анна Дорожко, м. Львів. Публічна дискусія та обговорення фільму. (Ляльковий Театр)
- 20:00 Конкурсна програма: документальний повнометражний фільм: Вовки на кордонах (Wolves at the Borders). Режисер Мартін Пав (Чехія, 2020). Спілкування з режисером фільму та Q&A. (Ляльковий Театр)
- 21:00 Вечірка “КІНОДВІЖ” (Olivye House)
Читайте також: Речі за просто так. Як працює проєкт «Кенгуруш», який безкоштовно одягає дітей у селах
10.10.2021, НЕДІЛЯ
- 11:00 “Чорний ринок” – барахолка потриманих туристичних речей і не тільки. (Їж Двіж)
- 12:00 Панельна дискусія “Закарпаття. Чи буде кіно?” (Совине Гніздо)
- 14:00 Лекція. Як створити успішний документальний фільм. Режисер Мартін Пав, Чехія. (Смарт Поінт)
- 16:00 Позаконкурсна програма: документальний фільм “Цимбаліст Петро”, режисерка Єлизавета Сміт (Україна, 2017) (Ляльковий Театр)
- 17:30 Позаконкурсна програма: Обсерваторія (Obserwatorium). Режисер Вєслав Романовський (Україна, Польща, 2018). (Ляльковий Театр)
- 19:00 Концерт класичної музики (Ляльковий Театр)
- 19:30 Закриття кінофестивалю та оголошення переможців. (Ляльковий Театр)
- 20:00 Фільм закриття “Пік страху”, режисер Станіслав Капралов (Україна, США, Іспанія, 2020) (Ляльковий Театр)
Фотовиставка «Збереження пралісів та дикої природи Карпат»
У рамках кінофестивалю також відбудеться фотовиставка «Збереження пралісів та дикої природи Карпат» для всіх, хто любить українські Карпати. У якій візьмуть участь переможці одноіменного фотоконкурсу.
Фотовиставка відбувається у співпраці з Франкфуртським зоологічним товариством (ФЗТ) в рамках програми «Збереження Карпатських пралісів».
Докладніше про фотоконкурс та переможців, чиї роботи будуть представлені на фотовиставці за посиланням.
Нагадаємо, перший Хмельницький кінофестиваль оголосив переможців.
Як ми повідомляли раніше, у Житомирі презентували документальну стрічку про конструктора Сергія Корольова.
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:
- відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
- зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.
Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ