Суспільство
В Ужгороді роблять парфуми не гірші за Chanel
В Ужгороді понад три роки працює виробництво українських парфумів Kaya Parfums.
Власниця бренду Ксенія Гошовська привідкрила таємницю, як роблять ароматні суміші. Та чому парфумеру важливо відрізняти понад 100 ароматів. І як налагодити стосунки із заводом, який є партнером брендів Chanel і Dolce Gabbana, коли ти тільки початківець.
Закони проміняла на аромати
Я з дитинства обожнювала парфуми. Слідкувала за новинками масмаркету та брендів. В Україні немає спеціалізованих курсів, які навчають парфумерній справі. Тому довелося вивчитися на юристку. Кілька років працювала за професією. Але думки про власний бізнес не полишали. Саме історії відомих парфумерів надихнули почати справу. Тож у 2016 році вирішила повернутися до свого хобі і вивести його на новий рівень.
Читайте також: Заснувала бізнес, бо звільнили: як створити ательє натуральної косметики
Щоб зробити перші суміші, мені потрібні були компоненти. В Україні їх не дістати. Набралася сміливості написати французькому заводу, який готує сировину для Chanel та Dolce Gabbana.
На зв’язок вийшов консультант заводу. Він був здивований моїм проханням. Я не оптовий покупець, а просила по кілька мілілітрів, але багатьох компонентів. Написала їм щирого, і трохи наївного листа. Пояснила свою ситуацію і що хочу розвивати власний бренд. Врешті, мені пішли назустріч. Отримала свій перший набір компонентів.
Читайте також: Українка виготовляє натуральну косметику ручної роботи
Освіту спеціальну не здобувала. Сама всьому навчаюсь. Читаю в інтернеті. У Франції та Італії парфумерів навчають два роки, коли ті вже мають диплом хіміка. А я сама здобуваю знання. Кілька днів на тиждень присвячую тому, щоб розібрати нові формули та ознайомитися з новинками.
“Від ідеї аромату до готових парфумів можуть пройти роки. А може бути і за день”
Маю добрий нюх. З дитинства відрізнялася від оточення тим, що відчувала запахи, які не вловлюють інші. Але нюх потрібно розвивати. Щоб створити суміш – треба пам’ятати аромати. Закордоном парфумери проходять спеціальне навчання. Починають з 10 ароматів, з кожним разом їхня кількість збільшується. За кілька років можуть із заплющеними очима розрізняти молекули кількох тисяч ароматів.
Парфумер працює в темряві
Щоб запам’ятати аромат, мають виникати якісь асоціації. Парфумер відрізняє аромати не просто “це гвоздика, то троянда”, а розбирає на молекули. Коли вже знаєш базові запахи – переходиш до комбінацій. Так вчишся працювати з сумішшю ароматів, поєднувати їх, але щоб це не була ліпнина, а мало структуру. Буває, що поєднують кілька ароматів, не сумісних між собою, виходить просто суміш. Природних натуральних ароматів, з якими працюю, пам’ятаю більше сотні.
Читайте також: Швидкі гроші: ТОП-10 ідей для “швидкого” бізнесу
Під парфумерну лабораторію виділили одну із кімнат в будинку. Вона заставлена скляними лієчками, мензурками і флаконами під парфуми. У кімнаті приглушене світло. Сонячне проміння не повинне потрапляти на ігредієнти чи готові парфуми. Бутлі, у яких зберігаю готові аромати, теж з темного скла. А ще є спеціальні піпетки для рідини і масел. Не обійтися і без вагів, які зважують навіть міліграм компонента.
Працюю в лабораторії в захисному одязі та окулярах. Незначні випари ефіру погано впливають на очі.
Перед тим, як приступити до процесу – думаю над ароматом. Коли прийшла ідея щось спробувати – роблю формулу парфумів. За нею потім рахую, скільки і яких компонентів потрібно. Продумую, як молекули компонентів між собою “подружаться”. Змішую.
Читайте також: Як шахтар став барбером. Історія першого у Покровську барбершопу
У колбочках по 5-10 мл зберігаються “пробники” парфумів. Після змішування, ароматна композиція має постояти мінімум 4-5 тижнів у темному місці. Аромат повинен настоятися. Те, що сподобалося і піде в продаж – роблю у кількалітрових бутлях. Знову даю йому постояти.
Від ідеї аромату до готових парфумів можуть пройти роки. А може бути і за день. Найдовше працювала над кавовими парфумами з феромонами. Поки парфуми настоюються, замовляю етикетки, готую флакони і упаковку.
Є парфуми одномолекульні – моноаромати, для яких використовують лише один компонент. Це “прості” аромати, їх клієнти впізнають і найбільше замовляють.
Парфуми – як магія. У своїх композиціях я застосовую 5-7 компонентів. Більшість з них можуть “ховатися”, але доповнюють один одного. Наприклад, у парфумах “Vanilla Chocolate” застосовується 5 компонентів, а з них відчувається лише шоколад. Такі парфуми мають властивість розкриватися на середню та верхню ноти, залишати шлейф.
Читайте також: Як заробити 400 000 грн на тюльпанах. Історія фермерів-везунчиків
Новий аромат довго ношу на собі, аби зрозуміти, чого не вистачає і чим доповнити. Буває аромат майже готовий, але видається голим, трохи недовершеним. Тому повертаюся на початок, корегую формулу. Потім вже приймаю остаточне рішення: подобається чи ні.
Клієнти не купують “кота в мішку”
Роблю парфуми на замовлення. Ціна персональних від $200. Було таке, що клієнти приносили пробники парфумів, які вже зняли з виробництва. Просили відтворити. Мені це вдавалося.
Зараз у продажі маю 35 унікальних ароматів. Найбільший попит серед клієнтів на прості аромати. Тому лідирує в продажах: ванільний аромат, “Candy shop” (мають післясмак цукерки та з феромонами), і унісекс. У літню пору більше купують легкі фруктові аромати.
Жіночі парфуми коштують від 370 гривень за 10 мл. Вартість групи ароматів з феромонами від 480 гривень за 10 мл.
Дорогими виходять парфуми унісекс, там складна піраміда з компонентів. Їх найважче створювати, бо аромат має підходити і чоловікам, і жінкам. Складно не перебрати з компонентами.
Чоловічих парфумів розробила 5 варіантів. Вартість за 10 мл від 375 гривень. Можна розливати у флакони об’ємом 300 чи 500 мл.
Продукцію продаю на сторінках в соціальних мережах. А також у шоу-румах українських брендів. Щодня замовляють, щонайменше, 5 флаконів.
Читайте також: Топ-6 відверто дивних ідей для бізнесу в Україні
Для того, аби люди не купували “кота в мішку”, опираючись тільки на опис в інтернеті – придумала аромакоробки. Це набір із 5 парфумів об’ємом по 3 мл. Хоча можна обрати і більше. Покупець може визначитися, який аромат йому подобається і замовити його збільшену копію.
Що цікавого можна знайти на сторінці бренду? “Cherry bone” – аромат вишневої кісточки, “Capsula X” – парфуми унісекс, у яких поєднується ваніль, шкіра та тютюн, “Sexy Coffee” – надихатиме поєднанням свіжо меленої кави, амбри, мускусу. Інгредієнти для ароматів приїздять із Франції та Сполучених Штатів.
Щоб почати власну справу і розробити базовий набір ароматів – потрібно кілька тисяч доларів. У планах – пройти профільні курси у Франції чи Італії.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі