Технології
В Україні на 80 млн євро запустять програму з біоенергетики
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) працює над запуском в Україні в 2019 році програми з біоенергетики, в рамках якої планується профінансувати близько 10-15 проектів на загальну суму в 70-80 млн. євро.
Про це повідомив асоційований директор департаменту енергоефективності та зміни клімату ЄБРР (по Україні, Польщі та Кавказу) Сергій Масліченко, передає “Інтерфакс-Україна”.
Чому обрали біоенергетику?
Як зазначили в ЄБРР, Україна як аграрна країна має великі залишки виробництва, проте зараз вони залишаються на полях, і тому обрали саме такий проект.
“Розуміючи, що сонячна та вітрова енергетика розвиваються нормально, ми сконцентрували свою увагу, перш за все, на біоенергетиці. І тут ми говоримо не тільки про біоенергетичні станції, а про весь ланцюг – від поля до кінцевого споживача”, – повідомив Сергій Масліченко.
Читайте також: Норвезька і китайська компанії збудують на Херсонщині вітрову електростанцію
Програма буде фінансуватися спільно з Глобальним екологічним фондом, а також Фондом чистих технологій.
Коли програма запрацює?
Наразі проект перебуває на попередній стадії розгляду. Її планують запустити наступного року.
“Для цього ми залучаємо донорське співфінансування – Global Environment Facility. Крім того, є Фонд чистих технологій і, звісно, банк надасть власні кошти. Ми очікуємо, що загальний обсяг фінансування програми складе близько EUR 70-80 млн”, – сказав Сергій Масліченко.
Він акцентував увагу на тому, що в зв’язку з наявністю зараз в Україні логістичних проблем в сфері біоенергетики, частина проектів програми буде спрямована на їх розв’язання.
Також увага приділятиметься проєктам з біомаси, біоетанолу другого покоління, біогазу, в тому числі біометану.
Технології

Українські дрони вперше представлять в Парижі на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій. Цього року у виставці беруть участь відомі компанії Airbus, Boeing, Rolls-Royce та інші.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Резидент Дія.City Ailand Systems представить від України рішення гуманітарного розмінування. На паризькій виставці покажуть безпілотник для виявлення вибухонебезпечних предметів ST1 та сільськогосподарський дрон BEE, який використовуватимуть у землеробстві та моніторингу стану полів.
Читайте також: Окупант здався у полон після точних скидів українських операторів дронів (ВІДЕО)
«Участь Ailand Systems у Paris Air Show — доказ того, що Україна стала ефективною екосистемою для розвитку defense tech та dual use-технологій. Сприятливі податки в Дія.City та підтримка держави сприяють масштабуванню компаній, залученню інвестицій і налагодженню партнерств», — зазначив Михайло Федоров.
Міністр підкреслив, що українські інновації, які народжуються під час війни, можуть бути корисні для багатьох країн світу. Це стосується від технологій аеророзвідки до дронів-розміновувачів. На думку Федорова, ці продукти роблять революцію в безпеці, оборонці й цивільному захисті.

Нагадуємо, що піхотинці «Хартії» 40 діб безперервно тримали оборону позиції під ворожими дронами (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Мінцифри спільно з Kyivstar починає розробку української LLM — великої мовної моделі штучного інтелекту. Меморандум про співпрацю вже підписали, бета-версію проєкту планують представити до кінця року.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Мінцифри обрало Kyivstar стратегічним партнером та інвестором проєкту. Як зазначили у відомстві, національна мовна модель — це фундамент для нових AI-продуктів усередині країни, стартапів, інвестицій і зростання економіки України.
Мовну модель навчатимуть на унікальному масиві українських даних, завдяки чому ШІ глибше розумітиме нашу мову, історію та контекст, аніж іноземні моделі.
«Українська LLM — необхідна умова для збереження даних і важливий крок до цифрової незалежності», — зазначив Михайло Федоров.
Читайте також: 10 стартапів представлять Україну на міжнародній виставці Nexus Luxembourg 2025
Міністр також назвав переваги української LLM, серед яких:
- якість — модель навчатиметься на українських даних і розумітиме наш контекст;
- вартість — ШІ буде доступнішим і дешевшим для українських користувачів;
- безпека — дані зберігатимуться в Україні та будуть захищені для держави й оборони.
Після того, як у кінці року розробники представлять першу версію, модель стане доступною для держустанов, університетів, науковців, громадських організацій і бізнесу. Мінцифри назвало це стратегічним кроком у розвитку та впровадженні ШІ на національному рівні.


Нагадуємо, що Україна інтегрує штучний інтелект у війну, державу та «Дію».
Фото: телеграм-канал Михайла Федорова
Технології

Міноборони кодифікувало та допустило до використання дистанційно-керований бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)». Роботизований модуль з гранатометом може працювати самостійно під керуванням одного оператора.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.
Бойовий модуль «ШАБЛЯ МК19(М)» створили для ведення вогню з автоматичного гранатомета калібру 40 мм. Система інтегрується як на наземні роботизовані комплекси, так і на транспортні засоби.
За даними оборонного відомства, модуль призначений, щоб вести вогонь прямим або непрямим наведенням, уражати ворога по координатах із закритих позицій. «ШАБЛЯ МК19(М)» може керувати один оператор.
Нагадуємо, що ДСНС залучила гелікоптери до ліквідації наслідків удару росії по Києву (ВІДЕО).
Також ми писали, що у Львові відкриють перший в Україні центр для постраждалих від полону та тортур.
Фото обкладинки: Міноборони