

Суспільство
В Україні з’явилася пам’ятна монета про дику природу у Чорнобилі
Національний банк ввів в обіг пам’ятну монету «Чорнобиль. Відродження. Ведмідь бурий», що продовжує серію «Флора і фауна України».
Про це повідомили у пресслужбі Нацбанку у телеграм-каналі.
Монета присвячена відродженню дикої природи на території Чорнобильського заповідника, зокрема бурому ведмедю.
Про вибір теми для монети
Зазначається, що парадоксально, але техногенна катастрофа дала природі унікальний шанс на відродження. Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник став своєрідним резерватом для розмноження багатьох тварин та птахів – лелеки чорного, коня Пржевальського, рисі, зубра, лося, ведмедя бурого.
Бурий ведмідь повернувся на територію заповідника – через сто років відсутності. Тепер час від часу його фіксують фотопастки заповідника. Зображення з однієї з таких світлин тепер прикрашає пам’ятну монету.
Дивіться відео: Громада на Чернігівщині шукає гроші на відкриття модульного містечка
Ця монета – 52-га в серії «Флора і фауна України» та друга – в ряду монет «Чорнобиль. Відродження».
Автором ескізів монети стала київська художниця Наталя Фандікова. Саме вона розробила дизайн для всього ряду монет «Чорнобиль. Відродження». Вона також створила дизайни для більш ніж 50 українських пам’ятних монет.

Як виглядає пам’ятна монета?
На аверсі монети зображене символічне колесо життя, що знаменує відродження природи: стилізований міжнародний знак «Радіаційна загроза», навколо якого – тварини, популяції яких розвиваються у 30-кілометровій зоні відчуження.
Читайте також: «У відпустку підемо вже після перемоги». Як команда «Восток SOS» щодня рятує життя тисяч українців
На реверсі – ведмідь бурий на тлі пейзажу (використано тамподрук – кольоровий друк).
Монета виготовлена з нейзильберу, номіналом 5 гривень. Її тираж – 40 000 штук, зокрема 20 тисяч штук у сувенірній упаковці.
Вартість монети – 107 гривень. У сувенірній упаковці – 139 гривень.
Нагадаємо, Нацбанк презентував пам’ятну монету «В єдності – сила».
Також в Україні випустили пам’ятну монету на честь Сил спецоперацій ЗСУ.
Фото: t.me/nbu_ua.
Суспільство

У Галицькому національному природному парку зафіксували найбільшу на заході України колонію рідкісних птахів. Науковці нарахували десятки гнізд та сотні пташенят представників родин Ібісових і Чаплевих, які занесені до Червоної книги України.
Про це повідомили на сторінці Галицького національного природного парку.
На початку червня дослідники провели облік у полівидовій колонії птахів, щоб зрозуміти масштаби явища. У парку виявили близько 25 гнізд Косаря білого, у яких — 36 пташенят. Загальна кількість цих птахів у парку близька до 90. Зазвичай цей вид мешкає вздовж Чорноморського узбережжя, і востаннє у Галицькому нацпарку його гніздування фіксували 15 років тому.
Серед інших рідкісних птахів — Чепура мала (29 гнізд, 101 пташеня) та Квак звичайний (52 гнізда, 168 пташенят). Їхню чисельність у парку нині оцінюють в 160 та 270 особин.
Читайте також: Щоб зберегти рідкісні рослини, у лісах Хмельниччини створили три охоронні зони
А ще дослідники помітили Коровайку буру — одного з найрідкісніших птахів для Опілля. В Україні цей вид трапляється лише в кількох локаціях на півдні, тож, за словами орнітологів, його поява на Івано-Франківщині — надзвичайна рідкість.




Нагадуємо, що на Поліссі втілять найбільший в історії України проєкт по відновленню боліт у заповідниках.
Фото: фейсбук-сторінка Галицького національного природного парку
Суспільство

В Україну повернули тіла 1200 полеглих захисників. За даними російської сторони, це тіла військових, які мали українське громадянство. Репатріацію провели згідно домовленостей у Стамбулі.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Надалі слідчі правоохоронних органів та експертні установи МВС проведуть ряд експертиз та ідентифікацію тіл.
Читайте також: З окупації та росії вдалося врятувати велику групу українських дітей
Полеглих вдалося повернути завдяки спільним зусиллям Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБУ, ЗСУ, МВС, Офісу омбудсмена, Секретаріату уповноваженого з питань зниклих безвісти, ДСНС та інших структур сектору безпеки й оборони.
Репатріацію провели за сприяння Міжнародному Комітету Червоного Хреста.


Нагадуємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

Новий епізод подкасту в межах проєкту «Відлуння незалежності» про єдину жінку-старшину в армії УНР. Христина Скачківська-Сушко відмовилась від медичної кар’єри у Швейцарії, щоб стати військовою лікаркою.
Про «кращу доньку держави», як називав її Симон Петлюра, та «пані-зірку» для побратимів, яка втекла з більшовицького полону, рятувала українських біженців, служила в армії США та лікувала африканців — дивіться або слухайте.