Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
20190528171249 9331 20190528171249 9331

Технології

В Україні виготовляють близько 200 літаків на рік

Опубліковано

Українські приватні конструктори й компанії успішно проєктують, виробляють і продають майже дві сотні ультралегких літаків на рік, які літають по всьому світу. Про це повідомляє biz.liga.net.

Знайшли свою нішу

Українська компанія Аеропракт 25 років виробляє надлегкі двомісні літаки, масою до 600 кг. Сьогодні більше тисячі машин літають по всьому світу – від Австралії до Чилі.

На початку 1990-х вихідці з концерну Антонов, конструктори Юрій Яковлєв і Олег Литовченко створили виробництво авіамашин фактично в гаражі. Перший серійний літак злетів у небо в 1993 році. У 90-ті компанія “набивала руку”, напрацьовувала базу і випускаючи по кілька літаків на рік.

Зараз у Аеропракт виробничий майданчик в Києві на 2000 м кв, аеродром Наливайківка і 80 співробітників.

Розширити виробництво в кінці 2000-х допоміг приватний інвестор з ОАЕ, який в обмін на частку в компанії проінвестував будівництво додаткового ангару і закупівлю устаткування. На той час компанія випускала 24 літаки на рік і вже приносила прибуток.

У 2018 році Аеропракт випустив рекордну у своїй історії кількість літаків – 96 одиниць, а річний оборот наблизився до 5 млн євро. Обсяги виробництва Аеропракт – це 5% від річного обсягу світового ринку таких літаків. Всього, за свою історію український виробник випустив 1100 літаків.

Що виробляють і з ким конкурують?

Компанія спеціалізується на виробництві ультралегких двомісних високопланів. У лінійці дві базові моделі: класичні “ультралайти” А-22 і А-32, які розділені на дві підмодели з різною злітною вагою.

Літаки оснащуються двигунами Rotax, заправляються звичайним автомобільним бензином і можуть пролітати відстань до 1100 км зі швидкістю до 180 км/год.

“Перш за все робимо іграшки для задоволення, які застосовуються в основному на ринку розваг. Крім приватних потреб, застосовуються в льотних школах, змаганнях, в сільському господарстві”, – пояснює Яковлєв.

“Ми не дарма сконцентрувалися на двомісних літаках – робимо те, що затребуване і купується”, – каже Яковлєв.

Для переходу в наступний клас – виробництво чотиримісних, більш потужних і продуктивних машин, потрібні інвестиції на рівні кількох мільйонів євро, складна процедура сертифікації і технологія.

У цьому сегменті велика конкуренція, відповідно вищі ризики. Тут лідирують визнані в усьому світі гегемони – американські Cirrus, Cesna і Piper. Тому в Україні чотиримісні літаки і бізнес-джети поки серійно не випускають.

Де літають українські літаки

Лідер продажів – Австралія – ​​там літає 220 літаків Аеропракт. Там їх використовують в основному для випасу тварин в преріях.

Близько 50% літаків компанії продається в країни Євросоюзу – приватним особам і в льотні школи.

Європейські лідери продажів – Іспанія, Франція. У Німеччині компанія друга за обсягами продажів (20 літаків) в своєму класі після місцевого виробника.

З 2014 року компанія не продає літаки в Росію, на яку припадало 15% всіх продажів. “Економічна війна Росії проти України почалася ще в 2012 році. Майдан тут ні до чого – були цілеспрямовані дії проти України ще до нього”, – каже Яковлєв.

В Україні такі літаки теж продаються погано – в рік 2-3 одиниці. Один навіть використовувався в зоні АТО для забезпечення завдань розвідувальних підрозділів.

Технології

Україна запустила серійне виробництво власних радарів для перехоплення безпілотників

Опубліковано

Підрозділи дронів-перехоплювачів отримали власну альтернативу західним радіолокаційним станціям. В Україні запустили серійне виробництво тактичних РЛС для виявлення ворожих безпілотників.

Про це в інтерв’ю «Оборонці» повідомив консультант фонду «Повернись живим» Тарас Тимочко.

Раніше українські військові активно використовували західні ізраїльські мобільні систем. Завдяки ним захисники виявляли цілі біля лінії фронту. Але попит на постачання іноземних радарів був постійним, і українські підрозділи не могли повністю закрити потребу.

Читайте також: У ЗСУ працюватимуть з новим українським роботом DODGER для евакуації та мінування

«Військові дуже хвалять. Черга на отримання моделі з одного вітчизняного заводу вже становить 13 місяців. Ще пів року тому черга становила 6 місяців. Тобто нашому виробнику не вистачає масштабування. Запити зростають, а спроможність виробництва за ним не встигає», — розповідає Тарас Тимочко.

За його словами, українські та іноземні тактичні радари мають певні відмінності. Узразки західного виробництва закладений більший радіус роботи, вони можуть виявляти об’єкти на відстані понад десять кілометрів.

Натомість, українська технологія простіша та стабільніша в застосуванні операторами перехоплювачів, оскільки її розробили саме під задачі перехоплення безпілотників. Як зазначає консультант Тимочко, це вигідно вирізняє їх на фоні складніших в освоєнні західних радарів, які мають багато налаштувань та режимів роботи.

Нагадуємо, що Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні.

Фото обкладинки: Ievos Budzeikaitės

Читати далі

Технології

Opendatabot створив ШІ-помічницю «Бабуся», яка економить час на аналіз судових справ 

Опубліковано

Opendatabot створив на базі штучного інтелекту інструмент, який генерує стисле резюме судових документів. Зареєстровані користувачі можуть отримати виклад та основні деталі справи за кілька секунд. Також програма спрощує написані юридичною мовою тексти.

Про це повідомили в пресслужбі компанії.

Як допомагає «Бабуся»

ШІ-помічник аналізує судову справу та видає резюме за лічені секунди. Інструмент доступний  у сервісі пошуку судових рішень «Бабуся». Для цього потрібно перейти на будь-який судовий документ та обрати розділ «ШІ-аналіз судового документа». Функція доступна всім зареєстрованим користувачам.

У стислому викладі є інформація про: 

  • сторони;
  • суть справи; 
  • фактичні обставини;
  • правові питання;
  • позиції сторін;
  • розгляд справи; 
  • мотивацію та рішення суду тощо.

Читайте також: На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері

Практичне застосування ШІ-помічниці

За словами розробників, у першу чергу, сервіс стане в пригоді юристам та іншим правникам, а також журналістам, які працюють з судовою статистикою.

«Сервіс «Бабуся» не просто економить час завдяки швидкому доступу до рішень (на відміну від державного реєстру), а й революціонізує аналіз документів. Це справжній прорив для презентації справи клієнту. За лічені секунди система аналізує десятки сторінок тексту й надає структуроване резюме: учасники справи, суть спору, ключові факти, правові питання, мотивацію суду та підсумкове рішення. Замість годин читання — хвилини розуміння», — коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих.

Як повідомила команда сервісу, вони продовжують працювати над тим, щоб юридичні справи й дані стали зрозумілішими для українців. Для цього ресурси постійно оновлюють згідно з популярними запитами користувачів.

Нагадуємо, що в Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток.

Фото обкладинки: сайт Opendatabot

Читати далі

Технології

На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері

Опубліковано

У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака військовий із Вінниччини з подвійною ампутацією отримав нові протези ніг, виготовлені за допомогою 3D-принтера.

Про це повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.

Захисник Василь отримав поранення на Харківщині, його лікували у різних регіонах. Після прибуття на Закарпаття менш ніж за два тижні отримав шанс знову стати на обидві ноги. Це перший випадок у лікарні, коли фахівці протезували пацієнта з обома ампутованими кінцівками.

За словами Мирослава Білецького, сучасний 3D-принтер, переданий американськими партнерами, дозволяє за лічені години надрукувати чашу для протеза й значно прискорює реабілітацію. Незабаром Василь розпочне відпрацювання ходьби з новими пристроями.

Читайте також: Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Нагадаємо, що у Львові розробили спеціальні протези, аби втілити мрію ветерана (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Мирослава Білецького

Читати далі

Шопочитати