Суспільство
В Україні вперше продали морський порт. «Усть-Дунайськ» пішов з молотка за 201 млн грн
Фонд держмайна вперше в історії продав морський торговельний порт. Під час торгів вартість «Усть-Дунайська», що на Одещині, зросла вчетверо та сягнула 201 млн грн.
Про це ШоТам повідомили в пресслужбі регіонального відділення ФДМУ.
Зазначається, що до повномасштабної війни і морської блокади цим портом цікавились декілька локальних компаній, натомість під час останніх торгів за «Усть-Дунайськ» боролися одразу 8 учасників.
«Чи був би попит після перемоги, коли на часі стане відбудова Миколаївського, Маріупольського та кримських портів? Навряд. Тільки зараз ми маємо таку сильну зацікаленість та готовність бізнесу інвестувати у такі активи. Адже окрім оплати за лот та ПДВ, покупцю доведеться ще багато вкласти у відбудову та реновацію логістичних потужностей порту», – зазначив керівник регіонального відділення ФДМУ Олександр Славський.
За його словами, з 2019 до 2021 року порт був збитковим. Зокрема, у 2019-му зафіксували 202 тис. грн збитків, а у 2021 – 222 тисячі. Ситуація змінилася лише торік, коли більшість портів було заблоковано. Протягом 2022 року перевалка МТП «Усть-Дунайськ» ожила: за квітень-грудень вантажообіг склав 200 тисяч тонн, а чистий прибуток – 848 тис. грн.
Переможцем торгів стало підприємство «Еліксир Україна» зі ставкою 201 млн 300 грн. Однак у ФДМУ зауважили, що аукціон – це кульмінаційний, але не фінальний етап приватизації. Далі – підписання протоколу торгів, оплата, за бажанням – підписання попереднього договору і, нарешті, підписання основного нотаріального договору купівлі-продажу. Це все може зайняти ще до двох місяців роботи.
Чому продали морський порт
За словами начальника Регіонального відділення ФДМУ Олександра Славського, «Усть-Дунайськ» був одним із найменших морських портів України. Із початком повномасштабного вторгнення він запрацював на максимальну потужність, однак стан майна не дозволяє розраховувати на кращі показники. Натомість новий власник зможе інвестувати та перетворити порт на сучасний перевантажувальний центр.
«До великої війни про “Усть-Дунайськ” майже всі забули. Основні інвестиції йшли в інші морські порти. Та цього року “Усть-Дунайськ” почав відігравати надважливу роль у світовій продовольчій безпеці. Він одним з перших відновив роботу після початку повномасштабного вторгнення російської армії. У нього великий потенціал для розвитку українського експорту продовольства. Для цього потрібні інвестиції, які може принести приватний бізнес», – розповів очільник ФДМУ Рустем Умєров.
Нагадаємо, Фонд державного майна продав на аукціоні Марилівський спиртзавод на Тернопільщині за 150 млн грн.
Також на приватизацію було виставлено Харківський електротехнічний завод «Трансзв’язок». Це підприємство залізничного машинобудування.
Фото: privatization.gov.ua.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі