Технології
В Україні відкрили перший в Європі центр розробки ШІ-рішень на рівні держави
У центрі WINWIN AI Center of Excellence розроблятимуть рішення для комплексної інтеграції штучного інтелекту в державу, оборону, бізнес, освіту та інші сфери життя.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Цілі проєкту
У центрі працюватимуть найкращі міжнародні та українські експерти, де вони досліджуватимуть світові практики в роботі з ШІ та розроблятимуть інноваційні рішення. У міністерстві вказали, що мета проєкту — до 2030 року ввійти до трійки країн світу за найвищим рівнем впровадження ШІ.
Головні напрямки роботи:
- розробити національну ШІ-стратегію та програму інвестування в дослідження та розробку ШІ-рішень;
- створити найкраще у світі правове середовище для розвитку ШІ;
- досягти зростання ШІ-стартапів мінімум на 50% щорічно;
- розвивати статус держави, де працює найбільша кількість ШІ-фахівців у Європі.
Цьогоріч у центрі планують розробити національну мовну модель LLM для державних рішень, запустити ШІ-інкубатор та створити мінімум три продукти. Також у центрі інтегруватимуть ШІ в «Дію» та «Мрію».
Читайте також: Український школяр винайшов технологію для вивчення жестової мови на основі ШІ
Керівництво центру
WINWIN AI Center of Excellence очолили Данило Цьвок та Дмитро Овчаренко. Данило має десятирічний досвід у сфері інновацій, працював над ШІ-рішеннями в корпоративному R&D та державних органах. Дмитро — технічний директор, який має 17 років досвіду в розробці IT-продуктів та впроваджені ШІ.
Центр створили в межах Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN 2030. Його створення ініціювало Міністерство цифрової трансформації. Концепцію розробили за підтримки Міністерства закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO) і Deloitte UK.
Нагадаємо, що ГУР шукає зразки російської техніки для створення українського озброєння.
Фото обкладинки: Freepik
Технології
Викладач та інженер Михайло Фик з Харкова через повномасштабне вторгнення вже три роки живе в Івано-Франківську. Він розробив магнітно-ультразвуковий фізіотерапевтичний лікувальний опромінювач «МУФЛОН» для реабілітації військових. Пристрій у кілька разів дешевше західних аналогів та простіший у використанні.
Про це повідомили в Dev.ua.
Історія створення приладу
До науковця звернулися місцеві волонтери з пропозицією виробляти пристрої для реабілітації, передусім для військових. На той момент Михайло Фик уже кілька років займався подібними розробками. Власні дослідження він розпочав у 2014-2015 роках після російського вторгення.
«Такі прилади були потрібні для реабілітації військових, щоб вони швидше відновлювались, скоріше відходили після контузій, поранень. Але, по-перше, ті прилади, які зараз є на ринку, дуже складні й дорогі. По-друге, вони не є універсальні: навіть досвідченим лікарям складно швидко переналаштувати прилад під наявну потребу. Тому ми розробили такі аналоги, які були б більш універсальні й не менш ефективні, ніж фірмові, але ще недорогі та зручні у використанні», — розповів інженер.
Виготовлення пристрою коштує 100 євро. У виданні зазначають, що його аналоги в Європі коштують приблизно в сім разів більше.
Читайте також: У «Дії» надсилатимуть медичні сповіщення: як це працюватиме
Як працює пристрій
На екрані пристрою відображається електричний потенціал статичного поля, що виникає при дотику контакту до опромінювача. Аплікатор кріпиться безпосередньо на тіло. Якщо подивитися на сигнал, то можна спостерігати спектр частот, який відображає спектральні характеристики приладу — набір хвильових «акордів», що впливають на організм.
«МУФЛОН» впливає на людину більш м’яко порівняно з відомою у світі Машиною Ральфа, яка застосовує ударно-хвильову терапію. Пристрій українського науковця буде корисний тим, хто має проблеми зі спиною або з ногами. Також якщо покласти його на потилицю, то можна полегшити симптоми контузії. Військові вказують, що пристрій допомагає краще спати.
Прилад може працювати зокрема й від павербанка, а використовувати його можна і вдома. Зараз в Івано-Франківську пристроєм скористалося близько сотні військових.
Наразі ці апарати виготовляють близько десяти волонтерів-ветеранів. Кілька приладів тестують у міській клінічній лікарні у відділенні реабілітації. Надалі винахід зможуть ліцензувати й використовуватимуть для лікування пацієнтів у військовому шпиталі.
Нагадаємо, що український школяр винайшов технологію для вивчення жестової мови на основі ШІ.
Фото: видання Dev.ua
Технології
Користувачам у «Дії» незабаром приходитимуть повідомлення від електронної системи охорони здоров’я, зокрема номери рецептів та направлення. Для цього уряд ухвалив відповідне рішення.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Які сповіщення приходитимуть
- Код рецепта та погашення;
- код направлення до лікарів;
- запити на доступ до даних;
- згода на обробку персональних даних;
- затвердження плану лікування тощо.
Читайте також:
Як це працюватиме
Невдовзі такі сповіщення першочергово приходитимуть саме в застосунок. Якщо в людини немає «Дії», то повідомлення надішлють у Viber. Якщо немає месенджера, то сповіщення відправлять через SMS.
Нагадаємо, що українці поділилися рекордною кількістю документів через «Дію».
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Дії»
Технології
Автономну мобільну платформу створила компанія «Роботизовані Комплекси». На «Плющі» можна розміщувати ретранслятор для стабільного зв’язку та станцію РЕБ.
Про це повідомили в компанії.
Особливості комплексу
«Плющ» обладнали щоглою на 9,5 метрів. Обладнання можна розгорнути за 80 секунд, а скласти за 60 секунд. Комплекс зі стальним корпусом важить 775 кілограмів.
Цей робот може долати відстань на 40 кілометрів з максимальною швидкістю 9 кілометрів за годину. Ним може керувати один або два оператори.
Читайте також: Документальна стрічка Чернова перемогла на престижному фестивалі «Санденс» (ВІДЕО)
Інші характеристики
- Відео: Оптичний модуль: 1/3’’ 4МП, 1920 × 1080;
- прохідність: кут крену 30°, кут виїзду на перешкоду 45°;
- радіозв’язок: SIYI 5.8 GHz (10 кілометрів на відкритій місцевості та 3 — на пересіченій). Також є можливість під’єднати Silvus.
Нагадаємо, що Міноборони прийняло на озброєння ударний безпілотник «Громило».
Фото: фейсбук-сторінка «Роботизованих Комплексів»