Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
146b26ad85af1b5bf3332536e0a9b174 146b26ad85af1b5bf3332536e0a9b174

Суспільство

В Україні уніфікують військові звання за стандартами НАТО

Опубліковано

Верховна Рада України прийняла за основу зі скороченою процедурою розгляду введення нових сержантських і старшинських звань відповідно до стандартів НАТО.

За законопроект 10181 проголосували 231 народний депутат під час сесійного засідання, передає “Прямий”.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби) дасть змогу вдосконалити порядок виконання військового обов’язку громадянами України, реалізувати запровадження нових військових звань сержантського і старшинського складу ЗСУ відповідно до еквівалентної колонки “NATO Code” згідно STNAG 2116.

Читайте також: НАТО дає Україні 1,5 мільйона євро: деталі угоди

У законопроекті пропонується запровадити нову шкалу армійських і корабельних військових звань. Зокрема, скасовуються військові звання – прапорщик, старший прапорщик і запроваджуються нові звання – рекрут, штаб-сержант, які відповідають еквівалентній колонці НАТО Code згідно STNAG 2116.

Також автори законопроекту передбачають, що ці зміни дозволять підвищити роль сержантського і старшинського складу ЗСУ в навчанні і вихованні підлеглого особового складу та в підготовці і виконанні ними завдань за призначенням, створить додаткові мотиваційні чинники щодо проходження громадянами України військової служби за контрактом та сприятиме переходу ЗСУ на професійну основу, за зразком армій західноєвропейського зразка.

Що зміниться?

Нова лінійка звань в авіації і сухопутних військах повинна виглядати таким чином: солдат, старший солдат, сержант, старший сержант, головний сержант, штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант .

На флоті пропонується ввести звання матроса і старшого матроса. За ними йдуть старшина, головний старшина, головний корабельний старшина, штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина і головний майстер-старшина. Наявні офіцерські звання залишаються без змін.

Читайте також: Українські ЗСУ отримали нові парашутні системи

Запропонована вертикаль приблизно відповідає тій, що прийнята в армії США. Так український сержант (командир відділення) буде дорівнювати американському сержанту (sergeant). Звання старшого сержанта в українській армії відповідало б американському staff sergeant (сержант взводу); головний сержант в ЗСУ прирівнювався б до сержанта першого класу в армії США (ротний сержант); штаб-сержант відповідав би американському first sergeant (сержант батальйону), а майстер-сержант (головний сержант військової частини, навчального закладу або центру) — американському sergeant major.

Відповідно, старший майстер-сержант (Command Sergeant major) був би головним старшиною оперативних командувань, а головний майстер-сержант — головним старшиною роду або виду військ.

Запропоновані зміни відповідають вимогам держпрограми розвитку Збройних сил України, яка була затверджена президентом Петром Порошенко 23 квітня 2017 року. В рамках цієї програми ЗСУ повинні досягти повної сумісності зі стандартами НАТО до 2020 року. А для цього необхідно створити професійний сержантський корпус за зразком західних армій.

Навіщо змінювати?

Організаційно-штатна структура української армії досі багато в чому повторювала радянську. А в ній, відповідно до Статуту внутрішньої служби, тільки командир відповідає за бойову готовність і рівень бойової підготовки ввіреної йому військової частини і підрозділи. Він же стежить за морально-психологічним станом бійців, дисципліною в підрозділі, а також станом техніки і зброї.

Сержантом в такій структурі може стати боєць-строковик, який відслужив певний час в армії. При цьому він буде безпосереднім підлеглим молодшого офіцера, як правило, на рівні взводу.

В американській системі все інакше. Там офіцерська і сержантського вертикаль існують паралельно. Офіцери займаються плануванням і організацією, а от всі інші обов’язки — робота з особовим складом, бойова підготовка та підтримка дисципліни — покладені вже на сержантів. Певні повсякденні питання солдат також можуть вирішуватися на рівні сержантів для того, щоб не забирати час у офіцерів. При відсутності офіцера сержант може командувати підрозділом, будучи, швидше за помічником командира, ніж його підлеглим.

Читайте також: В українській армії з’явилась єгерська бригада

У рамках цієї ж системи дотримується своя ієрархія. Наприклад, взводні сержанти підкоряються ротним, ротні — батальйонним і так далі. На основі цієї ієрархії будується і кар’єрне зростання американських сержантів. У Міноборони України відзначають, що кандидат на перше сержантське звання в армії США повинен прослужити три-чотири роки на «солдатських» посадах, заслужити авторитет серед бійців, володіти лідерськими якостями, високим інтелектуальним рівнем і відмінною фізичною підготовкою. У цьому випадку рада сержантів частини або підрозділу затвердить його в якості кандидата. А для отримання сержантського звання кандидата буде потрібно здати іспит.

Ставши сержантом відділення, боєць продовжить службу в підрозділі, де він раніше був рядовим. Якщо він і далі буде проявляти лідерські якості, то за таким же принципом стане сержантом взводу, роти, батальйону тощо. Верхнім щаблем кар’єри вважається служба в якості сержанта роду військ або навіть головного сержанта всієї армії США, який є представником солдатів і сержантів перед командуванням збройних сил, а також координує роботу всіх нижчих сержантів.

Крок за кроком

В Україні вже багато зроблено для того, щоб система підготовки сержантів у ЗСУ максимально відповідала стандартам НАТО. Так, в нашій армії вже сформовані три центри підготовки сержантів. У них немає офіцерів, а працюють тільки прапорщики, мічмани і сержанти, які пройшли підготовку за кордоном. Зокрема, 197-й центр підготовки сержантів навчає фахівців для Сухопутних військ, 202-й — для Повітряних сил, а 203-ї — для Військово-морських сил.

Підготовка йде, як правило, на базовому і середньому рівнях, тобто для сержантів відділень, рот і батарей.

Суспільство

17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Опубліковано

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.

«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо6 днів тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство1 тиждень тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...