Суспільство
В Одесі з’явився пам’ятник каменоломам (ФОТО)
На території одеського музею «Катакомба Кантакузена», який є філією музею «Підземна Одеса» відкрили пам’ятник каменоломам.
Про це повідомили у пресслужбі Одеської міськради.
Зазначається на території музею «Підземна Одеса» представлена найстаріша каменоломня Карантинної балки Одеси. Перший настінний напис датується 1812 роком. За даними фахівців, саме з її каменю збудовано низку маєтків історичного центру міста.
Нова скульптура виготовлена з одеського ракушняка і є двома каменоломами, що присіли відпочити на підняті з шахти камені після виснажливої праці.
Наголошується, що у різні роки у каменоломнях Одеси працювали тисячі каменоломів. Завдяки їхнім старанням було відбудовано весь старий центр, зокрема знаменитий Одеський оперний театр. А також передмістя та навіть кам’яні будинки у довколишніх селах.
Читайте також: Тріумф 19-річного боксера та дебют Зозулі. Головні спортивні перемоги України тижня
Проєкт реалізовано за ініціативою ГО «Фонд вивчення та збереження спадщини Одеси «Пам’ять». Скульптор – Олександр Коваленко.
Довідка
Одеса з часів свого заснування будувалася з каменю, який видобувався в підземних каменоломнях. У 1869 році лише зареєстрованих каменоломів налічувалося 10 384. Видобуток каменю вівся на Слобідці, Молдаванці, Бугаївці, Куяльнику, у приморській частині міста, Усатовому та Нерубайському. Верхня частина черепашникового пласта – «дикун» – бралася для засипання фундаментів, мощення вулиць та доріг. Середня частина, так званий пиляльний камінь, використовувалася як будівельний матеріал при спорудженні житлових та громадських будівель.
У 1892 році газета «Новий час», даючи оцінку масштабності робіт в одеських каменоломнях, писала: «У країні немає іншого промислу, настільки величезного за кількістю зайнятих робочих». Ця велика праця була безперервно пов’язана з мужністю, терпінням, постійним смертельним ризиком та поневіряннями.
Після закриття виробок залишалися підземні тунелі, які надалі використовувалися одеситами для різних цілей. У деяких з них сьогодні працюють музеї, де можна ознайомитися з історією Одеси.
Читайте також: Пішки перетнув Україну навхрест. Мандрівник Олександр Волощук про кратер від метеорита, піщані коси та спустошене село
Нагадаємо, майстер із Бердянська виготовляє скульптури у стилі «Зоряних війн».
Також у Києві скульптура Проні Прокопівни заговорила українською.
Як ми повідомляли раніше, на Волині встановили ландшафтні скульптури-топіарі.
Фото: omr.gov.ua.
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі