У межах просвітницького проєкту, присвяченого видатній українській письменниці Олені Пчілці, оголошено національний збір коштів на встановлення її пам’ятника. Ініціативу підтримала редакція видання «Рідний край. Газета Гадяцького земства» разом із мережею гіперлокальних медіа «Район.in.ua».
Про це повідомили на фейсбук-сторінці видання «Рідний край. Газета Гадяцького земства».
Про ініціативу
Проєкт, започаткований 2 листопада 2024 року, має на меті вшанування внеску Олени Пчілки у розвиток української культури та журналістики. Організатори наголосили, що він є символом національної свідомості та прагнення зберегти національну культуру:
«Цей проєкт — про нашу національну свідомість, про зрілість і про вибір. Пам’ятаєте, як на початку війни ми зробили свідомий вибір на користь української держави? І тоді ми перемогли. Тепер настав час зробити ще один вибір: чи готові ми віддати час, сили, ресурси, аби зберегти свою країну, свою культуру — до самої перемоги?».
Збір на 2,5 мільйона гривень триватиме 100 днів. Протягом цього часу медіа-ініціатори публікуватимуть подкасти, відео та статті, аби підкреслити значення творчої спадщини Олени Пчілки. Зібрані кошти підуть на створення концепції скульптури, конкурс ескізів, гонорари митцям, виготовлення та встановлення монумента, будівельні матеріали й просвітницьку діяльність.
Пам’ятник планують встановити у місті Гадяч на Полтавщині, поблизу будівлі редакції, де працювала письменниця. Він стане символом нового культурного простору, позбавленого радянських викривлень образу.
Як підтримати збір
Збір відкрито на платформі «Спільнокошт». Станом на зараз зібрали понад 35 тисяч гривень. Внески також надійдуть від меценатів і Гадяцької міської громади.
Підтримати проєкт можна на краудфандинговій платформі «Спільнокошт».
Його створив український режисер єврейського походження Інді Хіат, а прем’єра відбулася у вересні 2023 року. Відтоді відео набрало понад 16,7 мільйона переглядів на ютубі.
Проєкт, який музиканти назвали «найвідвертішим в історії українського шоубізнесу», посів 54-те місце, обігнавши низку робіт всесвітньовідомих зірок. Кліп гурту розташувався поруч із роботами таких артистів, як Леді Гага, Бруно Марс, Біллі Айліш та інших.
Українська служба BBC оприлюднила переможців престижної літературної премії «Книга року BBC» за 2024 рік. Найкращі книги обрали в трьох номінаціях: «Книга року BBC», «Дитяча книга року BBC» та «Книга року BBC – Есеїстика».
У головній номінації перемогла збірка короткої прози Юлії Ілюхи «Мої жінки/My women» від видавництва «Білка». Це глибокі й емоційні історії про досвід жінок під час війни, доповнені ілюстраціями, створеними художницями після повномасштабного вторгнення.
У категорії «Есеїстика» відзначили біографічний роман Юрія Рокецького «Всьо чотко! Сергій Кузьмінський і Брати Гадюкіни» від видавництва «Наш Формат». Книга розповідає про життя і творчість фронтмена легендарного українського гурту «Брати Гадюкіни».
Найкращою дитячою книжкою стала збірка казок Грасі Олійко «І ніякі це не вигадки», видана «А-ба-ба-га-ла-ма-га». У виданні зібрано казкові історії, які письменниця створила для своєї дочки, а текст супроводжують авторські ілюстрації.
Нагородження пройшло в книгарні-кав’ярні «Сенс» у Києві. Переможці кожної номінації отримали грошову премію в розмірі 1000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті. Видавці книжок-переможців зможуть використовувати логотип премії на наступних виданнях.
Цьогорічний конкурс обирав найкращих серед 40 книжок у довгих списках та 15 у коротких.
Нагадаємо, що військовослужбовець присвятив пісню Сухопутним військам ЗСУ (ВІДЕО).
Військовослужбовець і учасник «Культурного десанту» Артур Лаб’як створив реп-композицію, присвячену Сухопутним військам ЗСУ.
Про це повідомляють представники об’єднання.
Про автора
Артур Лаб’як (псевдонім Тур) — відомий український реп-виконавець, учасник і переможець численних реп-батлів, співзасновник hip-hop-гурту «НастроЙ». У 2023 році пішов у військо, служив у мобільній групі ППО, пізніше приєднався до «Культурного десанту». Тепер Артур їздить на передову і своїм репом підтримує бойовий дух військовослужбовців Сил оборони.
Творчість завжди була для Артура способом донести до людей актуальні меседжі:
«Писати на соціальні важливі теми, які можуть виникнути тут і зараз — це, в принципі, і є мій реп, бо саме таким я його завжди бачив, саме це я і називаю репом».
Із початком служби творчість Тура набула гостроти. Артур вважає: зараз особливо важливо створювати якісну українську музику, бо у суспільстві, і зокрема у війську, досі засилля російськомовного контенту:
«Якщо в мене вийде зменшити присутність російського репу (чи музики загалом) — це вже також маленька перемога. І моя особисто — і “Культурного десанту”».
Композиція «Сухопутні війська» — про юнака, який проходить через усі труднощі служби в піхоті й стає справжнім чоловіком. Як би не було важко, але цю надважливу й надважку роботу теж потрібно виконувати. Тур зізнається, що текстом пісні прагнув передати думки рядового українського піхотинця:
«Це не лише мої слова. Це слова середньостатистичного молодого чоловіка, який потрапив в цю війну. І який має щось із цим робити».
Про «Культурний десант»
«Культурний десант» — об’єднання військовослужбовців творчих та креативних професій, зусилля яких спрямовані на покращення морально-психологічного стану війська за допомогою інструментів культури. На різних напрямках фронту постійно працюють кілька мобільних творчих груп. Також дві групи артистів виступають для поранених бійців в шпиталях, реабілітаційних і навчальних центрах ЗСУ. Окремо підсилює цю роботу «Оркестр 59».
Щомісяця відбувається близько 200 виступів для бійців Сил оборони. Серед учасників «Культурного десанту» — відомі українські артисти з бойовим досвідом. Також об’єднання співпрацює з цивільними артистами та митцями.
Нагадаємо, що столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо.
Коментарі