Суспільство
В Одесі електромонтерів навчають на VR-тренажерах
В Одесі електромонтери оперативно-виїзних бригад тренуватимуться працювати з обладнанням електричних підстанцій у віртуальній реальності.
Про це повідомили у пресслужбі ДТЕК Одеські електромережі.
Зазначається, що VR-тренажер, що використовуватимуть під час підготовки фахівців, дозволить прискорити процес навчання і зробить його максимально безпечним.
Читайте також: Вони змусять вас реготати: сім популярних українських стендап-коміків
Компанія вже провела перше навчання з використанням VR-тренажеру. Електромонтери тренувалися виводити в ремонт та потім вводити у роботу трансформатор Т2 на двотрансформаторній підстанції Ялта 110/35/10.
За допомогою віртуальної реальності свою кваліфікацію підвищили 36 фахівців.
Наголошується, що головне завдання, яке мають виконати електромонтери на тренажері, – безпечно та швидко перемкнути обладнання. У реальному житті від таких дій залежить здоров’я та життя працівників. Такі тренування допоможуть спеціалістам відшліфовувати та доводити до автоматизму навички безпечної роботи на об’єктах підвищеної небезпеки.
Про тренажер
VR-тренажер — це окуляри віртуальної реальності Oculus Quest. Достатньо їх надіти, щоб зануритися в змодельоване виробниче середовище, максимально схоже з реальністю, зокрема і в масштабі. Відчуття повної присутності у віртуальному світі дає відеозображення на 360 градусів. Програма фіксує дотримання вимог охорони праці та виробничої безпеки, правильне застосування засобів індивідуального захисту, використання розпорядчих та вказівних знаків.
Окуляри віртуальної реальності, що використовують в центрі підготовки та навчання персоналу ДТЕК Одеські електромережі, відтворюють модель підстанції «Ялта 110/35/10». Фахівець вивчає теорію та віртуально виконує понад 50 перемикань під час ремонту та введення підстанції в роботу. Все, як в житті — взаємодія з устаткуванням, виконання необхідних операцій. Віртуальний учитель на прикладі показує, як потрібно виконати завдання.
Хто навчатиметься?
Навчання на віртуальному тренажері-симуляторі вже включене в програму первинної професійної підготовки та підвищення кваліфікації для спеціальностей «Електромонтер оперативно-виїзної бригади», «Електромонтер з експлуатації розподільних мереж», «Електромонтер з обслуговування підстанцій». Також навчання проходитимуть диспетчера, майстри розподільних мереж та майстри підстанцій 35 кВ і вище. Для них розробили окремий курс навчання.
Читайте також: “Так” українському кіно! Як працює онлайн-кінотеатр Takflix
Відомо, що програму навчання на VR-тренажері для спеціалістів Одеських електромереж розробила компанія «Kampov Technology» за участі фахівців департаментів з охорони праці та управління персоналом ДТЕК Одеські електромережі.
Нагадаємо, в Україні стартує інформаційна кампанія про євроінтеграцію.
Як ми повідомляли раніше, у невеликому шахтарському місті Донеччини запрацював перший центр робототехніки та програмування.
Усі фото: ktc.ua.
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі